Skocz do zawartości
Adrian-NEMO

filtracja ? 45x45x45 kostka około 90 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.. 

Chcę uruchomić zbiorniczek o wymiarach 45x45x45. Oświetlenie już posiadam dość dobre firmy KESSIL ze sterowaniem. Posiadam również inne niezbędne urządzenia m.in. grzałka, falownik ze sterowaniem, automatyczną dolewkę, zgrabny odpieniacz białek, który będzie w zbiorniku głównym, itp.

Nie pytam jakie rozwiązanie filtracyjne jest najlepsze - zdaje sobie sprawę z zalet SUMPA, jednak sytuacja zmusza mnie do nieco gorszych rozwiązań. Myślałem początkowo o kaskadzie (zakupiłem już nawet nowy aquael fzn-3) jednak później pomyślałem o filtrze kubełkowym (mój wybór padł na aquael unimax 250 - tego jeszcze nie zakupiłem :) ponoć jest bardzo cichy nawet w porównaniu z JBLem, a to ważne bo akwa będzie stało w sypialni). Szczerze to drugie rozwiązanie bardziej by mi pasowało - chodzi też o estetykę. Nie mam wymagań zbyt wygórowanych jeśli chodzi o obsadę - korale miękkie i kilka rybek, krewetek...

Proszę podzielcie się swoją wiedzą - fajnie było by jakby ktoś zabrał głos komu filtr kubełkowy przypadł do gustu i działa mu to rozwiązanie. Czy filtr który upatrzyłem spisze się ? Może inny będzie lepszy ? Co i w jakiej kolejności włożyć w koszyki ? Może coś jeszcze trzeba dodać do filtracji - skimer ? Może jakieś inne podpowiedzi. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Awaria zasilania i w kubełku zacznie wszystko gnić - powrót zasilania i kubełek "wypluje" do zbiornika trujący szlam - nie twierdzę że się nie da - ale zainwestuj jeszcze w jakiś UPS

(przemyśl też wklejenie panela filtracyjnego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prowadziłem podobny zbiornik na pojemnej kaskadzie bez żadnych mediów filtracyjnych i bez odpieniacza około roku i wszystko fajnie hulało nawet Sps-ki prężyły muskuły, 2 jubilerki mandaryn i błazen w składzie.

Na twoim miejscu dorzuciłbym kaskadę, filtry przepływowe ludziska mają, co do kubełkowego jest jakiś awers , że nie widać co tam się w środku dzieje.

Istotne jest , aby złoża biologiczne nie były zapowietrzane, bo zwyczajnie traca swoje właściwości biologiczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPS - jak najbardziej. Jednak panel to min 15cm - wolałbym tego uniknąć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz już odpieniacz i starczy. Pod korale miękkie nie jest Ci potrzebne nic innego. Odpieniacz i regularne podmiany wody.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdyby kubełek wypełnić jedynie skałą ? też będzie taki "groźny" ? co ile byłoby trzeba go czyścić ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

panel - zależy jaki masz odpieniacz :) Tunze 9001 wchodzi spokojnie do 8cm

1 minutę temu, Adrian-NEMO napisał:

A gdyby kubełek wypełnić jedynie skałą ? też będzie taki "groźny" ? co ile byłoby trzeba go czyścić ?

 

to juz lepiej poukładać porządnie siporax - żeby był dobry przepływ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co utrudniasz sobie życie. Pisałem masz odpieniacz i starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, maciej01 napisał:

Po co utrudniasz sobie życie. Pisałem masz odpieniacz i starczy.

" zgrabny odpieniacz białek " - więc nie rozpędzałbym się że to wystarczy - skoro (jeszcze) nie wiesz co to jest

bardziej stawiałbym na dobrej jakości skałę - jako podstawę filtracji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz Marek rację, może trochę zagalopowalem się, że odpieniacz starczy jak nie wiemy co tam ma. Niech kolega napisze jaki to jest ten "zgrabny odpieniacz".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten kubelek to niby co mialby "wyfiltrowac" ? Dobry odpieniacz rozwiazuje takie "klopoty" wyboru filtracji, wiec po co przekombinowywac ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tak małym akwarium to na samych podmianach ujedziesz.

Staszek tu ma racje, bo na siłę próbujesz sobie utrudniać życie

Zalej tą kostkę i wrzuć skałę i niech się kręci, będzie przynajmniej o czym.podyskutować..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.. Wczoraj zabrakło już mocy na nocne pisanie.. Co do odpieniacza to posiadam naprawdę maleństwo, tj. 

ODPIENIACZ / SKIMMER - RESUN SK-300

- przepływ 300 L/H

- do zbiornika od 20 - 95 L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze z czasem zmienisz odpieniacz na silniejszy, ale kubelek bylby kontraproduktywny.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może choć kaskadę podpiąć i napchać do niej drobnej skały. Tylko czy ta kaskada ( aquael fzn-3 ) nie jest znowu za duża - może optymalna była by fzn - 2? Obawiam się że na tym odpieniaczu może być kłopot 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

fzn-3 i Resun wchodzi do jednej komory :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem - z tą myślą zakupiłem te dwa urządzenia. Jednak estetyki w tym nie będzie - no i obawiam się o wibracje "hałas" a chciałbym ten efekt zminimalizować..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadź z obsadą rybną i ten resun ( możesz go zmodyfikować, są tematy na forum jak to zrobić ) plus regularne cotygodniowe podmiany wody i jakoś to powinno działać. Lub kup jakiś lepszy odpieniacz tunze, hydor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Adrian-NEMO napisał:

To może choć kaskadę podpiąć i napchać do niej drobnej skały. Tylko czy ta kaskada ( aquael fzn-3 ) nie jest znowu za duża - może optymalna była by fzn - 2? Obawiam się że na tym odpieniaczu może być kłopot 

Wrzuć jak już jakies wydajne złoże np: Spiek szklany 1600 aquaela.

Kolega stosuje i b. Zadowolony jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, slovy napisał:

Spiek szklany 1600 aquaela.

możesz podać linka ? czy chodzi Ci o "zwykły" BioCeraMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reasumując: rozumiem, że do mojej kostki kubełek odpada bez względu na model i zawartość filtracyjną. Zamontować kaskadę z tym małym odpieniaczem + oświetlenie + grzałka + falownik i powinno się kręcić bez większego problemu ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Adrian-NEMO napisał:

Witam.. Wczoraj zabrakło już mocy na nocne pisanie.. Co do odpieniacza to posiadam naprawdę maleństwo, tj. 

ODPIENIACZ / SKIMMER - RESUN SK-300

- przepływ 300 L/H

- do zbiornika od 20 - 95 L

Kupiłem niedawno akwa 160l w którym działał taki odpieniacz. Było tam 7rybek w tym 2 żółtki 17kg żywej skały i jeżowiec. Wszystko żyło ponad 4lata na takim sprzecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie taki wilk straszny jak go malują.. A coś jeszcze było podpięte do tego zbiornika poza RESUNem.. ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dampus napisał:

Kupiłem niedawno akwa 160l w którym działał taki odpieniacz. Było tam 7rybek w tym 2 żółtki 17kg żywej skały i jeżowiec. Wszystko żyło ponad 4lata na takim sprzecie

Tylko ten odpieniacz w takim "dużym" akwarium i taką "dużą" obsadą nic tam pewnie nie odpieniał z prostego powodu "był za słaby na takie akwarium i obsadę", a że wszystko żyło to już inna sprawa. Jakie tam były no3 i po4? Może oszczędnie karmił i robił duże podmiany i dlatego wszystko żyło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę podzielcie się też wiedzą gdzie można zamówić taką kostkę 45x45x45 grubość szkła 8 mm i wszystko na Optiw. ? Chodzi też tu o wysyłkę bo większość tych szklarzy co znalazłem to nie wysyła zbiorników, a preferuje jedynie odbiór osobisty..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.