Skocz do zawartości
mufti

mV-Computer i nowa elektroda - REDOX 170!

Rekomendowane odpowiedzi

Podłączyłem w moim aqwa w końcu mV-Computer (AM) i do niego elektrodę REDOX. Do tego ozonizator Ozone25 (AM).

Ale niestety mam problem. Po podłączenieniu odmoczonej elektrody i sprawdzeniu we fluidzie wyszło, że jest 250mV, powinno być 230mV. Woda z RO miała 210 mV. Włożyłem elektrodę do awkarium i to zgroza! 170mV! Podjechałem redoxem przez noc na razie do 214mV (wydajność ozonizatora ustawiona na około 10 mg/h).

Pytania:

1. Czy nowa elektroda mierząca potencjał ORP powinna mieć płyn KCL w banieczce na końcu (moja była wysuszona, bez płynu zabezpieczającego w nasadce i brak płynu w bańce, nie wiem czy reklamować) ?

2. Czy możlwie, że woda z RO ma większy potencjał niż w aqwa (4 miesięczny baniak) ?

3. Czy możliwe, że aqwa miało tylko 170 mV ?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po podłączenieniu odmoczonej elektrody i sprawdzeniu we fluidzie wyszło, że jest 250mV, powinno być 230mV.

no to bardzo niedobrze....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Loccutus

Dzięki za szybką odpowiedź :)

Czy mógłbyś rozwinąć ją trochę o informację odnośnie tej elektrody ? Czytałem trochę Twoich postów na podobny temat i wiem że masz spore doświadczenie w tej materii. Czy to, że elektroda odjechana jest o 20mV to źle? Wymieniać ją ? Ja ją kupiłem nową i mam możliwość wymiany. Czy elektroda do ORP powinna mieć w tej banieczce na końcu jakikolwiek płyn (np. KCL) jak w elektrodzie pH ?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na budowie elektrod ale....

elektrody redox powinny się wymoczyć i to sporo. Moim zdaniem tydzień lub nawet dwa miną zanim zaczną pokazywać właściwe pomiary. SMK to niedawno przerabiał. Ja u siebie też jak podłączyłem Profiluxa zobaczyłem zgrozę. Podłączyłem poprzedni miernik redox i wszystko było OK. Przez jakieś 2 tygodnie chodziły dwa i można było obserwować jak nowa elektroda powoli dochodzi do starej. Tak więc w tym przypadku proponuje "węgiel i piwko" na dwa najbliższe tygodnie :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu

Aha, dzięki :) Browarek mam... :D


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz płyn czyszczący do elektrod to weź wypłucz ja przez kilka minut, albo możesz to sasmo zrobić w buforze ph 4, jakby nie patrzył to kawas i napewno ja wyczyści.

Z drugiej strony tak jak napisał Rebciu, elektrodzie Redox trzeba dać czas na ustabilizowanie się. Przynajmniej dwa dni. Jak będzie warość rosła to znaczy że jeszcze to nie to, ale jak się zatrzyma na jakimś pomiarze (powiedzmy przez dwie godziny nic) to znaczy że to już ten wynik.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i rzeczywiście Panowie. Po 4 dniach elektroda bardziej ustabilizowała się. We fluidzie 230mV pokazuje 240mV, a nie jak poprzednio 260mV. W akwarium mierzy już stabilnie. Próbowałem wyjmować ją, odmoczać w RO i spowrotem. Po tym zabiegu poziom pokazuje taki sam, ale trzeba czekać z parenaście minut na stabilizację wyniku.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem - "węgiel i piwko" za tydzień wyniki powinny być już właściwe. Moim zdaniem 4 dni to za mało. Miałem 2 różne elektrody redox i w obu przypadkach dopiero po ok. 2 tygodniach pomiar był wiarygodny. Zobaczysz jak redox w zbiorniku idzie powoli do góry, szczególnie w nocy naciąga nieźle. Jeśli przez 3 dni nie będzie wzrostu to oznacza, że elektroda jest już OK. Oczywiście po podmianie redox spada i tym się nie martw :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem w poprzednim poście, że niedobrze się stało , dlatego że nienawodniona elektroda jak piszą koledzy nie jest "wiarygodna" i nie należy jej umieszczać w akwarium, gdyżpomiar jest obarczony błędem. Pozatym potencjał redox ma to do siebie że nie ustala się "natychmiast" w takich słabych układach jakim jest woda akwariowa. Bufor to co innego tu wynik jest stosunkowo "od razu". Stąd potrzebne jest kondycjonowanie elektrody - zgodnei z tym co już wyżej napisano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie jestem w tym momencie pewien tych pomiarów ORP za pomocą elektrody i mV-Computera AM. Włożyłem elektrodę do fluida 230mV. Pokazuje 240mV, ale temperatura nieco niższa jest, więc stąd odchyłka. Potem do RO i tam pokazała ok. 180 mV. Potem do akwarium. Podskoczyło do 250mV i zaczęło powoli rosnąć. Tak z 1 mV na minutę z tendencją do zwalniania. Po 24h doszło do wyniku 400! Po 12h do 410 i tak do dzisiaj, czyli około 2 następnych dni.

Nie wiem więc czy jest to prawidłowy odczyt? oczywiście ozonator wyłączył się po przekroczeniu ustalonego przez mnie 350mV.

Wyjąłem więc elektrodę jeszcze raz, przepłukałem ją w RO, sprawdziłem we fluidzie - 240mV, potem znowu RO - 180 mV, potem do akwarium. Znowu 250 i rośnie. Po 6h wyświetlany wynik to 310 mV i nadal chyba rośnie. Z tego wniosek, że nadal się stabilizuje wynik, ale baaaaaaaaaardzo powoli.

Czy tak ma być? Bo jeśli tak, to znaczy, że zanim wsadziłem elektrodę i ozonizator, to musiałem mieć w aqwa ORP na poziomie ok. 300mV, ale nie czekałem na ustabilizowanie się! Brak dużego odpieniania by o tym świadczył.

Jeśli jednak pomiar ma być szybszy, tzn. np. po 2-3 h a nie po 24h to jest coś nie tak. W instrukcji AM napisano, że pomiar trwa 24h, ale czytałem wiele wątków gdzie mierzono o wiele szybciej ?

Czy ktoś namacalnie sprawdził takie pomiary i czy to tak ma się długo w akwarium mierzyć?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety nie mam takiego doświadczenia w temacie pomiarów redox , jak w pomiarach pH, aczkolwiek wydaje mi się ze 24H to dużo na ustalenie potencjału na elektrodzie.

Możesz zrobić test elektrody, akurat Ty będziesz potrafił. Zrób wtórnik na operacyjnym i podłącz sie do wyjścia multimetrem. Będziesz mógł sprawdzić czy miernik pokazuje to samo co AM-computer.

Jeżelitak właśnie jest, a w buforze potencjał jest prawidłowy, z tego co wiem - elektroda jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

multi, daj tej elektrodzie jeszcze trochę czasu - po prostu zostaw eksperymenty na jakiś czas. Jak minie 2 tygodnie oid włożenia jej do solanki to się pobaw. Faktem jest, że wystarczy wyjąć ją z wody i wsadzić ponownie aby zobaczyć niższy wynik niż był wcześniej. Wtedy powoli musi dojść do poprzedniego pomiaru ale nie powinno to trwać dłużej niż godzinę może dwie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem na prostym wtórniku (TL072) tak jak radził @loccutus. Pokazuje pomiar z akwarium tyle samiutko - tutaj 362 mV. Po włożeniu do fluida 230 pokazało również 240mV, czyli tyle samo co mV-Computer. Pomiar w buforze jednak spowodował "rozładowanie" elektrody i znowu mierzy powoli w akwarium.

denerwujące jest to dobowe oczekiwanie na wynik, ale trudno.

Dzięki Wam @loccutus i @Rebciu za radę. Ja jestem w gorącej wodzie kąpany :). W instrukcji AM pisze o nowej elektrodzie, żeby poczekać 24h. Więc by się zgadzało. Ciekawe jest to, że mam teraz w aqwa po dobowym pomiarze ORP na poziomie 400mV! Zatem z tego wynika, że dobrze "przywaliłem" ozonem na początku. Dobrze, że wszystko żyje :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.