Skocz do zawartości
MMirekJ

Przerobka komina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam juz dosc mojego akwa i tego zalosnego komina.Postanowilem wszystko przelozyc do innego baniaka pustego i "rozkleic"akwarium.

Nastepnie wymienic szybe z dna i, jak bedzie potrzeba to i odtwory w niej zrobic na splyw i rewizje lub wyciac z tylnej szyby "kawalek" na przelew.

W tej chwili wszystkie 3 srubunki sa umieszczone i przechodza przez komin i tu wlanie jest BLAD:(

Teraz mysle zrobic komin 15x15 lub 16 x16 cm i tylko rewizje i splyw poslac przez niego, a powrot poza akwa:)

Akwarium 90x50x50cm z szyby 10mm

Aktualnie :

splyw q32

rewizja q25

powrot q20 i razcej nie chcialbym tego zmieniac:D

Rys. 1

Akwarium aktualnie ze zjeba... kominem

http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&pic=7052

Rys. 2

Propozycja takiego komina i jednoczesnie przelewu

(Dzieki @Dany)

http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&pic=957

Rys. 3

Propozycja takiego przelewu i "komina"

(dzieki @Roman Rozek)

http://www.nano-reef.pl/pfs.php?m=view&v=608-akwa%20nowe%20004.jpg

Jakie rozwiaznie polecacie???

Mi sie najlepiej podoba, tak jak na Rys. 3, Zero miejsca komin zajmuje w akwarium i dostep nawet mozliwy.Jedyne co bym Zmienil to zawory Umiecilbym w szafce, nad sumpem ale, to Moje zdanie:)

A jak z bezpieczenstwem takiego rozwiaznia to nie Wiem:con

@Roman Rozek sobie chwali;)

Wszelkie sugestie Za i Przeciw mile widziane:satisfied


:):p:Satisfied

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co jest nie tak w twoim kominie i dlaczego jest bledem umieszczac 3 srubunki w kominie?


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto taki byl madry zeby tak wklejac komin ??

To zrob sobie 15 na 15 i po sprawie.Jak sam to robisz to lepiej w srodek wkleic chyba ze kto to bedzie robic i sie zna i jezeli ci nie bedzie przeszkadzac na zewnatrz .Napewno bedziesz mial wiecej miejsca.


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mirek, IMO jak już doklejasz komin do tylnej ściany, to po co dawać powrót przez komin? Zrób powrót poza akwa, nie będzie problemów jak będziesz chciał coś przerobić (zmienić średnicę rury czy dać wylot w innym miejscu)

Ja zrobiłem powrót poza akwarium i jest OK. Mogę dołożyć dodatkową niezależną pompę powrotną i nie mam kłopotu którędy puścić rurę.


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przede wszystkim - jeśłi mogę coś doradzić.

a) zrób krawędź niższą o około 65cm od wysokości akwarium.

:) krawędziwoanie zrób poprzez obcięcie całego paska syzby akwarium a natsęnie doklejenie go do góry wraz z plastrami od tyłu(ewentualnie) wzmacniającymi. Całosć można przykryć niebieski czy innym tłem.

Do wyciętek ramki przyklejasz grzebień z regulacją - wkel go od stronykomina nie od akwarium.

Komin przyklej na całej długości akwarium - może być nieco płyszy niż głębokość akwarium(ale z autopsji nie mniej niż do połowy).

Zrób z takiej grubości jak akwa - lub 2 oczka mniej.

Jak coś to pisz.

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przelew zrobiłem z szyby 6mm (akwa.jest z 8mm)zrobiłem ściny dookoła tak aby powieżchnia przylegania była maksymalnie duza.Tak jak pisał Przemek obnizyłem scianę boczną o 5cnn.I dokleiłem przelew,a od środka zasłoniłem spienionym PCV.Spływ ma 3/4cala rewizja 1/2cala powrót jest poza kominem.Trochę żałuję że nie zrobiłem wiekszej srednicy spływu ale ogólnie jest oki.Poziom wody utrzymuje w kominie na poziomie minimalnym jakieś 10cnn.Nie ma potrzeby robić większy komin niż 1/3 wysokości akwarium.Ja zrobiłem u siebie taki do polowy wysokości i teraz widzę że nie potrzebnie.


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rada :) Daj komin trójkątny z rogu powrót i spływ 25mm rewizja 20mm i nawet to wszystko nie zajmie Ci dużo miejsca :)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Synek co do spływu to lepiej dać 32mm.pozdr


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie da rady zrobić fotki bo u mnie komin jest wpuszczony w scianę z regipsu i rury lecą do garderoby obok .:)


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rufio u siebie mam aquabee up3000 spływ i powrót 25mm dodam że spływ jest durso nie mam z tym żadnych problemów :)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo przy tradycyjnym kominie i jeszcze z durso mozemy mieć poziom wody nawet na maksa podniesiony i nie obciązymy w zaden sposób ściany bocznej,a przy wersji doklejanej raczej bym się obawiał spietrzenia wody na maksa.Z tad ta uwaga o większej srednicy.Wszystko po to aby zniwelować cieżar wody.W końcu w przelewie nie musi jej być wysoki a jedynie minimalny.A co za tym idzie większe bezpieczeństwo.Przy pompie 3500l/h poziom przy srednicy 25mm będzie bardzo wysoki.I z regulacją będzie kiepsko a po co pompę dławić.Lepiej dać wiekszy i mieć ten konfort że mozemy go bez problemu regulować zaworem.


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem :)ale Mirkowi raczej chodzi o doklejkę :)


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko zobaczymy co zadecyduje :) pozdr


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz tak aby było dla Ciebie najwygodniej przemyśl wszystkie za i przeciw i bedzie gitara :) pozdrawiam


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wywołany do tablicy odpowiadam:

komin/przelew zew.- jestem zwolennikiem takiego rozwiązania,

regulacja - poprzez durso, i zawory pod kominem/przelewem

zabezpieczenia - oczywiście rewizja

sprawdzalność - w 100%, zastosowałem takie rozwiązanie już w drugim zbiorniku i nie żałuje.

Już nie długo pojawi się opis wraz z zdjęciami nowego projektu. Narazie zalewam zbiornik wodą z RO bardzo poooooowooooliiii..........

Pozdrawiam Roman-


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

:) akwa 396 lit + sump 190 lit

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli moge cos dodac do tej duskusji na temat komina przelewu, to jest jeszcze kilka mozliwosci zrobienia małego komina.Jesli chcesz sobie zrobic komin w roku akwarium bo chyba tak chcesz zrobic lecz przeszkadza Tobie regał pod akwarium, to sobie zrób otwory w tylnej lub bocznej szybie, dlaczego tylko w dnie? (Mam tak w swoim baniaku). Nastepny to maly komnin w narozniku akwarium z otworem w którejs szyb komina , a przelot mozna zamontowac w w dnie lub tylnej ,bocznej szybie. (zrobiłem tak w akwarium u klienta 1500L.)

Mozliwości jest duzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli masz miejsce na doklejanie komina z boku akwa to mialbys tez na zrobienie dluzszego zbiornika, wklejenia komina jaki Ci najlepiej odpowiada do srodka i przeprowadzenia rur, jak napisal Grzes przez tylna lub boczna szybe...:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.