Skocz do zawartości
Gość Paragon

Oświetlenie Led

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon

Witam Panowie będę robił lampę led może ktoś wspomóc wiedzą coś podpowiedzieć plan aktualny wygląda tak mam taki oto zasilacz:

- http://sts-sklep.pl/product-pol-636-Zasilacz-montazowy-Mean-Well-LRS-150-36-36V-4-3A-155W.html

ile szeregów mogę podłaczyć pod taki zasilacz, oraz jakiej mocy mają być ledy 1W, 3W czy 5W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaką moc celujesz?

 

Jeśli zastosujesz diody 5W to mają z reguły 1500mA, więc dasz tylko 2 nitki. 4,3 A/1,5A = 2 nitki.

Do tego diody 5W mają wyższe napięcie, więc dasz mniej na 1 nitkę, albo musisz mieć driver, który ma wyższe napięcie wychodzące.

 

Jeśli 3W to diody mają z reguły 700 lub 750mA więc możesz bezpiecznie dać 5 nitek. 4,3A/0,7A = 6 nitek, ale musisz nieco zapasu zostawić na drivery, więc max 5 nitek.

Diody 3W mają z reguły napięcie 3,6V. 3,6V x 5 nitek to 18V spadku napięcia.

Jeśli dasz driver na przykład Mean Well LDD-700L, to na jedną nitkę możesz dać 8 diod 3W.

5x8 diod = 40 diod x 3W = 120W Zostanie ci dośc prądu i mocy, żeby podpiąć pod ten zasilacz arduino, drivery, wiatraki i czujnik temperatury.

 

Nota bene. Diody 3W tak naprawdę mają mają ok 2,5 W --> 0,7x3,6 = 2,52W. Czyli lampa miałaby ok 100W.

 

Przy 5 nitkach możesz dać2x royal blue, 1x po 4 diody blue 460 i UV420, 1 white 13-15k K, i 1 mieszana white + green&orange...

... lub inną kombinację wg uznania.

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Dzięki bardzo za pomoc, co do twojego opisu chyba będę bardziej w stronę 3W, czyli mógłbym dać 5 nitek po 8 diód i na każdą nitkę potrzebny byłby jeden driver ten który podałeś rozumiem będzie ok i poradzi sobie z zasilaczem 36V,

Jestem zielony możesz podać linki lub nazwy pod potrzebne podzespoły, z lutowaniem już sobie poradzę :), ardunio jak rozumiem pozwoli na jakąś kontrolę tak?

mam trochę gratów do bazy z padniętego radiona x30W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Power Led 5W chodzą na 700mA i 6-7V czyli na Twoim zasilaczu bezpiecznie podlączysz 4 diody no może pięć by to uciagnęło licząc jeszcze spadek około 2V na driverze.

Analogicznie na 3W które też chodzą na 0.7A i około 3.5V

Tu spokojnie 8 szt w nitce da radę.

Potem trzeba zliczyć butiku i zajmować prąd, musi być mniejszy niż moc zasilacza(jakiś rozsądny zapas)

Widzisz wszystko zależy od twego co chcesz, ile lampa ma mieć łącznie Watów, jakie kolory, ile kanałów, sterowana czy nie.

To wszystko potem trzeba liczyć i odpowiednio dopasować części. Ja teraz robiłem mieszane 5W(lepiej wychodzą wydajnosciowo 4.9W do około 2.4 przy diodzie 3W) i 3W 15driverów darelteka zasilacz 10A 24V(taki miałem)

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, big daddy napisał:

Power Led 5W chodzą na 700mA i 6-7V czyli na Twoim zasilaczu bezpiecznie podlączysz 4 diody no może pięć by to uciagnęło licząc jeszcze spadek około 2V na driverze.
Analogicznie na 3W które też chodzą na 0.7A i około 3.5V
Tu spokojnie 8 szt w nitce da radę.
Widzisz wszystko zależy od twego co chcesz, ile lampa ma mieć łącznie Watów, jakie kolory, ile kanałów, sterowana czy nie.
To wszystko potem trzeba liczyć i odpowiednio dopasować części. Ja teraz robiłem mieszane 5W i 3W 15driverów darelteka zasilacz 10A 24V(taki miałem)

a ja mam do dyspozycji ten wspomniany zasilacz, a co byś proponował 3W czy 5W w moim przypadku, co do mocy chcę wyciągnąć bezpieczne maksimum, jeżeli chodzi o sterowanie:

- 1 nitka Royal blue

- 1 nitka Blue

- 1 nitka zielone i czerwone

- 1 nitka białe (zimne i cieple razem)

ewentualnie dodał był UV tylko nie wiem czy to dawać na to oddzielną linię czy dołożyć do już istniejącej

 

Tyle wiem z tego co bym chciał, ale liczę na pomoc w nakierowaniu na konkretne uządzenia, same diody zamówię raczej na Aliexpress

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz najpierw ile wat ma mieć lampa? Z zasilacza wychodzi około 150, jakie akwarium ma oświetlić?

To jest jednak podstawą do planowania. Mam trochę spostrzeżeń, ale napisz podstawy, to będziemy pisać konkretnie.

4x0.7 to masz jeszcze zapas na jedną nitkę.

 

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, Paragon napisał:

- 1 nitka Royal blue

- 1 nitka Blue

- 1 nitka zielone i czerwone

- 1 nitka białe (zimne i cieple razem)

 

proponuję zerknąć na jakieś firmowe lampy i dobrać ilość diod/nitek bo stosunek kolorów ... jest marny

w większości lamp masz 3 niebieskie na 1 białą , a "dodatek dla oka" zielone i czerwone to margines

19 minut temu, Paragon napisał:

 a co byś proponował 3W czy 5W w moim przypadku, co do mocy chcę wyciągnąć bezpieczne maksimum,

 

skoro zasilacz ma koło 150W to to więcej niż 120W bym do niego nie podłączał - nieważne jakich diod , chcesz mieć więcej światła ? to patrz na ilość lumenów z wata (np. diody CREE)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
10 minut temu, big daddy napisał:

Napisz najpierw ile warty ma mieć lampa? Z zasilacza wychodzi około 150, jakie akwarium ma oświetlić?

4x0.7 to masz jeszcze zapas na jedną.

akwarium aktualne czyli 63x35x45 (45 wysokość), mocy jak najwięcej ale z jakimś bezpiecznym zapasem, zasilacz ma 155W i wydajność 90% czyli do dyspozycji jakieś 140W powiedzmy że oświetlenie na 100-120W

 

6 minut temu, silvia napisał:

proponuję zerknąć na jakieś firmowe lampy i dobrać ilość diod/nitek bo stosunek kolorów ... jest marny

w większości lamp masz 3 niebieskie na 1 białą , a "dodatek dla oka" zielone i czerwone to margines

wiesz zielone i czerwone daje na nitkę do ewentualnej regulacji miałem tak w radionie i ustawione na 10%,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za godzinę napiszę Ci moje przemyślenia tuż po budowie swojej lampy, co zrobiłem i co mną kierowało, może Ci to pomoże [emoji4]

Teraz mam wyjazd.

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
6 minut temu, big daddy napisał:

Za godzinę napiszę Ci moje przemyślenia tuż po budowie swojej lampy, co zrobiłem i co mną kierowało, może Ci to pomoże [emoji4]

spoko będę bardzo wdzięczny, tak szczerze potrzebuję listę rzeczy które mam kupić, (oprócz zasilacza, chciałbym zastosować ten który podałem na początku) bo w doborze jestem zielony musiał bym się rozczytać a po prostu goni mnie czas bo moja lampa poszła do krainy wiecznych mroków, z poskładaniem wszystkiego do kupy już sobie poradzę

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
28 minut temu, Paragon napisał:

wiesz zielone i czerwone daje na nitkę do ewentualnej regulacji miałem tak w radionie i ustawione na 10%,

więc nie ma sensu robić z nich nitki a wetknąć np po 2 sztuki między np. białe

rozdziel białe na 2 nitki zimna i ciepła - do zimnej daj zielone .. itd. :)

a jeżeli wybierzesz diody 3W PowerLed - to jak Ci jakiś kolor nie podpasuje - to są tak tanie że można pojedyncze wymienić i próbować wiele razy :) aż się spodoba

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Masz rację tak właśnie zrobię, a co myślisz o UV robić na nich nitkę czy tak samo podpiąć pod inną widziałem że w radionie G4 jest 8szt uv i 4szt fioletowych (jeżeli jest jakaś różnica między nimi), czyli można było by zrobić oddzielną nitkę dla nich

chciałem jeszcze coś wykombinować żeby lampa startowała i się rozjaśniała do zadanego ustawienia i tak samo w drugą stronę, jest to ciężki temat?

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Chcesz to można - jak zrobisz sterowanie na arduino to masz 6 kanałów PWM / nitek / driverów do dyspozycji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszę swoje zdanie na ten temat, nie jestem znawcą ani specjalistą musisz sobie z tego zdawać sprawę. Napisze jak ja bym zbudował ta lampę.

Pięć nitek po 8 diod czyli:

5x0.7A to jest 3.5A masz 0.8A zapasu.

40 diod x 3W(teoretycznie) to 120W około 100W realnej mocy czyli 1W/l, wystarczy [emoji4]

Piec podobno sterowanych kanałów, pięć driverow.

Nitka pierwsza:

8xRB 445nm

Druga

8xRB 445nm

Trzecia

4 x actynica 430nm

4x blue 465mm

Czwarta

2x CW 10000K

6x CW 15000-20000K

Piąta

3x yellow

3x Green

2x red

Nie mogę z pamięci przywołać długości fali, potem sprawdzę i edytuje.

Lub wszystkie kolory po dwa i do tego 2x uv 410nm.

 

Linki wkleję za chwilkę, polecam zakupy u Maga.

 

 

 

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

aha super dzięki bardzo, rozłożenie nitek które opisałeś podoba mi się tak bym zostawił,  jak możesz podesłać schemacik podłączenia z możliwością sterowania mocą każdej nitki bym był bardzo wdzięczny, ewentualnie jak to podpiąć pod ardunio żeby startowało miękko i miękko się wygaszało

Mogę zaoferować odwdzięczenie się w modelowaniu 3D i druku 3D :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, dzięki sam jestem "drukarzem" :)
Wszystko co potrzebujesz znajdziesz tutaj:
http://magu.pl/aqma-led-control

Płytka Aqua bard, płytki pod drivery i wszystko co potrzebne, schematy i instrukcje.
Diody polecam od użytkownika tomislavus na allegro opcja szybka lub ali jak jesteś bardziej cierpliwy.
Powodzenia ;)

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, big daddy napisał:

Piec podobno sterowanych kanałów, pięć driverow.

Bardzo podobna propozycja do mojej ;]

Jak rozmawiałem z magu to zalecił mi diody bliżej orange niż red lub deep red. Lepiej sie wybarwia czerwony kolor. Sam się nie znam ale magu wierzę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też pisałem o orange, wg wykresu który robił sprzedawca podobno pokrywa szerokie pasmo chyba od 580 do 630nm czyli łapie się też w czerwone. Ja dałem jeszcze do tego jedną Deep red 660nm

 

Edit:

Yellow

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6800520361

 

Tu jest amber Ale widać jak pokrywa sier długość fali, moim zdanie nie jest przydatne.

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6720258743

 

Red 615 630 nm:

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6735598011

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście bym polecił robić na diodach 1W i dobrać spory radiator nad akwarium. Do tego zakupić płytki PCB żeby sie łatwiej montowało ja np. Mam 3 płytki PCB z których każda mieści 20LED mam to podłączone na 2 zasilaczach MeanWell stałoprądowych i funkcją ściemniania PWM żeby można łatwo podłączyć pod wszelkiego rodzaje komputery akwariowe. Dzięki dużej ilość pojedynczych ledów nie ma efektu plam światła na dnie. Wszystko jest umieszczone na raditorze 16.5x35x5cm przy pełnej mocy około 60W grzeje się do około 45 stopnii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Na spokojnie wszysto przetrawie i prwnie jutro zamawial, a próbował ktos zamontować lampę na diodach cob np 20 lub 30 watowych da się je ściemniać?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma rzeczy niemożliwych, jak mawiali starożytni Czechosłowacy. Wszystko można, plus to duże bliki minus to punktowe gg pokrycie światłem które słabo się miesza.

Wg mnie takie gotowe panele są do bani, może i to jest wygodne ale to jedyna zaleta. Poza tym same wady, brak możliwości podzielenia na kanały, rozłożenia kolorów wg uznania itp.

Jeśli ktoś już zasmakował budowy lampy wg swojego planu, wszystko jest tam gdzie ja chce, sterowanie każdym kanałem z komputera, smartfona, i wszelkie inne wodotryski od Maga to inaczej się już podchodzi do problemu.

Jeśli przeraża kogoś to:

1c7d91f703622a32eb027328062ad54f.jpg

To niestety nie osiągnie tego:

 

000344fa44bb7b47252cfb3e440f39a4.jpg

135c7723f0de27ebe45ce23b306c879d.jpg

 

8105cd04b9211005f48dc832b773d528.jpg

 

Jakoś nieoficjalne pierwsze fotki, żeby nie było, że teoretyzuje [emoji6]

 

 

 

 


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa pierwsza klasa ;]


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu Ci nie doradzę, ja kupiłem stację ale do lampy się to nie nadaje, spaliłem grot i lutowałem pistoletem 100W, łatwo i przyjemnie.


Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

aha bo w sumie podoba mi się, ma dodatkowo zasilacz stałoprądowy więc można by było diody testować od razu ta tańsza stacja ma 15V 1A, a druga 30V 5A,

hmm czemu sie nie nadaje wydaje mi się że wygodniej lutować stacją ale nie mam doświadczenia więc....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.