Jump to content

Tester

Moderator
 • Content count

  7903
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  44

About Tester

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Londyn/Łódź

Recent Profile Visitors

14260 profile views
 1. No właśnie o te mi chodziło u mnie podobnie chociaż NO3 mam niższe. Ale wyobraź sobie że od 9 m-cy nie usuwałem spaghetti.
 2. A jakie masz parametry wody? Pytam bo u mnie caulerpa prolifera rośnie ładnie a spaghetti nie bardzo
 3. Tester

  Mętna woda - sześciu podejrzanych......

  Czy odpieniacz pracuje normalnie?
 4. Tester

  Mętna woda - sześciu podejrzanych......

  Przepal to UVką albo ozonem. Coś mam wrażenie że to jednak zakwit organiczny
 5. Tester

  Mętna woda - sześciu podejrzanych......

  https://reefhub.pl/metna-woda-w-akwarium-morskim/
 6. Tester

  Filtr RO

  Nie, nie... Wycofuje się z tego. Masz idealne ciśnienie. Tak jak pisałem wyżej pomyliłem psi z barami.
 7. Tester

  Filtr RO

  Jeśli spadnie poniżej nominowanego to oznacza starzenie się membrany To chyba nie jest producent samej membrany. W każdym razie znalazłem info, że optymalne ciśnienie pracy: 2,8 - 6 bar
 8. Tester

  Filtr RO

  Zawsze można zamontować membranę przemysłową
 9. Tester

  Filtr RO

  A w ogole to pomieszałem wartości i juz poprawiłem w swoich postach. Chodziło mi nie o 10 bar tylko o 100 psi. Więc jesli ktoś ma ciśnienie w sieci około 6 bar to jest to bardzo dobry wynik
 10. Tester

  Filtr RO

  I czy możesz zobaczyć model swojej membrany? Prawdopodobnie jest sticker na samej membranie.
 11. Tester

  Filtr RO

  na takich niskich wartościach można przyjąc że 1 bar = 1 atm Elespero - zobacz model swojej membrany i sprawdz u producenta optymalne ciśnienie dla swojej membrany. Prawie na pewno jest wyższe niż 5.5 a to oznacza ze membrana przepuszcza sporo za dużo co przekłada się na szybkie zużycie żywicy (czyli de facto kasę) Zobacz czy masz regulowaną pompę lub czy nie idzie na zbyt niskim napięciu. Ja kiedyś miałem model 12-48V i na etykiecie było napisane jakie ciśnienie daje pompa przy jakim napięciu. U mnie ciśnienie na manometrze pokazuje między 100 a 120 psi a po pierwszej membranie TDS pokazuje 3.
 12. Tester

  Filtr RO

  Dwie równoległe membrany obniżają ciśnienie dwukrotnie bardziej niż jedna
 13. Tester

  Filtr RO

  Pompa daje stałe ciśnienie, tylko jak pracuje. A skoro są dwie membrany to należałoby uwzględnić wymagane ciśnienie do optymalnej pracy membran i dać odpowiednio wydajną pompę. 2 membrany podłączone równoległe oczywiście mają większą wydajność z produkcji wody ro, ale kosztem 2 razy większej produkcji odcieku. W momencie Jednak gdy podłączymy membrany jedna za drugą to też mamy większą produkcję wody ro ale zmniejszony odcinek. Ja mam szeregowo podłączone dwie siedemdziesiątki piątki i kontener 22 l napełnia mi się w okolo godzinę. Robiłem kiedyś pomiar ilości odcieku i nawet podłączyłem miernik przepływu w tym celu. Niestety nie pamiętam dokładnych wyników ale nie pomylę się bardzo jak powiem że jest to stosunek okolo 2:5, czyli na dwie części wody ro otrzymuję pięć części odcieku. Po pierwszej membranie TDS mam 3 a po drugiej 6, co jest akurat dość dziwne bo obie membrany mają taką samą efektywność i druga powinna mieć TDS gorszy tylko o kilka procent. To jednak chyba wpływ ma słabsze ciśnienie co bardzo przekłada się na wynik. Ludzie często pomijają wpływ ciśnienia wody przed membraną na stosunek czystej wody ro do odcieku, bo naturalny mi się wydaje że ciśnienie ma wpływ tylko na ilość wody która w czasie przejdzie przez membranę. Natomiast charakterystyki membran wyraźnie pokazują że ich najlepsza wydajność jest w zakresie od 100 do 150 psi, A nikt nie ma takiego ciśnienia w sieci więc każdy system bez pompy podnoszącej ciśnienie, jest z gruntu o kilkadziesiąt procent mniej wydajny niż mówi to liczba przy membranie. Ale ja nie mówiłem że tak nie jest.
 14. Tester

  Filtr RO

  Pomijając fakt że dwie membrany rownolegle, obniżają cisnienie co mocno obniza ich wydajność.
 15. Tester

  Filtr RO

  Żeby zwiększyć wydajność produkcji zrobiłem dwie rzeczy: Zamontowalem dwie membrany jedna za drugą i przepuscilem rurkę między żeberkami kaloryfera.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.