Skocz do zawartości
Piotr-ek

Jak zbić Kh, Ca, Mg ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie rozpisują się jak do tego doszło...

Mam problem a mianowicie wysokie stężenia makroelementów. Kh 9,6-9,8; Ca ponad 500; Mg ponad 1500.

Nie byłoby problemu gdyby nie fakt że Kh  ponad 8 przy Zeo powoduje palenie tipów SPS-ów....

Próbowałem podmian. W ciągu prawie dwóch miesięcy podmienilem sporo wody. Niestety mizerne to idzie i efekty maleją z każdą podmiana.

Macie jakiś pomysł poza ciągłymi podmianami?

Wpadłem wczoraj na pomysł aby rozcieńczać solanke w akwarium. Aktualne zasolenie 1,0245 przy 25'C.

Ujmuje dziennie parę litrów solanki i dolewam Ro-di.

Pytanie w tym przypadku brzmi jak nisko mogę zejść z zasilaniem przy SPS i czy jest ewentualnie metoda dodania samej soli tak by podbijać zasolenie nie podbijajac pozostałych parametrow?

Będę zobowiązany za wszelkie rady.

 


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A obsada, w tym spsy nie konsumują Ci tych makroelementów?

Jesteś pewien, że zasolenie nie masz zbyt wysokie? Podmiankami powinieneś dosyć skutecznie obniżać poziomy.

Ja bym się nie bał zejść do 1.022 na raty.

 

Teoretycznie jeśli masz podniesione tylko mg, kh i ca to mógłbyś robić solankę z SBS + ewentualnie NaCl (ale nie wiem czy to ma sens praktyczny) i wtedy obniżać równomiernie zasolenie po to aby zachować równowagę jonową. -Gdybanie

Na palenie tipów możesz pomóc koralom aminokwasami i wykrywalnymi PO4/NO3 - (nigdy nie miałem z tym problemu, tylko o tym czytałem - dobrze jakby ktoś potwierdził)

 


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takich wynikach testów jest duże prawdopodobieństwo, że woda jest znaczenie przesolona. Zaczął bym od potwierdzenia wyniku zasolenia wody w sklepie czy u znajomego akwarysty.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maćku nie koniecznie ponieważ jeśli używa soli ML to tak będzie miał - oni swoje parametry dla kH, Ca i Mg podają dla zasolenia 1,022 więc jak zrobisz pod rafowe np. 1,025 to tak skoczą makro - miałem tak u siebie :) więc podstawowe pytanie - jaka sól?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jeśli tak mają - to faktycznie może być zła interpretacja, nie mniej jednak polecam sprawdzić zasolenie dla spokoju.

Paweł, ale czy faktycznie dźwigając zasolenie o 0,003 tak mocno zmienią się wyniki ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macku używałem tej soli pewien czas - znaczy wiaderko całe - Ballinga musiałem mocno graniczyć a zanim to zrobiłem to Mg było ponad 1500 a Ca w okolicy 500 - powrót do soli FM i wszystko wróciło do normy po miesiącu

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować kupić sól IO i zrobić podmianę na soli uboższej. Zbijesz sobie Mg i Ca pozostając przy poziomie kH. Jest to jakieś wyjście z sytuacji.Po pierwszej podmianie powinieneś zauważyć już jakieś zmiany wartości. Tak jak piszą koledzy wyżej sprawdził bym pomiar zasolenia. Spławiki lubią przekłamywać, u mnie było to przekłamanie w dół o 0.004 a to już sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,wartosci soli zazwyczaj sa podawane przy najnizszym zasoleniu i chyba jest to maly trick komercyjny,gdyz na pierwszy rzut oka mozna z opakowania zrobic wiecej wody,dopiero mniejszymi literami wpisywane jest przy jakim zasoleniu...Ja uzywam soli AFRS i przy zasoleniu 33ppt ma byc Ca 430 i Mg 1320 a jest Ca 460 i Mg 1500 przy zasoleniu 35ppm,czyli sie zgadza,biorac pod uwage ze na razie nie ma mi co wyciagac tego Ca i Mg,do tego KH ma byc 8,2 a jest 9,3,czyli znowu sie zgadza...Mysle ze jakby zbiornik byl obsadzony koralami to musial bym lac Balling'a,ale co moza wyciagac jeden zoa i kilo zywej skaly...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie poprostu nie rob podmian a jak cos najlepiej na jakiejs soli sea salt

Narazie poprostu nie rob podmian a jak cos najlepiej na jakiejs soli sea salt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie i dzięki za zainteresowanie.

Spławik sprawdzony w korale.pl z elektronicznym miernikiem Hanna. Hanna 1,024 a spławik 1,023 nad tafla, 1,0235 pod tafla.

Problemem bylo poprzednie akwarium.

Przed przeprowadzka redukowalem obsadę a pompy dozowaly Ballinga. Stąd takie parametry :-(

W pompach był SBS wiec jeśli podbijac zasolenie to samym NaCl bez SBS bo jego też pewnie jest ilość zawyżona.

Pytanie czy to ma sens i skąd załatwić NaCl?


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasciwie to zbyt duza ilosc NaCl jest problemem w zbiornikach z light ballingiem. Moglbys wiec lac sama RODI pomijajac w przyszlosci przez jakis czas SBS. Pytanie tylko jak dlugo i czy nie bedzie klopotu powrocic do pelnego ballinga.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zbicie parametrow najlepsze bylyby dodatkowe krzaki sps-ow ! :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstrzymuje się jeszcze z dozowaniem czegokolwiek. Podmienilem już koło 20 litrów solanki na RODI. Obecnie zasolenie około 1,0238 przy 25'C. Jutro podmienie jeszcze z 2-3 litry. W weekend test Kh i w zależności od jego wysokości podmiana koło 60 litrow w sobotę czy niedzielę lub dalej będę zmniejszał zasolenie. Potrzebuje zejść do Kh max 8,5 a dobrze by było do 8.

Stani wczoraj wsadziłem parę szczepek żeby było na czym oko zawiesić. Niestety obstawiam że przy obecnym Kh proces palenia tipów będzie występował nadal. Dlatego moim zdaniem nie ma co marnować zwierząt ale też pieniędzy bo konsumpcji macroelementow raczej nie będzie. 


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.