Jump to content

Tester

Moderator
 • Content Count

  8560
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  44

About Tester

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Londyn/Łódź

Recent Profile Visitors

17456 profile views
 1. Rozumiem Twoj punkt widzenia, ale myślę, że jest trochę przekombinowany. Jeśli ryba siedzi długo w worku, to obniża pH wody wydychając CO2. Jeśli nie jest wyposzczona, a często się zdarza, że nie jest, to wydala podczas podróży do wody. To niskie pH wody ratuje sytuację, ponieważ przy niższym pH amoniak istnieje w postaci względnie bezpiecznego jonu NH4+. Gdy otwieramy worek z ryba i prowadzimy zbyt długą i powolna aklimatyzację, pH wody szybko się podnosi. I właśnie wtedy pojawia się toksyczny amoniak. Jak szybko i jak działa na organizm? Tego nie wiem, ale wystarczy, że podrażni skrzela i spowoduje opuchliznę blaszek skrzelowych, a ryba zaczyna się dusić. PS Kiedyś na laborce, dziewczyna potłukła na korytarzu butlę z wodą amoniakalną, to całe piętro ewakuowano, a ją pogotowie zabrało do szpitala z poparzeniami płuc.
 2. Dyfuzja CO2 z wody > wzrost pH> bezpieczny NH4+ > toksyczny amoniak > zatrucie ryby https://reefhub.pl/aklimatyzacja-transport-ryb/
 3. dodam jeszcze, że żywy plankton będzie się dusił w wężyku jeśli będzie tak wolno płynął, a martwy będzie po prostu gnił... chyba, że zainteresujesz się konserwowanym planktonem
 4. Mechanizm wielu pochlaniaczy a zwłaszcza żywic jonowymiennych polega na pochłanianiu jednych jonów a oddawaniu innych. W przypadku żywicy dejonizacyjnej, czyli takiej którą stosujemy w filtrach RODi, dzieje się dokładnie to samo. Tam są też oddawane do wody jony. Tyle że są to jony H+ i OH-. Niestety nie każda żywica działa tak samo. Żywice stosowane do zmiękczania wody usuwają z niej wapń, magnez, węglany czy siarczany ale w zamian za to oddają chlorki i sód. Żywica do wiązania krzemianów na 100 procent działa tak samo. PS nie jestem specjalistą w tej dziedzinie...
 5. W przeszłości zużyłem dwie takie sondy. W oznaczeniu miały AQ że niby do wody o wysokim stężeniu jonów. Obie działały doskonale.
 6. Jak nie masz problemu z okrzemkami to niech cię nie swędzą te krzemiany... Najprawdopodobniej ICP pokazuje krzem z krzemionki, która pochodzi albo z piasku kwarcowego, albo ze sztucznej skały, albo ze spoiwa na bazie cementu, albo z drobin szkła, które się ścierają.
 7. Ja miałem. I jest to dobre rozwiązanie ale ma kilka wad - największa z nich to trudność w ustawieniu silnej cyrkulacji. Dochodzi też nieestetyczny wygląd piasku od strony szyb.
 8. Tester

  Filtr ro/di

  Tu można pójść dalej. Na dobrą sprawę to można używać tylko żywice. Nawet bez membrany
 9. Tester

  Filtr ro/di

  Głównym zadaniem prefiltrow jest ochrona membrany. W normalnych warunkach degradacja membrany następuje bardzo wolno i nierzadko jest tak że dziesięcioletnią membrana ma ciągle bardzo wysoki procent odrzucenia. Jeśli nie zadbasz o prefiltry to membrana zacznie się psuć przepuszczać coraz więcej jonów. Walka oo niski tds za membrana ma o tyle sens że obniżenie go o 1ppt wydłuża czterokrotnie wydajność żywicy di. Teraz sobie odpowiedz sam
 10. no właśnie, znów dowód na to że jednak białe światło ma znaczenie dla wzrostu
 11. Rozumiem że dołożyłem białego tak? Dawno zmieniałes rury?
 12. Tester

  Robótki z drukarki 3D

  Wiem wiem. Drukarkę filamentowa też mam, ale nie spodziewałem się takiej reakcji żywicy na wodę słona. Na forum 3d zjechali mnie że włożyłem to do wody i że powinna być ogólnie katastrofa. Nawet pojawiły się komentarze że żywica nawet po utwardzeniu zostaje toksyczna. U mnie na szczęście nie było żadnych negatywnych reakcji.
 13. Tester

  Robótki z drukarki 3D

  Kurcze wydrukowałem sobie karmnik dla chelmona w zywicy i po kilku dniach wygląda tak jak na zdjęciu. Martwię się bo wydrukowałem sobie części do filtra przepływowego który już od paru dni pracuje.
 14. Mam ten sam problem. Tetris level 100 w tej chwili nawet się zastanawiam czy na próbę nie zlikwidować reaktora. NIle wiem jednak jak system zareaguje, a właśnie wyszedłem z delikatnych problemów. gdzieś też czytałem, że KW nie jest dość wydajny przy dużym zapotrzebowaniu na Ca i KH.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.