Skocz do zawartości
Juby

Filtr ro4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

dziś podłączam filtr ro di i mam pytanie odnośnie płukania filtrów.

W instrukcji jest napisane aby przepłukać filtr bez membrany (z żywicą) około 10 minut a następnie z membraną ale bez żywicy również 10 minut.

Następnie spuścić 10 litrów urobku.

Po lekturze kilku wątków na forum stwierdziłem że instrukcja jest do bani i powędrowała do kosza.

Teraz wiem że mam odpiąć wężyk od membrany i płukać filtr wstępny i węglowy około 15 minut i dopiero wtedy podpiąć membranę.

Niestety nie znalazłem ścisłej odpowiedzi ile trzeba płukać membranę.

Czy mam zrobić 10 litrów urobku i podpinać dopiero żywice czy płukać membranę pare minut podpiąć żywice i wtedy zacząć produkcje 10 litrów.

I ostatnie pytanie czy nowy filtr należy dezynfekować?

Z góry dziękuje za wszystkie porady.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ja robię tak (przy wymianie prefitrów)

składam filtr bez DI , zdejmuje ogranicznik i leję wodę w ściek przez 15 - 20 min (płukanie węgla) , potem  zakładam ogranicznik i podpinam żywicę , sprawdzam TDS .. jak pokaże 000 (parę minut)  tzn że jest OK , przy "produkcji" : przed żywicą mam trójnik i zaworek , otwarty zaworek - woda po membranie idzie w ściek - spuszczam starą wodę z filtra (z 5 min) przekręcam zaworek - woda idzie przez żywicę i gotowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie zaopatrzyłem się w trójnik, teraz żałuje bo trzeba będzie się bawić.
Czyli opcja druga - podpinam membranę puszczam wodę pare minut, dokładam żywice i robię 10l urobku. Potem do baniaka[emoji3]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy pierwszym uruchomieniu wloz pierwszy filtr i wegiel, przeplucz przez 15min. Mozna stosowac smialo patent silvi z odpieciem ogranicznika, ale to wychodzi na to samo, czy wyciagasz wezyk z korpusu memrany czy ze scieku.

Podlacz nowa memrane i plucz ja przez dwie godziny.

Podlacz zloze DI i sciagnij 5-10 litrow.

Reszta wody powinna miec 0 TDS.

Trojnik z zaworkiem miedzy memrana a zywica wydluzy Ci znacznie zywotnosc zloza, to sie oplaca B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego patentu z trójnikiem oczywiście poza trójnikiem potrzebne będą jak rozumiem jeszcze dwa zaworki?
A jak już będę szedł do sklepu to czy opłaca się wziąć przepływowy miernik tds, ten z dwiema sondami.
Narazie mam najprostszy z Allegro
Wtedy mógłbym mierzyć sobie wodę przed i po żywicy. Czy ma to sens?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miernik przeplywowy daje lepszy obraz sytuacji, ale ten sam efekt osiagniesz odliczajac czas albo ilosc spuszczonej wody.

Taki dlugopisowy tez sie niezle sprawdza, wystarczy troche wody wlac do szklanki i sprawdzic tds.

Wystarczy jeden zaworek, u nas w sklepach sa po kilkanascie zl, a na aliex po 50 centow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
48 minut temu, Juby napisał:

Do tego patentu z trójnikiem oczywiście poza trójnikiem potrzebne będą jak rozumiem jeszcze dwa zaworki?
 

niekoniecznie - ja mam 1 trójnik i 1 zaworek - resztę załatwia grawitacja, gdy zamykam zaworek woda musi pójść w górę do puszki z żywicą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem sobie jak to wyglada i naprawdę fajne rozwiązanie z tym trójnikiem, oszczędza kupę roboty szczególnie kiedy filtr ma być we wnęce albo ciasnym pomieszczeniu.
Dzięki koledzy.
Postanowiłem że zrobię trójnik za węglem i kolejny za membraną. Dodatkowo chciałbym kolejnym trójnikiem połączyć odpad membrany z odpadem z węgla.
Nie jestem hydraulikiem ale prawdopodobnie zawory stosowane w filtrach RO są to zawory kulowe, czy przy tego typu zaworach jest konieczność stosowania zaworów przeciwzwrotnych? Niechciałbym aby odpad z membrany dostał się z powrotem na węgiel.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

po co za węglem ? węgiel się płucze raz - po wymianie a wtedy i tak musisz wyjąć z wnęki by wymienić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.