Skocz do zawartości
FunWorld

Przelutowanie LED 3W czerwone na inne

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem na forum, ale nie widziałem podobnych tematów.

 

Otóż kupiłem 3 panele led na Bridgelux 3W w takiej konfiguracji:

10 x Cool White 12,000k
1 x 470nm Blue
2 x 395nm UV
1 x 410nm Purple
 6 x 470nm Blue
6 x 450nm Royal Blue
3 x 660nm Red

1 x Royal Blue 450nm
10 x Neutral White 18000k
 

 

i bardzo nie odpowiadają mi te 3 x 660nm Red. Akwarium wygląda jak jakaś plantacja hydroponiczna - różowe światło.

 

Chciałbym przelutować te diody na jakieś z zakresu 380-470nm, ale wiem, że jest różnica w zasilaniu.

 

Czy to jest problem, jeśli tak czy da się to jakoś łatwo obejść?

Z tego co wiem, to czerwone działają na niższym napięciu, więc to chyba nie będzie podpiąć ledy, które normalnie pracują na wyższym napięciu?

A może można kupić takie niebieskie, które pracują na takim samym jak czerwone?

Jakieś inne rozwiązanie, którego nie brałem pod uwagę?

 

 


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zasilane driverem ? nie ma problemu lutujesz dowolny kolor - mają się zgadzać mA (350 czy 700) a nie V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy zasilane driverem?Tak, ale nie wiem dokładnie co i jak. To taki zestaw jeśli to coś ułatwi:

 

Cytuj

 

 

 

OK, a jak nie wiem co jest teraz wsadzone?

Wiem tylko, że w takich obudowach są:

91nWwFPe.png

i że czerwone 660nm

Najlepiej jakbym mógł dodać 420-440nm

 

No i czy jest szansa, żeby dodać cree w miejsce bridgeluxów?

 

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

3W czyli powinno być max 700mA - dużo jest w jednej nitce ? i czym zasilane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są 4 kanały.

Jest taki podział:

Gg06s29p.png

Czyli 15 x 3W na tym kanale siedzi

 

Zasilacze (3) są do tego 38V, 3A

W specyfikacji podają:

LED Output Power: 360W=120leds×3W (w 3 panelach w sumie)

ale one chyba działają na 2.5W, bo dalej jest:

Power Consumption:300W±5% (w 3 panelach w sumie)

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lutuj co chcesz byle zasilacz wydolił to jeśli chodzi o napięcie. Prąd wiadomo, musi być taki jak daje driver jeśli były czerwone 3W to prawdopodobnie będzie to 700mA nie wiem czy cree są o takim prądzie musisz sobie sprawdzić. Jeśli tak nie ma chyba przeciwwskazań.

Jeśli wymienisz wszystkie to nie ma znaczenia jeśli byś no zostawił jedną czerwoną to całą nitka ustawiła by sier na niższym napięciu( takim jak czerwona dioda, masz rację że chodzą na niższym coś ponad dwa v jeśli dobrze pamiętam)

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

skoro tak to zasilane jest zwykłym zasilaczem impulsowym a sterowane są napięciem i rezystorami ...

w nitce czerwonymi (kanał 3) masz 15 sztuk ledów - można spokojnie wymienić - ale całość będzie słabiej świecić

moja rada - jedną zmostkuj a wymień dwie :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, to zamawiam ;] ledy i pastę.

 

Dzięki


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, FunWorld napisał:

OK, to zamawiam ;] ledy i pastę.

 

Dzięki

Ja ostatnio przelutowałem prawie całą białą sekcję w swojej dużej chince - w sumie ponad 30 LEDÓW... nie taki diabeł straszny. Zaopatrz się w odsysacz i taśmę do usuwania cyny, lutownica precyzyjna w dłoń i jazda. Nie wiem czy masz soczewki ale jak tak to jeszcze jakiś ewentualnie klej elastyczny - wikol lub coś w tym stylu gdyby soczewka nie siedziała ciasno na LEDzie. Napisz jak wyszło. Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, sumka33 napisał:

Ja ostatnio przelutowałem prawie całą białą sekcję w swojej dużej chince - w sumie ponad 30 LEDÓW... nie taki diabeł straszny. Zaopatrz się w odsysacz i taśmę do usuwania cyny, lutownica precyzyjna w dłoń i jazda. Nie wiem czy masz soczewki ale jak tak to jeszcze jakiś ewentualnie klej elastyczny - wikol lub coś w tym stylu gdyby soczewka nie siedziała ciasno na LEDzie. Napisz jak wyszło. Powodzenia

No właśnie też mnie kuszą te białe. Chętnie bym je wymienił na niebieskie. Zdecydowanie wolę niebieskie akwarium, a rozjaśnianie mógłbym przy pomocy t5 robić.

 

Na razie spróbuję zrobić te 9 czerwonych. Najwyżej wtedy będę kombinował z pozostałymi 60. Soczewki mam 120*. Jakiś klej się znajdzie. Lutownice też mam z odsysaczem.

Napiszę jak wyjdzie.

Teraz szukam ledów 430nm, ale widzę, że z tym problem jest. Albo no name, albo cree, a o epistar, epiled, czy podobne to ciężko:/


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, FunWorld napisał:

No właśnie też mnie kuszą te białe. Chętnie bym je wymienił na niebieskie. Zdecydowanie wolę niebieskie akwarium, a rozjaśnianie mógłbym przy pomocy t5 robić.

 

Na razie spróbuję zrobić te 9 czerwonych. Najwyżej wtedy będę kombinował z pozostałymi 60. Soczewki mam 120*. Jakiś klej się znajdzie. Lutownice też mam z odsysaczem.

Napiszę jak wyjdzie.

Teraz szukam ledów 430nm, ale widzę, że z tym problem jest. Albo no name, albo cree, a o epistar, epiled, czy podobne to ciężko:/

Hehe jak Cię wciągnie to ją całą przelutujesz :P... 

Ja kupiłem epileda... aha klej elastyczny żeby soczewka była znowu do zdjęcia gdybyś chciał coś raz jeszcze zmienić albo coś by się spaliło.

Ja zaszalałem i wziąłem 4 ledy 395nm - nie polecam -straszne UV i nieładnie to świeci. Wymień sobie na royal blue i pare tylko 420nm- porównasz sobie i zadecydujesz co ci bardziej pasuje. Aha ja robiłem próbę po każdorazowym wlutowaniu pojedynczego leda, trochę upierdliwe ale widzisz na bieżąco czy trupa nie wlutowałeś lub jakoś się nie walnąłeś z polaryzacją. Ledów kup sobie na zapas (gdyby jakieś padnięte się znalazły) i jak się okaże że wszystkie dobre to zacznij już pojedyncze białe wymieniać :).

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, sumka33 napisał:

Hehe jak Cię wciągnie to ją całą przelutujesz :P... 

Ja kupiłem epileda... aha klej elastyczny żeby soczewka była znowu do zdjęcia gdybyś chciał coś raz jeszcze zmienić albo coś by się spaliło.

Ja zaszalałem i wziąłem 4 ledy 395nm - nie polecam -straszne UV i nieładnie to świeci. Wymień sobie na royal blue i pare tylko 420nm- porównasz sobie i zadecydujesz co ci bardziej pasuje. Aha ja robiłem próbę po każdorazowym wlutowaniu pojedynczego leda, trochę upierdliwe ale widzisz na bieżąco czy trupa nie wlutowałeś lub jakoś się nie walnąłeś z polaryzacją. Ledów kup sobie na zapas (gdyby jakieś padnięte się znalazły) i jak się okaże że wszystkie dobre to zacznij już pojedyncze białe wymieniać :).

Pozdrawiam

Już kupiłem - też Epiled 10x 410-420Nm

Nie brałem zakresu 440nm+ , bo mam go dodatkowo w T5 i e5 arcadii

 

To i tak się rozłoży na ponad półtora metra, więc nie powinno wiele zmienić. Teraz będzie  coś takiego:

EeHbg9ed.png

przy czym kanał 1 i 4 będzie ledwo używany. Taki dosyć nietrafiony układ mam nad akwarium i jak na razie muszę z tym żyć:

 

 

Kanały 2 i 3 są w środku lampy, więc się ładnie zmieszczą pomiędzy świetlówkami.

Niestety muszę tak kombinować, bo 4x 54W w T5 to za mało:/

 

f2rkgv58.png

 

 

 


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście białych masz bardzo dużo... :/ Dobrze by było gdyby zostało ich tak z 12 może mniej jak lubisz niebiesko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem czy to będzie miało sens. Układ jest taki:

kwVi1lY5.png

 

więc te białe i tak wypadają dokładnie nad świetlówkami t5. Chyba po prostu je wyłączę i niech niebieskie (kanały 2 i 3) sobie działają doświetlając pomiędzy świetlówkami. Wcześniej prowadziłem baniaki tylko na niebieskim LED i było OK. Teraz w razie czego jakby SPSom nie pasowało, to będę mógł wymienić jakąś świetlówkę na białą i powinno być OK. Przynajmniej w założeniach.

 

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz widzę - jak rozrysowałeś układ ledów to widać które nad T5 wypadają - wszystko od nich rury zasłonią. Szkoda, bo to aż 2 dimmery...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.03.2017 o 00:28, FunWorld napisał:

więc te białe i tak wypadają dokładnie nad świetlówkami t5. Chyba po prostu je wyłączę i niech niebieskie (kanały 2 i 3) sobie działają doświetlając pomiędzy świetlówkami. Wcześniej prowadziłem baniaki tylko na niebieskim LED i było OK. Teraz w razie czego jakby SPSom nie pasowało, to będę mógł wymienić jakąś świetlówkę na białą i powinno być OK. Przynajmniej w założeniach.

I jak tam kolego przelutowałeś Ledy??? Podziel się wrażeniami, bo strasznie ciekaw jestem jak te 430nm Ci świecą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, sumka33 napisał:

I jak tam kolego przelutowałeś Ledy??? Podziel się wrażeniami, bo strasznie ciekaw jestem jak te 430nm Ci świecą.

Przelutowane na 420nm. To co mnie zdziwiło, to że nie ocaliłem ani jednej diody z czerwonych. Wszystkie rozwaliłem przy odlutowaniu. Były osadzone w dziurach w PCB  i do tego na taśmie termoprzewodzącej. Na razie świecę na około 50% i prym w oświetleniu wiedzie ciągle T5, ale wkrótce je podkręcę do normalnej mocy i wtedy prześlę zdjęcie jak to wygląda. Wstępnie jestem bardzo zadowolony. Mam w akwarium sporo fluo i te kolory są niesamowicie wyciągnięte. Wiem, że nie wszystkim się to podoba, ale ja lubię ten efekt.

 

Innymi słowy - wizualnie (pod mój gust) chyba lepiej być nie mogło. Zobaczymy jak korale polubią światło z Bridgelux i epiled zamiast cree z vertexa sr260.

 

No i co do tej lampy to jako nocne światło robi 2x 410nm i 1x 395nm (kanał 2) - widać trochę taką jakby łunę w wodzie. Chyba bym wolał RB, albo te 420nm, ale nie będę już kombinował. Może jak dam węgiel to woda przestanie świecić w nocy ;]

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.