Skocz do zawartości
R.I.P

CaCO3

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Was stosował kiedyś wapno gaszone CaCO3 do zmiany jakiegoś parametru w wodzie (słonej) ?? Podobno podbija Kh bez większego podnoszenia zawartości wapnia. Czym się różni działanie CaCO3 i Ca(OH)2. Czy można rozrabiać Ca(OH)2 w słonej wodzie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to wapno gaszone to Ca(OH)2 i powstaje w reakcji wody z wapnem palonym czyli CaO, a węglan wapnia(CaCO3) jest nierozpuszczalny w wodzie.

pozdrawiam Michał

P.S. Może Ci chodziło o wapno hydratyzowane(gaszone na "sucho")?


200L ,AquaBee up2000/1, Marea 2400i 3200,odpieniacz DIY,6x24W T5 , 30kg LR, Sarco,Clavularia, E.quadricor red,Sinularia,Salarias Fasciatus, ,Dascyllus melanurus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
R.I.P :

Czy ktoś z Was stosował kiedyś wapno gaszone CaCO3 do zmiany jakiegoś parametru w wodzie (słonej) ?? Podobno podbija Kh bez większego podnoszenia zawartości wapnia. Czym się różni działanie CaCO3 i Ca(OH)2. Czy można rozrabiać Ca(OH)2 w słonej wodzie ??

1. wapno gaszone CaOH+

2 węglan wapnia CaCO3

3 wodorotlenek wapnia Ca(OH)2

nr 2 CaCO3 po rozpuszczeniu w reaktorze daje CaHCO3- (podnosi kH i Ca)

nr 3 Ca(OH)2 po rozpuszczeniu w mikserze, wpływa na pH i Ca

oczywiście jedno i drugie zmienia poziom wapnia w akwarium.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś gdzieś na anglojęzycznej stronie wyczytałem że można podnieść znacząco ph w akwarium bez jednoczesnego dzwigania Ca za pomocą CaCO3. Należy rozpuścić CaCO3 w wodzie RO i kropelkowo dolewać do akwarium. Ale jak widzę coś z tym CaCO3 jest nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesteś pewien że dobrze tłumaczyłeś?

Zwróciłem uwagę na mylną nazwę.

Pisali tam że na pH wpływa CaCO3 (węglan wapnia) czy wapno gaszone (CaOH+ ). Bo tu należy szukać błędu!

jeśli pisali że wapno gaszone to mieli rację.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nuroslaw czemu nazywasz CaOH+ wapnem gaszonym? Nie jest tak, ze to Ca(OH)2 jest wapnem gaszonym? O ile wiem CaOH+ jest...No coz nie powinno sie natychmiast praktycznie rozpasc na Ca2+ i OH-? Szczerze to po raz pierwszy ( a krece sie w okolicach chemii) spotykam sie z CaOH+...

@R.I.P

Watpie, zeby to bylo CaCO3, ale moze chodzi o Na2CO3? Dodanie tego zwiazku gwarantuje Ci podniesienie pH i spotkalem sie z anglojezycznymi zrodlami podajacymi to jako sposob na podbicie pH.

Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok , postaram się odnalezć tą stronkę i jeszcze raz sprawdzę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak dla mnie wodorotlenek wapnia i wapno gaszone to to samo i jest to Ca(OH)2

CaCO3 to węglan wapnia a CaO to tlenek wapnia czyli wapno palone, to ostatnie reaguje z wodą, CaCO3 prawie się w niej nie rozpuszcza (prawie bo jednak trochę tak czego dowodem są zjawiska krasowe)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

R.I.P. jesli chcesz podniesc kh to uzywaj wodoroweglanu sodu, taki sam jak w ballingu. po co bezsensu kombinowac jak kon pod gore i wymyslac nowe "teorie".

nie warto kupowac jakis preparatow typu "KH PLUS" ,bo przeplacasz. Kup taki sam jak do ballinga o klasie czystosci CZ.D.A. (czysty do analiz).

Pamietaj,

jesli lejesz kalkwasser obnizasz kh,

zeby podbic kh stosujesz wodoroweglan sodu ,jesli nie masz reaktora.najlepiej rozrobic troche wodoroweglanu sodu w wodzie z RO i lac codzienna dawke,tak aby kh bylo stabilne.

pozdrawiam

pilot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam reaktor wap. i ph w akwarium oscyluje w granicach 8 ,kh 9 a ca 410.

Pojawiło sie trochę Dinoflagellates czyli zielonych cyjano (podobno od niskiego ph) - ale można je zniszczyć podbiciem ph do 8,5 przez tydzień. Niestety nie daję rady podnieść tego parametru.

Zmieniłem już ph w reaktorze z 6,50 na 6.75 aby lecial mniejszy kwas. Leję kropelkowo k.wasser i nie widzę wiekszej różnicy w ph. Co jest grane. Ca i kh mnie satysfakcjonuje ale to niskie ph ???

Wymyślcie coś. W akwa same sps'y i dwa pokolce. Oświetlenie 50:50 czyli: 10xt5 ---ATI blue spezial i ATI Blue plus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ocelocik :

@Nuroslaw czemu nazywasz CaOH+ wapnem gaszonym? Nie jest tak, ze to Ca(OH)2 jest wapnem gaszonym? O ile wiem CaOH+ jest...No coz nie powinno sie natychmiast praktycznie rozpasc na Ca2+ i OH-? Szczerze to po raz pierwszy ( a krece sie w okolicach chemii) spotykam sie z CaOH+...

tfu, tfu. Oczywiście że wapno gaszone to Ca(OH)2.

Byłem tak zaabsorbowany tą pomyłką, że sam walnąłem gafę. Jednak pisząc to miałem namyśli wapno hydratyzowane, a więc nie do końca zgaszone- może zapis nie do końca trafiony :). Nie reagujące tak ostro wydzielając ciepło jak CaO, ale dające podobne efekty.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Nie jestem pewien ,ale ktos chyba na forum napisal,zeby podniesc tymczasowo kh do 11 w przypadku cyjano.Nie daje glowy,ze o to chodzilo.Musialbym poszukac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R.I.P to dziwne ze podajac kalkwasser nie mozesz podbic pH, czym je mierzysz?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ph mierzę kropelkowym Salifertem. Wiem że pomiar tą metodą jest moło wiarygodny. Porównywałem go z ph-komputerem Lajon i była różnica ok.o,3 (wyższe wskazywał Salifert). Tak też określam poziam Ph w moim akwarium ...: Salifert - 0,3ph.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam wątpliwości do jakości tegoż kalkwassera. z czego go robisz, jak go przechowujesz ?

I najważniejsze sprawdź pH samego kalkwassera? sprawdzimy jego jakość


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam Ca(OH)2 cz.d.a firmy POCH. Do dwóch litrów RO dodaję dwie łyżki od cherbaty proszku. Dobrze mieszam i po odstaniu się roztworu kropelkowo dolewam do akwarium przez kilka godzin. Robię to cały czas tzn. noc i dzień. Dzisiaj o 18-tej wdług Saliferta miałem ph 8,3 czyli powiedzmy 8,0. Leję go już przez tydzień i myśle że jest mało skuteczny. Niestety nie mogę sprawdzić jakie ma ph sam wodorotlenek bo mam tylko test Saliferta który ma skalę od 7,4 do 8,6 ale jak sprawdzałem ph roztworu Ca(OH)2 z RO to po dodaniun jednej kropli reagenta próbka zabarwia się na maxa czyli ph ma bardezo wysokie.

Wyczytałem też na amerykańskojęzycznej stronie że można dolewać bardzo wolno rozcięczony wodorotlenek po jego wstrząśnięciu (biała woda) wtedy podobno k.wasser jest bardziej skuteczny lecz można równie szybko przesadzić.

Właśnie tak zrobiłem, wierzaki wogóle nie reagowały stresem a ph minimalnie drgnęło. Chyba balansuję już na granicy ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozwolę wtrącić moją uwagę: jeśli Twój kalkwasser ma kontakt z powietrzem to w krótkim czasie przestaje być kalkwasserem bo łapie CO2 z powietrza.

Ale może być też inny problem. W technologi wody zmiękczać można wodę np. właśnie dodając właśnie wodorotlenek wapnia, jeśli mamy zasadowość M, tj. dużo innego wapnia.

przed chwilą przeczytałem inną wypowiedź na innym forum i tu ją cytuję. :

Uwaga wprowadzam własne zmiany, bo mi wstyd, ze takie głupoty zacytowałem

" Wszystko co dobre w akwarium morskim dzieje sie powoli "

Wychodzi na to, że zanim zacytuje muszę dwa razy przeczytać :)


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz słyszę, że kalkwasser i Turbo calcium Kenta podnosi kH. Z moich obserwacji i nie tylko moich jest wręcz odwrotnie - oba preparaty obniżają kH.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń na chłopski rozum Ca(OH)2 głównie podnosi ph z racji tego żę samo ma chyba ok 14 a wapno bardzo znikomo , no może jestem w błędzie??? O kh sie nie wypowiem bo jadę na k.reaktorze i to on głównie pilnuje mi tego parametru. Aby zwiększyć ph na wylocie z k.reaktora dołożyłem dodtkową kolumnę wypełnioną wkładem ROWA-lith. Może to coś da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestes w błędzie RIP Rebciu nie wiem jak dlugomasz akwarium ale nie zaobserwowales tego!!!!!!!


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kiwalski, chodzi Ci o podniesienia pH czy kH? Robi się z tego masło maślane :)

Moja wypowiedź dotyczy kH - reaktorem i Turbo calcium można obniżyć kH, a nie podwyższyć.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to ??? K.reaktorem obniżysz kh ?? Tego to ja już nie rozumiem ???

Im więcej dostarczysz CO2 do komory z wkładem tym większe będzie kh na wyjściu z niego. Przynajmniej ja tak mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka lat temu jak dodawalem BioCalcium to kH lekko wzrastalo:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

ej no.. ta bajka idzie tak:

dawno temu ktos odkryl reaktor. reaktor to potwor ktory pali faje i bucha CO2 oraz kapie mu( niewazne skad :) ) woda o nizszym pH i wyzszym kH niz zbiorniku ,w ktorym mieszka.

natomiast jego symbiotyczny towarzysz mixerek duperelek leje w nocy kalkwasserem(o wysokim pH). nocny zmaz z mixerka powoduje podniesie pH(chodzi o ustabilizowanie pH) ,a takze wplywa na kH, obnizajac je.

dzieki odpowiedniej tresurze te dwa stwory zapewniaja stabilne parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja pomyłka :) MIKSEREM, a nie reaktorem.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.