Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich użytkowników.

Pewnie ten temat był poruszany już nie raz, za co z góry przepraszam że poruszam go ponownie, ale tyle tu informacji że pogubić się idzie.

Otóż zamierzam przejść z holendra na solankę, wiedzy na temat morskiego zbiornika mało, ale z holendra i utrzymaniu pewnych parametrów zapewne jakaś wiedza mi się przyda.

Zastanawiam się nad wyborem zbiornika, (REEFMAX czy może inny, kompletny zbiornik innej firmy, a może coś z allegro używanego, czy też samemu sobie kompletować). Interesuje mnie na początek zbiorniczek do 120l. Taki mi się wydaje na początek będzie ok, bo chyba lepszy niż kostka 30l. z doświadczenia wiem że małe ładne kostki są bardziej upierdliwe i kłopotliwe.

 

Czy duża różnica cenowa będzie między reefmax a kompletowaniem samemu ? Co wybrać żeby było dobrze, żeby nie pchać się w niepotrzebne lub dodatkowe nieprzemyślane koszta ?

Co trzeba przerabiać w reffmaxie żeby to chodziło jak należy, lub w innym gotowcu ? i czy to w ogóle ma sens pchać się w tego reffmaxa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie kupował kompletu. Sam zakładałem kiedyś i wolałem zrobić akwa pod siebie. Mam w okolicy szklarza gdzie klei akwarium 1zl za litr w opti po 1.20zl za litr do tego jakiś odpieniacz zależy jaka pojemność cie interesuje. Nie wyobrażam się przepłacać za zestaw który mogę sam skompletować za niższą cenę

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Dodam jeszcze ze ja na pierwszą solanke wybrałem kostkę 200l. I robi naprawdę robotę. Pamiętaj czym mniejsze tym większe problemy. Koszta będą porównywalne między 120 a 200 a jednak 200 pozwala ci na większą obsadę itp. Odpieniacze tutaj kolega nasz robi albo gotowy do 200l zmiescisz się do 400zl

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Cichyppg napisał:

Nie wyobrażam się przepłacać za zestaw który mogę sam skompletować za niższą cenę

Z tego co przeliczałem to wcale taniej nie wychodzi, sam już nie wiem. Może ktoś by pomógł z doborem sprzętu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup używki. Jeśli chcesz mogę ci podać namiar na gościa co ma fajny zestaw prześle ci jego wiadomość do mnie "Ok. Jest też opcja cały zbiornik 60x60x55 z panelem, pompa odpieniacz, szafka, grzałka, lampa. Korona akwarium. Całość 900. Ot taka promocja."

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Miał to brać znajomy ale nie ma kasy na całość i będzie stawiał mniejszy

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja...Najlepiej wpros sie do kogos,kto ma morskie i omow sprawe,zobacz jak system dziala i co jest potrzebne...Akwarium z sump'em czy panelem nie bedzie nmoze tansze,ale na pewno lepsze,gdyz po konsultacji z jakims morszczakiem zrozumiesz czym to sie je...120 l to juz ladny kawalek wody i jezeli bedzie prezemyslany to bedzie tez cieszyc oko...Wez pod uwage ze czym wiekszy zbiornik tym wieksze wydatki,prad ,cena lampy,pomp,odpieniacza,ilosci soli etc.,dlatego jezeli ze szmalem niezbyt dobrze stoisz to proponuje Ci dobrze to wszystko podliczyc,gdyz w przeciwnym wypadku bedziesz mial duzo wody i puste akwarium,niewyrabiajacy odpieniacz,za slabe pompy i swiatlo...To czarny scenariusz,ale moze sie przytrafic,jezeli nie przemyslisz dokladnie...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega bardzo dobrze prawi!

Zastanów się bardzo dobrze na co Cię stać. Kilka razy wspomniałeś, że na początek to 120l wystarczy. Sam to przerabiam i muszę drugi raz wydawać pieniądze, założyłem tak jak ty 120l na początek i jeszcze rok nie minął, a już kompletuje nowy zestaw. Przemyśl jeszcze i to, bo naprawdę szkoda kasy.

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sumując to chciałbym jak największe, ale koszta są ogromne, a też majątku nie mam.

Za bardzo nie orientuję się jakie są te koszta między akwarium 80-120-200l zapewne duże bo wiadomo więcej życia itp.
Powiedzmy chce przeznaczyć 3.000zł da się za to coś złożyć z dobrym światłem i filtracją ?

Przeliczając REEFMAX to by się dało. Teraz pytanie czy samemu kompletować nie wyjdzie taniej, bo niby tak. Ja natomiast to przeliczam to już wcale nie jest tak taniej, a nawet drożej wychodzi i to dosyć sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zacznij od czegoś mniejszego, sprzet po kosztach. Kiedy/jeśli uznasz że chcesz mieć więcej - akwarium przerobisz na sumpa a życie do większego zbiornika ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może taki sprzęt jest ok ?, bez światła

http://allegro.pl/akwarium-morskie-opti-white-130l-kpl-z-sumpem-i6531059236.html

7 minut temu, Palnik napisał:

Może zacznij od czegoś mniejszego, sprzet po kosztach. Kiedy/jeśli uznasz że chcesz mieć więcej - akwarium przerobisz na sumpa a życie do większego zbiornika ;) 

Co polecasz jaki zestaw na początek. jaki sprzęt

Edytowane przez Jarooooo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia żeby Ci doradzić konkretne rozwiązania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 3 tysie masz za***isty zestaw np ten co ci napisałem i masz wszystko czyli 2100zl idzie w życie itp. Na początku i tak nic nie włożyć bo zbiornik musi dojrzeć inaczej wszystko padnie. Dlatego zanim wlozysz tam cokolwiek z życia minie ok 3 miesiące jak nie więcej. A pamiętaj ze tutaj nie ma miejsca na pośpiech bo to się zawsze źle kończy. W tym zestawie co ci poslalem masz lampy akwa szafka odpieniacz pompy no wszystko co potrzebne za 900zl i masz 160l morza w domu.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Co do mniejszych to powiem Ci tak. Kupisz taka 30l kostkę i się do tego zrazisz bo tam trzeba mieć już trochę pojęcia żeby to szło tymbardziej ze nie ma odpieniaczy w takich kostkach. Dlatego kogo nie zapytasz to ci powie ze mniejsze litrarze biorą osoby co mają pojęcie a wydasz podobnie co do tej używki co Ci wstawiłem w poprzednim komentarzu

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Cichyppg napisał:

Za 3 tysie masz za***isty zestaw np ten co ci napisałem i masz wszystko czyli 2100zl idzie w życie itp. Na początku i tak nic nie włożyć bo zbiornik musi dojrzeć inaczej wszystko padnie. Dlatego zanim wlozysz tam cokolwiek z życia minie ok 3 miesiące jak nie więcej. A pamiętaj ze tutaj nie ma miejsca na pośpiech bo to się zawsze źle kończy. W tym zestawie co ci poslalem masz lampy akwa szafka odpieniacz pompy no wszystko co potrzebne za 900zl i masz 160l morza w domu.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
 

Co do mniejszych to powiem Ci tak. Kupisz taka 30l kostkę i się do tego zrazisz bo tam trzeba mieć już trochę pojęcia żeby to szło tymbardziej ze nie ma odpieniaczy w takich kostkach. Dlatego kogo nie zapytasz to ci powie ze mniejsze litrarze biorą osoby co mają pojęcie a wydasz podobnie co do tej używki co Ci wstawiłem w poprzednim komentarzu

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
 

Ale gdzie to wysłałeś bo nigdzie nie widzę :?

 

Co do małych litraży to wiem że są kłopotliwe, przerabiałem temat w akwariach roślinnych bo tym się zajmowałem. Miałem duże i małą kostkę, wiecej przy niej było grzebania niż przyjemności ;)

Edytowane przez Jarooooo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na jednorazowy wydatek tylko na późniejsze koszty utrzymania to jest ważniejsze bo jednorazowo można się spiąć i kupić coś czego później nie utrzymasz na wymaganym poziomie.
Jak pójdziesz do sklepu i popytasz o ceny to zawrót głowy masz gotowy.
Jednak rzeczywistość potrafi być łagodniejsza :)
Obserwuj giełdę i bądź cierpliwy, a zdobędziesz sprzet w dobrych pieniądzach, czasem nawet śmiesznych. Można kupić już gotowy setup od kogoś tak jak kolega wyżej pisał. Cześć rzeczy można sobie wydłubać samemu niewielkim nakładem sił to wszystko przeraża na początku, ale nie jest takie straszne.
Życiem też się nie przejmuj, nie jest powiedziane, że trzeba 100 procent obsady wrzucić po trzech miesiącach, coś tam sobie urośnie można odsprzedać, kupić coś innego zamienić się itp. Nawet nie zauważysz jak baniak będzie za mały :)

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

suma sumarum polecilibyście tego REEFMAXA ? pytam bo można teraz fajnie kupić na allegro fajny spęrzecik w dobrych ratach 0%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jest też opcja cały zbiornik 60x60x55 z panelem, pompa odpieniacz, szafka, grzałka, lampa. Korona akwarium. Całość 900. Ot taka promocja." Tu masz ta wiadomość. Co do kosztów utrzymania ja mam 200l kostkę i tragedii nie ma. Za prąd wodę itp na miesiąc wychodzi ok 120zl łącznie z bakteriami. Przy małej kostce będzie więcej wydawał na chemię żeby ją utrzymać w czystości jak jest zielony z tego tematu. Poza tym będzie chciał wyregulować choćby ph to wyobraź sobie jaki skok dostanie przy minimalnym wlaniu preparatu. Nie wiem no ja jak stawiałem to wiedziałem czego chce i nawet nie przyszło mi na myśl postawienie zbiornika poniżej 100l bo wiem ile jest roboty z tym i jakie są problemy. Miałem 12 lat slodkowodne i holendry i w każdym typie akwarystyki zawsze małe zbiorniki są katastrofa. Ja polecam min te 150l bo tu juz daje rady i nie jest tak ciężki do utrzymania jak np 60l. Przy cenie powyżej czyli 900zl za komplet nawet bym się nie zastanawiał bo cena jest świetna a czy wydam 80zl na utrzymanie czy 40zl więcej to wybieram te więcej bo efekt jest 100 razy lepszy i zbiornik starczy na dłużej. Ja po roku czasu zmieniam na 500l bo 200l jest juz za małe a wkładać podwójna kasę w sprzęt dla mnie bezsensowne. Poza tym 160l wybaczy początkowe błędy a w 60l załóżmy błędy są katastrofalne. Autor wątku niech robi jak chce ja tylko napisałem co myślę i ja na miejscu autora poniżej 100l bym nie szedł

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Cichyppg napisał:

Ok. Jest też opcja cały zbiornik 60x60x55 z panelem, pompa odpieniacz, szafka, grzałka, lampa. Korona akwarium. Całość 900. Ot taka promocja." Tu masz ta wiadomość. Co do kosztów utrzymania ja mam 200l kostkę i tragedii nie ma. Za prąd wodę itp na miesiąc wychodzi ok 120zl łącznie z bakteriami. Przy małej kostce będzie więcej wydawał na chemię żeby ją utrzymać w czystości jak jest zielony z tego tematu. Poza tym będzie chciał wyregulować choćby ph to wyobraź sobie jaki skok dostanie przy minimalnym wlaniu preparatu. Nie wiem no ja jak stawiałem to wiedziałem czego chce i nawet nie przyszło mi na myśl postawienie zbiornika poniżej 100l bo wiem ile jest roboty z tym i jakie są problemy. Miałem 12 lat slodkowodne i holendry i w każdym typie akwarystyki zawsze małe zbiorniki są katastrofa. Ja polecam min te 150l bo tu juz daje rady i nie jest tak ciężki do utrzymania jak np 60l. Przy cenie powyżej czyli 900zl za komplet nawet bym się nie zastanawiał bo cena jest świetna a czy wydam 80zl na utrzymanie czy 40zl więcej to wybieram te więcej bo efekt jest 100 razy lepszy i zbiornik starczy na dłużej. Ja po roku czasu zmieniam na 500l bo 200l jest juz za małe a wkładać podwójna kasę w sprzęt dla mnie bezsensowne. Poza tym 160l wybaczy początkowe błędy a w 60l załóżmy błędy są katastrofalne. Autor wątku niech robi jak chce ja tylko napisałem co myślę i ja na miejscu autora poniżej 100l bym nie szedł

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
 

Jestem tego samego zdania, że mniejsze zbiorniki zawsze są bardziej kłopotliwe. Powiedz mi jest gdzieś jakieś ogłoszenie tego zestawu, żebym mógł oglądnąć jakieś zdjęcia itp ?? jakie oświetlenie i w ogóle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek dobrze Ci pisze. Nie sztuką jest postawić 1000l, a utrzymać. Ja bym Reefmaxa nie kupił, ale inni mają i chwalą. Nie podoba mi się wygięta przednia szyba, a tak to całkiem fajny zestaw na początek słonej przygody. Na nowy szkoda kasy, jak kupić to używany. Osobiście wolał bym złożyć coś samemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jaraj się za bardzo :)
Są dobre raty to i za tydzień też będą. Podpytaj właścicieli co im przeszkadza, czy kupili by jeszcze raz itp. Jest tu forum reefmaxowe.
Ja nie miałem nigdy z tym zestawem doświadczenia, widziałem takie akwa i również przeszkadza mi przednia szyba oraz ogólnie wygląd. Przypomina mi tandetne akwa z gupikami :)
To jest jednak kwesta gustu więc się nie dyskutuje.
Co na minus to na pewno to że jesteś skazany na takie a nie inne rozwiązania nie wiele możesz zrobić po swojemu.
Mnie by to przeszkadzało bo lubię coś tam sobie poklecić samemu.
Jak pisałem popytaj użytkowników, dowiesz się najwięcej.

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego cały czas szukam odpowiedzi która mnie przekona do reefmaxa, jest ich mniej niż więcej, wiem że tam jestem skazany na to co jest.

Szyba też mi na 100% nie odpowiada.

 

Interesuje mnie taki oto zbiorniczek jak tutejszego kolegi, na start więcej nie trzeba.

Bardzo ładny zbiornik, dokładnie taki zestaw bym chciał zrobić. Teraz rodzi się pytanie czy akwarium zlecić do roboty do szklarza czy też może ktoś tutaj się tym zajmuje. Może na allegro jest jakiś sprzedawca co pociągnie sprawę do końca.

A tutaj link do zestawu z allegro:
http://allegro.pl/akwarium-morskie-opti-white-130l-kpl-z-sumpem-i6531059236.html
Godne to uwagi ?? nie za mały sump ? wiem że brak oświetlenia i czy będzie problem z doborem tutaj oświetlenia bo wymiar 50cm (chciałbym oświetlenie takie nad taflą wody wiszące bądź podpierające sie na bocznych szybach. ) Co o tym sądzicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MaciekZ123 ma do sprzedaży ten zestaw piszcie do niego. Dla ułatwienia ostatnio wystawił skalę do oddania. Ogłoszenie jest w "oddam zycie" piszcie do niego. Jak dla mnie ten zestaw jest godny uwagi ze względu na to ze ma wszystko łącznie z szafka I oświetleniem gdzie największym kosztem jest przeważnie oświetlenie. Z tego co z nim gadalem to oświetlenie to spectra ale nie jestem pewny bo to było rano a ja jestem wykanamy po robocie

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak tam się mają sprawy z zakładaniem solniczki bo mnie ciekawość zżera ? Hehe

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.