Skocz do zawartości
krabpalmowy

Plaga aiptazji i nowy chelmon.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nanokaczor
17 godzin temu, krabpalmowy napisał:

Chelmon 11 dni, krewetki od maja. Plaga spora. To nie są pojedyńcze sztuki. Są i duże i małe. Cyba mam pecha do ryb. Chelmon jest moim drugim. Pierwszy był chudy i padł po kilku dniach. Za drugim razem byłem mądrzejszy i po obserwacji wybrałem takiego "grubszego". Miałem też brzydala i  nie chciał jeść aiptasi. Za to nie pogardził koralami. Oddałem go koledze. Puki co będę obserwował jak sprawa się rozwija. Dam znać czy chelmonek skusił się na aiptasję ;-) Bardzo dziękuję wszystkim forumowiczom za rady i pozdrawiam.

Jeśli masz w zbiorniku kilka dużych aiptasi to nie ma żadnej plagi. Te duże aiptasie zwyczajnie zabij nożem albo wykałaczką. Resztki zjedzą krewetki.  Małe aiptasie też zjadają krewetki tyle że nie robią tego jak predatory i nie wybijają ich odrazu ale może to trochę potrwać. Daj im miesiąc. Było by szybciej gdybyś wsadził więcej krewetek ale lepiej tego nie robić bo one są dość żarłoczne i potem nie będziesz w stanie ich wyżywić... Na 100 litrów wystarczą 2 - 3 krewetki. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, nanokaczor napisał:

Te duże aiptasie zwyczajnie zabij nożem albo wykałaczką. Resztki zjedzą krewetki

Właśnie gdzieś ostatnio oglądałem filmik i to samo było mówione. I o krewetkach, i o chelmonie. Dużych aiptasii krewetki niechętnie atakują, ale trzeba je albo zabić albo mocno uszkodzić, tak żeby była tkanka dostępna. Wtedy krewetki i ryby mają okazję "zasmakować" w aiptasii.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukam informacji o tej wykałaczce bo pierwszy raz słyszę. Nie spowoduje to większego wysypu różyczek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej na 100% spowoduje ale jeśli masz zwierzaki jedzące aiptasie to sobie szybciej poradzą z malutkimi aiptasiami niż z jedna "krową" :) warunek jest taki żeby miał kto to zjeść :) bo inaczej będzie kiepsko ..


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, nanokaczor napisał:

Jeśli masz w zbiorniku kilka dużych aiptasi to nie ma żadnej plagi. Te duże aiptasie zwyczajnie zabij nożem albo wykałaczką. Resztki zjedzą krewetki.  Małe aiptasie też zjadają krewetki tyle że nie robią tego jak predatory i nie wybijają ich odrazu ale może to trochę potrwać. Daj im miesiąc. Było by szybciej gdybyś wsadził więcej krewetek ale lepiej tego nie robić bo one są dość żarłoczne i potem nie będziesz w stanie ich wyżywić... Na 100 litrów wystarczą 2 - 3 krewetki. 

 

Czyli popełniłem błąd bo wsadziłem 2 na 600l.nie wiem jak u was ale moi przeszkadzają większe koleżanki od oczyszczania ryb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2017 o 10:50, nanokaczor napisał:

Jeśli masz w zbiorniku kilka dużych aiptasi to nie ma żadnej plagi. Te duże aiptasie zwyczajnie zabij nożem albo wykałaczką. Resztki zjedzą krewetki.  Małe aiptasie też zjadają krewetki tyle że nie robią tego jak predatory i nie wybijają ich odrazu ale może to trochę potrwać. Daj im miesiąc. Było by szybciej gdybyś wsadził więcej krewetek ale lepiej tego nie robić bo one są dość żarłoczne i potem nie będziesz w stanie ich wyżywić... Na 100 litrów wystarczą 2 - 3 krewetki. 

 

Kiedyś również bardzo się irytowałem z powodu aiptasi, miałem jej bardzo dużo. Używałem środka aiptasidol - nie pomagał (może źle go stosowałem), aiptasia ciągle się mnożyła. Pewnego razu kupiłem od Konrada krewetki, zamawiałem dwie dostałem trzy młode. Po kilku miesiącach aiptasia nadal nie ustępowała. Po pół roku przetrwała tylko jedna krewetka, za to wyrosła. Dopiero teraz obserwuję stopniowe zanikanie aiptasii. Domyślam się, że krewetka musiała dorosnąć, aby zainteresować się różami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie miałem maluchy i zjadły nocą róże, mialem kilka sztuk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.