Skocz do zawartości
Gość

Blok wodny - Aluminium Water Cooling Heatsink Block

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, lewych napisał:

Docelowo spróbuje dać cienką płytkę z marmuru lub blachę nierdzewke 316

 

Ciekawe z tym marmurem, może być też gruba płyta z porcelitu czy innej porcelany szkliwionej, fakt szkoda że nie dałeś gwintów, łączenie PCV z PET będzie drogą przez mękę, bo PET to ogólnie jeden z trudniejszych materiałów do klejenia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prościej jest wkleić i podłączyć na sztywno do trójnika przez zawór odcinający z półśrubunkiem. Na chwile obecną wygląda to tak, płytka do szkła i radiatora przykleiłem klejem termo przewodzącym do led

IMG_20170628_222035_resized_20170630_094303384.jpg

złączki wklejone na kleju do PCV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem ciekawy projekt, ciekawe czy się sprawdzi.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwszych testach na sucho.

Temperatura pomieszczenia 25 stopni C

Temperatura radiatora 30 stopni - przy jednym lub dwóch wentylatorach ten sam wynik, bez wentylatorów (pasywne chłodzenie) 48 stopni.

Temperatura po stronie zimnej na szkle gr 2mm od 0 do minus 3 stopni (pomiar miernikiem z termometrem), pierwszy szron na szkle po 2 min i w każdej kolejnej coraz grubsza warstwa i po 10 min ok 3 mm grubości , krople wody rozlane na szkło zamarzają.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
W dniu 1.07.2017 o 08:40, lewych napisał:

Po pierwszych testach na sucho.

Temperatura pomieszczenia 25 stopni C

Temperatura radiatora 30 stopni - przy jednym lub dwóch wentylatorach ten sam wynik, bez wentylatorów (pasywne chłodzenie) 48 stopni.

Temperatura po stronie zimnej na szkle gr 2mm od 0 do minus 3 stopni (pomiar miernikiem z termometrem), pierwszy szron na szkle po 2 min i w każdej kolejnej coraz grubsza warstwa i po 10 min ok 3 mm grubości , krople wody rozlane na szkło zamarzają.

 

 

jak po testach działa?, jaka moc i zużycie energii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teorii i na sucho działało ale po podłączeniu do obiegu nie było żadnego efektu, ogniwo działało, wentylator hałasował ale temperatura wody nie spadała. Próbowałem ze zmniejszeniem szybkości przepływu ale nic to nie dawało. Skończyło się na dwóch wentylatorach sterowanych czujnikiem temperatury i  skierowanych na tafle sumpa.    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
27 minut temu, lewych napisał:

W teorii i na sucho działało ale po podłączeniu do obiegu nie było żadnego efektu, ogniwo działało, wentylator hałasował ale temperatura wody nie spadała. Próbowałem ze zmniejszeniem szybkości przepływu ale nic to nie dawało. Skończyło się na dwóch wentylatorach sterowanych czujnikiem temperatury i  skierowanych na tafle sumpa.    

fajnie że się podjąłeś a jeszcze fajniej że się podzieliłes wynikami :) ja ma tak samo dwa wentylatory :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.07.2017 o 08:40, lewych napisał:

Po pierwszych testach na sucho.

Temperatura pomieszczenia 25 stopni C

Temperatura radiatora 30 stopni - przy jednym lub dwóch wentylatorach ten sam wynik, bez wentylatorów (pasywne chłodzenie) 48 stopni.

Temperatura po stronie zimnej na szkle gr 2mm od 0 do minus 3 stopni (pomiar miernikiem z termometrem), pierwszy szron na szkle po 2 min i w każdej kolejnej coraz grubsza warstwa i po 10 min ok 3 mm grubości , krople wody rozlane na szkło zamarzają.

 

 

Witam. Ile watów miał zastosowany Peltier? Taki chłodzenie stosuje się w przecież w kompach. Tylko ilość wody jest dużo mniejsza. Twój system mógłby się sprawdzić, ale z dużo mocniejszym Peltierem. Pozatym lepsze od szkła była by płytka z tytanu bo lepiej zapewnie od szkła przewodzi ciepło. Sam o czymś takim myślslem. Zrobiłem 6 wentylatorów 80x80 z czujnikiem temp. Bo taniej i łatwo wykonać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
47 minut temu, Juras napisał:

Witam. Ile watów miał zastosowany Peltier? Taki chłodzenie stosuje się w przecież w kompach. Tylko ilość wody jest dużo mniejsza. Twój system mógłby się sprawdzić, ale z dużo mocniejszym Peltierem. Pozatym lepsze od szkła była by płytka z tytanu bo lepiej zapewnie od szkła przewodzi ciepło. Sam o czymś takim myślslem. Zrobiłem 6 wentylatorów 80x80 z czujnikiem temp. Bo taniej i łatwo wykonać.

Tak tylko dochodzi w pewnym momencie taki problem że zużywa to ogromne ilości prądu a efektywność chłodzenia na poziomie kilku wentylatorów, o poborze prądu 300-400mA i no i zajmuje coraz więcej miejsca, wydaje mi się że w akwarystyce to jest ślepa uliczka, jeżeli komuś nie wystarczają wentylatory musi zainwestować w odpowiednią chłodziarkę i tyle

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze ogniwo miało 60 W / 12 V wydajność była bardzo słaba, wniosek był taki - większe ogniwo ! Kupiłem 230 W / 12 V, efekt taki że nagrzewało się momentalnie do wysokiej temperatury, nie byłem wstanie schłodzić go moim radiatorem  z dwoma wentylatorami 0.3 A każdy wiec jednocześnie ogniwo nie chłodziło. W tym roku próby skończyły się  na  zastosowaniu 3 wentylatorów 0.3 A każdy skierowanych na tafle sumpa. Wentylatory podłączone są do regulatora temperatury, pracują niemal non stop przez 24h i utrzymują około 25.5 stopnia. ilość wody w obiegu to około 520 litrów. Parowanie około 5 litrów na dobę. Zużycie prądu tylko 11 W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile masz wentylatorów ? Wymiary ? Moc ? Pracują ciągle czy wykańczają się automatycznie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
32 minuty temu, lewych napisał:

wykańczają się automatycznie

:P

 

20170707.thumb.jpg.aaa83e93f62a4d936029ae9cd29d7c4b.jpg

ja mam 2 uchwyty "Orbit" i 2x 12cm wentylatory - sterowane z STC 1000

albo taka wersja

IMG_3953_cooler.jpg.1329890f55870e9caf87f10e1c82153d.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 6 szt. 80x80 mm.

Włączają się automatycznie za pomocą sterownika mikroprocesorowego (który obsługuje również grzałkę, oświetlenie zbiornika i refugium oraz autodolewkę).

Prędkosc maksymalna wentylatorów to 1300 obr/min. Spokojnie wystarcza mi obnizyc temp. do 25 stopni. Zbiornik 330l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.