Skocz do zawartości
harnas

Dwie pompy do jednej rury?

Rekomendowane odpowiedzi

W nowym akwarium (ok 2000l) chce dac dwie pompy powrotne (wyjscie z pompy 40mm, wydajnosc pow 10000l/h). Z akwarium do sumpa bede mial ok 15 metrow w poziomie i 1m w pionie, rury beda w podlodze. Aby zmniejszyc liczbe rur, zastanawiam sie czy nie podlaczyc obu pomp do jednej rury 60mm. Czy ktos praktykuje takie rozwiazanie ? Zakladam, ze bede musial dac zawory zwrotne na pompach a wypadek awarii jedenj z pomp.

 

 

 


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie stosowałem takiego rozwiązania ale takie bywają w instalacjach wypompowywania wody ze zbiorników na wodę.Zawory zwrotne zabezpieczą przy awarii lub różnicy wydajności pomp.

Myślę że pomysł się sprawdzi.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pompy można równolegle wtedy rura "zbierająca" do której pompy są podłączone powinna mieć pewnie podwójną średnicę ale myślę że i tak na takiej długości rury opór wody swoje zrobi - wydajność mocno spadnie. Można też połączyć jedną w sumpie a drugą gdzieś w połowie drogi - pompy w szeregu. W takim układzie pompy są wykorzystane na max a jednocześnie pracują lekko i średnice rur są mniejsze.

 

Mam inny litraż itd... u mnie pompy podają wodę na ok 1,2m ale podłączyłem 2 pompy za słabe (2x 6W) a razem pracują pięknie, aż za dobrze. 1 pompa z sumpa podaje na ok 80cm i więcej nie wyda druga odbiera wodę na wys ok 60cm i pompuje dalej. Skutek jest taki że 1 ma lżej bo 2 zasysa i popycha a 2 podaje na małą wysokość a do tego ma doładowanie z 1. Nie mierzyłem przepływu ale na oko siła strumienia jest w zasadzie taka sama jak pompy pompującej w poziomie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawór zwrotny - źródło oporów. W szkółce uczyli mnie, że praca pompy na pompę nie jest wskazana (ale to pewnie dotyczyło innego kalibru), dodatkowo wtedy muszą zawsze chodzić obie pompy. Przy dużej średnicy nie przejmował bym się poziomym odcinkiem - a podnoszenie 1 m to niewiele - trzeba sprawdzić ile oporu generuje zawór zwrotny. Suma sumarum - rura nie jest droga - dałbym 2 rury ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zawory to fakt główne źródło oporu ale też każde przewężenie, kolanko, zakręt... i to o czym się często zapomina tarcie które niestety również występuje a na odcinku 15m przy mocach pomp rzędu 30-50w na pompę zadziała. Może to i prawda że pompa na pompę ale nie wiem czy o takie pompy chodziło - wirnikowe, czy jakkolwiek by się fachowo nazywały używane w akwarystyce z wirnikiem. Przepompownie w systemach wodociągowych w sumie też bazują na wpinaniu pomp jedna za drugą chociaż może to trochę inna technologia  Pompy akwarystyczne są przepływowe i wyłączenie którejś powoduje tylko opór i obciążenie drugiej nie inne niż przykręcony zawór a przecież tak się dławi za mocne pompy. Na mój "chłopski rozum" taki układ jest jak najbardziej ok i u mnie się sprawdza a korzyści z tego są takie że mam rury mniejszej średnicy, pompy są mniej obciążone bo współpracują i razem pobierają 12w zamiast pompy którą musiałbym zastosować jako jedyną i musiałaby mieć ok 30w. Niby te powiedzmy ok 15w wielkiej różnicy nie robi ale czemu nie ograniczyć strat jak się da. Oczywiście mogę się mylić ale na dziś uważam że to dobrze działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.