Skocz do zawartości
dawid

ksiązka- co polecacie??

Rekomendowane odpowiedzi

Jaką książke polecilibyście dla początkującego??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma obecnie na rynku wydawniczym profesjonalnej , aktualnej i merytorycznie sprawdzonej książki dla "morszczyzny" . To co jest to żałosna i nieudolna próba opisania akwarystyki morskiej.Stan wiedzy w tych publikacjach to "jesień średniowiecza"... Maja rada - przeczytaj całe to forum i inne .Następnie wydrukuj to co aktualnie potrzebujesz, a o to czego nie wiesz zapytaj na forach o tematyce j/w. Jest kilka profesjonalnych stron w internecie w języku polskim , gdzie dowiesz się wszystkiego , no prawie wszystkiego o "morszczyźnie" . Piszą tu ludzie w większości z dużą praktyką i wielkim doświadczeniem w morskiej akwarystyce .Takie panele dyskusyjne to najlepsze i jedynie sprawdzone źródło rzetelnej informacji. Pozdrawaiam


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałbym o innym bardzo dobrym rozwiązaniu. Zamiast kupować bezwartościowe książki wejdź w kontakt na priv. z jednym z bardziej doświadczonych Kolegów i poproś o "dostęp do jego wiedzy" o bezcenne porady praktyczne i merytoryczne .. każde . Ja tak właśnie zbierałem ( i zbieram )informacje dla siebie ,które aktualnie potrzebuję .Bardziej doświadczeni Koledzy na pewno z chęcią podzielą sie z Tobą informacjami . No bo przecież wszystkich nas łączy jedna Pasja , prawda !?

Pozdrawiam


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu chcialem mieć książkę w której jest ta wiedza skondensowana i podsumowana, ale jak odradzacie to rezygnuje z pomysłu:) pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieststy zgadzam sie z kolegami nie ma nic na naszym rynku godnego poleceniania szukalem ze 3 miesiace i nic mozna znalezc jedynie atlasy zwierzat w ktorych jest ze 20 stron o akwarystyce ale raczej nic nie warte!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wielu książek które przeglądałem godne polecenia jest "Akwarium Morskie" autor: Nick Dackin, albo Baumester.

Jak pisali już niektórzy, trochę się zdeklasowały, ale to najlepsze ksiązki o akwarystyce morskiej na polskim rynku - warte posiadania.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubicie utrudniac sobie zycie i wydawac kase?

Na forum znajdziesz wszystko co w ksiazce, i duzo wiecej.

I masz doswiadczenia wielu ludzi, a nie opinie jednej osoby.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popieram- forum to kopalnia wiedzy na temat morszczyzny i porady praktyczne od doświadczonych, kiedyś tez szukałem książek puki nie znalazłem tego forum.generalnie wszystko na temat morszczyzny zbieram od roku , dużo różnych postów poczytałem , ale dopiero po niecałym roku zdecydowałem sie zarejestrowac na forum i podpytywać dokładniej o różne rzeczy, i takim sposobem jestem na etapie kończenia szafki pod akwa .pozdrawiam i miłej lektury na forum.


275L-(110x50x50)cyrkulacja 2xmarea. obiegowa OR 3500,odpieniek-?, mixer i reaktor-?lub grotech :) , o?wtlenie 8xT5 -ATIpół na pół,planowane 40 kg skały, sump 60x40x40 - 96L , reszta dojdzie z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego @dawidzie, by nie być uważanym za książkowego ksenofoba podaję Ci listę aktualnie znajdujących sie na rynku książek o akwarystyce morskiej:

1. Dick Mills "Akwariowe ryby morskie " 1999r

2.Joanna i Tomasz Skrzyneccy "Akwarium Morskie" 2002r

3.Maciej Kostecki "Akwarium morskie- krok po kroku" 2002r

Ale ( no właśnie - ale ! ) poz.nr 1 to ŻENADA ; poz. nr 2 to nieaktualne ABC akwarystyki na poziomie "podstawówki" . Warta małej uwagi jest poz. nr 3 . Niestety tytuł książki ni jak sie ma do jej zawartości. Na pewno "krok po kroku" nie dowiesz się tam jak założyć akwarium morskie . Nie mówię tu już o wielu błędach stylistycznych i opisowych i że książka po kilku minutach rozpada się dosłowinie w rękach. Ale przede wszystkim ma błędy merytorycznye . Podam jeden z wielu przykładów : na str.57-58 jest zestawienie konfiguracji dla 3 typów akwarii morskich. Gdyby ktoś miał takie poglądy i ogłosił to na tym forum to ... zabiliby go śmiechem .Książka jest ponadto zbyt ogólnikowa i bez jakichkolwiek porad praktycznych typu : co ? jak ? kiedy? po co ? i dlaczego ?

FORUM , TYLKO FORUM , a gdy jeszcze masz zaprzyjaźninego "morszczanina Fachowca " to stary , śpisz spokojnie i cieszysz sie swoją pasją !!

Pozdrawiam


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie fajnie by bylo posklejac z tresci forum, nawet nie ksiazke, ale male kilkudziesiacio stronnicowe kompedium, mysle ze zainteresowanie akwarystyka morska znacznie by wzroslo.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego @nowy_zarażony , masz zupełną rację , zaiteresownie byloby b.duże. Całkiem serio myslalem o tym !!! . Problem byłby z tzw. prawami autorskimi .No ale , mozna się przeciez jakoś dogadać z autorami cytowanych wypowiedzi :drink


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc ja tez szukam ksiazki w tym temacie,ale raczej nie chodzi mi o strone techniczna (tym zajmuje sie moj facet) ale o "etetyczna",chodzi mi o ksiazke w ktorej beda i ryby i bezkregowce.Wyrazne zjecia,opis waronkow no i oczywiscie nazwy (bo mam z tym duzy problem :D przynajmniej na razie)

Latwiej mi troszke poczytac i pozniej na chwilke wskoczyc na forum i uzupelnic info.Co mozecie polecic?pozdr gosia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ja powiem, że razem z Anią (moją żoną) piszemy od jakiegoś czasu książkę pod roboczym tytułem: "Chemia dla akwarystów", wolno idzie z braku czasu ale jednak idzie do przedu. Ciekawe jak ją zjedziecie :D

A co do pozycji na rynku to jest jeszcze "Akwarystyka morska" W. Baumeister'a - ładnie wydana w twardej oprawie, do kupienia w tak zwanych tanich książkach za około 30 zł.

Myślę że tej ceny jest warta. Oczywiscie troche tekstów przestarzałych ale i trochę nadal aktualnych, niestety treść bardziej pod akwarystę niemieckiego niż polskiego (sprzęt i dostęp do ziwerzaków).

Generalnie jak bym nie maił nic na półce to bym ją kupił - z wydanych po polsku najlepsza moim zdaniem.

Ale internet jest niezastąpiony przy weryfikacji informacji - tu ma się obraz sporej grupy akwarystów a nie tylko wizję jednego autora.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może każdy chętny opisałby jakiś dział opracowania czy gatunek zwierzęcia ,oczywiście na podstawie wypowiedzi innych uczestników forum i/lub innych stron iternetowych? Myślę ze byłoby to wspaniałe opracowanie nie tylko dla początkujących.Ponadto takie wgłębienie się w pewne zgadnienie byłoby z pewnością ciekawym doświadczeniem dla ,,autora' opisu:) Z tych opisów możnaby było skleic jakąś książke:)Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilu akwarystów tyle podejść do danego zagadnienia :D szczególnie jeśli chodzi o sprawy techniczne. Jakoś cienko to widzę - co jeden napiszę, drugi zmiesza z błotem :D Może gdyby jakieś autorytety wzieły się za takie pisanie byłoby inaczej.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Ilu akwarystów tyle podejść do danego zagadnienia :D szczególnie jeśli chodzi o sprawy techniczne.

Zawsze przeciez moznaby zrobic cos w rodzaju "istnieje szkoła pana A i pana B" => czyli 2 podejścia do tej samej sprawy. Przewaznie jest tak ze jedno podejscie pociaga za soba jakies konsekwencje (czytaj borykanie sie z jakims zagadnieniem), ale drugie podejscie pociagac moze za soba borykanie sie z czyms innym.

Proponowałbym zrobienie oddzielnego działu na forum w którym chętni mogliby pisać obszerniejsze artykuły na początek z konkretnego zagadnienia. A potem zobaczylibyśmy co z tego wyjdzie :D


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
klakier :

Zawsze przeciez moznaby zrobic cos w rodzaju "istnieje szkoła pana A i pana B"

Liter alfabetu, lacznie z cyrylica i greckim by zabraklo.

Chec ludzi do utrudniania sobie zycia jest tak wielka jak Wszechswiat albo ..... *

@klakier, Ty chcesz miec akwa morskie, czy razem z Dawid szukacie jeleni do napisania ksiazki ktora wydacie pod wlasnym nazwiskiem?

Gwarantuje Wam, ze co innego teoria, a co innego praktyka nawet w malym nano z krewetka i paroma krabami, nie mowiac o czyms trudniejszym.

Jak chcecie miec dzialajace akwa, to skopiujcie jeden z projektow tu z forum, ew. zrobicie wlasny (tylko po co, gdy sa juz gotowe) i zrobcie to akwa.

A potem modyfikujcie sobie do woli.

Moze nawet cos nowego odkryjecie.

Pozdr.

*nie napisze, bo jeszcze sie ktos obrazi,

a kto zna sentencje Alberta Eisteina ten bedzie wiedzial o co chodzi.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr Jan Rogalski :

@klakier, Ty chcesz miec akwa morskie, czy razem z Dawid szukacie jeleni do napisania ksiazki ktora wydacie pod wlasnym nazwiskiem?

Ja nie szukam jeleni którzy napiszą książkę, po to żeby ją wydać pod swoim nazwiskiem.

Sugerowałem jedynie że dla chętnych wyrażenia swoich opinii dotyczących jakiegoś zagadnienia można by stworzyć oddzielny dział. W ten sposób ktoś kto szuka wiedzy mógłby przeczytać jakiś porządny materiał dotyczący danego zagadnienia.

Co do moich słów które mogły sugerować wydanie książki

klakier :A potem zobaczylibyśmy co z tego wyjdzie

to nie chodziło o to że ja bym ją wydał. Ewentualną możliwość jaką widze to wydanie czegoś takiego jako pracy zbiorowej, w której przy konkretnym rozdziale/zagadnieniu stałoby imię i nazwisko autora.

Pozdrawiam


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie się z Tobą Klakier zgadzam, książka niekoniecznie ale osobny dział z dokładnymi opisami to i owszem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze jezyk jest w tym przypadku problemem, bo po niemiecku i angielsku to by sie pare ciekawych pozycji znalazlo: atlas Debeliusa chociazby czy nawet "Modern reef aquarium" Fossa i Nielsen. Zaleta jest to ze mamy pod reka wiedze ktora co prawda jest pewnie gdzies w internecie ale nie zawsze jest czas i ochota na szukanie. Taki widze sens ksiazek o morszczyznie - niech to bedzie atlas z jak najwieksza iloscia stworzen.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gosia - oczywiscie ze jest coś takiego i to niezwykle obszerne dzieło - wspomniany przez aquamaniaca Atlas Debeliusa w chyba 5 tomach (ja mam 3 pierwsze). Niesamowita kopalnia o zwierzakach w formie zwięzłej i przejrzystej. Niestety (jesli ktoś nie włada tymi językami) jest tylko po niemiecku i angielsku.

@klakier - a popatrz po prawej stronie masz taki link do działu "Artykuły" - dla ułatwienia podaje link:

http://www.nano-reef.pl/list.php?c=art

Jak ktoś ma wenę i czuje się w jakimś temacie pomocny to moze machnąć jakiś tekst dla potomnych. Ja się wypociłem trochę nad opisem profiluxa.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam takie pytanie co do tematu zastanawiam się nad przeczytaniem książek

te już mają parę latek od ich wydania dużo się zmieniło czy nadal je polecacie ??

  • Wstęp do akwarystyki morskiej – Maciej Kostecki
  • Akwarium morskie – J & T Skrzypeccy
  • Akwarystyka morska – W. Baumeister

Czy może są jakieś nowsze książki z nowszymi technikami


89cc1151d3a3b103ec6eaa01c2f8c53eu710a626.png?upd=20150222141144

Akwarium: 120l. 60x45x45 sump Sump 70x34x45 85l. lampa: lumini 150w Cytkulacja: Jebao RW-4 ,RW-8 Obieg: JW 3000 Odpieniacz: turboflotor blue 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co zastanawiać. Czeba przeczytać :)

Przeczytać choćby po to, żeby poznać "stare" techniki. Przeczytać ale nie kopiować ślepo podanych rozwiązać. Przeczytać bo zawsze warto czytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytam czytam :D jedną już przeczytałem i dla tego chciałem się dopytać czy zapoznawać się z nowszymi technikami

dodatkowo codziennie jestem na tym forum i czytam nowe i stare tematy ale nadal jestem żądny wiedzy :D(chce jeszcze) zanim swoje odpalę


89cc1151d3a3b103ec6eaa01c2f8c53eu710a626.png?upd=20150222141144

Akwarium: 120l. 60x45x45 sump Sump 70x34x45 85l. lampa: lumini 150w Cytkulacja: Jebao RW-4 ,RW-8 Obieg: JW 3000 Odpieniacz: turboflotor blue 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.