Skocz do zawartości
Aquamess

Nowa kostka 55l Pierwsze morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od kilku lat prwadzę akwarium słodkowodne z dyskowcami 450 l z (wydaje mi się) dobrym skutkiem.

19.07.17 udało mi się napełnić pierwsze morskie akwarium.

Chciałbym prosić o opinie, porady - starałem się zasięgnąc jak najwięcej informacji, lecz jak wiadomo nie wszystko można pojąć od razu.

Akwarium

OptiWhite 35x35x45

Filtr

Aquael FZN 3 

Wkłady

Siporax Sera 1l

Purigen ok 50 ml

Wata symec JBL  na przykrycie góry (na początek)

Skimmer DIY

Odpieniacz

Resun 300sk  włożony do kaskady (póki co nie odpalany)

Pompa obiegowa

Jakiś mały chińczyk za 5 dolarów 

Grzałka

Aquael easyheater 50W

Oświetlenie

Aquael  duolight Led marine

Żywa skała

5kg

Sól

Aquaforesr Sea Salt

Żywy piasek

Nature's Ocean Bio Actib Live Natural White 4,5 kg - póki co leży w szafce

Woda

Ro DI

Testy

Salifert  KH , NH4, NO2, NO3, PH

Salimert Aquamedic

Oto kilka moich pytań:

1. Czy osprzęt który wymieniłem powyżej jest ok

2. Jak długo powinienem oświetlać akwarium w ciągu doby

3. Kiedy wsypać piasek

4. Kiedy zrobić pierwsze testy

5. Kiedy wpuścić życie

6. Jakie wpuścić życie ( coś na początek )  - poza clean stuffem chciałbym korale (wnioskuje że na początek pewnie miękkie) oraz jakieś ryby.

7. Czy polecacie kogoś kto sprzedaje szczepki korali w rozsądnych cenach

Z góry dziękuje za odpowiedzi

Wrzucam zdjęcia baniaka z dnia odpalenia

Pozdrawiam 

 

 

 

 

DSC01798.JPG

DSC01800.JPG

DSC01803.JPG

DSC01804.JPG

Edytowane przez Aquamess (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Watę po prawej stronie wsadź pod kratkę w koszyku. I woda żeby wypłynąć będzie musiała przejść przez watę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszyki wyjąłem z filtra , watę wsadzić pod siporax?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja mam w 2 koszykach pół litra siporaxu 25mm poukładanego. Na tym wata. Wszystko w koszykach. Woda musi pod ciśnieniem jakimś tam przejść przez to. Syfy ładnie zostają na wacie a siporax czysty.

Edytowane przez laszek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Aquamess napisał:

Oto kilka moich pytań:

1. Czy osprzęt który wymieniłem powyżej jest ok

2. Jak długo powinienem oświetlać akwarium w ciągu doby

3. Kiedy wsypać piasek

4. Kiedy zrobić pierwsze testy

5. Kiedy wpuścić życie

6. Jakie wpuścić życie ( coś na początek )  - poza clean stuffem chciałbym korale (wnioskuje że na początek pewnie miękkie) oraz jakieś ryby.

7. Czy polecacie kogoś kto sprzedaje szczepki korali w rozsądnych cenach

1. Mam bardzo podobny sprzęt w swojej 25l. Jedyne co mi przychodzi do głowy to ja osobiście bym wyjął absorbent. Będziesz miał lepiej zamknięty proces azotowy.

2. Tutaj co osoba to pogląd. Niektórzy świecą od początku na max inni tylko mp. 2-4 godziny aż cykl się nie zamknie. Ja osobiście zaczynałem od 4 niebieskie  2 białe i co tydzień przy dodawaniu bakterii zwiększałem o godzinę.

3. Ja bym wsypał jak już masz poustawiane tak jak ma być to od razu. Potem może wystąpić ponowne dojrzewanie jak wsypiesz piasek. 

4. Możesz teraz i robić systematycznie. Testy nigdy nie zaszkodzą.

5. Aż zamknie ci się cykl azotowy - jak miałeś słodkie wiesz o co biega. Wcześniej szkoda nerwów, kasy i zwierzaczków.

6. Poczytaj forum jest mnóstwo zwierzaków zależy od gustów. Po za tym spokojnie masz dużo czasu.

7. Najlepiej zajrzyj na targowisko ;)

 

Używasz jakiś bakterii ?

Życzę dużo cierpliwości i powodzenia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady. Jeżeli chodzi o bakterie to szczerze mówiąc (biorąc pod uwagę moje doświadczenie słodkowodne oraz moje wykształcenie) nie da się utrzymać żywych bakterii w zamkniętym preparacie. Dlatego ich nie stosuje, ale to tylko moje zdanie i mogę się mylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Też myślę żeby absorbent wyciągnąć. Ja wsadziłem też po zalaniu ale po kilku dniach wyciągnąłem. Kilka dni później fosforany ładnie zleciały same.

Tu kupujesz szczepy slonych bakterii. I są żywe z reguły mając pożywkę. Dlatego mają date przydatności i trzeba trzymać w chłodnym ciemnym miejscu.

Edytowane przez laszek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, absorbent wyjmę , watę poprawię. 

Polecacie jakieś bakterie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie bakterii są różne opinie. Nie jestem z wykształcenia biologiem ale jak widzę że coś działa to stosuję. U mnie osobiście odnoszę wrażenie że bakterie które stosowałem bardzo mi ułatwiły zamknięcie cyklu azotowego, miałem dosyć łagodne "dojrzewanie". Piszę w " " bo jak mi ktoś zwrócił uwagę akwarium jeszcze nie dojrzało na razie zamknął się cykl azotowy. Osobiście stosowałem Microbe-Lift Specjal Blend,  i mogę je polecić mimo iż zapach jest powalający, taki swojski bo na wsi mieszkam ;)

Z watą  - tak jak pisze laszek - mam identycznie zrobione i jest ok. Tak jak masz część waty jest nie wykorzystywana a i tak pójdzie do kosza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda z baniaka zamknięta w słoiku pewnie szybko by się zepsuła. W fabryce dobierają wytrzymałe szczepy,  a potem dodają żarcie i konserwanty, więc firmowe bakterie radzą sobie lepiej.

Świadczą o tym setki jeśli nie tysiące baniaków, których właściciele widzą różnicę, więc dopłacają ;)

Co do piasku, jeśli dodasz go teraz to skróci cykl azotowy, ale będzie się na nim zbierał syf wymywany ze skały. W pierwszych dniach po zalaniu będzie go najwięcej, moja skromna rada to odczekac tydzien i wsypac piasek juz po odessaniu syfu.

 

Na tym forum najpopularniejsze w rozsadnej cenie są Microbelift

Najbardziej wymagający wybierają najczęściej Prodibio

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

W mniejszym akwarium najbardziej byłem zadowolony z bakterii właśnie microbelift specjal blend. Tyle że tam ponad pöł roku nie robiłm podmian lałem je systematycznie 1ml na każde 10l wody w dojrzałym baniaku. Polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz sypał to dobrze przez butelkę z uciętym dnem - mniejsze zamieszanie w baniaczku, i jak masz cyrkulator to ustaw sobie żeby dmuchało na skałę więcej syfu wyleci tak jak mówi tihs.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Tu przed chwilą nakręciłem. Swiatło odbija ale widać. I nie ma opcji żeby woda wylewana do akwa nie przeszła przez watę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lampa mega słaba ja na 40 l mam 32w w leadach, bakterie leje biodiget + pożywka Bioptim tez myślałem że bakterie w zamknięciu to jak witaminy w tabletce, prawda okazała sie inna gdy zacząłem lac bakterie akwa inaczej funkcjonuje. sprawdz sobie jeszcze u kogoś salimetr bo mój skalibrowałem na RO a i tak o 1,008 przekłamywał! teraz kupiłem za 50 zł na olx refraktometr i mierzy dokładnie.

Edytowane przez orthoptera (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam jeszcze pytanie odnośnie odpieniacza Resun 300sk. 

Z moich obserwacji wynika, że jedyne co zbiera się w kubełku to czysta woda, o takiej samej barwie co w akwarium.

Czy to jest to związane z tym że to akwarium w początkowej fazie i nie ma w nim życia, czy może coś jest źle ustawione?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Opróżniaj kubek, za jakiś czas zacznie cherbate robić. U mnie na przykład wywala czystą wodę po zadozowaniu bakterii.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kubeczka w odpieniaczu zawsze w kanał. Jaki sens wlewać do akwa skoro odpieniacz ci właśnie z niego wywalił ;) Z resunem tak jest z czasem tak jak Darek85 pisał wywalać będzie glutowatą herbatę lub nawet dosyć sztywną pianę. Tak jest przynajmniej u mnie.

A tak z ciekawości - dużo ci produkuje tego syfu w kubełku odpieniacza i jak wysoko masz ustawiony poziom wody w resunie - bo może masz za wysoko i czasami ci będzie podnosił się samoczynnie (czytałem na forum iż ktos miał taki problem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.