Skocz do zawartości
gosia

prad a wlasciwie jego brak -:(

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc jak w tytule ok2 w nocy "zabrali" prad prawdopodobnie bedzie dopiero popoludniu,mamy ok 200 l. korale miekkie i troche twardych,nemo,gobidionek i pare innych,co sie z tym stanie bo az boje sie wrocic do domku?pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to znaczy 'pare innych'?

Trudno powiedziec, ale tak przy 8 godzinie to juz powinny sie podduszac. Najlepiej jest przynajmniej pompe glowna pod UPS podpiac aby wode mieszala. Trudno powiedziec co sie dokladnie stanie, poniewaz kazdy zbiornik ma inne zapotrzebowanie na tlen.

Jak bedziesz widziala jakies niepokojace objawy to podlacz pompke napowietrzajaca, zawsze cos wody natleni i bedzie ja delikatnie mieszac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, a jak nie ma prądu i UPS-a to co ta pompka da? :D

Tlen można dostarczyć do wody po prostu ją mieszając - nawet ręką :D

Gorsza jest chyba temperatura, a właściwie jej spadek.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze wygodniej jest wlaczyc pompke niz stac nad akwarium i mieszac reka wode. Pozatym widzialem takie awaryjne pompki, ktore calkiem niezle pienily i mysle, ze takie akwarium 200litrow by bez problemu przez kilka godzin natlenialo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez 8 godzin nie powinno sie nic stac , ale jak sie przeciąga do 12 czy dłużej to trzeba zacząć ratowac zbiornik.

Jeśli jest refugium to 12 godzin juz jest zbyt długo , ponieaż zaczna się zozkładac bakterie. Jesli nie ma w poblizu zadnego żródła pradu to pozostaje ręcznie przelewac wodę z sumpa do zbiornika.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jesli koleżanka Gosia miałaby taką pompkę na baterię to jeszcze w nocy by ją włączyła.

My tu gadu-gadu, a z postu autorki winika, że nikogo w tym czasie nie ma przy akwarium


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, wlasnie.

Post byl z godz.12, pradu nie ma od godz.2, to juz 10h.

@gosia, napisz co tam z akwa.

Bo dzisiaj to prad chyba juz jest?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My nie mieliśmy prądu prawie 24h. Zanik wystąpił o 22:00 do 6:00 nie robiliśmy nic - temperatura spadła do 22C - najgorzej wyglądała Cladiella i Sinularia. O 6:00 uruchomiliśmy agregat i dorzuciliśmy drugą grzałkę do zbiornika. Po podniesieniu temperatury i uruchomieniu jednej pompy cyrkulacyjnej wszystko powoli zaczęło wracać do normy.

PS. Najgorsze, że pisząc te słowa znowu korzystam z UPS :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Harari :

My nie mieliśmy prądu prawie 24h. Zanik wystąpił o 22:00 do 6:00 nie robiliśmy nic (...) o 6:00 uruchomiliśmy agregat

To znaczy, ze bez pradu akwa bylo 8h a nie 24h.

Agregat, UPS czy cos innego - to jest prad.

Tyle ze nie z elektrowni.

A tak swoja droga - coz za piekne hobby, do ktorego potrzebna jest wlasna mini-elektrownia :D


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO jak napisal juz Andrzej najbardziej niebezpieczne jest obumieranie i rozkladanie sie bakterii tlenowych. Temperatura nie jest tak duzym problemem, na rafie temp. wody spada czasami do 14-15 stopni i nic sie nie dzieje, sam wylaczylem kiedys niechcacy grzalke w malym akwarium stojacym w baaaardzo zimnym pomieszczeniu, rano temperatura wody byla 16 stopni (!!!) , wszystko przezylo.

Taka pompka na baterie wydaje sie byc ciekawym rozwiazaniem ale IMHO jesli ktos ma duze akwarium i piekna obsada powinien zainwestowac w UPS...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko na rafie ta temperatura nie spada w ciągu kilku godzin. Znam przypadek kiedy w wyniku zaniedbania temperatura raptownie spadła do 20 stopni co skończyło się śmiercią wszystkich ryb w akwarium.

UPS na dłuższą metę też wszystkiego nie załatwi no chyba, że podłączymy tylko pompki Tunze. Agregat - to jest to:)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr masz rację - źle ubrałem to w słowa akwarium pozbawione prądu było znacznie krócej niż 24h. Chodziło mi o to, że przy tak długich zanikach napięcia UPS'y nie są zbyt pomocne, szczególnie jeśli trzeba włączyć grzałkę. Miejmy nadzieję, że takie wiatry nie często będą odwiedzały nasz kraj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ja ma 2 agregaty tzn moj tesc z moja zona maja w swojej firmie-jeden 2 kw drugi 7 kw

i co? halas ogromny,olbrzymia ilosc spalin sprawdza sie tylko na wsi lub na odludziu,jak zapuscisz w nocy to ci sasiedzi policje sciagna,pracujacy agregat slychac z odległosci 100 metrow,wiec jak sobie wyobrazacie odpalenie go w miescie?pozatym kosztuje spore pieniadze ok 1000 zl w zwyz[te duzue kosztuja duuze pieniadze]

i naprawde straszny smrod spalin-chyba ze ktos lubi zapach benzyny

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież logiczne że tego nie wolno uruchamiać w pomieszczeniach zamkniętych, chyba że się che do św. Piotra z biletem w jedną stronę, co załatwi skutecznie wdychanie tlenku węgla CO jaki to ustrojstwo wydziela....

Poza tym są cichsze modele - te tańsze z silnikami Tecumseh'a ryczą jak traktory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe jakbym u siebie w bloku odpalil agregat na balkonie to by mnie te moje "dziady z góry"roznieśli,jak troch głosniej puszcze kino domowe to juz pukaja.ja mialem doswidczenie z kilkom agregatamii ,pewnie ze sa glosniejsze i cichsze,ale nie czarujmy sie zaden nie nadaje sie do odaplenia na balkonie.co do emisji co-aagregary pala od 0,5 mawet do 4 l/h,tak ze sa to duze ilosci spalin,zreszta najmniejsze waza okolo 22 kg a te nasze ok 40 kg-tak ze miejsca tez sporo zajmują

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, te 60dB to ile to jest?

Wiem, ze 30dB to jest b.cicho, granica slyszalnosci ludzkiego ucha,

ale halas to jest skala logarytmiczna, i kazde 3dB wiecej to jest 2x glosniej.

Startujacy odrzutowiec z 1 matra to jest ok. 110-115dB.

Jezeli sie pomylilem, to niech ktos mnie poprawi.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, juz wiem.

60dB to jest mniej wiecej halas ulicy, czyli duzo za duzo do dopalenia na balkonie, szczegolnie w nocy.

Z a tym natezeniem dzwieku, to sa chyba jakies 2 skale,

jedna od absolutnej ciszy, druga od poziomu slyszalnosci ludzkiego ucha - wtedy jest zero.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten hałas do tego jest wibrujacy i przenikliwy[chyba musi zaiwrac dużo infradźwiękow?]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czasami odpalam taki agregat na Mazurach zeby podladowac akumulatory w lodce. Jest dosyc glosny ale te 4 litry paliwa wystarczaja na cala noc ladowania. Sa do nabycia agregaty Hondy (chyba 4-ro suwowe), ktore sa znacznie cichsze. Sa o tyle cichsze o ile drozsze.:D

Gdyby kino domowe puscic troche glosniej to sasiedzi skoncentrowaliby sie bardziej na tym dzwieku.:lampka

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.