Skocz do zawartości
mufti

Kiedy minie zapach ziemniaków ?

Rekomendowane odpowiedzi

Od tygodnia mam podłączony komputer redox i ozonizator, który wyłączył się całkowicie po 2 dniach używania. Niestety nadal czuć w mieszkaniu zapach "gotowanych ziemniaków na drugi dzień"...

Mam wysokie ORP na poziomie 450 bez ozonu. Samo się podnosi nawet po podmiance bez włączania ozonizatora. Odpieniacz prawie nic już nie pieni bo praktycznie nie ma czego. Woda krystalicznie czysta. Korale zdrowiuteńkie. Inni mieszkańcy też. Parametry w miarę dobre, tzn. pH=8-8,3, NO2=0, NO3=0, Ca=400 - teraz podaję kalkwasser.

Sprzęt dołożyłem po fakcie, a zapach nie minął. Zero zgonów czy jakichkolwiek oznak złego.

Pytanie: Po jakim czasie od zastosowania ozonu, a ściślej podnieniesienia stopnia utleniania - napięcia - można zaobeserwować znikanie zapachów?

Jak zwykle jestem w gorącej wodzie kąpany, ale czy to liczyć w dniach, tygodniach czy miesiącach ?

Poradźcie lub podpowiedźcie mi proszę cokolwiek, bo zrozumcie, ale lepsza połówka strasznie naciska na te zapachy i robi się nerwowo...:)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek moze zaloz pokrywe i przejdz z HQI na swietlowki T5??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tylko półśrodek. Nawet wyłączenie HQI nie pomaga. Co ciekawe nad samą wodą przyłożenie nosa nie wiele daje - nie czuć bzpośrednio. Za to jak wchodzi się do mieszkania to czuć te "ziemniaki".

Być może jest to wina dołożenia 3 tg. temu skałki z szczepką sinularii. Była dość spora ta akała. Może dojrzewa? Już sam nie wiem.

Do tego mimo podniesionego ORP i pH glony zielone, te gładziutkie, tylko na szybach rozwijają się w najlepsze. W innych miejscach nie. Na skałach i pompach widzę przyrost glonów wapiennych. Rosną w oczach.

Ostatnio zorientowałem się, że woda w dolewkach nie była dobra - pękniętą miałem membramę w osmozie i poszło sporo krzemianów i innych rzeczy do aqwa. TDS pokazał 4 ppm za DI! Teraz zmieniłem i jest 000 ppm. Może to była przyczyna?

Chciałbym przeczytać opinię kogoś, kto używa ozonu reguralnie i za jego pomocą pozbył się zapachów.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może to z kuchni :)


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestes pewien ze to z akwarium smierdzi? Probowales uzyc wegiel? Moze to pomoze. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Robert K: Nie, to nie z kuchni :)

@oceloik: Na pewno akwarium. Dzisiaj wypłukałem (z resztą robię to co 2 dzień) pojemnik z odpieniacza. Włożę więc węgiel na wszelki wypadek na parę dni i zobaczę. Może to pomoże?

BTW, czy to możliwe, żeby aqwa miało redox 450 mV non stop bez ozonu ?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale coś tu nie gra. Przy takim redoxie nie powinno nic "śmierdzieć".


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rebciu: to dobrze czy źle ? Bo już trace orientację. Dobrze to wróży na pozbycie się tych smrodków ?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej wielokrotnie tu pisał aby nie przekraczać poziomu 450 bo można korale popalić. Wtedy więcej karmimy lub lejemy rozrobioną "solankę" aby go obniżyć. Zwiększenie karmienia odpada bo "śmierdzi". Pisałeś coś, że nawet po podmianie rośnie Ci redox co - jak dla mnie - jest nieprawdopodobne. Nie chodzi mi o Twoje fantazjowanie lecz jakiś problem z pomiarem.

Kiedy zalałeś swój zbiornik? Ja pamiętam, że w domu na samym początku też była taka "stawowa" atmosfera :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik mam od przeszło 4 miesięcy. Piszesz, że to nieprawdopodobne z tym wzrastaniem redox. Zatem zmartwiłem się. Elektrodę do ORP sprawdzałem budując osobny układ pomiarowy (wg. wskazóki @loccutus). I jest ok. W tej sytuacji zrobię jeszcze ze dwie podmianki co 2 dni i zobaczę jak z tym redoxem będzie.

Może zapaszek zmniejszy się przy okazji. Ale zaznaczam, że problemy "stawowe" pojawiły się najpierw. Potem był ozon, w sumie na krótko i reszta bebechów.

Zrobiłem właśnie szybki test wody i przy pH=8,11 i ORP=450 jest Ca=440 mg/l i Mg=960 mg/l. Niski magnez. Może tu jest jakiś związek...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie wyskoczyla ci jakas rybka i nie smierdzi gdzies za baniakiem;)?

czysc regularnie kubek odpieniacza, daj wegiel. faktycznie przy tak wysokim redoxie nie powinno byc smrodku. Obadaj dokladnie sump, czy gdzies nie ma jakiegos syfu.

parametry typu magnez, wapn, kH itd nie wplyna na zapach

pzdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde jak ci się udaje utrzymać wysokie Ca przy tak drastycznie niskim Mg? Co z kh? Czy to aby nie jest tak że redox wody jest "sztucznie" podciągnięty przez ozon, choć i tak jeszcze ze skały jeszcze wydobywa się syf?


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze troche nie na temat ale ozonu nie steruje sie redoxem.

@Alex

Wydaje mi sie, ze przy tak niskim Mg, Ca nie jest pobierane przez korale, dlatego tyle sie go nagromadzilo.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alex:

Ozon wyłączony, woda sama podbija redox do 460! No sprawdzę to jeszcze raz. O błędzie pomiaru nie mam mowy. Zrobię dzisiaj ponownie podmiankę z 10% świeżej solanki. Ca wysokie od kalkwasser. Mg spadło samo z 1040 na 960. Czekam na magnez Kenta. Przy wysokim kH chyba Ca może być wysokie mimo małego Mg. Ale dopilnuję żeby to wyrównać. Ale powtarzam jeszcze raz, że sytuacja z zapachami była zanim podbiłem Ca i spadło Mg. Ozon włączyłem właśnie po to żeby pozbyć się tych zapachów. I nic nie pomogło, tylko teraz redox wysoki mimo wyłączonego ozonu...:)

@Szymon:

Kubek odpieniacza wyczyściłem wczoraj. Dzisiaj widzę troszkę pianki na górze. Na to, że jakaś rybka czy coś może być za szafką nie wpadłem wogóle. Kurde, sprawdzę to. Sumpa nie mam.

@Stani:

W nocy pH spada mocno, dlatego podaję kalkwasser z dolewką od nocy do rana. pH trzyma się w zakresie 8,0-8,3. Przedtem było niższe (7,5-8,0). Z tego wynika, że w nocy wapń jest wchłaniany i to mocno. Poza tym przedtem Ca miałem 390, teraz 440, ale pod wieczór kiedy pH jest 8,3. Rano nie mierzyłem.

Co do ozonu, to oczywiście jestem świadom zależności (ozon utlenia związki organiczne, zwiększa się stopień utleniania - mierzę redox wykorzystując elektrolit itd...)

BTW, lepsza połówka już się nieodzywa...:)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"lepsza połówka już się nieodzywa...":)

Mufti - wiesz, ze podmianka wody tego zapachu nie wyeliminuje.

To nie smierdzi jakis kabel w goracej lampie? (sam juz glupoty wymyslam:D)

Moze jednak cos sie dzieje z bakteriami? Ale napisales, ze NO2 = 0...

Ten zapach przejdze sam tylko to moze kilka tygodni potrwac. Po 4 miesiacach akwarium jeszcze sie nie ustabilizowalo i nie jest to nic strasznego.

Teraz mozecie czesciej chodzic do kina albo tesciowej.:lampka

Ty edytowales , to ja tez.:)

Czy nie warto sie zastanowic i przeprowadzac co drugi dzien 10% podmiany wody i nic innego nie dodawac? W tym akwarium chemiczne procesy sa lekko rozregulowane.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alex:

Wiesz co? Też już się zastanawiam nad tym, że ostatnie włączenie ozonu mogło zadziałać z opóźnieniem, tzn. redox podniósł się po jakimś czasie. Obniżyłem pułap do 300mV i tak zostawię. Zrobię podmiankę i zaobserwuję. Redox po podmiance nie spada poniżej 300 mV więc ozonizator się nie włączy wogóle.

@Stani:

Dzisiaj zmierzę NO2 i NO3. Tak jeszcze wymyśliłem, czy coś się nie dzieje w piasku na dnie. Co prawda w moim 100L mam 2 rozgwiazdy piaskowe i se kopią, ale jak będzie podniesiona nitryfikacja, to ten piasek przekopię chyba przed podmianką.

Może będzie to jakaś wskazówka, ale gąbka Stylissa Carteri dodana 4 tygodnie temu świetnie się trzyma bez dodatkowego dokarmiania...

BTW:

Może uda się nawiązać kontakt z żoną i z tym kinem wypali...:drink


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mufti, problem z zapachem jest oznaką ,że zbiornik jest załamany biologicznie. Jeśli równowaga sie pojawi zapach zniknie , mimo że chemicznie zbiornik jest przygotowany.

Nie wiem czy dobrym pomysłem jest stosowanie ozonu. Pamiętaj ,że dodając ozon usuwasz skutek , a przyczyna nadal pozostaje. Przy stosowaniu ozonu nigdy nie bedziesz wiedział w jakim stanie biologicznym znjduje sie zbiornik (jego zdolnośc do samoczyszczenia ). Napewno nie wiesz jaki masz Redox w zbiorniku , ponieważ ozon maskuje wynik.

Moim zdaniem powinieneś zrezygnować z ozonu na rzecz węgla. Skutek bedzie ten sam a zniknie ryzyko i sfałszowany obraz Redox.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrniew - nic dodac nic ujac!:yes

@Mufti

Jeszcze raz - ozonu nie podlaczaj pod redox.:)

Sprawdzilbym tez glebiej niz NO2, np.amoniak.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani

OK, zbadam NH4 też. Ozon odłączam, choć nie działa wogóle teraz, ale na wszelki wypadek.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

@mufti, problem z zapachem jest oznaką ,że zbiornik jest załamany biologicznie. Jeśli równowaga sie pojawi zapach zniknie , mimo że chemicznie zbiornik jest przygotowany.

Nie wiem czy dobrym pomysłem jest stosowanie ozonu. Pamiętaj ,że dodając ozon usuwasz skutek , a przyczyna nadal pozostaje. Przy stosowaniu ozonu nigdy nie bedziesz wiedział w jakim stanie biologicznym znjduje sie zbiornik (jego zdolnośc do samoczyszczenia ). Napewno nie wiesz jaki masz Redox w zbiorniku , ponieważ ozon maskuje wynik.

Moim zdaniem powinieneś zrezygnować z ozonu na rzecz węgla. Skutek bedzie ten sam a zniknie ryzyko i sfałszowany obraz Redox.

pozdrawiam

no więc własnie i moje rozumowanie od samego poczatku idzie w tym kierunku.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test wody:

1586-img_0342.jpg

- pH w momencie pomiaru - 8,16

- Ca - 440 mg/l

- Mg - 1000 mg/l

- KH - 10 n

- NO2 - 0 mg/l

- NO3 - 0 mg/l

- NH3 - 0 mg/l

- ORP - 450 mV

- zasolenie - 1.023 u

- temperatura 25,3oC

Zaraz robię jeszcze podmiankę (wczoraj też robiłem)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mufti, przy kasie jaką wsadzasz w akwarium mógłbyś postarać się o testy saliferta :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rebciu

No zadłużyłem się jak cholera, zwłaszcza na tym redoxie... Testy Zooleka za to mam od dawna (ważne do 2008 ). Ściągnę saliferta chociaż te ważniejsze. I na tym koniec wydatków jak na razie, bo kasa się skończyła :)

Przy okazji. Po wlaniu 10% świeżej solanki ORP spadło jak widzę po 15 minutach do 335 mV! Zobaczę rano jak się to ustabilizuje.

Ale tak reasumując to oprócz niedoboru magnezu to chyba całkiem spoko jest? Tylko ten zapach żeby zniknął. Dzisiaj trochę mniej zalatywało. Może zależy też to od pogody - wilgotności itd...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.