Skocz do zawartości
komar

Czujnik poziomu cieczy

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś może mi doradzić jak podłączyć tego rodzaju czujnik żeby wyłączył pompe obiegowa przy zmianie poziomu wody w sumpe ? 

 

Screenshot_2017-06-07-08-27-43.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podłączasz "plus" od pompy przez czujnik i cała filozofia, minus bezpośrednio do pompki

jeśli się opuszcza pływak to powinno załączyć

jeśli jest odwrotnie to musisz zdjąć pływak i odwrócić do góry nogami :)

 

kupiłem takie cudo na ALI ale jakoś nie wierzę że się nie zatnie i na razie nie używam :)

Edytowane przez wiks (wyświetl historię edycji)

9ba19a2cca831f205707d001db288c27u1652a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba uważać, bo przy wysokich prądach mogą się styki sklejać i nie rozłączy mimo opuszczonego pływaka. Trzeba zbudować układ na przekaźniku lub tranzystorze.


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Gothmog napisał:

Trzeba uważać, bo przy wysokich prądach mogą się styki sklejać i nie rozłączy mimo opuszczonego pływaka. Trzeba zbudować układ na przekaźniku lub tranzystorze.

no właśnie sprzedawca coś wspominał o przekazniku ale dla mnie to czarna magia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być z przekaźnikiem zależy jaka pomka - ile watowa, wg mnie nie trzeba ale jak ktoś chce to proszę (opcja dla pompki 12V dla 230V inny przekaźnik)

przekaznik.jpg

opis podłączenia:

Plus 12V - do czujnika oraz do styku 30

Od czujnika - do 86

Minus 12V - do 85 oraz do pompki

styk 87 - do pompki

 

 

 

Edytowane przez wiks (wyświetl historię edycji)

9ba19a2cca831f205707d001db288c27u1652a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, komar napisał:

no właśnie sprzedawca coś wspominał o przekazniku ale dla mnie to czarna magia 

Trzeba użyć coś takiego http://allegro.pl/modul-1-przekaznika-12v-do-arduino-i6826614428.html


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wracając do początku

2 godziny temu, komar napisał:

Czy ktoś może mi doradzić jak podłączyć tego rodzaju czujnik żeby wyłączył pompe obiegowa przy zmianie poziomu wody w sumpe ?

 

do czego Ci to ? żeby podczas podmiany pompa się sama zatrzymała ?  bo nie łapę dlaczego ma się (sam) zmienić poziom wody w sumpie

jeśli nie masz dolewki - to kup/zrób dolewkę a nie tylko czujnik wyłączający obieg

(albo pompę z zabezpieczeniem przed pracą na sucho)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, silvia napisał:

wracając do początku

do czego Ci to ? żeby podczas podmiany pompa się sama zatrzymała ?  bo nie łapę dlaczego ma się (sam) zmienić poziom wody w sumpie

jeśli nie masz dolewki - to kup/zrób dolewkę a nie tylko czujnik wyłączający obieg

boje się że mój overflow kiedyś się zapcha albo odmówi posłuszeństwa bo co jakiś czas się tak jakby zachlystuje wodą i wtedy na parę sekund mi się podnosi poziom w akwarium bo pompa cały czas daje wodę na górę przez co w sumpie opada . Pomyslalem żeby założyć czujnik który wyłącza pompe przy niskim poziomie wody w sumpie żeby mi woda nie wyszła górą z akwarium . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w linku który podałem wyżej masz zabezpieczenie przez wysokim/niskim stanem wody

jak masz dolewkę to można "podpiąć odwrotnie" - zabezpieczenie przed przelaniem / wysoki stan wody

 

jeżeli jest to czujnik CAT/020 (max 100V 0,5A) to można "zrobić partyzantkę"  dać zasilacz 12V 100mA i przekaźnik

dwukanalowy-modul-przekaznikow-rm3-5v-10

z prawej strony są oznaczenia które złącze jest normalnie otwarte a które zamknięte (tam podłączasz pompę - tylko nie tnij kabla a daj gniazdko natynkowe czy wtyczkę żeńską)

z lewej VCC to "plus" z zasilacza , IN1 to pierwszy przekaźnik - tu podpinasz kabel "minus" idący przez czujnik

pytanie tylko czy się nie będzie grzać/zacinać ? nie wiem trzeba wypróbować

 

czujnik można ustawić na kilka sposobów

SH-BI-189-4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki , spróbuję coś z tego skręcić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
21 minut temu, komar napisał:

dzięki , spróbuję coś z tego skręcić :)

słowa kluczowe to "jeżeli jest to czujnik CAT/020 "  a jeżeli inny - to sprawdź jakie napięcie i prąd wytrzyma - bo "zwykły chiński za dolara" podpięty do takiego zasilacza może się po prostu sfajczyć/skleić

ps. za niecałe 4$ można kupić takie "cudo"

s-l1600.jpg

np. tu

http://www.ebay.com/itm/Liquid-Level-Controller-Sensor-Module-Water-Level-Detection-Sensor-Component-SLG/132110649690?

i wielu innych aukcjach/ofertach

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał przekaźnik rm 84 albo podobny z podstawką za 15 zl i załączać pływakiem tylko cewkę przekaźnika, pompa na styki przekaźnika, obciążenie pływaka wtedy mierzone w mA

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Może troszeczkę o tych czujnikach. Każdym z nich ma zamontowany element kontaktron https://pl.wikipedia.org/wiki/Kontaktron , te parametry co podał kolega nigdy nie wytrzymają takich pradów, max 100mA, wiec trzeba uważać. Prąd elementu będzie wzrastał razem z gabarytem kontaktronu. 

Aby zamienić logikę działania czujnika wystarczy obrócić pływak i zamieniamy np. z NO na NC , najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest propozycja kolegi silvia , prosty układ i posiada wszytko co potrzebujesz...

 

Edytowane przez piotr8704 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Te parametry to MAX i pewno w warunkach "laboratoryjnych" a nie domowych - więc 500mA jest mocno zawyżone

gdym sobie takiego "partyzanta" składał to dałbym zasilacz 12V regulowany (antenowy) i ustawił napięcie 5-6V

1533_3.jpg

przekaźnikowi w zupełności wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

niestety ten kontaktron w czujniku z pewnością się sklei nawet sterując przekaźnikiem.

Najlepiej, żeby on sterował przez tranzystor lub bezpośrednio "przekaźnik" elektroniczny SSR (w dodatku pracuje on na bezpiecznym napięciu po stronie sterowania).

Układ z elektrodami rozwiązuje problem, ale trzeba pamiętać, że nie mogą być z metalu, który będzie reagował w słonej wodzie.


325l + 70l; LED 180W (DIY); JEBAO/JECOD DCT 4000; HYDOR Koralia Nano 1600, BLAU WM 4000; BLAU WM 8000; Deltec SC1455;

Temp: 25,0°C; Dens: 1,024; pH 8,2; KH 8,0; Ca 420; Mg 1350; PO4 0; NO3 0;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia ‎07‎.‎06‎.‎2017 o 12:43, silvia napisał:

słowa kluczowe to "jeżeli jest to czujnik CAT/020 "  a jeżeli inny - to sprawdź jakie napięcie i prąd wytrzyma - bo "zwykły chiński za dolara" podpięty do takiego zasilacza może się po prostu sfajczyć/skleić

ps. za niecałe 4$ można kupić takie "cudo"

s-l1600.jpg

np. tu

http://www.ebay.com/itm/Liquid-Level-Controller-Sensor-Module-Water-Level-Detection-Sensor-Component-SLG/132110649690?

i wielu innych aukcjach/ofertach

 

mozna temu zaufać? Rozumiem że do tego jedynie 3 czujniki, zasilacz i pompka 12V i wsio?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, pecetowiec napisał:

mozna temu zaufać? Rozumiem że do tego jedynie 3 czujniki, zasilacz i pompka 12V i wsio?

od razu zaufać ? nie :P

bo to nie jest dolewka do morskiego , ale dobra baza do kombinowania : np. oryginalny/dedykowany czujnik to takie 3 "bagnety" z kawałka blachy ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, silvia napisał:

od razu zaufać ? nie :P

bo to nie jest dolewka do morskiego , ale dobra baza do kombinowania : np. oryginalny/dedykowany czujnik to takie 3 "bagnety" z kawałka blachy ...

ej no weź... A ja już zamówiłem o_O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, pecetowiec napisał:

ej no weź... A ja już zamówiłem o_O

przecież to dział DIY :)  - podłączysz pływaki pokombinujesz i też będzie działać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no taki mam zamiar :) kupiłem trzy i pompkę 12V rozumiem że tylko zasilanie potrzebuje tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wogóle nie czytałeś opisu ? po co Ci trzy czujniki, pompę możesz dać 230V

jakbyś zaczekał z zamawianiem na odp. to jest tego kilka wersji - np. ta

http://www.ebay.com/itm/DC-12V-Liquid-Level-Controller-Sensor-Module-Water-Level-Detection-Sensor-switch/182052341856?

z wejściem/złączem na 2 pływaki

s-l500.jpg

albo trochę zmodyfikowana (i droższa wersja) z czujnikami optycznymi

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeden poziomu i dwa przeciw przelewowe tak na wszelki wypadek :)

rozumiem że w tamtym jest poziomu dolnego, poziomu górnego i ogólny dla zawartości zbiornika? Czy jest dwa poziomu gdzie oba muszą dawać sygnał i trzeci przeciwprzelewowy?

 

zamówiłem ten

https://m.aliexpress.com/s/item/32725205047.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail&productId=32725205047&productSubject=AC-DC-9-12V-Water-Liquid-Level-Controller-Sensor-Module-Drainage-Protection-Controlling-Circuit-Board&spm=a2g0s.13010208.99999999.278.wAVMLq

zamawiałem przez telefo i g tu widać ale jak dobrze rozumiem mam czujnik górnego i dolnego i czujnik ogólny zawartości - popraw mnie jak sie mylę 

Edytowane przez pecetowiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.