Skocz do zawartości
rysiu_new

Mętna woda. Zakwit bakterii?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, muszę zwrócić się o pomoc do bardziej doświadczonych morszczaków. Akwarium 200l, wystartowane pod koniec maja, sucha skała, suchy piasek, świeża woda. Od prawie trzech tygodni utrzymuje się mętna woda, są dni, że nie widać tylnej szyby, są dni, że jest trochę lepiej, ale woda ciągle mętna. Odpieniacz cały czas idzie na mokro, cyrkulacja ustawiona na taflę. 

20170702_083136-1008x567.thumb.jpg.e24fac5eb84818c22fcf8a6509c6f8c8.jpg

Co z tym robić, bo już zaczyna mnie to niepokoić. Ponieważ system jest praktycznie sterylny, myślałem o wypuszczeniu jakiegoś zooplanktonu, znalazłem na allegro żywe wrotki i widłonogi. Może one by poprawiły sytuację? Tak sobie po cichu myślę, że zakwit spowodowany jest brakiem naturalnych wrogów dla życia jakie sobie teraz w niekontrolowany sposób się rozmnaża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz zakwit bakteryjny, póki zbiornik jest jeszcze młody odpalaj lampę UV i po kłopocie. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze kawalek zywej skaly by pomogl... ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani też o tym myślałem, w każdym razie wydaje mi się, że rozwiązaniem będzie zwiększenie bioróżnorodności systemu, tak, by coś posiliło się nadmiarem bakterii.

Edytowane przez rysiu_new (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W morskim, tak jak w każdym innym akwarium najważniejsza jest RÓWNOWAGA pomiędzy, kolokwialnie mówiąc, bakteriami "złymi" i tymi dobrymi, pomidzy glonami "złymi" i  innymi organizmami, które zabierają papu rozwijającym się "złym" glonom.

Ty niestety na tym etapie dałeś pełną swobodę rozwoju temu, co w naturze szybciej zajmuje nisze ekologiczne, czyli temu co "złe" w akwarium.

Aby to zrównoważyć musisz dodać trochę życia.

Po pierwsze suplementuj "dobre" bakterie.

Po drugie weź od jakiegoś akwarysty z dojrzałym zbiornikiem trochę syfku z jego, najlepiej DSB.

Po trzecie polecam założenie swojego , nawet bardzo małego, DSB w sumpie.

Po czwarte polecam lampę uV, włączaną tylko w ciagu dnia, tak aby oczyściła wodę z bakterii i zarodniów glonów ale nie wyjałowiła zbiornika.

Po piąte, nawet ważniejsze od podawania "dobrych" bakterii jest podawanie im pożywki!

Po szóste, powtarzane jak mantra stwierdzenie, że akwarium wymaga czasu i dojrzewania w połączeniu z KONIECZNYM przejściem plag, jest tylko w małej części prawdziwe.

Wymaga dojrzewania i czasu - TAK. Cierpliwość to podstawa w akwarystyce i każdej hodowli:)

Przejścia plag - bzdura! NIE, NIE, NIE!!!

Dając na starcie "dobre" bakterie, konsumentów azotanów i azotynów, które od początku będą w przewadze  i, co jest bardzo ważne, będą miały pożywkę w postaci  tych właśnie "złych" związków azotu, ustawisz sobie proporcję w taki sposób, że do równowagi w akwarium na drodze dojrzewania dochodzi się bezboleśnie czyli bez żadnych plag.

Z tego co widać, u Ciebie "mleko się już rozlało", co jeść dla bakterii i glonów już masz w akwa, zatem teraz musisz dodać na tyle życia. bakterii, także możesz zrobić refugium z glonami ,aby zrobić potężna konkurencję do pożywienia dla "złych bakterii i glonów". A na końcu tą konkurencję wygrać i się tego całego "złego" syfu pozbyć.

Usuwanie zakwitów wszelkiego rodzaju chemią, środkami i magicznymi miksturami jest tylko i wyłącznie "pudrowaniem trupa"!

Nie w tym tkwi szkopuł, a tylko i wyłącznie w tym aby wygrać konkurencje o pożywienie w akwa pomiędzy pożądanymi a niepożądanymi organizmami.

Sam niedawno startowałem z dwoma baniakami morskimi(duży i mały). Zero plag.

Nie miałem nigdy doświadczenia z soloną wodą;)

Mam jednak duże doświadczenie w akwarystyce oraz w tworzeniu/hodowli vivariów, paludariów, zawodowo także mam stycznośc z laboratoriami, bakteriami  i profesjonalnymi hodowlami zwierząt itp.

Wszystko sprowadza się do tych samych zasad! RÓWNOWAGA i konkurencja. Nie ważne czy robi się rafę, vivarium z epifitami z dżungli amazońskiej czy staw przy domu:)

P.S 

zapewne przez wielu zostanę zaraz zaatakowany. Także żeby dać im jeszcze troszkę więcej powodów:) dodam ,że absolutnie ZADZIWIA  mnie na forach morszczaków, bezwzględne zapatrzenie się w środki chemiczne, preparaty i jeszcze raz preparaty i generalne parcie na leczenie, usuwanie objawów problemu a NIE przyczyny.

No dobrze, dodam też, że zadziwia mnie parcie na cotygodniowe podmiany wody!:) 

A w biologi, naturze WSZYSTKO jest takie proste:)

P.S 2

inna kwestia kiedy się sypie coś w dojrzałym, stabilnym i pięknym zbiorniku, tu naprawdę jest wyższa szkoła i wymaga wielu głów do rozwiązania sprawy:) Nie ma mądrych;)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SlonaKrew, wskaż proszę miejsce, gdzie przeczytałeś w tym wątku o jakiejś chemii, bo wszystkie odpowiedzi jakie padły dotyczyły właśnie wzbogacenia ekosystemu o pożytecznie organizmy, które wyprą, to co się namnożyło, czy to przez dodanie żywej skały, czy w inny sposób. W związku z tym nie rozumiem Twojego wywodu na temat ślepej fascynacji chemią w akwarium morskim. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, rysiu_new napisał:

@SlonaKrew, wskaż proszę miejsce, gdzie przeczytałeś w tym wątku o jakiejś chemii, 

 

 

uwaga ta dopisana była w P.S, nie odnosiła się do Twoich wypowiedzi tylko, była taka małą refleksją nad ogólnymi tendencjami, jak to napisałem, na forach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Podpisuję się "ręcyma i nogyma" pod tezą SłonejKrwi ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba czasu  i lampy ... Żywa skała przydałaby się....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie panikuj . To bardzo młody baniak dojrzewa. Dodawaj bakterie . Nie świeć za dużo. Wszystko będzie dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakwit praktycznie odszedł w niepamięć. Jedyne co zmieniłem w akwarium, to wpuszczenie widłonogów i wrotek. Wyraźne zmiany widoczne były już po mniej więcej dwóch dobach. Być może komuś się przyda ta informacja.

 

Edytowane przez rysiu_new (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2017 o 09:20, rysiu_new napisał:

Zakwit praktycznie odszedł w niepamięć. Jedyne co zmieniłem w akwarium, to wpuszczenie widłonogów i wrotek. Wyraźne zmiany widoczne były już po mniej więcej dwóch dobach. Być może komuś się przyda ta informacja.

 

Powiedz mi gdzie kupiłeś rozumiem że żywa wrotka i widłonogi, jakieś proporcje?? Walczę po przeniesieniu z 30L do 180L ... Stosuje watę na spływ wymieniam co 12h, Odpieniacz na mokro czyszczę co 24H, węgiel, ceramika w sumpie, Owinięte watą falowniki, ograniczyłem świecenie, w akwarium 2x błazenek, 1x pterapogon, 2x euphilia, 1x ricordea, 2x ukwiał, zoa, discosoma, caulastrea, żywy piasek, żywa skała, woda z działającego zbiornika 1miesiąc było dobrze teraz tragedia... Nie posiadam lampy UV myślę żeby zamówić.

image_123923953.JPG

image_6483441.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam tez problem z zakwitem nie wiem już co mam zrobić  baniak 200L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak będziesz chciał to znajdziesz na forum ,tematów było chyba dziesiątki ...trochę fatygi i zaangażowania a nie łatwizna ,tym bardziej ze zdobyta wiedza przyda się na pewno w przyszłości 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.