Skocz do zawartości
Darek85

Reaktor Spagetti + coś jeszcze

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem niedawno w jadwidze i zaciekawił mnie pomysł reaktora spagetti. Niestety warunki "meblowe" nie pozwoliły na założenie sumpa i akwarium kręci się na samym odpieniaczu. Podłapałem więc temat i postanowiłem samemu coś takiego zbudować. Materiał już zamówiony, a że mam frezareczkę cnc to nie powinno być z tym większego problemu. Napalony całym projektem stwierdziłem że skoro zrobię jeden reaktor to mogę wpiąć w szereg drugi na jakieś inne media albo wkłady typu absorbery lub węgiel. Akwarium 160l na 13 kg RRR, 18kg żywego piasku i tunze 9004.

I pytanie do was:

1. Warto wpinać kolejny w szereg? Nie zrobi się z tego filtr kubełkowy? Jeśli warto to czym go zapełnić? Dążył bym do jakiegoś substytutu sumpa.

2. Jaką pompę użyć? Według jadwigi do ich najmniejszego reaktora wystarczy 400l/h. Mój będzie w podobnym rozmiarze. Znalazłem coś takiego

http://allegro.pl/pompa-przeplywowa-aquael-mk-650-do-minikani-80-120-i6317736291.html


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część, tej pompy używam już od roku w panelu, raz tylko gruntownie czyściłem  działa bez zarzutu  i jest nieslyszalna, jest chyba też mocniejszy model chyba 800,  nie używaj słowa filtr kubelkowy :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka mocniejszych modeli ale czy przepływ w reaktorze spagetti nie będzie za mocny? A co myślisz o dołożeniu drugiego reaktora z siporaxen na przykład?

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

to czy jeden czy dwa "zasobniki" nie ma większego znaczenia - jak nie dasz wcześniej prefiltra z gąbki to będzie się zbierał "syfek"

MK-650 to świetna pompka zewnętrzna ale za jednym zamachem (troszkę drożej) możesz kupić i pre-filtr i pompę 400l/h :) 

wpisz w allegro : Prefiltr zewnętrzny kubełkowy HW-602B

ps. same pompy 400l/h od tego  HW-602B   też są http://allegro.pl/pompa-do-hw-602-b-hw-603-b-400-l-h-waz-12-16-mm-i6832488224.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zbierający się tam syf nie stanie się źródłem azotanów?? Myślałem o gąbce na dole i u góry reaktora spagetti. Co byś doradził jako ewentualny wkład drugiego reaktora?

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

stanie się - dlatego trzeba czyścić , jak dasz gąbki w reaktorze to za każdym czyszczeniem trzeba rozbierać całość - jak kto woli

nie wiem - nie znam Twojego systemu możesz dać czy siporax czy węgiel czy jakieś adsorbenty .. toż to będzie rura do której można dać co się chce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy ten HW-602B. Zamiast którejś gąbki mogę dać worek z węglem i w zestawie są przyłącza wlotowe i wylotowe.

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
53 minuty temu, Darek85 napisał:

Ciekawy ten HW-602B. Zamiast którejś gąbki mogę dać worek z węglem i w zestawie są przyłącza wlotowe i wylotowe.

 

dokładnie - jest to po prostu kompletny mały filtr kubełkowy/przepływowy z "pełnym orurowaniem" zamiast/prócz gąbek wrzucić do środka można właściwie wszystko (drobnica oczywiście w woreczkach) pokazałem ten - bo jest z pompą (większy czyli HW-603 B 2,7l poj.) i jest też mniejsza wersja bez pompy HW-602 A - 2l pojemności

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat bo mnie bardzo zaciekawił. :) Czekam z niecierpliwością na rozwój tematu. Też myślę o reaktorze z braku miejsca na sumpa.

Edytowane przez natan2012 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość części już zamówione. Brakuje mi podłączenia węży pod sam reaktor ale zajmę się tym już na finiszu. Za składanie zabiorę się pewnie w przyszłym tygodniu. Będę na bieżąco informować o postępach. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja myślałem o czymś podobnym do tego co koleżka prezentuje na tym filmiku:

Szklany słoik,pompa i śmiga. Dodatkowo okleiłbym słój taśmą led. Podobne rozwiązanie do firmowych tylko troszkę tańsze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie właśnie o to chodzi. Taki pojemnik chyba w ikea widziałem. Tylko czy przy częstym otwieraniu nie zacznie wkoncu cieknąć.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w sieciówkach można kupić takie słoje (do ogórków?) z plastikową zakrętką

sloj-na-nalewki-szklany-florina-babci-he

poj. np.3l albo 4,3l

do tego 2 "przeloty" (kolano wskaźnika poziomu cieczy po niecałe 4zł sztuka) kawałek rurki i masz gotowy reaktor 

0_0_productGfx_efb8f4dc3f11642f9d4d65f57

 

z rurką plexi i wężami do połączenia to wyjdzie jakieś ... 35 - 40zł :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli to jest reaktor ta ściślej mówiąc bioreaktor to w jaki sposób chcecie połączyć go z akwarium żeby wyeliminować możliwość dostania się do niego organizmów ze zbiornika? Bez tego nie ma mowy o bioreaktorze ani tym bardziej o reaktorze. W bioreaktorze mają panować sterylne warunki. Dzięki temu w bioreaktorach można hodować np tkanki, prowadzić sterylne hodowle glonów itp itd... 

To jest zwykłe refugium a nie żaden bioreaktor.... 

 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontynuacja tematu:

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.