Skocz do zawartości
Jaroslav

Oswietlenie do akwarium 115 ltr

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze o rade, wysokosc slupa wody 42 cm, szerokosc 45 cm, dlugosc 60 cm.Lepiej zrobic oswietlenie na samych T5 24 W 4 szt, dwie po 10000, dwie po 20000K, czy HQI 150 W plus 2 aktyniki ? bede hodowal jakies 4 ocelarisy i miekkie niewymagajace.Z gory dziekuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bedzie pieknie wygladalo? bo te bliki od HQI... ale czy warto.jezeli bedzie na samych T5 pieknie wygladac, to wtedy niepotrzeba i HQI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednym podoba się blondynka, a innym brunetka :) Jedni tylko HQI, inni T5. Musisz popatrzeć na te dwa warianty oświetlenia i sam wybrać. Ja bym zrobił tak jak pisze Andrzej tym bardziej, że nie planujesz SPS-ów, a z tym HQI wychodzi sporo więcej światła.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mario a coś kombinowałeś z tymi diodami?chodzi mi o efekt czy faktycznie bliki widać:)pozdr


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sprawdzilem z lampka biurkowa jak jakias pompka marszczy powierzchnie wody, jest efekt porownywalny do hqi(optycznie oczywiscie).


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sam sprawdziłem; za bliki odpowiedzialne jest pkt. źródło światła. świetlówka świecąc na całej długości trochę niweluje ten efekt. Żarówki, HQL, HQI, Led, HID mają mocne, skupione światło stąd i cienie (bliki)


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4x T5 i bedzie pieknie :) Nawet i twardziele da sie pozniej trzymac.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje Wam za pomoc, to wtedy zrobie na samych T5, zrobie 4 szt, a pozniej mozna bedzie jeszcze 2 dolozyc, bo miejsca zostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I bedzie pieknie!:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaroslaw daj T5 ATI maja super swiatlo.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Zrób tak jak koledzy radzą. Ja mam w 120l HQI 150W + 2 aktyniki, ale uważam, że za mocne światło jest, tzn. wisi 30cm nad wodą i mocno ją grzeje. Teraz w zimie mam problem - woda z 25 oC do 26,5 oC w ciągu 6 godzin z HQI. Po wyłączeniu wieczorem spada. Włącza mi się chłodziarka, ale to półśrodek jest.

T5 Ci wystarczą całkowicie.

pozdrawiam

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie i zamierzam stawic ATI, tylko mnie mowiono ze lepiej miec 2 lampy jednego producenta, 2 innego, ze jakas tam roznica jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widze racjonalnego powodu dla ktorego powinno sie uzywac T5 od roznych producentow. Moje zdanie o T5 jest takie: WSZYSTKIE T5, szczegolnie nowe produkty, sa w tej chwili na porownywalnym tzn. bardzo dobrym poziomie. Sa niewielkie roznice w widmie czy luxach ale nie sa to roznice znaczace. Jesli chcesz uzywac ATI - zrob tak, to bardzo dobre swietlowki. Tylko zastanow sie dobrze nad rodzajem tych swietlowek, czy lubisz swiatlo bardzo niebieskie czy tylko troche niebieskie, bo od tego zalezec bedzie dobor swietlowek. 2 aktyniczne tak czy inaczej bedziesz raczej potrzebowal, pytanie teraz czy te pozostale dwie to ma byc 15000K - i wtedy bedzie bardzo niebiesko, czy moze Daylight, ok. 6500K np. Osram (ATI takich nie robi) i wtedy bedzie tylko "niebiesko". Albo jeszcze trzeci wariant: 1x Daylight, 1x 15000K i 2x aktyniczne, taki wariant ja wybralbym osobiscie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym rozwazyl nastepujacy wariant 2XATI AquauBlue 15K daja one biale swiatlo oraz 2 x aktyniczne AM Reefblue, lub 1x AquaBlue oraz 3 x AM aktynika Reefblue. W zaleznosci od tego czy lubisz bardziej biale czy bardziej niebieskie swiatlo zdecydowalbym na jeden z tych wariantow.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno dorzuć przynajmniej 1x AM ReefBlue, mają tzw. pik w widmie ok 430 nm, co powoduje fluorescencyjny efekt u niektórych korali, np. grzybków czy clavularii. U mnie to się potwierdziło.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1x 15000K i 3x aktyniczne? To juz bedzie naprawde bardzo bardzo bardzo niebiesko. Ja osobiscie nie jestem zwolennikiem az tak niebieskiego swiatla, mam u siebie odwrotne dokladnie proporcje: 2x15000 i 1x aktyniczna i uwazam ze jest przyjemnie niebiesko, jestem sobie w stanie wyobrazic 2:2 ale 3:1 na korzysc aktyniki??? hm.... tu: hausriff.ch jest pol na pol 15000K i aktyniczna, jest baaardzo niebiesko :)

A poza wrazeniem czysto estetycznym, zauwazylem ze zawodowi hodowcy uzywaja bardzo czesto mieszanki daylight i aktynicznych, mowia ze moze troszke gorzej to wyglada ale za to korale im o wiele szybciej rosna...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ta ATI 15K i daje ona mocne biale swiatlo tazke nie bedzie za niebiesko napewno. W swoim zbiorniku mam tylko 1 biala wlasnie ta ATI oraz 3 aktykniki i zarnik 20 K i jest idealnie. Zreszta jesli Jaroslaw nie lubi niebieskiego moze dac 2 biale ATI i 2 aktyniki AM lyb Sylvani i tez bedzie ladnie kwestia gustu co kto lubi.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr mozna gdzies zdjecia obejrzec, znalazlem tylko zdjecia twojego starego akwarium?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquamniac z nowym oswietleniem jeszcze nie mam ale zrobie w najblizszym czasie.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja cztery dni temu przsiadlem sie z dokladnie dwoch rocznych AM 10kK i aktynicznej na ATI Aquablue spezial i Blue plus. Swiatlo biale z silnym odcieniem niebieskiego, ale dosc jasne i mocne. A przedewszystkim jak ladnie wybarwia korale. Polecam taka mieszanke.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie to co pisze ocelocik swiatlo jest biale i bardzo silne dlatego teraz zaluje ze wogole zainwestowalem w hqi w przyszlym roku chyba postawie na samo T5 ATI bo swiatlo daje super przedewszystkim kolorytycznie pieknie wybarwia i jest przy tym bardzo mocne. i jeszcze nastepna zaleta w zamian za zarnik 250 W moge miec az 6 swietlowek 39W.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.