Skocz do zawartości
kamsolik

Niski, kombinowany sump

Rekomendowane odpowiedzi

Próbuje wpaść na jakis genialnym pomysł jak zbudować sump, rozwiązać temat obiegu w sutuacji jak na zdjeciu.

Niestety nie pomyślałem prze zamawianiu szkła i teraz mam jakiś klopot.

Dół komina jest na wysokosci max 32 cm od gleby, a szerokość pod nim, pomiedzy scianą a szyba boczną to tylko 23cm

Myślałem żeby zrobić wielki powierzchniowo sump( mam na to miejsce) i takie zwężenie pod komin na samą pompę obiegową?Ale czy nie bedzie się tam woda spiętrzała ? 

No i wysokość trochę marna?

 

813786c7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akwa będzie stać na podłodze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać na fotce jest na bardzo niskim stelazu i tak już musi zostać- chodzi o jego wygląd od strony frontowej szyby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

co masz pod podłogą ?

można odciąć ten komin i zrobić dużo płytszy - zamiast 32cm będzie ponad 40?  tylko czy to rozwiąże temat ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedyne co mi przychodzi do głowy to rurkę spływu zawiercić w połowie wysokości komina czy tam sitko włożyć nie od dołu komina tylko gdzieś w połowie zaczynać spływ wtedy możesz zrobić o tyle wyższy sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, kamsolik napisał:

Próbuje wpaść na jakis genialnym pomysł jak zbudować sump, rozwiązać temat obiegu w sutuacji jak na zdjeciu.

Niestety nie pomyślałem prze zamawianiu szkła i teraz mam jakiś klopot.

Dół komina jest na wysokosci max 32 cm od gleby, a szerokość pod nim, pomiedzy scianą a szyba boczną to tylko 23cm

Myślałem żeby zrobić wielki powierzchniowo sump( mam na to miejsce) i takie zwężenie pod komin na samą pompę obiegową?Ale czy nie bedzie się tam woda spiętrzała ? 

No i wysokość trochę marna?

 

813786c7.jpg

Siemka a pytanie jesli to akwarium ma tak stać czemu nie pomyślałaś nad panelem tylnym?teraz to trochę Lipnie się zrobiło co?:(

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylny już miałem :) Chciałem inny:)

Najwyżej zrobię standardowy sump i pociągne rurę powrotu najpierw w górę,  a potem trochę w dół. Tylko to niestety straty  w przepływie powoduje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy przypadkiem w takiej sytuacji nie zassie sobie wody przy zaniku zasilania i wypije do poziomu zanurzenia rurki?

to taki syfon będzie, wydaje mi się że taki będzie efekt, chyba, że dasz jakiś zwrotny po drodze

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

maxresdefault.jpg

płytki konin i z głowy

pamiętaj że przydał by się jaki zawór do regulacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, silvia napisał:

maxresdefault.jpg

płytki konin i z głowy

Trochę późno niestety, ale być może jedyne rozwiązanie.

Wtedy jednak pozostaje temat tego zwężenia sumpa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silvia do czego ta niebieska rurka? to jest powrót żeby pociągnąć powietrze w razie braku zasilania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

to nie moja fotka - ale to odpowietrznik - jak w pudełku przelewowym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie jest to odpowietrznik.Ta rurka ma za zadanie stałe "zapowietrzanie"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, robbi2708 napisał:

Na pewno nie jest to odpowietrznik.Ta rurka ma za zadanie stałe "zapowietrzanie"

nie wiem mnie chodziło o fotkę niskiego "balkonu" a nie to jak zamontować rury :P

- tu masz filmik gościa 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebuję filmu.Mam taki system od 2 lat i lepszego nie znam. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w/g mnie jak rurka schowa się pod wodę to zadziała jak odpowietrznik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku ta niebieska rurka  nie może chować się pod wodę. Ma za zadanie zapowietrzać rurę odpływową ,która to działa jak automatyczny zawór regulujący przepływ wody

Edytowane przez robbi2708 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

offtopujemy trochę :) sory

aaa - znaczy reguluje poziom (zamiast zaworu) w balkonie/rurze zapowietrzając rurę lub nie - fakt może to to :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

+1silvia, wytnij go i zamow nowy.

Ew jak masz zdolnosci i zapal do majsterkowania mozesz kupic prowadnice i otwornice diamentowa - cenowo wyjdzie podobnie jak komin - zakleic stare otwory i zrobic nowe w scianie komina, ok. 10-15cm ponizej planowanego lustra wody. W ten sposob zyskasz jakies 20cm, doloz do tego swoje 32 i wychodzi z tego calkiem znosny sump.

Jesli dodatkowo nawiercisz otwory w scianie sumpa pod powroty i rewizję i dasz szczelne przeloty to rezerwe moglbys przeniesc "ponad" poziom otworow w kominie - a cale 50 cm wysokosci sumpa wykorzystac na dodatkowa wode w obiegu.

Jesli dasz splyw pod gore, to musial bys przy kazdym starcie odpowietrzac gorne kolano. W przypadku zaniku i powrotu napiecia pompa wywali cala wode ze swojej komory, a powrot nie ruszy.

Stratami przeplywu sie nie przejmuj, to pojecie z techniki przemyslowej a hobbysci lubia robic z igly widly. W akwarium zawsze mozesz dac wieksza srednice rur i wydajniejsza pompe. Poprawke na opor hydrodynamiczny zostawmy projektantom gazociagow.

Co do zwezania sumpa zeby pasowal pod komin, imo nie ma potrzeby. Zrob regularny prostokąt, postaw obok a powrót zalatwisz kolankami.

ps. Ta niebieska rurka pelni podwojna role, najpierw jest odpowietrzaczem przy starcie glownego syfonu, bez niej babel powietrza w podwojnym kolanku blokowal by splyw wody. Kiedy woda juz poplynie splywem niebieska rurka przejmuje role napowietrzacza, aby uniemozliwic tworzenie się syfonu. eot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jest jeszcze inne rozwiązanie - nic nie ciąć / przerabiać a zrobić sumpa na wysokość zbiornika :) naczynia połączone / panel zewnętrzny 

skoro planowany był " wielki powierzchniowo sump " to przecież może też stać na stelażu żeby nie był zbyt głęboki / łatwiejszy w obsłudze 

jak "obiegówka" będzie regulowana to można darować sobie wszelkie zawory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, tihs napisał:

[...] a hobbysci lubia robic z igly widly. [...]

 

 

1 godzinę temu, silvia napisał:

Jest jeszcze inne rozwiązanie - nic nie ciąć / przerabiać a zrobić sumpa na wysokość zbiornika :) naczynia połączone / panel zewnętrzny 

[...]

heheh nic dodać nic ująć. najprostsze i najlepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, silvia napisał:

Jest jeszcze inne rozwiązanie - nic nie ciąć / przerabiać a zrobić sumpa na wysokość zbiornika :) naczynia połączone / panel zewnętrzny 

skoro planowany był " wielki powierzchniowo sump " to przecież może też stać na stelażu żeby nie był zbyt głęboki / łatwiejszy w obsłudze 

jak "obiegówka" będzie regulowana to można darować sobie wszelkie zawory

Do zrobienia:)

Możesz trocher przybliżyć temat.

Jeśli na tej samej wysokosci co zbiornik główny to jak będzie szedł obieg?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tak jak w panelu :)

2 godziny temu, kamsolik napisał:

Do zrobienia:)

Możesz trocher przybliżyć temat.

Jeśli na tej samej wysokosci co zbiornik główny to jak będzie szedł obieg?

miałeś panel tylny więc wiesz jak to działa - ja rzucam tylko pomysłem :) zrobić sumpa nie "na podłodze" a wyżej - jak (zewnętrzy) panel

pierwsza komora sumpa musi mieć mniej więcej ten sam poziom wody co zbiornik - reszta robisz jak chcesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.