Skocz do zawartości
gregoreef

Sump ostatnie podejście

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Temat poruszałem przy okazji innych wątków ale potrzebuje konkretów.

Jak jest lepiej jak woda do ostatniej komory wlewa się górą czy dole? Z odpieniacza do środkowej będzie wlewać się dołem .

Producent proponuje takie rozwiązanie ale czy ono jest bezpieczne (zakładamy awarie jakiejś pompy lub inne cuda) ? Na pewno musiałbym podnieść przegrode za bio żeby wymusić obieg dołem bo woda pewnie przelewałaby sie góra. Jedyny mod jaki warto byłoby wykonać moim zdaniem. Co o tym myślicie ? Zastanawiam się patrząc na mój projekt czy w przypadku tego z książki nie mialbym większej przestrzeni na np siporax niż w tym moim. W szkicu nie uwzględniłem szyb a to sumująć pewnie kolejne 2cm Zostaje 4 ? bzdura trochę.

Producent i mój szkic

 

dbdb.jpg

sump finał.png

Ewentualnie taki mod. Ktoś mi powiedział ze lepiej jak woda z odpieniacza trafiała z powrotem do komory odpieniacza. Mnie nasuwa się pytanie po co rozcieńczać czystą wodą z odpieniacza tą brudna która zlatuje? <_< Nie lepiej podać tą czysta dalej na media ? Może panowie z Red Sea nie mieli takie go złego pomysłu?

Po przeróbkach:

 

dbdb.jpg

Edytowane przez gregoreef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja...Jezeli woda z odpieniacza bedzie leciec bezposrednio do drugiej komory to ciezko bedzie zsynchronizowac obie pompy,wiec nie bawil bym sie w taka konfiguracje,dobry skimmer i tak wyczysci wode...Jesli chodzi o ostatnia komore to u mnie,jak i chyba u wiekszosci woda przelewa sie gora...Ja unikal bym tych szybek z odleglosciami swoch centymetrow,bedzie problem z czyszczeniem...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, gregoreef napisał:

 

sump finał.png

 

co Ci dają te 2 środkowe przegrody "25cm" ponad 6cm spioraxu ? jeśli już to ta druga powinna być do dna a ostania przelot dołem - tzw. "szykany"

pierwsza przegroda ustala poziom wody dla odpieniacza , reszta i to czy puścisz wodę do 2 komory czy z powrotem do oczyszczenia - nie ma znaczenia - tzn planujesz sobie żeby było miejsce i dostęp - łatwy dla Ciebie

 

jest duży temat o budowie i projektach sumpa - zerknij

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem chyba wszystkie, ale większość na pewno. Baruje się z tym już dłuższy czas a to tylko dlatego ze to mały sump. Patrząc na ten mój przerobiony rysunek z instrukcji to chyba będzie najlepsze rozwiązanie. Jak sądzisz ? W tej opcji mam najwiecej miejsca na ewentualne złoża. Z pierwszej komory przelewa się górą (tylko jedna przegroda ustalająca poziom dla odpieniacza. Wpada do drugiej najwiekszej i dołem do pompy. Może na dole zamontuje jakas siatke zeby to co będzie zlozem nie przeostawalo sie do komory pompy. Apropo mowisz że najlepiej do odtatniej dołem iceberg znów podpowiada że góra ? Ma to znaczenie ?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrob normalne 3 komory bez tych pierdul po 2 cm a w sodkowej dasz siporx i refugium.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób normalny sump, tak jak ma być. Każdy odpieniacz zasysa i oddaje wodę do tej samej komory co jest, czy to będzie wewnętrzny w akwarium, czy w sumpie, czy zewnętrzny zawieszony na szybie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciej,  dokładnie. Tak postanowiłem zrobić, bez kombinacji. Piotr poradzę się Ciebie. 3 proste komory. Jadę do Szklarska. Wkleić tak przegrody jak na tej przerobce instrukcji? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 pelne komory, bez tych malych 2 cm i dodaj komorę na dolewke.

 

Edytowane przez Piotr1 (wyświetl historię edycji)

200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewka jest piętro wyżej. Nie miałem miejsca w sumpie na komore dolewki bo jak sam widzisz wszystko prawie obok siebie, tak mało miejsca.

dolewka.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz. Pudełko 2100/h, odpieniacz 1600l/h, pompa obiegowa tunze 2400lh, woda będzie podnoszona na 160cm. Czy styknie po 1cm na bokach i jakieś 7cm na szerokości wolnej przestrzeni w przegrodzie pomp ? Pytam bo zastanawia mnie czy nie będzie takiego zjawiska ze pompa wypompuje wszystko a nie zdąży się nalać do przegrody ?

Edytowane przez gregoreef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa jest regulowana? Jak tak to w razie "W" wyrgulujesz jej wydajność i nic nie powinno się wydarzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.