Skocz do zawartości
Wojna

Nowa szklaneczka z Poznania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od jakiegoś czasu, w trakcie intensywnego odwiedzania wszelakich oceanariów narodził mi się we łbie pomysł - a może akwarium? Początkowo miał być słodziak, ale tak sobie przeglądałem internet i trafiłem na to forum i bach! Zakochałem się w rafkach. :rolleyes: Na domiar "złego" w trakcie przeglądania ślicznych obrazków przycięła mnie córa i teraz już nie ma odwrotu. Nie wymigam się.

Teraz tak. Z racji, że za jakieś pół roku do roku będę się przeprowadzał z mojego klitki, póki co musi mi starczyć mniejszy zbiorniczek. Nie chcę czekać na przeprowadzkę, bo wierzę, że "żelazo trzeba kuć póki gorące". Bardzo proszę szanownych, doświadczonych forumowicz o wszelaką pomoc. Na obecną chwilę, po wieeeeelu godzinach czytania zdecydowałem się na taki start:

- Akwarium na wymiar: 40(lub 45)x30x40 zamówione pewnie u tego pana: http://allegro.pl/opti-white-akwarium-20-x-20-x-25-skorpion-poznan-i5779339904.html?reco_id=c32a2c4b-6807-11e7-b00f-ecf4bbe93340&ars_rule_id=201&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product

- Filtracja: aquael fzn 3, wkłady: na początek sioporax i .... no właście i co? phosguard?

- Cyrkulacja: koralia nano 900, wolałbym jebao rw4, ale ta cena... :(

- Grzałka z termostatem, pewnie 25 W aquela

- Wentylacja: aqualighter afan z termostatem i czujnikiem - zdarza mi się na weekendy często wyjeżdżać - akwarium musi być "samodzielne" przez parę dni.

- I tu dochodzimy do sedna problemu - oświetlenie. W związku z powyższym zasadne było by jakby miało możliwość ustawienia osobno czasu świecenia niebieskiego, osobno białego, plus raczej ledowe ze względu na nagrzewanie i parowanie niewielkiego zbiornika. Ceny sklepowe - kosmos. Jakieś sugestie?

- Piasek: żywy, red sea?

- Żywa skała

Póki co nie planuję zakupu filtra RO, raczej hurtowy zakup deminelarki. Bakterie na start - aquaforest bios? W akwarium chcę hodować korale miękkie i może z czasem jakieś LPSy. Na zgłębienie tej wiedzy przyjdzie czas w trakcie dojrzewania zbiornika. Oprócz powyższych: krab pustelnik, może jakieś krewetki i ślimaczki w ramach tzw. "ekipy czyszczącej", no i jakaś rybka. Pewnie błazenek, chociaż jest wiele ciekawych rybek do małego zbiornika.

 

uff póki co to chyba tyle, dziękuję za każdą pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa DIY do tego arduino, soft magu i masz lampę jaką chcesz za niewielkie pieniądze.

Trochę czasu i chęci i można bez problemu ogarnąć, na forum jest multum informacji i pomocnych użytkowników.

 Ostatni raz lutownicę trzymałem jakieś 12 lat temu w technikum i ogarnałem bez większych problemów po lekturze działu DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filtr RO kup. przyda się do większego baniaka :)

dla miękkasów oświetlenie nie jest tak istotne jak dla LPS czy SPS więc na Twoim miejscu skoro to akwarium przejściowe kupiłbym używkę z targowiska. dostaniesz sprawdzony sprzęt za część ceny. a jak się nakręcisz (lub córka) to i tak pójdziesz w większe i LPS więc stara lampa będzie conajwyżej do małego jako szczepkarium ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I automatyczna dolewka, wiem ze bez sumpa to  nie wyglada estetycznie ale nie wyobrażam sobie mojej 30l kostki bez dolewki. Dziennie odparowuje Ok 700ml. Oblicz o ile wzrośnie zasolenie i stężenie innych składników bez dolewanie przez 3 4 Dni. 

W razie czego zapraszam jak chcesz zobaczyć kostkę po 4mc od uruchomienia ;) 

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skorpion ma fatalną jakość klejenia szkła, szlif jest tragiczny wszędzie babole z sylikonu, polecam akwarium w Aquanature będzie odpicowane (wiadomo drożej ale opti dobrze sklejone robi wrażenie samo w sobie)

na wstępie do kaskady tylko siporax o co absorbent fosforanów skoro w zbiorniku bez życia nie powinno ich być

też zaczynałem na korali po przejsciu na rw4 juz nigdy do korali nie wróce, jest duzo mocniejsza i daje wiele wiecej mozliwosci sterowania

grzałka ok, wentylacja zależy jak masz ciepło w mieszkaniu

lampa diy ale nie na zasadzie raz białe raz niebieskie, niebieskie idzie cały czas a białym dopalasz. choć są gotowe rozwiazania i bardzo estetyczne np http://allegro.pl/lampa-do-akwarium-nemolight-aqua-marine-18-w-led-i6669991827.html złożenie samodzielnie wyjdzie niewiele taniej a mnóstwo nerwów i czasu

ro plus dolewka bardzo wskazane szczególnie ze zbiornik ma byc bezobslugowy w weekendy

jak masz miejsce pomyśl o zrobieniu panelu, wtedy zbiornik 45x40x40 i z tyłu panel, duzo wiecej miejsca na media i mozna wcisnąć odpieniacz który jak mają być rybki będzie raczej niezbędny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rady. Właśnie obawiałem się, że bez dolewki się nie obejdzie. Co do lampy to muszę się zastanowic. Nie planowałem bawić się w mcgayvera. Nie bardzo mam na to czas i miejsce. 

bohen - dzięki za informacje o skorpionie, przejadę się do aquanature 

elektryk2e - z zaproszenia chętnie skorzystam ^_^

Edytowane przez Wojna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, bohen napisał:

Skorpion ma fatalną jakość klejenia szkła, szlif jest tragiczny wszędzie babole z sylikonu, polecam akwarium w Aquanature będzie odpicowane (wiadomo drożej ale opti dobrze sklejone robi wrażenie samo w sobie)

lampa diy ale nie na zasadzie raz białe raz niebieskie, niebieskie idzie cały czas a białym dopalasz. choć są gotowe rozwiazania i bardzo estetyczne np http://allegro.pl/lampa-do-akwarium-nemolight-aqua-marine-18-w-led-i6669991827.html złożenie samodzielnie wyjdzie niewiele taniej a mnóstwo nerwów i czasu

O dobrze wiedzieć bo powoli rozglądam się nad większym zbiornikiem więc Skorpiona chyba sobie odpuszczę.

Co do lampy nie do końca się zgodzę bo nie wiele taniej niż ta w linku (oczywiście nowa lampa) kosztowała mnie 90 watowa diy na 5 kanałach. Taka 18 wyjdzie dużo taniej, ale oczywiście nerwy mogą się pojawić, a czasu trochę mi zeszło ;) . Poza tym droga/tania to pojęcie względne można faktycznie rozejrzeć się po targowisku albo olxie i wtedy diy nie będzie robić takiej różnicy.

Edytowane przez konwiasty (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiej w zasadzie lampeczki powinienem szukać do swojej szklanki? Czytałem już masę postów o oświetlenie, ale te przeliczniki to jakiś kosmos. Tzn 1W/l. czyli jeśli uśredniając mam baniak 50 l to potrzebuję mocy 50W. Lampa oparta na diodach o łącznej mocy 25 do 30 w wystarczy? Sporty za głupie pytania, ale ja humanista jestem. Wybaczcie. :wacko:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie lepiej gdybyś celował lampę 40-45W. Ale jak czytałem celujesz w miękkie to wystarczy Ci 30W


Telechina - Nowości oraz recenzje chińskich telefonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Wojna napisał:

Z racji, że za jakieś pół roku do roku będę się przeprowadzał z mojego klitki, póki co musi mi starczyć mniejszy zbiorniczek. Nie chcę czekać na przeprowadzkę, bo wierzę, że "żelazo trzeba kuć póki gorące".

No hej. Jeśli przeprowadzka ma się wiązać z większym zbiornikiem - to ja bym sobie odpuścił zakładanie akwarium teraz i jednak poczekał te kilka miesięcy, kompletując w międzyczasie osprzęt do tego docelowego akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Palnik napisał:

No hej. Jeśli przeprowadzka ma się wiązać z większym zbiornikiem - to ja bym sobie odpuścił zakładanie akwarium teraz i jednak poczekał te kilka miesięcy, kompletując w międzyczasie osprzęt do tego docelowego akwa.

Małe posłuży za poligon doświadczalny, zanim założysz większe gdzie straty finansowe i moralne też będą większe. Ryzyko jest takie że jak na małym się zrazisz to zlikwidujesz na dużym będzie szkoda zainwestowanego czasu i kasy więc zaciskasz zęby i wyprowadzasz zbiornik a potem się cieszysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi. Jeszcze nie jestem pewny czy to w 100% dla mnie. Tzn pochłonęło mnie już teraz ale co innego teoria a co innego real. Nie chcę też czekać żeby para ze mnie nie uszla. Co do lamp. Ceny są wściekłe. Prosta lampę LED to zrobi każdy gibon, ale tu nie chodzi o zwykla bo konieczne jest programowanie długości świecenia białych i niebieskich ledów. Jak z moją zerowa wiedzą i szczątkowej wolnym czasem zacznę studiować arduino to mnie miesiące pochłoną. Nie wiem jak ten problem rozwiazac. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Właśnie o to chodzi. Jeszcze nie jestem pewny czy to w 100% dla mnie. Tzn pochłonęło mnie już teraz ale co innego teoria a co innego real. Nie chcę też czekać żeby para ze mnie nie uszla. Co do lamp. Ceny są wściekłe. Prosta lampę LED to zrobi każdy gibon, ale tu nie chodzi o zwykla bo konieczne jest programowanie długości świecenia białych i niebieskich ledów. Jak z moją zerowa wiedzą i szczątkowej wolnym czasem zacznę studiować arduino to mnie miesiące pochłoną. Nie wiem jak ten problem rozwiazac. 

Nie musisz nic studiować, wszystko jest gotowe i podane na tacy. Nie potrzeba żadnej wiedzy wybiagającej poza podstawówkę, żeby taka lampę zbudować.

 

Wysłane z galaktyki S6

 

 

 


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo poszczególne linie niebieskiego i białego podpiąć pod zwykłe włączniki czasowe i najprostsze sterowanie długością świecenia w ciągu doby działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie dolewka to podstawa. Przy ostatnich upałach w akwa 50L dolewam średnio po 2.5L. wiec wahania parametrów spore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.