Skocz do zawartości
t2mek2

Balling CZ.D.A. + SBS + FM Trace1,2,3 - jak rozrobić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dotarły do mnie własnie preparaty od Fauna Marin Ultra Balling Light Trace 1,2,3
Ma ktoś pomysł jak to dodać i w jakiej ilości do roztworów ? przekopałem pare tematów, ale nic z nich nie wyniosłem, wszędzie inne przepisy.

Ballinga rozrabiam wg. tego w 6-cio litrowych butelkach:
R1. Kh - 504g
R2. Ca - 333g (bezwodny) + Mg 102g
R3. SBS od AF - 150g

teraz skonczyło mi się SBS od AF i kupiłem to od Fauna Marin -  LINK
Potem gdzieś przeczytałem, że firma Fauna marin wycofuje się z tej soli bez NaCL...

jak juz dojdzie ile gram jej dodać  do R3 wg. tamtego przepisu?
no i ile  tych trace elements, do których roztworów ?


 Instrukcja rozrabiania płynów Fauna Marin Balling Light method:

Ca - na 4 litry wody RO dodajemy 2kg chlorku wapnia + dolewamy po 25ml Ultra Trace B Color and Grow Elements oraz Ultra Trace B Metabolic Elements
Kh - na 4 litry wody RO dodajemy 500g wodorowęglanu sodu + dolewamy 25ml Ultra Trace B Health Elements
Mg - na 4 litry wody RO dodajemy 2kg chlorku magnezu 

a gdzie roztwór SBS ?!?! Mg i Ca oddzielnie ?!?! Ehh miało być prościej od Grotecha ABCM



 

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz przy ballingu z trace nie dajemy SBS. Są w trejsach. (sorry pisze po polsku bo nie wiem jak odmieniać).

Rozrabiasz 3 kanistry z ballingiem light, czyli kH, Mg i Ca oddzielnie bez SBS. Do tych baniaków dodajesz trejsy w ilościach 25 ml trejsa 1 i 2 na 5 litrów do kanistra z Ca, a trejsa 3 dodajesz do kH tez 25 ml.

Rozrabianie proszków masz pod linkiem Adama Sikory z jego strony o ballingu http://www.solniczkawbaniaku.pl/baling-przygotowanie-stezonych-roztworow/

Dobrze też rozpisane jest przez @Tester w dziale chemia.

Może jeszcze to ci pomoże 

 

Edytowane przez Alfik1980 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuję poszukać w archiwum bo było podawane/wyliczane nie wiem ile razy - to tylko proporcja ...


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ilości na trace"ach są podane dla stężonego ballinga podziel sobie ilość proszków na normalny roztwór wychodzi że około 1/4 dawki dolewasz.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Pany za pomoc, Ok skoro nie stosuje sie SBS w ballingu FM to co ja zamówiłem ? :D rozumiem ze albo opcja z trejsami albo SBS?
W takim razie czekam az mi sie obecne roztwory skończą i rozrabiam nowego ballinga oddzielnie Mg i Ca i dodaje 1/4 dawki trejsów
z tym że roztwór Magnezowy wg. mojej receptury daje 102g na 6l nie wiem jak oni to przeliczaja ze dają 2 KG. magnezu ...
przy tych 102 gramach i tak mialem cały czas poziom Mg ok. 1440-1500 czyli wysoko, myslałem nawet żeby zmniejszyc minimalnie ilość Mg.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś stosowało się i sbs i trace. Potem FM wycofał SBS. Ale np. nasz rodzimy AF nadal daje sbs i strongi coś podobnego do Trace Elements. Więc sam sobie odpowiedz na pytanie czy chcesz same trace czy chcesz same sbs czy to i to. Ja polecam SBS i trace elements. Lecz mam sporo patyków w akwarium. Akurat u mnie daję połowę dawki butelki nr 3, Jak dam całą dawkę butli nr 3 to mam rano białe szyby ;) Butli nr dwa nie daję gdyż za bardzo acropory wychodzą w kolor zielony.

Dnia 27.02.2017 o 20:30, Jarek GRZESZCZAK napisał:

ilości na trace"ach są podane dla stężonego ballinga podziel sobie ilość proszków na normalny roztwór wychodzi że około 1/4 dawki dolewasz.

pozdr.Jarek

Tutaj się nie zgodzę.

25ml na 2000g Cacl2 ale dwuwodnego ! To ważne. 147g dwuwodnego = 111g bezwodnego. Fm ma swojej ofercie proszki dwuwodne i dawka jest przeliczona na nie. Więc skoro rozrabiasz 333g na 6l musisz przeliczyć dawkę jakbyś dawał 441g. Więc 25 : 2000g = 0,0125 i to mnożysz x swoje 441g co daje wynik 5,5125ml i tyle powinieneś dodać do swoich 333g bezwodnego Cacl2.

Inaczej sprawa sie ma przy Nahco3. Gdyż FM nakazuje dodawać 25ml butli nr 3 do 500gr Nahco3 a Ty rozrabiasz o jedyne 4g więcej i nie jest istotne czy w 6l czy w 60l ważne jest tylko te 504g. Więc skoro 25ml mamy dodać do 500g Nahco3 to wzór idzie tak. 25ml : 500g = 0,05 i to mnożymy x Twoje 504ml co daje wynik 25,2ml. Ale z doświadczenia wiem że warto dać tego połowę i heja ;)  Mam nadzieję że pomogłem.
Pozdrawiam

Rafał

Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Dozuję zqykłego ballinga. Kh 168 g, ca 111 (bezwodny) i mg 34 g. Ca z mg w jednym rozrworze. I tu moje pytanie jak do tego ballinga ma sie trace elements 123? Jak te płyny rozrobić na zwykłego ballinga? Najbardziej zastanawiam się nad mg. Ok rozrobię normalnie płyn na kh 168g dam do tego powiedxmy 1/4 dawki płynu trace, drugi płyn to 111g ca (oczywiście dawki na 2l wody) tutaj również 1/4 dawki specyfiku. No i teraz jak zrobić roztwór na mg ? 34 g na 1l wody?? 


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brzydzi wyżej wszystko ładnie opisałem. 34mg to jest dawka która dodajemy do 111g bezwodnego chlorku wapnia. Wiec skoro chcesz miec 1l rskiego roztworu to musisz rozrobić 55,5g chlorku wapnia bezwodnego lub 73,5 dwuwodnego do tego 17g chlorku magnezu zapewne masz sześciowodny i ok 0,9ml trace 1 i 0,9ml trace 2. Zaś wodoroweglan sodu rozrabiasz w jednym litrze 84g i ok 8,4ml trace3ecz zrób 4,2ml zawsze można dolać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle napisałem. Mój błąd. Płyny robie na 2 litry i chodziło mi właśnie o 2 litry. Sorki jak namieszałem. Więc mg rozrabiąm nako osobny roztwór ? Bo orzt trace musi być osobno. Stężenie nie bedzie za małe jak dam te 34g?


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Te 34gr dodaj do chlorku wapnia z trace 1 i 2. Nie powinno brakować koralom mg. Pan Balling juz to wyliczył za nas. Ale zawsze moze coś tego mg  np. skała chłonąć itd wtedy korekta

 

Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha. Więc nie ma przeciwskazań do łączenia ca z mg. W instrukcji teacea jest mg osobno i sugerowałem się właśnie tym. Zrobię jak piszesz. Do zwykłego ballinga dodam suplementy. Oczywiście mniejsze dawki niż zalecane. Dzięki Panoramiks. Pozdro.


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie tego tematu odcialem sbs, zostawiajac sam trace ale z tygodnia na tydzien kolory sa coraz bardziej wyplowiale, czy to mose miec az tak duzy wplyw na barwe?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.