Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Oto mój zbiornik panoramiczny 240l bez sumpa. Akwarium prowadzone początkowo na soli Kent po pewnym czasie przestawiłem sie na Red Sea Coral Pro.

System filtracji opiera się na dwóch kaskadach Aquael fzn 2 i fzn 3 i dwóch odpieniaczach Diy włożonych do kaskad. Dodatkowo kaskady wypełnione siporaxem oraz nie dużą ilością węgla aktywnego. W zbiorniku znajdują się korale miękkie lps oraz sps w tym acropory. Przyrosty korali oceniam na dobry. Oświetlenie składa sie z czterech świetlówek t8 4x30W oraz Power ledów o łącznej mocy 120W.

Swoją przygodę z morszyczyzną rozpocząłem 4 lata temu od zbiornika 25l nastepnie 112l a teraz 240l. W przyszłości mam w planach budowę większego zbiornika z sumpem.

Obsada zbiornika to:

2x Amphirion ocelaris

1x Pterapogon kauderini

1x Tetrosomus gibossus

1x Zabrasoma flavescens

1x Paracanthurus hepatus

1x Acanthurus lineatus

1x Krewetka czyszcząca

1x Doktorek

1x Małż

Wszystkie ryby żyją w zgodzie. Nie zaobserwowałem agresji pomimo niewielkich rozmiarów zbiornika.

Karmie około 3 razy na dobę rano 2 kostki mrożonki(artemia, kryl plankton itp.), popołudniu suche (spirulina granulki oraz płatki) wieczorem 1 kostka mrożonki. Staram się nie przekarmiać ryb. Z obserwacji taka dawka całkowicie wystarcza na zaspokojenie głodu wszystkich zwierzaków.

Parametry wody:

Ca 440

Kh 12

Mg 1400

K 380

PO4 0

NO3 nie mierzę

Co tydzień robię podmiane 5% wody i uzupełniam brakujące substancje.

W planach mam zastosowanie ballinga oraz założenie pompy dozującej dzięki której mógłbym uprościć utrzymanie odpowiednich parametrów bez znaczących skoków. Nie powiem zdarzyło mi się że z powodu pracy, urlopu bądź innych losowych wydarzeń pomiary oraz suplementację odłożyłem do 3-4 tyg. Niestety parametry znacząco się zmniejszały np. kh do 6!!! Co dziwne nie zauważyłem żeby ten spadek miał wpływ na polipowanie korali czy wzrost (Jedynie acropora zielona odczuła zachwianie). Nie mniej jednak przy dłuższym okresie zaniżonych parametrów napewno byłaby jakaś negatywna reakcja systemu.

Ogólnie akwarium nie wymaga poświęcania zbyt dużo czasu. Zawsze w sobotę przeznaczam około 1,5h na sprawdzenie parametrów, podmianę wody lub dokładniejsze czyszczenie szyby oraz uzupełnienie brakujacych substancji.

Serdecznie Pozdrawiam Wszystkich "Posolonych".

Wojtek

bf3c8aeeaab155ca6cd5d3b1297b7c4e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema

Fajny zbiornik ale mam pytanie? Czemu nie mierzysz no3? To ze robisz podmiane to rozumie co tydzień to jak każdy prawie. Boisz się wyniku?:D

A z tym kamieniem to aż mi się nie chce wierzyć że tyle dajesz i Po4 masz na zero:o fajny zbiornik ale zagadkowy trochę

aaa- co to znaczy nie duża ilością węgla aktywnego ma się rozumieć 100ml / 100l akwarium chyba Tak?czy śpiesz jak do grila?

Jeszcze mam pytanie a po co Ci balling do takiego akwarium małego nie zastanawiałeś się nad bogatszą solą?no Caladonia z konikiem mega Sól  daje radę przy sps z tygodniowymi podmiankami.no chyba że wolisz dozowac,ostatnio tu był przykład jak przedawkował ballinga to tak bardziej pytam Cię. 

Edytowane przez Foto (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Siema
Fajny zbiornik ale mam pytanie? Czemu nie mierzysz no3? To ze robisz podmiane to rozumie co tydzień to jak każdy prawie. Boisz się wyniku?default_biggrin.png
A z tym kamieniem to aż mi się nie chce wierzyć że tyle dajesz i Po4 masz na zerodefault_ohmy.png fajny zbiornik ale zagadkowy trochę
aaa- co to znaczy nie duża ilością węgla aktywnego ma się rozumieć 100ml / 100l akwarium chyba Tak?czy śpiesz jak do grila?
Jeszcze mam pytanie a po co Ci balling do takiego akwarium małego nie zastanawiałeś się nad bogatszą solą?no Caladonia z konikiem mega Sól  daje radę przy sps z tygodniowymi podmiankami.no chyba że wolisz dozowac,ostatnio tu był przykład jak przedawkował ballinga to tak bardziej pytam Cię. 

Witaj foto

NO3 nie mierzę ponieważ nie widzę potrzeby skoro korale mają sie dobrze.

2 lata temu sie przeprowadzalem i pamietam ze mialem pewien epizod ze skokiem PO4. Zastosowałem wtedy codziennie po zgaszeniu światła phosphate remover i w ciagu 1 tyg PO4 sie ustabilizowalo.

Co do węgla aktywnego wypełniam nim jeden maly koszyk w filtrze fzn 2.

Sól RS C pro jest już dość bogatą solą i nie jestem przekonany czy przy zastosowaniu innej soli przy założeniu że nie zwiększe podmian tj. 5% będę w stanie utrzymać parametry kh ca mg na stałym ustalonym przeze mnie poziomie.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jak duzo masz skaly?i jaka cyrkulację?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,Ale czemu 5% robisz 10-15% bym robił śmiało i Ci się utrzymają parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Foto napisał:

Ok,Ale czemu 5% robisz 10-15% bym robił śmiało i Ci się utrzymają parametry.

Jak wszystko ok i zadowala wlasciciela to po co robic wieksze? Zawsze to mniej soli idzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Damian K. napisał:

Jak wszystko ok i zadowala wlasciciela to po co robic wieksze? Zawsze to mniej soli idzie.

No po to że piszę autor że mu spadają parametry przy podmiane 5% jesli zastosuje 10-15% uważam że to wystarczy aby sie utrzymaly parametry  z podmianą  raz na tydz.zastanawia się nad ballingiem 

Edytowane przez Foto (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Łatwiej  dac ballinga niz robic duze podmiany. 2  to przy ballingu parametry sa bardziej stabilne, wieksza podmiana to skok a tego morszczyzna nie lubi. 3 ostatnio jakos czesto trafiam na tematy o spapranej soli. Podmiana to jednak jakies zaburzenie systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja jestem tego zdania że podmiana nie uzupełnia w pełni braków i to można wsadzić między bajki ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy na akwarium 240l 10% podmiane wody to jest dużo czy będzie skok parametrów no raczej na plus jak na minus. 

Jeśli balling ok ale to też trzeba go pilnować i robić testy często ale ok zgoda. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak zbiornik jest dobrze prowadzony nie ma wysokiego PO4 to wystarczy przy ballingu parametry kontrolować raz w miesiącu.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ten zbiornik jest ładny fajny ale zagadkowy. Tyle jedzenia daje po4-0? NO3 nie mierzy a za ballinga się kolega chce brać jak dla mnie nie do zaakceptowania ale czemu nie.

Skoro nie mierzy no3 to tak samo może nie mierzyć Po4 jakaś zasada jest? Jeśli czegoś nie wiem z chęcią usłyszę nie każdy jest orłem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie odpieniacze DIY masz w tych kaskadach, możesz coś więcej o nich napisać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Powiedz jak duzo masz skaly?i jaka cyrkulację?

Cześć
Na oko ta tak z 20kg skały ale cieżko precyzyknie określić ilość. Cyrkulacja składa się z dwóch cyrkulatorów aquael 1000 tj 2x 1000l/h. Dodatkowy ruch wody wywołują kaskady o przepływie fzn2 - 800l/h oraz fzn3 - 1200l/h

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Łatwiej  dac ballinga niz robic duze podmiany. 2  to przy ballingu parametry sa bardziej stabilne, wieksza podmiana to skok a tego morszczyzna nie lubi. 3 ostatnio jakos czesto trafiam na tematy o spapranej soli. Podmiana to jednak jakies zaburzenie systemu.

Zgadzam sie w 100%

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Ja jestem tego zdania że podmiana nie uzupełnia w pełni braków i to można wsadzić między bajki [emoji6] 

Przy bardziej wymagajacych koralach zuzycie kh mg i ca różni się a gotowa sól ma stałe proporcje składników

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Różni się od? Z tą stałą proporcją składników bywa różnie ;) żeby uzupełnić tygodniowe braki podmianą trzeba by było minimum 30-40% wody podmienić, a jak ktoś już zauważył koralowce skoków nie lubią. Ja mam dzienny spadek np Ca około 10-15 ppm czyli po tygodniu to już 60-90ppm...

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, TransmissionTechnic napisał:
2 godziny temu, Stefan85 napisał:
Łatwiej  dac ballinga niz robic duze podmiany. 2  to przy ballingu parametry sa bardziej stabilne, wieksza podmiana to skok a tego morszczyzna nie lubi. 3 ostatnio jakos czesto trafiam na tematy o spapranej soli. Podmiana to jednak jakies zaburzenie systemu.


Zgadzam sie w 100%

Ale o jakiej Wy mówicie większej podmiane wody 10-15% To nie jest dużo powiedział bym standard to jakie skoki parametrów. NO3 nie sprawdzisz a ballinga chcesz lać i będziesz w tedy pilnował?

O jakiej spapranej soli czytałeś?jak dla mnie to tu jest mega posolone coś 

4 minuty temu, fresz33 napisał:

Różni się od? Z tą stałą proporcją składników bywa różnie ;) żeby uzupełnić tygodniowe braki podmianą trzeba by było minimum 30-40% wody podmienić, a jak ktoś już zauważył koralowce skoków nie lubią. Ja mam dzienny spadek np Ca około 10-15 ppm czyli po tygodniu to już 60-90ppm...

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Tylko kolega tam nie ma samych  Sps-ów to nie sądzę że aż mu tam 60ppm spadnie na tydzień jeszcze przy podmiane 15%wody na tydzień. Trzeba by było to sprawdzić pierwsze tekstami. Sama aparatura do ballinga to duży koszt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mogę się założyć o flaszkę że może mieć podobne spadki stąd uzupełnia z ręki brakujące substancje ;) Dozowniki Jebao DP-3 nie są aż takie drogie.

napisał zresztą:

Cytuj

Nie powiem zdarzyło mi się że z powodu pracy, urlopu bądź innych losowych wydarzeń pomiary oraz suplementację odłożyłem do 3-4 tyg. Niestety parametry znacząco się zmniejszały np. kh do 6!!!

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zgoda ale przy takim trybie prowadzenia zbiornika może tak być  jesli by to robił co tydzień co innego w tedy jest szansa na normalność 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 minut temu, Foto napisał:

O jakiej spapranej soli czytałeś?jak dla mnie to tu jest mega posolone coś 

Całkiem nie dawno, na tym forum pojawiły się 3 tematy dot soli kilku producentów 1 problem z kosmicznym poziomem Mg i Ca, 2 ekstremalnie niskie KH, 3 już nie pamiętam i nie chce mi się szukać.

Nie mówię że podmiany to jazda po bandzie ale niestety kwiatki się zdarzają nawet znanym producentom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok tylko wiesz co jesli jest Mg i Ca wysokie to ja tym bym się nie przejmował w ramach rozsądku gorzej jak jest niedobór. A nie pamiętasz producentów?

Nie dawno pisałem że jak mi alem baniek 90l to jechałem na Caladonia i tam przy 1.025 ca550 mg 1650_1700

Edytowane przez Foto (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Balling wygodna rzecz. Jebao dp-4 mozna kupić za 370zł. I powiem szczerze, odkad go stosuje (brak podmian od  48 dni) ballinga, parametry są bezmała stałe. Łatwo kontrokować na pompoe dozującej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na obsadę koralowców to sól masz b. bogatą. Po ilości i wielkości stylophor i seriatopor widzę, że konsumpcja CA i KH wymaga regularnej suplementacji i obawiam się, że  podmianą 5% tego nie załatwisz. Moja rada to podmiany 10% raz na 2 tyg + balling. Dopóki nie masz acropor i wszystko rośnie to NO3 nie jest tak istotne, chociaż przy obsadzie ryb,karmieniu i sposobie filtracji pewnie jest dalekie o zera:)

Pilnuj PO4 i Kh. Jak miałbyś acry to spadek z KH 12 do 6 w krótkim czasie wykończyłby wszystkie.

 

P.S Całość ładnie wygląda:)


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak na obsadę koralowców to sól masz b. bogatą. Po ilości i wielkości stylophor i seriatopor widzę, że konsumpcja CA i KH wymaga regularnej suplementacji i obawiam się, że  podmianą 5% tego nie załatwisz. Moja rada to podmiany 10% raz na 2 tyg + balling. Dopóki nie masz acropor i wszystko rośnie to NO3 nie jest tak istotne, chociaż przy obsadzie ryb,karmieniu i sposobie filtracji pewnie jest dalekie o zeradefault_smile.png Pilnuj PO4 i Kh. Jak miałbyś acry to spadek z KH 12 do 6 w krótkim czasie wykończyłby wszystkie.   P.S Całość ładnie wyglądadefault_smile.png

Czesc Tomol Stylophory oraz seriatopore mam od ciebie rok temu zrobiles mi szczepki okolo 4cm a teraz po roku i kilkukrotnym przycinaniu wygladaja tak. Spadki Ca oraz Mg i Strontu uzupełniam Reef complet. Kh uzupełniam węglanem sodu. Dodatkowo podaje Red Sea coral color ABCD które poprawiły kolory oraz polipowanie. Korale dokarmiam proszkiem Coral V-power firmy Prais. W zbiorniku mam 5 odmian acropor. Widac nawet ich przyrosty. Zgodze sie z toba ze spadek kh dla acropor ma bardzo powazne skutki. Niestety wtedy kiedy spadlo mi kh acra zielona zaczela obumierać od końcówek. Naszczeście ustabilizowanie parametrów i przycinka uratowała korala [emoji6] Niestety każdemu mogą się zdarzyć jakieś błędy, ale najważniejsze jest aby wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski żeby w przyszłości się nie powtórzyły. ce3762851b23dc216803f658570c8d1a.jpge81ce19823d5a40922607263fbe68c66.jpg65ed69e5bab742830022167d50eb1792.jpg0cdedab9b7289ffede16bab4c22c6947.jpg18f478b77385b38f9ffbd126663fc23b.jpg0f69bf200e18a511f6209b4765ee30ca.jpg

98d0c5b8928ffd665d285e663c2a3bf7.jpgf801a04093c54a5e24281a008c53648d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie podrosły:) 


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.