Skocz do zawartości
mufti

Potencjalna przyczyna zalań z automatycznej dolewki!

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj podczas grzebania przy akwarium odkryłem przypadkowo potencjalną przyczynę nizadziałania pływaka w automatycznej dolewce. Ja mam tą AM. W pewnym momencie patrzę, a tu pompa pracuje non stop. Zerknąłem na pływak. I co widzę? Na pływaku od spodu przyklejony jest ślimak. Taki dziki, bez muszli. Widuję go czasem, wcina dużo glonów. Ale teraz przykleił się i spowodował zanurzenie pływaka. Przeganiałem go śrubokrętem, ale skubany szybki jest! Dopiero parę razy po rogach dostał (delikatnie) i odczepił się. Pływak wyłączył dolewkę.

One wyłażą głównie w nocy. Szybkie są, więc można nie zorientowac się. Być może to jest u niektórych przyczyna niezadziałania dolewki.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nastepna dolewka jaka sobie sprawie bedzie na dwoch plywakach. Ten drugi bedzie wisial czysciutki nad powierzchnia wody.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie taki sobie zamowilem u Witka teraz. z wylacznikiem bezpieczenstwa ktory bedzie wisial na samej krawedzi baniaka i nigdy w normalnej ekspolatacji nie bedzie mial kontaktu z woda - bedzie rozlanczala caly uklad tylko krotko przed przelaniem baniaka


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a ja już takie coś sobie zrobiłem. Dodałem drugi pływak wyżej niż pierwszy i połączyłem je szeregowo (inaczej się nie da). Działają ok (w dzienniku opisałem).

He he, właśnie w trakcie montażu drugiego pływaka zauważyłem ten proceder ze ślimakiem....:):D :D


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie slimaki bez skorupy to lepiej zlikwidowac srubokretem niz je przepedzac hehe.one lubia sobie zerowac na koralach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mufti

Jak reklamowalem moja zepsuta dolewke to sie spytalem, czy nie moga mi jednoczesnie przyslac drugiego plywaka. Chcialem go podlaczyc tak jak Ty. AquaMedic odpowiedzial mi, ze to nie bedzie dzialalo (elektronika tego nie wytrzymuje).

Moze Loccutus sie odezwie?:) to nam powie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek a Ty sam odkryles ze to dziala szerogowo czy powiedzieli CI w AM o tym??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam odkryłem :)

(no wiesz, jestem elektronikiem :D )

Dla zainteresowanych:

To są czujniki indukcyjne. Działanie polega na tym, że w plastykowym środkowym trzpieniu jest nawinięta cewka. Na trzpieniu osadzony jest pływak, który ma właściwości przewodnictwa prądu lub magnetyczne (rodzaj toroida). W wyniku przesunięcia pływaka na środek trzpienia zwiększa się indukcyjność i tym samym układ sterujący włącza sterownik.

Ważny jest sposób połączenia 2 czujników tego typu do pompy.

Połączenie równoległe zmniejsza impedancję i za mocno obciąża sterownik w pompie (pewnie jakiś tranzystor), daltego nie działają.

Połączenie szeregowe obydwóch czujników jakie zastosowałem po pierwsze zwiększa rezystancję cewek i ich indukcyjność (i reaktancję wypadkową siłą rzeczy) i zmniejsza tym samym prąd obciążenia tranzystora sterującego w pompie, a po drugie gwarantuje zadziałanie obydwóch czujników zależnie, tzn. odłączenie jednego blokuje działanie drugiego.

(Sorki za te wowody, ale jakby co, to tak to jest :D )

@Stani, spróbuj tak jak ja, czyli szeregowo. Oryginalny dodatkowy pływak może mieć wtyczkę typu Jack z założoną na kablu płytką w izolacji (na tej płytce są 2 rezystory SMD). Odetnij to normalnie i zostaw sam kabel z pływaka. Ma 2 końce. Połącz go szeregowo z pierwszym pływakiem. Zadziała na pewno!


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaMedic odpowiedzial mi, ze to nie bedzie dzialalo (elektronika tego nie wytrzymuje).

W życiu wiekszej głupoty nie słyszałem - oni chyba nie wiedza co sprzedają... Jakim cudem czujnik który stanowi rozłącznik obwodu stanowi OBCIĄŻENIE dla elektroniki. To tak jakby powiedzieć że zamontowanie 2 wyłączników na kablu od lampki biurkowej spowoduje spalenie żarówki....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi pływakami to jest chyba bardzo różnie.

U mnie właśnie szlak trafił dolny pływak. Na szczęście zadział ten zabezpieczający. Coś się w środku chyba zespawało bo cały czas przewodzi nie zależnie od faktycznego poziomu. Teraz się zastanawiam czy nie zrobić jeszcze trzeciego zabezpieczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sklejenie kontaktronu to powód zbyt dużego prądu płynącego przez czujnik. Można dobrać w szereg jakiś rezystor który weźmie na siebie udar, co wydłuży żywot kontaktronu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to nie żaden kontaktron, tylko zwykła cewka. Siłą rzeczy przewodzi non stop jak się zmierzy. Chodzi o indukcyjność zwiększaną pływakiem. Zerknijcie na mój post wyżej.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zmienia postać rzeczy, nie mniej nadal twierdze ze nie wiedzą co sprzedają :)

IMHO poszli chłopaki na maxa... po co udziwniać rzeczy proste zastępując wyłacznik cewką... po to żeby czujka była trwalsza (brak elementów mechanicznych)? przyznaje że AM'a nie miałem do zabawy - normalne czujki mają zalany w rurce kontaktron, którym steruje pływak z magnesem w środku - i z doświadczenia wiem że jest to układ nie do zniszczenia w normalnej eksploatacji (pod warunkiem że właściwie dobrany jest prąd jaki przełącza kontaktron), doprawdy nie pojmuje inżynierów z AMa..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie, ze tu jestescie.:)

Plan: kupuje drugi czujnik (nic nie mowiac w AM po co:)), odcinam wtyczke, rozcinam jeden przewod pierwszego czujnika i jego konce lacze z przewodami drugiego czujnika. Czy to O.K.?

Wie ktos kto tym handluje i o jakie pytac?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Loccutus. No przyznaję Ci rację. Wystaczyłoby sprawdzić raz o co chodzi, ale to raczej należy do konstruktorów. Sprzedawcy AM nie mają możliwości sprawdzenia tego, a serwis nie zajmuje się przeróbkami.

Jeśli byłby to kontaktron, to działało by równoległe podpięcie a nie szeregowe. No chyba że jest normalnie zwarty z odwrotną logiką (na rozłączenie), ale to chyba niemożliwe, bo zwykłe odpięcie od pompy załączyłoby ją...

Tak czy siak podpięcie szeregowe znacznie podnosi bezpieczeństwo.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani:

1. Odcinasz wtyczkę z kabla od nowego pływaka

2. rozkręcasz pompę

3. odpinasz jeden z przewodów starego pływaka od kostki, drugi przewód zostaje w kostce

4. wiercisz otworek w obudowie pompy na kabelek od nowego pływaka

5. wkładasz kabelek nowego pływaka przez ten otworek

6. jeden koniec nowego pływaka łączysz z odpiętym końcem starego pływaka

7. drugi koniec nowego pływaka łączysz z kostką.

8. Zakręcasz pompkę.

9. Przyklejasz pływaki na soiliconie do aqwa

9. Sprawdzasz oba pływaki palcem

Coś nie zrozumiełe ? Pisz :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale to chyba niemożliwe, bo zwykłe odpięcie od pompy załączyłoby ją...

niekoniecznie - kontaktron nie musi przecież zwierać do masy, odpieta czujka w takim układzie (kontaktron rozwarty) nie podaje napiecia na baze np BC547 i przekaźnik pompy zostaje otwarty.

Śpiący jestem ale chyba dobrze kombinuje....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, dobrze :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mufti

Dzieki!

Tak to zrozumialem tylko Twoja wersja jest bardziej elegancka.:lampka


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek moze napisz CV do AM na posade inzyniera od elektroniki:-) Ja tez robie Twoja wersje jak tylko Basia wysle mi nowy plywak.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:):):D Tylko nie zabijcie mnie jak coś się zaleje/wyleje.... :con

Spoko, powinno być ok. U mnie na razie działa :D


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosto i elegancko w punktach dla takich laików jak ja.

Dzięki Wojtek:).Gdzie oprócz AM można kupić takie czujniki i ile kosztują

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W AM kosztuje 44 zl nie wiem czy to duzo czy malo.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.