Skocz do zawartości
Darek85

Mój Reaktor Spagetti

Rekomendowane odpowiedzi

Nareszcie znalazłem trochę czasu żeby pociągnąć temat mojego reaktora spagetti. Jest to kontynuacja tematu:

Mam zbiornik 160l bez sumpa i postanowiłem spróbować wykonać własny reaktor i sprawdzić jego działanie na moim systemie.

Z góry uprzedzę że projekt nie miał na celu wykonanie reaktora jak najtańszym kosztem, ale zrobienie go tak, żeby nie odstawał od reaktorów dostępnych na rynku. Przy okazji zaspokoić chęci twórcze i zdobyć nowe doświadczenia.

Całość materiału zamówiona została w internecie, uszczelki wygrzebałem w przydasiach. Reaktor wykonany jest z plexy pmma klejonej klejem Acrifix. Dużym ułatwieniem jest fakt posiadania frezarki cnc, którą kiedyś zbudowałem i wciąż przerabiam i ulepszam.

Brak sumpa wymuszony jest szafką do której musiałem dopasować zbiornik, tak więc i wielkość reaktora również jest ograniczona wolnym miejscem w szafce. Decyzja padła na reaktor średnicy 100mm i wtsokości 200mm. Całość zasilana pompką o przepływie 400l/h z prefiltra, który będzie podłączony przed reaktorem. Docelowo prefiltr posłuży jako zasobnik węgla lub absorberów.

20170627_170258.jpg.c9ab4e7411886199ebc3efd25a6a42df.jpg

Reaktor został rozrysowany i zaprojektowany w Autodesk Inwentor, rysunki obrobione w Edgecam, a elementy wycięte na frezarce przy pomocy Mach3.

5961db4b591c6_Gra1.jpg.9e241ae37b7dc712f6f4a0dad312af10.jpg5961db4cab7e7_Zesp1.jpg.dc542fe2dc1d2a4b0b8aa447a96940f3.jpg

20170703_132903.jpg.470e785cfe798200b03e6e463be48a53.jpg

Powierzchnie poddane obróbce zrobiły się matowe. Użyłem więc lutownicy na gorące powietrze i nadtopiłem obrabiane elementy aby nadać im gładką i na nowo przezroczystą fakturę.

20170704_143947.jpg.4452b49368205e2f9cc9a701114bda15.jpg

Reaktor został poklejony i złożony do kupy. Owinąłem go 1m niebiesko czerwonych diod 5050.

20170703_195827.thumb.jpg.63444aa76ee74eb33ea24e92dcdb6106.jpg20170703_195839.thumb.jpg.c0c3e638b12acd09ba5a7c53018e55df.jpg

Całość prezentuje się następująco:

20170708_112522.thumb.jpg.79998cdc1844425bd96b0397d379c471.jpg20170708_161110.thumb.jpg.2652d545fb458829a004bdb886451537.jpg

20170708_161141.thumb.jpg.3943948abe2bcb0b88e781cef7ff486d.jpg

Kosztorys:

-Oświetlenie 55zł

-Plexi 55zł

-Klej 25zł (wykorzystam jeszcze nie raz wiec nie liczę jako koszt reaktora)

-Uszczelka 5zł

-Hydraulika 30zł

-Frezowanie i robocizna: bezcenne ;)

Doliczając transport, koszt całości kreuje się w granicy 180 zł.

Reaktor wypełniłem do połowy glonem i dziś zamierzam podłączyć. Niestety nie obyło się bez pomyłek i błędów. Usuwając zaciek kleju z tuby zbytnio ją nagrzałem i uległa lekkiej deformacji. Z rozpędu odwrotnie wkleiłem złączki. Ta odkręcana miała być na wylocie. Po przymiarce do szafki okazało się że reaktor mógł być większy.

Myślę że całość prezentuje się całkiem nie najgorzej. Jutro powinny dotrzeć części do reaktora o średnicy 120mm i wysokości 250mm :). Zamierzam zbudować dwa. Drugi zasypie gruzem albo siporaxem. Uzupełnię temat po zainstalowaniu całości.

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Piknie panie PIKNIE :) - i kto mówił że DIY nie będzie ładne i porządnie zrobione ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wygląda, gratuluje zwłaszcza tej frezarki DIY:lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super! Gratuluję świetnej roboty.

Diy jak najbardziej może być porządnie zrobione oczywiście nie da się tego osiągnąć za pomocą sznurka, szkiełka i butelki pet, to musi trochę kosztować. Rozumiem to, bo sam mam teraz podobne podejście,grunt to estetyka.

 

Również zazdraszczam frezarki, u mnie drukarka poszła nas pierwszy ogień celem nauki na jesieni zacznę dłubać coś przy frezarce. Też próbuje coś tworzyć właśnie w Inventorze.

Jeśli będziesz coś potrzebował drukowanego może zawiążemy jakaś kooperacje [emoji4]

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Big daddy ile trzeba przeznaczyć na taką drukarkę jakie masz pole robocze 15x15 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Big daddy ile trzeba przeznaczyć na taką drukarkę jakie masz pole robocze 15x15 ?

Żeby nie oftopować od 700 zł do kilkunastu tysięcy, w zależności od użytych części i wkładu własnej pracy w budowę i kalibrację. Zajrzyj do tematu o druku 3D tu na forum ostatnio o tym było [emoji20]

Pole jakieś 230x195x190 na razie nie korzystam z całości, kupiłem mniejsza matę na próbę i tak już została [emoji3]

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Frezarkę mam już jakieś 6 lat i ciągle coś w niej dłubie. Po ostatniej przeróbce zwiększyłem pole robocze do 350x300 mm. Planowałem dołożyć głowice z drukarki i podgrzewaną nakładkę na stół roboczy i drukarka gotowa, ale jakoś nie mam na to na razie parcia.

Zamontowałem reaktor w szafce. Musiałem zrobić małe przemeblowanie z elektryką. Do połączenia się ze zbiornikiem wykorzystałem zestaw załączony do prefiltra na wężach 12x16.

20170709_151914.jpg

20170709_151928.jpg

Ile świecić w reaktorze? Jak macie ustawione światło w refugium? Podłączyć pod ten sam programator co niebieskie światło w zbiorniku czy świecić cały czas?

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Darek85 napisał:

20170709_151914.jpg

 

rurki chyba masz odwrotnie podłączone - woda do prefiltra wpływa od góry 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Od góry. Przechodzi przez prefiltr i idzie na reaktor. Prefiltr jest pierwszy w układzie.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajna robota 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, podziwiam talentu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasuwa mi się taka refleksja a raczej niejasność... jeżeli filtry kubełkowe są "be" głównie przez ryzyko zaniku prądu to taki zestaw mimo że ma inny rodzaj przepływy to czym różni się od kubła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zawartością :) , ewent. tym że tu jest jedna komora a w kuble może być wiele - w obu przypadkach przy zaniku napięcia / przepływu natlenionej wody mogą zacząć się kłopoty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zaktualizować temat. Po dwóch tygodniach od zalania reaktora moje spagetti rośnie aż miło. Zajmuje już całość objętości reaktora, ale nie jest jeszcze ubite więc nie zamierzam go na razie otwierać. Do prefiltra wrzuciłem dwie łyżki stołowe węgla na próbę i dziś go podmienię podczas czyszczenia. Od kilku miesięcy miałem problem z Zoa, które podzieliłem na trzy kolonie. Kiepsko się otwierały albo wcale. Dziś wszystkie główki są otwarte i nabierają kolorów.

Reaktor po dwóch tygodniach pracy:

20170722_135609dd.thumb.jpg.b81af3d109969393e809847096809570.jpg

Pojawił się problem z temperaturą. Reaktor owinięty jest 1m paskiem diód 5050 do wzrostu roślin. Diody grzeją się podczas pracy i podgrzewają wodę w reaktorze. Skutkiem tego jest podniesienie ogólnej temperatury w zbiorniku do 27 stopni C. Na razie podkręciłem grzałkę również na 27 st. aby uniknąć skoków pomiędzy nocą a dniem kiedy świece w reaktorze. Diody podłączyłem pod ten sam programator co białe światło w zbiorniku.

A teraz kolejny etap projektu. Miałem urlop więc trochę podłubałem. Zrobiłem zestaw dwóch reaktorów o średnicy 120 mm i wysokości 250mm. Oba o pojemności około 2,6 l. Uszczelniacz w jednej całości jako oring a nie jak poprzednio docinany ze sznura. Reaktor po prawej posłuży za nowy dom dla mojego spagetti, a ten po lewej zasypie siporaxem. W zbiorniku poza 3cm warstwy piachu mam 13 kg RRR, której porowatość jest znikoma, a co za tym idzie wydajność filtracyjna niewielka. Siporax w reaktorze ma poprawić filtrację biologiczną (przynajmniej w teorii).  W zestawie brakuje jeszcze oświetlenia. Muszę coś wymyślić aby nie nagrzewać wody ledami. Chodzi mi pogłowie zrobienie jakiegoś szkieletu z diodani umieszczonymi pionowo (6 pasków po 25 cm na około reaktora), który był by zakładany na reaktor tak żeby go nie dotykał i nie nagrzewał. Może coś zaproponujecie? Foty:

20170722_135308dd.thumb.jpg.346467ef30cd46a7081040126576595d.jpg20170722_135318dd.thumb.jpg.91ce8dc556ea1dbee463d556178d4116.jpg

20170722_135421dd.jpg.e7fd17ee3ca467b508077acf9b27dedb.jpg

Złącza wyprofilowane pod miejsce w szafce. Układ: wejście-prefiltr-spagetti-siporax-wyjście. Reaktory skręciłem łącznikiem w dolnej części żeby podczas przestawiania nie ułamać którejś ze złączek hydrauliki. Wkłady w razie potrzeby można zamienić miejscami i dać najpierw siporax a potem spagetti. Dopóki nie ogarnę tematu oświetlenia zostawiam w obiegu stary reaktor i temperaturę 27 st. Puki co chyba nikomu nie przeszkadza te 2 st więcej. Zbiornik prezentuje się następująco:

received_2018929268343151dd.jpg.a54b8f64f3ba0606370be9e289d62022.jpg

Niewielkie ilości glonu na tylnej szybie. Pojawił się glon wapienny i za jakiś czas pewnie w zbiorniku wyląduje jeżowiec.

Mile widziane uwagi i konstruktywne rady :).

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie sądzę żeby 1m paska wpłynął aż tak bardzo na temperature z zbiorniku :D coś innego musiało się wydarzyć jak np większa temperatura za oknem. Jeśli masz z tym problem polecam zamocować jeden wentylator żeby dmuchał na tafle wody i będzie po kłopocie. Ja w mojej 50L miałem pasek 5m(też robiłem sobie reaktor ale troche przewymiarowałem dlatego pasek taki długi. I nie wpłynęło to na temparaturę. A i jeszcze jedno zdejmij ten plastikowy pasek(razem z klejem) z drugiej strony paska to będą Ci się mniej grzały ledy :)(odejmiesz jedną warstwę izolacyjną) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Rito napisał:

No nie sądzę żeby 1m paska wpłynął aż tak bardzo na temperature z zbiorniku :D coś innego musiało się wydarzyć jak np większa temperatura za oknem. Jeśli masz z tym problem polecam zamocować jeden wentylator żeby dmuchał na tafle wody i będzie po kłopocie. Ja w mojej 50L miałem pasek 5m(też robiłem sobie reaktor ale troche przewymiarowałem dlatego pasek taki długi. I nie wpłynęło to na temparaturę. A i jeszcze jedno zdejmij ten plastikowy pasek(razem z klejem) z drugiej strony paska to będą Ci się mniej grzały ledy :)(odejmiesz jedną warstwę izolacyjną) 

Grzeją, grzeją. Ostatnio nie ma upałów więc nie widzę innego źródła ciepła. Z tym odklejaniem taśmy dwustronnej dobry pomysł.

Śruby są z kwasiaka. Mam te z tworzywa ale mam obawy że popękają.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie ma upałów ? za oknem w tej chwili mam jakieś 32st. - a w słodkim krewetkarium blisko 29st ...

(32st w cieniu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, silvia napisał:

Witam

Używałem takich wg. mnie słabe . Teraz mam z  kwasówki   i jest oki

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, silvia napisał:

nie ma upałów ? za oknem w tej chwili mam jakieś 32st. - a w słodkim krewetkarium blisko 29st ...

(32st w cieniu)

U mnie jest 24. Wyłącze oświetlenie w reaktorze na cały dzień i się przekonam czy się temperatura utrzyma czy spadnie. Może żeczywiscie to nie wina diod.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ew. możesz jeszcze wsadzić wentylator komputerowy do szafki żeby zapewnić cyrkulacje powietrza zasili go ładowarką od starego telefonu i gotowe za 15zł :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym że jak dotykam diod to są naprawdę gorące. W W-wie ostatnio ciągle pada i przed podłączeniem reaktora nie miałem problemu z utrzymaniem temperatury 25 st. W starym już nic nie będę dlubać. Diody do nowego przyjdą w tygodniu i jak je zamontuje podłączam nowy zestaw. W tym momencie temp na zewnątrz mam 24 st. Wyłączyłem ledy w reaktorze i ustawiłem grzałkę na 25 st. Położyłem obok akwarium termometr pokojowy żeby poznać temperaturę w pokoju. Za kilka godzin się okaże co podnosi temperaturę, reaktor czy otoczenie.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak chyba lepiej będzie jak upgradujesz sprzęt. Twój pomysł jest bardzo logiczny.

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, big daddy napisał:

Tak czy siak chyba lepiej będzie jak upgradujesz sprzęt. Twój pomysł jest bardzo logiczny.

Wysłane z galaktyki S6
 

Mówisz o klatce z diodami żeby nie dotykały reaktora?


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.