Skocz do zawartości
Hubert

Dylematy nowego

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to mój pierwszy wpis na tym forum, więc witam wszystkich serdecznie!

Przeglądam te forum już od dłuższego czasu, a na morskie choruję jeszcze dłużej. W ostatnim czasie decyzja zapadła - zakładam morskie.

Na dobry początek szafkę już skleciłem.

A więc tak, padło na zbiornik 216L (60x60x60) z kominem w rogu w kształcie trójkąta; sump 70L; odpieniacz Beast 400p - i tu zaczynają się schody... Pompa obiegowa. Zastanawiam się nad AM OR2500 ale czytałem, że Beast 400 ma pompę 1200 l/h i trochę obawiam się, że OR2500 może wysuszać komorę powrotną w sumpie (nie chciałbym tłumić pompy). Ale z drugiej strony biorąc pod uwagę straty w wydajności przy podnoszeniu wody OR1200 może okazać się za mała. Może ktoś z was ma taki tandem i może mi coś poradzić.

Przeglądając foto różnych sump'ów zauważyłem, że niewiele jest takich gdzie pompa powrotna znajdowała by się w komprze bezpośrednio pod kominem. Czy to ma jakieś znaczenie? Bo jak tak sobie myślę na chłopski rozum to gdyby tą OR1200 umieścić w komorze pod kominem to woda podnoszona byłaby prawie pionowo bez dodatkowych kolanek i kilkudziesięciu cm rurek. To powinno dać mniejsze straty przy podnoszeniu wody i może mniejsza by wystarczyła? Co wy na to?

Dodatkowo nie wiem jak rozwiązać cyrkulację. Przeglądając oferty sklepów internetowych rozsądnym wyborem wydaje się Tunze 6025. Czytając wasze wypowiedzi na tym forum, że cyrkulacja powinna przemieszać objętość akwa ok. 20 razy na godz. dochodzę do wniosku, że powinienem zamontować dwie takie pompy. Obawiam się jednak, że przy wymiarach akwa 60x60x60 5000 l/h może zrobić wirówkę. Poza tym pompy te są dość nowe na rynku. Czy mieliście może już okazję je przetestować? Opłaca się w nie inwestować, czy może poszukać czegoś innego?

Wszystko wydawało się takie łatwe dopóki nie przyszedł czas na wydawanie kasy... :-)

Mam nadzieję, że powyższe pytania nie okażą się za głupie i znajdzie się ktoś kto pomoże mi w wyborze sprzętu. Niestety w moim mieście nie ma chyba nikogo ze słoną wodą (no, chyba że działa, może nawet tu, w głębokiej konspirze ;-) ) więc pozostaje mi tylko nadzieja, że znajdzie się tu ktoś kto pomoże mi w tej początkowej ale chyba najważniejszej fazie morszczaka.

Pozdrawiam


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

za wiele Ci jednak nie pomogę, ale wydaje mi się że uzasadniona w Twoim przypadku jest obawa o wirówkę. Z jednego prostego powodu. Akwa ma 60 cm na każdym wymiarze, co powoduje że woda dosyć mało wytraci dopływając do kolejnej ścinki. W mojej 60 pompa o wydajności 1200 l/h rusza aiptasiami na skale na krawędzi ścianki bocznej, a najpierw poknuje 60 cm. Więc wydaje mi się że jednak cyrkulacja na poziomie 2x 1200 l/h mogłaby wystarczyć. Ale poczekaj co inni powiedzą.


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hubert :

A więc tak, padło na zbiornik 216L (60x60x60) z kominem w rogu w kształcie trójkąta; sump 70L; odpieniacz Beast 400p - i tu zaczynają się schody... Pompa obiegowa. Zastanawiam się nad AM OR2500 ale czytałem, że Beast 400 ma pompę 1200 l/h i trochę obawiam się, że OR2500 może wysuszać komorę powrotną w sumpie (nie chciałbym tłumić pompy). Ale z drugiej strony biorąc pod uwagę straty w wydajności przy podnoszeniu wody OR1200 może okazać się za mała. Może ktoś z was ma taki tandem i może mi coś poradzić.

Prrrrrr czegos nie rozumiem. Przez komin przeleje Ci sie tyle wody, ile OR2500 Ci przepompuje na gore. Nic wiecej, nic mniej (no najwyzej objetosc rur). Wiec co to wogle ma do wydajnosci odpieniacza? Yyyyy..... :)

Co do Tunze 6025 - jedna sztuka ma wydajnosc 2500 l/h. Wydaje mi sie, ze dwie sztuki bylyby dobrym wyborem do Twojego akwarium. Szczegolnie jezeli kiedys na przyklad bedziesz chcial wrzucic SPSy. Razem z OR2500, ktory bedzie mial efektywnej wydajnosci pewnie kolo 1000 l/h, obrot baniaka rzedu niecalych 30 razy/h. Jak dla mnie gites.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. Trochę mi się rozjaśniło...

@ocelocik, rozumiem teraz, że odpieniacz w sumpie to dodatek, który sobie wodę miele swoim rytmem, a obieg wody i tak odbywa się zgodnie z wydajnością pompy powrotnej. Do tej pory z różnych wypowiedzi wnioskowałem, że woda z komory, w której znajduje się odpieniacz jest pompowana przez niego dalej (nie przelewa się sama przez przegrodę tylko musi być najpierw przerobiona przez odpieniacz) i dopiero windowana do góry. Pewnie coś źle zrozumiałem. W takim przypadku ujście wody z odpieniacza nie musi się znajdować w następnej komorze i odpieniacz może "robić pod siebie"?


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@klakier, a jaką pompkę cyrkulacyjną o wydajności 1200 l/h mógłbyś polecić

Jeszcze jedno, co myślicie o szybie 8mm Opti White. Czy to się w ogóle opłaca? Czy przy takiej cienkiej szybie będzie jakaś różnica? Wiem, że przy grubościach rzędu 12mm i więcej efekt jest piorunujący ale przy 8mm nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto?


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy firmy Hagen sa niezłe.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem OptiWhite sa niepotrzebne, ale czy nie trzeba dac 10mm szyby?

Tak maly sump moze byc bez przegrod.

Dobrze zrozumiales - odpieniacz kreci niezaleznie od pompy zwrotnej.:)

O pompach napisal Ocelocik.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już szkło (70x60x60h), mam OR2500, mam odpieniek, oświetlenie i przyszła pora na cyrkulację. Byłem zdecydowany na 2 szt. Tunze 6025 ale dowiedziałem się, że są wycofane ze sprzedaży (pytałem o to w innym topic'u).

Jeżeli te info się potwierdzi to muszę zmienić koncepcję co do cyrkulacji.

Mam wątpliwości co do jednej T6045 (mimo 4500 l/h), a może zastosować dwie i włączane pojedynczo np. co 12 godz. Co Wy na to?

Nie ukrywam, że za tymi małymi Tunze przemawiają ich gabaryty... W moim małym akwa inne będą wyglądały jak "stodoły"...


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pompami to Ci inni doradza, chociaz 2x4500 wlaczane naprzemiennie, ale i czasowo jednoczesnie to napewno fajna sprawa. Wszystko zalezy od ustawienia skaly i wielkosci przyszlych twardych korali:).

Chcialbym jeszcze wrocic do robiacego z przeproszeniem pod siebie :) odpieniacza.

Te odpieniacze z pompa maja zamontowana rure odplywowa. Nie jest wcale glupie, wylot tej rury skierowac bezposrednio do nastepnej komory. To powoduje, ze ta najbrudniejsza woda przechodzi przez odpieniacz tylko raz. Dla wyrownania poziomow wskazane jest zrobic jakas szparke lub otwor w przegrodzie miedzy komora odpieniacza i nastepna.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hubert, ja w 200l delcie mam tunze 6060 i nano 6045, czyli 10500l/h+ reszta z AquaBee 3000, a wali dość ostro. Miękkie mają problem- duża 6060 jest skierowana tak, żeby jak najmniej "fali" oddać. Jednym słowem- jeśli nie chcesz sps'ów nie przeginaj z cyrkulacją:D.

Pozdrawiam Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi ale u mnie zaraz na starcie wielka porażka :D

Tak jak pisałem zdecydowałem się na akwa 70x60x60cm. Wykonanie zleciłem lokalnej firmie, która kiedyś kleiła mi akwa 300litrów (wiercenie otworów, opti white - full wypas). Niestety po odbiorze szkła i odczekaniu kilku dni (tak na wszelki wypadek dłużej niż zalecał wykonawca) próbnie zalałem baniak do połowy i ... :D wszyskie spoiny w białych krzaczkach nawet poziome na dnie. Dwie pionowe od połowy wysokości do samej góry dostały bąbli, z czego na jednej kilka pojedynczych połączyło się w jeden wielki. Szerokość tego ostatniego przekraczała połowę szerokości spoiny :D Pierwsza myśl, że albo silikon do d..py albo szkło za cienkie. Chciałem kleić z szyby 10mm ale "fachowcy z 13-sto letnim doświadczeniem" przekonywali mnie, że 8mm to aż nadto. W rezultacie szyba wygięta w łuk przez co być może spoiny nie wytrzymywały nierównomiernego naprężenia :Dozingoff

Więc telefon do wykonawcy i ... zabrali, u siebie zalali je do wysokości komina, czyli 55cm, potrzymali przez noc i na podstawie tego oznajmili mi, że akwa nie cieknie więc nie mają sobie nic do zarzucenia :Dozingoff Marny wygląd spoin ich nie interesuje, oni mieli zrobić tak żeby nie ciekło i nie cieknie w związku z czym wg nich reklamacja jest nieuzasadniona. Coś mi zaczęli opowiadać o 400% rozciągliwości silikonu ale...

Nerwy mi puściły, pojechałem powiedziałem co o tym myślę i wycofałem kasę, na szczęście oddali.

Niestety lokalnie nie ma więcej firm gdzie mógłbym skleić drugi taki zbiornik. Głupio byłoby teraz wycofywać się, kiedy sterta sprzętu leży nawet jeszcze nie rozpakowana i czeka na sól (oprócz akwa brakuje mi tylko skały i cyrkulacji).

Może poszukam kogoś w Warszawie, Olsztynie, Białymstoku kto skleiłby mi akwa, jeśli się nie uda to chyba będę musiał się poddać... :D


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie nie odtluscili szkla, lub uzyli zlego silikonu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.