Skocz do zawartości
matyss1986

Nano rafa 60 l - wzkazówki!

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam 60 litrowy zbiornik (60x30x30) profilowany + pokrywa 60x30 z oświetleniem 1x15W. Aktualnie mam w nim urządzone akwarium wielogatunkowe. Chce teraz skupić swoją uwagę na akwarystyce morskiej i zrobić z owego zbiornika 60 litrową nano rafę. Liczę na waszą pomoc w tej sprawie i wasze cenne dla mnie wskazówki. Ja na wstępie widzę to tak:

1. Zakup belki oświetleniowej ATMAN DR60 przerobionej z 2x15 na więcej. Może ktoś chce sprzedać?? Mam na oku taką fajną przerobioną na 2x55W PC.

2. Filtr RO np coś takiego http://allegro.pl/item164497447_osmoza_akwa_100_gpd_nowy_ro_usa_najtaniej_hit_gwar.html

3. Aqua Medic - biostar flotor w skład, którego wchodzą:

- odpieniacz białek z pompą venturiego z wirnikiem igiełkowym (Ocean Runner PH 2000 - 9W),

- rotacyjna gąbka, która spełnia rolę filtra biologicznego. Ciągła rotacja przy częściowym zanurzeniu wzmaga natlenianie wody,

4. Pompa cyrkulacyjna AQUARIUM SYSTEMS 1200 - NEW JET

6. Grzałka Aquaszut 100W z termoregulatorem

7. Żywy piasek CARIBSEA

8. Żywa skała z Indonezji około 7 kg na początek

9. Sól do wody.

W późniejszym terminie po aklimatyzacji zakup mało wymagających koralowców miękkich i twardych, bezkręgowców oraz parki błazenków.


Akwarium morskie 250 litrów w fazie planowania...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Może być

2.filtr ok ale dodaj jeszcze DI

3.do takiego małego akwa szkoda zagracać sobie widok w akwa pompą a nie lepiej odpieniacz np: jakiś kostkowy mały (miniflotor)

4.może być najlepiej x2

5.tej grzałki nawet nie bierz pod uwagę, nadaje się jako elektroda przy zapł..krów i do niczego więcej no może do gotowania wody ,uwierz mi:D

6.spoko ważne dobra cyrkulacja wody i ekipa czyszcząca by był biały

7.skały dał bym 10kg w końcu na tym będzie się opierać filtracja chociaż może być 7kg a resztę uzupełnią skałki z koralowcami

8.dobra na zalanie akwarium do podmian nie musi być najlepsza choć warto żeby była dobra

reszta jak akwa ci dojrzeje, sam będziesz wiedział co ci pasuje ze zwierzaków:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie nie zgodzic sie z pkt.8 - szczegolnie w takim malym zbiorniku powinno uzywac sie dobrej soli, jak najlepszej: Tropic Marin, Preis, RC lub podobnej "markowej".


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupię chyba odpieniacz Aqua Medic - miniflotor. To będzie chyba dobry wybór!? Tylko nie wiem za bardzo na jakiej zasadzie to działa!? Trzeba dokupić pompę cyrkulacyjną czy jakąś inną!!?? Kto mnie oświeci?? Jeszcze kupię pompę cyrkulacyjną AQUARIUM SYSTEMS 1200 - NEW JET. Co do soli to będzie KENT Marine Sea Salt, to chyba dobra markowa sól!? Żywej skały to będzie narazie 7 kg a reszta przyjdzie potem razem z koralowcami. Co do żywego piasku to na wielu forach czytam, że daje się go później już po dojrzewaniu zbiornika. Rozumie, że mam tak zrobić tylko nie wiem czemu!? Czekam na wsze opinie!!!


Akwarium morskie 250 litrów w fazie planowania...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do piachu dlatego ze na poczatku wystapia glony i inne paskudztwa i piach sie totalnie zabrudzi z powodu niemoznoscia wprowadzenia ekipy czyszczacej (cykl dojzewania)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do miniflotora potrzebujesz pompy ale powietrznej czyli popularnego brzęczyka:) Jeżeli chodzi o sól to używam TM pro-reef ,ale z tego co czytam to Kent należy do dobrych soli, także Preis jest dobry :) Cyrkulacja??....a co chcesz trzymać ,ale najlepiej żeby były z dwa strumienie wody(taka jest moja opinia)Dlaczego piasek po dojrzewaniu?? odpoiwedz jest bardzo prosta podczas dojrzewania skała wypuszcza dużo syfu-"kruszy się",i żywy piach stabilizuje zbiornik :) Mam nadzieję że pomogłem.


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha to już wiem czemu później ten piasek :) Tylko nie mam później problemu żeby go tam wsypać, trzeba wyciągnąć skałę czy nie?? Co do pompy napowietrzającej to mam SERA AIR 110. Wystarczy taka do tego miniflotora?? Aha..ten odpieniacz nie jest za duży do akwarium o wysokości 30 cm, będzie działał poprawnie??


Akwarium morskie 250 litrów w fazie planowania...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skaly do sypania piasku nie musisz wyciagac.:)

Nie syp tego piachu wyzej niz 1-3 cm. Za skale sam z czasem wleci.

Zeby wszystkiego nie zasypac to najpierw nabierz piachu w jakis pojemnik (np.kubek) i ten zanurzajac oprozniaj przy samym dnie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumie co i jak z tym piaskiem :) Dzięki za cenne dla mnie wskazówki!!! A co z tym sprzętem? Dobry będzie ten Aqua Medic - miniflotor + do niego pompa napowietrzająca Sera air 110 oraz pompa cyrkulacyjna AQUARIUM SYSTEMS 1200 - NEW JET być może razy 2. Mam nadzieję, że ten odpieniacz się zmieści do akwarium i będzie dobrze pracował!? Dzięki wszystkim za cenne dla mnie wskazówki :)


Akwarium morskie 250 litrów w fazie planowania...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@matyss1986 nie wiem jakie sa te pompki AQUARIUM SYSTEMS 1200 - NEW JET nie mialem ich

ale moge ci polecic nasze rodzinne aqaele circulatory :) mam 2 (350 i 650) wsadzone w moich 60l (+aqabee 2000 jako obiegowa z sumpa) oba aqaelki chodza na zasadzie ze co 5 min sie wylaczaja i wlaczaja (na zegarach) i tak pracuja juz 7 miesiecy, sa cichutkie, starty maja ciche i najwazniejsze nie sa duze :) a kolejnym plusem jest ich cena:D


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filavandrel dzięki wielkie :) Te pompki będą super bo są naprawdę małe a to ważne przy 60 l. Nie wiem tylko jakie kupić czy 2x350 czy może 1x350 i 1x650!? Mam jeszcze pytanie czy te pompki są szczelne bo przy filtrach Aquael'a zdarzało mi się, że woda wypływała bokiem bo były jakieś nieszczelności :con Myślę, że znalazłem też coś fajnego do oświetlenia mojej rafy, a mianowicie belke 3x24W T5 jest tutaj: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=165386788 !!! Co o tym myślicie? Dałbym dwie białe świetlówki i jedna aktyniczną!? Wystarczy na 60 l nano-rafę!? Czekam na wasze cenne opinie!!!


Akwarium morskie 250 litrów w fazie planowania...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy Ci spokojnie 3x24W T5 nawet dla wymagających korali. Tylko nasówa mi się jedno pytanie. Skoro chcesz tą belkę to czy będziesz ją podwieszał (w co wątpię) czy będzie na tych nóżkach na akwarium. Jeśli to ta druga opcja, to zapytaj sprzedającego o szerokość tych nóżek bo może się okazać że Ci się nie zmieści na tym prostym odcinku przed rozpoczęciem załamania szyby, a wtedy kicha. No może nie całkowita bo zapewne wystarczy trochę to przyciąć, ale upewnij się czy będziesz musiał to robić. Aha no i jeszcze jedna rzecz w tym mi się nie bardzo widzi. Tzn ustawienie świetklówek. Zobacz jak to wygląda na zdjęciu numer 1. Bo chyba nie potrzebne Ci oświetlenie obok akwarium ?? Lepiej moim zdaniem jakby całość światła wpadała do awkarium a nie obok niego. Może da się to jakoś przestawić ale pewny nie jestem.

Co do tego odpieniacza (miniflotor) to upewnij się bo wydaje mi się że ma on 35 cm wysokości i będzie Ci lekko wystawał.

Co do sypania piasku, to słyszałem o trochę jeszcze innej metodzie. A mianowicie bierzesz butelkę po wodzie mineralnej i odcinasz dno. Potem wsypujesz piach i wkładasz do akwarium otwierając wylot z drugiej strony dopiero nad dnem. Ma to zapobiec unoszeniu się drobinek piasku w wodzie. A gdyby się blokowało to wystarczy nalać od góry trochę wody :)

P.S.

Jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy jak wygląda dojrzewanie w 60 litrowym zbiorniku, to niedawno ja taki założyłem i w moim dzienniku możesz sobie trochę zdjęć pooglądać.

Sposób sypania piachu sprawdzę zapewne przed Tobą więc podzielę się radami.

Pozdrawiam


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie co z tym miniflotorem!? Zmieści się do akwarium 60x30x30 bo już nie wiem co mam myśleć i co planować. Niech się wypowie ktoś kto ma w takim akwarium taki odpieniecz!!!Co do oświetlenia to mam jeszcze jedną belkę Atman DR60 przerobioną na 2x55W PC na oku, ale narazie się gość nie odzywa czy chce sprzedać bo go nie ma. Pozdro!!!


Akwarium morskie 250 litrów w fazie planowania...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przez jakis czas mialem w takim samym baniaku i pracowal bez problemu, nie wiem jak to wyglada na dluzsza mete, ale zawsze mozesz przyciac rury i bedzie ok.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@matyss1986 co do miniflotorka obetniesz mu rure o kilka centymetrów będzie ok i się zmieści, Lepsza bedzie z dwiema PC 55W ale ta na allegro też spokojnie ci wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@matyss1986 sa szczelne nic nie ucieka po bokach :)

a do tego jakie mialbys wybrac, hmm tu jest pytanie :) bo u mnie oprocz tych 2 (350 i 650) pacuje aqabee2000 jako obiegowa z sumpa wiec tez troche dmucha

mysle ze bez dodatkowej obiegowej jak u mnie bys musial dac 2x 650 i usatwic tak zeby dmuchaly na szyby troszke i zeby sie pralka nie zrobial (naprzeciwko siebie)

albo inaczej dac 3x 350 :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tego co napisał klakier to belka na tej aukcji http://www.allegro.pl/show_item.php?item=165386788 faktycznie dziwnie ustawione ma te świetlówki i mogą świecić obok akwarium. Może specjalnie producent tak zrobił!? Zna się ktoś dobrze na tym? Co do pomp cyrkulacyjnych to się jeszcze zastanowie jakie wybrać. Odpieniacz chyba powinien wejść, a jeśli nawet nie to może trochę wystawać. Największy problem mam teraz z oświetleniem bo nie wiem czy wziąć udział w tej aukcji http://www.allegro.pl/show_item.php?item=165386788 czy czekać, aż użytkownik michu23 się odezwie bo on ma Atmana DR60 przerobionego na 2x55W PC i mam nadzieję, że jeszcze nie sprzedał :)


Akwarium morskie 250 litrów w fazie planowania...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

matyss1986 zapytałem sprzedającego (notabene w dziale targowisko też jest link do tej aukcji) o to ustawienie. I okazuje się że one są poprzesuwane względem siebie o około 10 cm. Prozaiczna przyczyna. Producent przewidział je na akwarium 80 cm. Ale sam mógłbyś chyba pokusić się o zrobienie tego w jednej linii, kwestia tylko ile trzeba będzie się nakombinować w związku z tym.

Pozdrawiam


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.