Skocz do zawartości
rufio

Pytanie odnosnie okrzemek

Rekomendowane odpowiedzi

Czy te glony mają strukturę w dotyku twardą czy raczej gąbczastą?Mam trochę taki glonów nadmienię iż rosna one tylko na dwóch kawałkach martwej skały rafowej i to praktycznie przy samej pow.wody.Bardzo łatwo mozna je oderwać.Kształt mają takich maleńkich kulek.


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, ze nie masz zdjecia ale na okrzemki to nie wyglada. Okrzemki pokazuja sie przewaznie na piasku lub skale po wlaczeniu swiatla. W ciemnosci cofaja sie. Pod mikroskopem wygladaja jak takie ostre, nieco grubsze w srodku paleczki.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj ,no właśnie ,w dotyku przypominają gabkę,i rozrastaja się tylko w dobrze naświetlony miejscu.Postaram się dać foto.pozdr


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1221-glonek.jpg

Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1221-glonek2.jpg

1221-glonek3.jpg

Tak to wygląda jakieś opinie?


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekne zdjecia:D

Okrzemki wygladaja inaczej.

To wyglada jak gabka.:) Ale czy gabki lubia swiatlo?

Poniewaz wyglada na to, ze to sie szybko rozprzestrzenia, i skala jest martwa (juz niecalkiem:)) to bym sie zastanawial czy nie wrzucic tych dwoch kamieni do garnka albo zamrazarki.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojecia co to jestale jakos mi sie to nie podoba.... najlepiej byloby dac to jakiemus biologowi pod mikroskop, ale na gabki to mi nie wyglada... sa co prawda gabki co sie swiatla nie boja bo zyja w symbiozie z cyjanobakteriami jak korale z zooksantellami. Nie podoba mi sie ta skala.....


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak skała to fragment martwej skały rafowej a dokładniej fragment korala madreporowego.Hm mam nadzieję że to nic grożnego.


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

Nie mam pojecia co to jestale jakos mi sie to nie podoba.... najlepiej byloby dac to jakiemus biologowi pod mikroskop, ale na gabki to mi nie wyglada... sa co prawda gabki co sie swiatla nie boja bo zyja w symbiozie z cyjanobakteriami jak korale z zooksantellami. Nie podoba mi sie ta skala.....

Mnie to jednak wygląda na gąbkę, tyle ze to chyba dość szybko rośnie i tu jest niebezpieczeństwo, miałam kiedys coś podobnego(albo takie samo-trudno stwierdzić) jest dość tolerancyjna na światło i szybko rośnie.(kilka razy szybciej niż inne (naskałkowe gąbki) w dotyku szorstko gąbczasta. równie szybko jak rośnie potem zanika


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miło slyszeć TMK że to raczej jakaś gabka a nie inny badziew.Jak narazie niech sobie rośnie tak jak pisałem bardzo łatwo się odrywa tak więc w razie czego mogę usunąć jak będzie tego za wiele.:)pozdr


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a możesz to gdzieś ogladnąć pod mikroskopem ?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami się zastanawiam, dlaczego przy wszelkich spisach co należy uwzględnić stawiając morski baniaczek pojawiają się ozonatory, kalkreatory, różne specjalistyczne filtry, a nie wymiwnia się tak podstawowych,jak przyzwoitawy aparat cyfrowy i mikroskop? Hm???

Ja w końcu kupiłam mikroskop i własnie mąz dorabia oświetlenie...od miesiąca


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie wlasnie przymierzam do kupna mikroskopu, jaki mozesz polecic?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja mam dwa w domu i multum :) w pracy, niestety te w domu nie dorastaja tym w pracy do piet, ale na szybko zawsze pomagają :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdyby faktycznie zobaczyć ten twór pod mikroskopem to na co należało by zwrócić uwage(budowa)?czy jeśli była by to gabka to jak konkretnie wyglada jej struktura w powiększeniu?Macie jakieś doswiadczenie w tym temacie?pozdr


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz dużo łatwiej stwierdzić czy to okrzemki czy nie :)

mimo że tekst jest o słodkiej wodzie to wyglądają identycznie :)

http://www.biologia.pl/botanika/najpospolitsze_glony_wod_slodkich.PHP3


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

Ja sie wlasnie przymierzam do kupna mikroskopu, jaki mozesz polecic?

To trudne pytanie, a miałeś coś wspólnego wcześniej z mikroskopami?

zdecydowanie polecam polskie PZO używane są tańsze poniżej 1000 zł, jakiś MB, Biolar, Studar,

WPIERW OBEJRZEĆ-pomacać-czy płynnie wszystko się rusza i nie zacina , wziąc ze sobą jakiś preparat i obejrzeć czy obraz Cię zadawala, pod róznym powiększeniem

Jesli wszystko jest OK to dopiero wtedy kupować


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dodam że czasem, mozna wyczesać w komisach foto lub na allegor tanie mikroskopy tzw. studenckie -to takie w których nie ma co zepsuć :), warto kupić jeśli cena jest około 100-130 zł, z drugiej strony nalezy jak ognia unikać mikroskopów w których optyka nie jest wykonana ze szkła -to są zabawki mające na celu zniechęcic do mikroskopii :)

generalnie łatwiej pracuje sie jeśli masz wymienne obiektywy na tzw. rewolwerze

ale jak trafisz tani bez niego to też da się z tym żyć :) w akwarystyce uzyteczne powiększenia to od 25 wzywż (nie ma co się fascynować powiekszeniami jakie czasem są opisane na mikroskopach w stylu 600 czy 900 razy - to tani chwyt marketingowy - w znośnych pieniądzach ciężko kupić taki)

ja najczęściej pracuję z 50,100 i 300 razy.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm jak weszlismy na temat mikroskopow to sie podlacze. Dysponuje mikroskopem ( pozdrowienia Qbab :)) z powiekszeniem okolo 100 razy, ale jak to mowia apetyt rosnie w miare jedzenia. I juz jakis czas temu doszedlem do wniosku, ze przydalby sie taki z troche wiekszym powiekszeniem ( co by np. okrzemki bylo ladnie widac). Poszukalem, poszukalem i.... Stwierdzilem, ze nie mam pieniedzy, ze lepiej zainwestowac w wieksze akwarium itp. A teraz temat sam wraca. Stad moje pytanie do TMK i Qbaba, ktorzy jak widac troche "w tym siedza". Co mysliscie o np. takim ( tutaj szczegolnie prosze o opinie TMK, bo widzialem ze sprzedawala jeden. Naprawde da sie uzyskac takie duze powiekszenie bez abberacji i innych? Albo ewentualnie cos takiego. Bede wdzieczny za ewentualne komentarze i opinie. Pozdrawiam,

Maciek

P.S I z gory przepraszam rufia za ten wielki offtopic.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TMK

"To trudne pytanie, a miałeś coś wspólnego wcześniej z mikroskopami?

zdecydowanie polecam polskie PZO używane są tańsze poniżej 1000 zł, jakiś MB, Biolar, Studar" - owszem, swego czasu mialem wiecej wspolnego z mikroskopami niz bym mogl sobie zyczyc: pare ladnych nocek w akademiku spedzonych przy mikroskopie i paru setkach preparatow histologicznych :) Z przyczyn obiektywnych nie interesowaly mnie wtedy parametry techniczne czy jakosc, ale to jak nauczyc sie na pamiec tych wszystkich cholernych tkanek.

Potrzebuje mikroskopu nie do badan naukowych ale np. wlasnie w celu identyfikacji jakiegos organizmu, podgladania planktonu itd... a wiec mysle ze wystarczy ze bedzie w miare dobry przy 300x powiekszeniu. Cena oczywiscie powinna byc rozsadna w miare, mam nadzieje ze ok 300-400 PLN wystarczy, moze wlasnie cos takiego co Maciek pokazal?

Rufio, sorry za OT :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedyś kupiłam sobie Bioluxa(firma bresser) Wpierw udało mi się go obejrzeć w jakiijś firnie od ekoturtstyki która handlowała mikroskopami i lornetkami.

Mikroskop był super jasny czysty wyraźny obraz itp. nie był tani binolular i halogenowe oświetlenie, ale zobaczyłam ten moddel na alegro tylko z jednym okularem, dużo tańszy też nowy. Ale po zakupie okazało się ze to nie to samo,

oswietlenie żarówkowe głębia ostrości jak studnia, no i w ogóle gorszy o cała klasę. Sprzedałam go za 1/3 ceny.i postanowiłam się rozejrzeć za następnym. Obejrzałam osobiście z 15 mikroskopów w połudnoiwej Polsce

Niektóre oferty były przerażające Ktoś pisze ze sprawny profesjonalny mikroskop Biolar za 900 zl. Jadę, facet się chwali, ze on tym zajmuje się na studiach, Jest szkielko podstawowe ale nie ma preparatu. Wiec wrywam sobie włos :)

i jest preparat i proszę fachowca o ustawienie oświetlenia. Facet męczy się godzinę, a obraz jest szary , włos ma ledwie widoczny rdzeń a łusek nie widać. W końcu włos jest dobrym testem, jest dośc gruby ,a jednocześnie ma swoją strukturę.

Potem ja próbuję nawet bez ustawienia oświetlenia powinno być widać - a nie jest. Pod 40 obiektywem już tylko cień. Moze to zarówka?

Oczywiście śruby chodzą tak ze muszę uzywać dwóch rąk

Inne mikroskopy też podobnie - a bo to nie działa, tylko trzeba nasmarować wymienić, umieć ustawić itp. NIE DAJ się nabrać. Porządny serwis mikroskopu to co najmniej jego cena. A mikroskop to nie samochód, serwis tylko w bardzo wyjatkowych wypadkach

Tak więc podsumowując oglądanie osobiste, jeśli wiesz jaka jakość obrazu masz zobaczytć to sprawdzaj to doświdczalnie na miejscu az bedziesz zadowlony.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady, bede bardzo uwazal przy zakupie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kupilem sobie Bressera, to chyba taki jak piszesz ze nie Cie nie zadowolił? :)

http://aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=166181021

Jest w miare ok, mozliwosc podlaczenia do laptoka jest bardzo fajna :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.