Skocz do zawartości
Jaroslaw Sumara

Za duży odpieniacz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kupiłem AP600, przyszłościowo ma być w 300L. Zanim to jednak nastąpi, chciałbym go odpalić w 150L. Czy w tej sytuacji (za duzy) Rozwiazaniem moze być włączanie go tylko w czasie dnia? Czy może regulacja ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bedzie za duzy. jezeli redox wzrosnie niesamowicie mozesz wylaczac okresowo. pzdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale nadal mysle to co myslalem o sekcie Rydzyka;) pzdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarex66

Gdybys rzeczywiscie musial go okresowo wylaczac to rob to w ciagu dnia albo najlepiej wyreguluj na b.ciemna piane. W nocy zawartosc tlenu w wodze troche sie zmniejsza.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego wzrostu redox to bym sie nie bal. Oczywiscie warto kontrolowac (jak ma sie czym), ale zawsze mozna przytlumic troche powietrze i juz "cieniej" pracuje.

No chyba ze stosujesz ozon, to wtedy pomiar (i aut.regulacja) redox konieczna (chyba ze masz naprawde duze doswiadczenie)

Wylaczanie odpieniacza na jakis czas bym odradzal, szczegolnie gdy ma byc ustawiony na sucha piane.

Czesto sie zdarza, ze odpieniacz sucha piane zaczyna wyrzucac dopiero po kilkunastu-kilkudziesieciu godzinach od wlaczenia. (musi sie wypienic odpowiednio duzo bialka)

Jak go wtedy wylaczysz, to piana opadnie do wody, i bedzie tak jakbys go w ogole nie wlaczal.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jarex, nikt na forum Ci nie powie, jaki masz redox u siebie w akwa.

Nawet jak opiszesz problem, to tez nie zawsze bedzie mozna "tak na odleglosc" cos sensownego powiedziec.

Podam Ci przyklad z autpsji.

Stosuje ozon i nie mam zadnego pomiaru (na razie). Ale stosuje w dawce 3-4mg. Nie wiecej. (regulacja jest do 50mg)

I tak sobie bylo i bylo, i bylo dobrze.

I kiedys przy wiekszej podmianie wody wyczyscilem sump z syfu ktory sie tam zbieral na dnie od ponad roku.

I po wyczyszczeniu syfu z sumpa i podmianie wody, w tanku xenia wyraznie zaczela byc przypalana.

Zachodzilem w glowe, co moze byc przyczyna ... bo nic nie bylo zmieniane. Swiatlo to samo, odpieniacz tak samo ustawiony, ozon tez nie ruszany, wczesniej tez robilem duze podmiany i bylo OK. Sol ta sama, woda ta sama. Karmienie to samo. Niczego nie dodawalem, niczego nie ujmowalem.

Dopiero po paru dniach wpadlem na to .... ze wina bylo wyczyszczenie sumpa.

Syf z sumpa syfil wode i obnizal redox, ozon podwyzszal. Bylo OK.

Zabraklo syfu, ozon pozostal. I juz nie bylo OK.

EDIT:

Akwarystyka morska to sprawa bardzo bolesna (dla portfela)

Ale jezeli chce sie symulowac warunki nigdzie w przyrodzie nie wystepujace na naszej czesci swiata, i hodowac organizmy tolerujace takie (i tylo takie) warunki, to niestety trzeba zainwestowac.

Alternatywa jest hodowla chomika albo szczura.

EDIT 2.

Ktos z doswiadczonych morszczakow powiedzial kiedys:

Akwarium morskie to jest tak, jak kupno bardzo dobrego samochodu .... na dozywotnie raty.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę trochę ten stary temat :)

Mam w planach baniak 100x60x45cm + sump 85x45x45cm, czyli razem około 400l [10-15 ryb + dużo LPS, może kilka mało wymagających szczepek SPS, ale dosłownie 2-3 sztuki] i tutaj zaczyna się problem z odpieniaczem:

mam odpieniacz robiony przez jednego z naszych kolegów na forum, problem jest taki,że odpieniacz jest dedykowany na ponad 1000l, szkoda mi go sprzedawać bo bardzo dobrze teraz pieni w baniaku 800l , ale jakie mogą być konsekwencje tak dużego odpieniacza w takim litrażu ??

jak wygląda sprawa z tym czasowym wyłączaniem ?? ktoś tak robi od dłuższego czasu ??

Kupować nowy odpieniacz dostosowany do litrażu, czy zostawić ten co mam ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to odpieniacz robiony przez kolegę Piotrka [blue Wave], na konkurencyjnym forum jest wielka dyskusja na jego temat. Ja osobiście z maszyny jestem bardzo zadowolony i stąd moje pytanie czy jednak nie będzie za wielki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

na 400L obiegu w sam raz zobaczysz

sam mam BK200 na 380 obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to odpieniacz robiony przez kolegę Piotrka [blue Wave], na konkurencyjnym forum jest wielka dyskusja na jego temat. Ja osobiście z maszyny jestem bardzo zadowolony i stąd moje pytanie czy jednak nie będzie za wielki.

myślę że nazywanie "drugiego" forum konkurencyjnym trochę nie na miejscu. Co do odpieniacza to śmiało zostaw obecny. Skręcisz trochę powietrze i powinno być ok :)

pozdrawiam Janusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za odpowiedzi. W takim razie zostawię sobie ten odpieniacz, jak będę widział,że coś jest jednak nie tak to najwyżej później go zmienię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.