Skocz do zawartości
MiQ

Uzupełnianie Ca

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Po przygodzie ze 180L mam zamiar założyć 400L takie bardziej pro :D

i mam pytanie: co potrzebuję żeby mieć kompletny zestaw do uzupełniania Ca i regulacji ph (bo to się łączy z tego co zrozumiałem)

mikser, reaktor, jakieś sterowniki, zestaw CO2 - takie ogólniki, a w szczegółach ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zostało już na tym foru niejednokrotnie napisane. Po lewej stronie jest na niebiesko "szukaj w archiwum".


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reaktor,licznik babelkow,elektro zawor,reduktor co2,butle co2,ph komputer z elektroda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O mikserze też było :D

Napiszę jak mam u siebie.

Reaktor - cała instalacja jest taka jak ją przedstawił @adrian28 czyli po kolei połączone:

- butla CO2

- reduktor

- elektrozawór

- licznik bąbelków

- reaktor

- elektroda i pH kontroler

Niektóre reaktory mają w swojej budowie licznik bąbelków, niektóre nawet czujnik pH (aqua care). Są też takie, które nie mają możliwości mierzenia pH w reaktorze, którego można przerobić:) bo nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania ale zasada działania całego systemu jest bardzo podobna.

Reaktor zasypuję się wkładem. U nas bardzo popularny jest Knop. Część producentów zaleca własne rozwiązania pod tym względem - Schuran, Aqua Care, Deltec w nowych reaktorach fluizacyjnych zaleca wkład ROWAlith C. Zazwyczaj też dosypuje się 10-20% wkładu magnezowego np. bardzo popularny u nas Magnesium pro Grotecha. Zasilanie możemy rozwiązać pompą dozującą lub trójnikiem z pompy głównej. Ustawiamy w reaktorze odpowiednie pH - zazwyczaj jest to przedział 6,5-6,3 - potem regulujemy odciek np. 3 krople na sekundę i "pozamiatane".

Teraz najważniejsze. Reaktorem regulujemy poziom Ca, Mg i Kh w zbiorniku i w moim przypadku, co chcę mocno podkreślić aby nie było potem dziwnych komentarzy, samym reaktorem nie można tych wartości dobrze zbilansować w zbiorniku. Ustawiając odpowiednie Ca i Mg, Kh zazwyczaj leci zbyt mocno do góry i tu pojawia się mikser.

Mikser zasypuje się (o ile dobrze pamiętam nazwę) wodorotlenkiem wapnia. Ja używam kalkwasser mix Kenta. Powoduje on wzrost Ca i obniżenie Kh w zbiorniku. Z powodu wysokich wartości pH odcieku zalecane jest dodawanie go w nocy aby zredukować wahania pH w systemie. Zasilamy go słodką wodą RO dozowaną kropelkowo. Stosując pompę dozującą możemy dość dokładnie zbilansować poszczególne wartości w zbiorniku.

Jedyną trudnością w tym całym galimatioasie może być odpowiednia ilość wkładu magnezowego i nie pozostaje nam nic innego jak eksperymenty ze stopniowym dosypywaniem małych porcji aby ustalić odpowiednią dawkę. Sumujemy potem ogólną wagę i przy następnym zasypywaniu mamy problem z głowy :D

Należy pamiętać, że przesadzenie z nasyceniem wody w Ca powoduje wytrącanie się osadu wapiennego w całym akwarium i przy tej metodzie nie polecam wartości większych niż 460 Ca.

To tyle :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu nic dodac nic odjac poprostu wyklad w twoim wykonaniu .pozdrawiam adrian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.