Skocz do zawartości
iNs

Entacmaea quadricolor - coś jest nie tak.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Problem dotyczy mojego ukwiała, który jet w baniaku od 1.12.2006. Na początku wszystko było w porządku, pięknie się pompował, błazny w nim mieszkały, ale od jakiegoś czau coś jest nie tak. Jest bardzo słabo napompowany, czasami nawet wygląda jak szmata. Blazny go olały, wolą siedzieć teraz w sarco. 2x w tygodniu karmie go kawałkiem mrożonego mintaja, je normalnie. Jedyne co przychodzi mi na myśl, to może cyrkulacja zbyt słaba, aczkolwiek, wydaje mi się, że jest w sam raz.

Kilka info o baniaku:

założony 09.09.2006

pojemność - 100 litrów (68x37x40)

oświetlenie - 4x24 W

temperatura - 25 stopni

zasolenie 1.026

filtracja - 30 kg skały + filtr powierzchniowy

cyrkulacja - Marea 2400

Parametry w normie. Podmianku co tydzień 10 %.

Obsada:

2x błazenek

1x lysmata

1x rurówka

No i same miękasy: grzyby, xenie, sarco, clavularia, zoanthusy, rodhaticsy, anthelia i sinularia dura. Wszystkie korale mają się dobrze.

Zdjęcie z 8.12.2006

blazen2jf6.jpg

Fota z dzisiaj:

ukwialzx8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odstaw na razie karmienie i zwieksz cyrkulacje - wbrew temu co sie sadzi nie powinno sie wg mnie dokarmiac ukwialow za czesto - raz na dwa tygodnie kawalkiem ryby w zupelnosci. Kazde karmienie ukwial zle znosi - choruje, nie rozwija sie, potem "wietrzy sie".

Jakie masz oswietlenie bo nic o tym nie piszesz?

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodałem dwie głowice po 400 l/h. Oświetlenie to 4x24 W T5, 2x aquastar i 2x coralstar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no teraz obserwuj - myśle że to chwilowe...


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz czy nie smierdzi, mialem tak z crispa, wygladala jak bialy flak, potem sie rozpadla...


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie śmierdzi. On czasami się napompuje, ale trwa to około 10-20 minut i znowu się skurczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czwarty dzień cyrkulacj jest zwiększona, a ukwiał w cale nie wygląda lepiej. Coś mi się wydaje, że to jednak nie wina cyrkulacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy fotografia numer 2 pokazuje to co nazywasz skurczeniem ?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, fotografia nr 2 pokazuje wygląd ukwiała, zaraz po karmieniu. Skurczony wygląda znacznie gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak, na chlopski rozum, problemy żołądkowe.

mój wygląda gorzej niz to co pokazales na zdjeciu w jakis czas po karmieniu kiedy oczyszcza się po przetrawieniu wszystkiego. a przynajmniej ja tak to interpretuje.

na Twoim miejscu dalbym kilka dni spokoju z karmieniem. a w drugim kroku zmienilbym diete na cos innego (krewetki) i obserwowal jak po tym bedzie sie zachowywal.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatni raz karmiłem go 5 dni temu, a on do tej pory wygląda źle, więc wydaje mi się, że to nie to.

Zresztą był okres, w którym nie dostawał nic do jedzienia przez 2 tyg. a i tak źle wyglądał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapal mu HQI i powinno być lepiej.

Z mojego doświadczenia wynika, że tylko HQI zaspokaja potrzeby oświetleniowe większości ukwiałów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już jest chyba ostateczność, znam ludzi, u których pod T5 ukwiały pięknie rosną, więc nie wydaje mi się, aby to było powodem takiego stanu rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z jednej strony masz rację. u mnie ukwial żyje pod 2xT5 39W i jak na razie rozwija sie ok. kupilem go w sklepie w ktorym spedzil troche czasu pod 1xT5 (!sic). e.quadricolor w morzu czerwonym żyje nawet na 30m głebokosci, nigdy nie nurkowalem tak gleboko ale wydaje mi sie, ze duzo swiatla to tam nie ma nawet jesli woda bedzie krysztalowo czysta.

ale z drugiej strony te ukwialy moga wystepowac na plyciznach 1m gdzie zyja w ostrym swietle slonecznym. moga sie wiec dostosowac do jednych i drugich warunkow zrzucajac lub produkujac odpowiednie ilosci zooxantelli. pytanie w jakich warunkach wczesniej żył Twój ukwiał. jeśli wcześniej w sklepie spedzil sporo czasu pod HQI lub w naturze był dobrze oświetlony to do takich warunkow sie przystosowal, a teraz moze przeżywa szok wynikajacy z gwaltownej zmiany warunkow. gdzies w necie znalazlem informacje, ze objawy zwiazane ze zmiana warunkow moga wystepowac gwaltownie miedzy 6-12 tygodniem po przeniesieniu ukwialu - ale sorry nie jestem pewnien czy dodtyczyło to konkretnie oswietlenia czy też innych czynnikow. sprobuj poczytac na wetwebmedia bo to chyba tam było.

po namyśle : gdyby sie przystosowywal do nowego słabszego oświetlenia to wiązałoby sie to chyba też z jakąś zmiana koloru ?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T5-ki w zupełności mu wystarczą!! Mam same T5 i ukwiał powiększył swoją wielkość od zmiany z Hqi na świetlówki o 1/3. Niczym go nie karm - tylko go tym stresujesz. Zostaw go w spokoju. Jak będzie mu to miejsce nie odpowiadało to sam przelezie w inne. A tak nawiasem mówiąc to myślę ze może być uszkodzony mechanicznie. Wiele ukwiałów nie może się wtedy napompować - ale próbuje. Myślę ze ma marne szanse wyzdrowienia ale bądz dobrej myśli.

P.S mam różowego E.quadric. od pół roku i jeszcze ani raz go nie karniłem a jest w super kondycji i formie. Zamieszkują go dwa A.perideraion.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem ten temat szukajac odpowiedzi w zwiazku z moim quadri ktory tez od czasu zakupu wyglada marnie. Pierwsze dwa dni w mojej kostce wygladal ladnie, pozniej raz byl srednio napompowany a raz sie chowal, teraz od tygodnia jest w wiekszosci czasu jak zdechly, blazny chca w niego wlazic ale zabardzo nie maja w co bo jest bardzo maly. Probowalem go dokarmiac, cos tam z krewetki poskubal ale w efekcie nadal pozostawal taki sam. Parametry mierzone w lekko podwyzszone ale nie przesadnie z tego co mi powiedzieli w jednym z duzych sklepow z morszczyzna zreszta tam badali wode. Co moze byc powodem takiego kiepskiego stanu? Od poczatku ladnie sie przyczepil do skaly, nie przemieszczal sie, swiatla ma w dzien dosc duzo, wszystko inne calkiem niezle rosnie a ten jakis nie w humorze :/

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz napisać więcej o zbiorniku, inaczej trudno coś powiedzieć.

Kiedy zalane akwarium, dokładne parametry itd


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik zalany na poczatku stycznia. Obecnie w nim dwa blazenki, chrysiptera bardzo dobrze rozplywane, krewetka i krab.

Oswietlenie:

1 led cob 14000k 10w

1 led cree royalblue 3w

Parametry:

NO3 9.0

PO4 0.6

Ca 450

KH 9.9

Mg 1290

Zasolenie 1023

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka

Tak wyglada obecnie...

0ed68003fc714128c894bf7a4f0d6631.jpg

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na skale cyjano?

Może jemu przeszkadza no i zbiornik nie dojrzał jeszcze co nie jest dobre dla ukwiałów.

Jaki to litraż? LEDy też mogą drażnić.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Litraz malutki, kostka nano 30L

A ten zielonkawy kolor na quadri, to normalne?

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.