Skocz do zawartości
Hipnoted by sea

Jaka obsada dla Nano - Rafki 60 L

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie zakładam sobie pierwsze akwarium morskie bo wkońcu podjaołem decyzje że samo czytanie o tym nie wystarczy, może wiem że rafka 60L to nic wielkiego i każdy mi już mowi żebym zaczoł myślec o wiekszym ale sadze że na poczatek żeby sie zarazic wystarczy :( A wiec moje pytanko do starych wyjadaczy tego Hobby jaką byście proponowali obsade do takiego akwa ?????

Jeżeli taki temacik był już na forum to prosze o podeslanie linka bo szukac szukalem w archiwach i znalesc nie mogle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzegladaj dzienniki, galerie- tam sa zbiorniki tej wielkosci wiec mozna cos podpatrzec. Na poczatek moga byc kraby, slimaczki, a z czasem jak dojrzeje to jesli warunki sa dobre to koralowce miekkie, krewetka/i, no i ze 2 male rybki. Obsada to raczej sprawa indywidualna-kupujesz zwierzeta ktore ci sie podobaja, pod warunkiem ze spelniasz ich wymagania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miło widzieć kolejną solniczkę w Łodzi, obsada jest zależna od sprzętu który zamierzasz mieć w akwariumie (jaki obieg wody , jakie oświetlenie , jaka filtracja etc), więc najłatwiej będzie z podpowiedziami jeżeli podasz te informacje :( Skoro jesteś z Łodzi to wiele cennych informacji możesz uzyskać na giełdzie zwierząt na Równej, tam znajdziesz firmy które się zajmują morszczyzną i będziesz mógł namacalnie sobie zwierzaki i sprzęt pooglądać.

Pozdrawiam i powodzonka :)


http://youngdes.pl/  Grafika Komputerowa dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem ogolnie kolejnosć zasiedlania akwarium kojarze mniej wiecej tylko chodzi mi glownie o obsade rybek bo jak tak sobie podpatrzam na stronkach to tam pisze ze np Blazenki minimum 100 L a wiem ze ludzie trzymaja w 60 L. A wiec chodzi mi tutaj w tym poscie o tolerancje jaka mozna zachowac. A propo updoban to mnostwo tylko ze akwa za male ale z czasem sadze ze je powieksze to sa takie poczatki :( A i jaka byscie polecali na poczatek krewetke ?? Bo mi sie podoba boksujaca ale kazdy podpowiada ze lepjej czyszczaca gdyz nie podskubuje rybek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o sprzet to juz wymieniam :

- Sol firmy Kent

-odpieniacz F-m "AQUA MEDIC" minifloator

-pompa zasilająca odpieniacz F-m ELITE 803 moc 4W

-pompa cyrkulacyjna F-m "AQUA-EL" moc 4W (3x)

- filtr biologiczny przeznaczony do akwarii morskich F-m "HAGEN" Biolife ET55 moc 5,5 W

- grzałka z wbudowanym termostatem F-m "HAGEN"

czyścik magnetyczny

oraz oswietlenie :

świetlówki kompaktowe F-m "POLUX" po 24 W każda,temp. barwowa 6400K oraz świetlówka aktyniczna T 8 F-m "PHILIPS" o mocy 15W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blazenki moga byc do takiego akwa tylko najmniejsze odmiany-percula, ocellaris. Mi sie osobiscie podoba boksujaca, ale jest raczej malo aktywna(przez dzien siedzi schowana), wiec wiecej bedzie widac czyszczaca(faktycznie jest ona bardziej przyjazna) przy czym trzeba min. 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja boksująca siedzi za karę w sumpie bo potrafiła kaleczyć ryby , lepiej Lysmata amboinensis albo debelius, choć pierwsza jest bardziej aktywna i mniej płochliwa to druga ładniejsza więc sam musisz wybrać ;]. Ocealarisy mogą być , natomiast co do sprzętu to mam pare uwag :

pompki Aqua-el mają chyba metalowy bolec na którym pracuje wirniczek a to raczej niewskazane ze względu na rdzę , jeżeli byłeś w Botii to znajdziesz tam Newjety które tego problemu nie sprawią gdyż mają bolec ceramiczny.Obieg wody powinien być w przedziale 20-30to krotność akwariumu na godzinę.

Świetlówki proponował bym raczej T5 a nie T8 przelicznik jest około 1W mocy na 1L wody, droższe ale raczej konieczne.

Filtra nie znam więc się nie wypowiem ;]


http://youngdes.pl/  Grafika Komputerowa dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma co wywalac kasy na ten filtr. Niby ma ta sucha komore, bajery rowery, ale to wszystko nic przy zywej skale. 10-12kg dobrej skaly, zywy piasek i pienidlo zalatwia sprawe. Nie polecam pompki elite, mialem dwie, obie glosne. Swiatla dalbym 3x24w t5, ew power compact 55w 10k z philipsem TL03 T8, albo jakas t5. Generalnie dla miekasow starcza nawet 2x24w t5(tak mialem w moim 54l baniaku, pecillopora miala przyrosty)

Aha jezeli o krewetki chodzi polecam l. amboinansis, kazdy problem, kropka na rybie, zaraz sie z tym uporaja, ogolnie czysciciel jest wrecz niezbedny na rafie. Na labroidesa z kolei baniak jest troche maly, zas boksujaca rosnie duuza:)


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Marclo Jezeli chodzi o pompki i lampy to takie kupilem razem z akwa jedna juz wymienilem pompke na New jeta jezeli mowisz tak jak jest to bede musial jeszcze dokupic dwie.

A jezeli chodzi o ten filter co pisales nowy to zgadza sie on ma byc na poczatek gdyz potem ma przejac filtracje zywa skala :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź pierw te aqua-elki bo nie jestem pewien, a lampy 3*24W T5 powinny być dobre - lepiej odrazu kupować co trzeba niż potem zbierać do pudła urządzenia niepotrzebne ;]Wracając do pierwszego postu zastanów się do czego zamierzasz dojść (mówię o wielkości zbiornika) żeby nie generować niepotrzebnych kosztów.


http://youngdes.pl/  Grafika Komputerowa dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... a dlaczego na poczatek ma byc ten filtr biologiczny a nie skala? Skala to najlepszy filtr biologiczny bo taki ktory przeprowadza jednoczesnie nitryfikacje i denitryfikacje. Zas ten filtr Hagena przeprowadzi owszem nitryfikacje, ale co dalej?

@nowy: Amboinensis rosnie wcale nie mniejsza niz Hispidus :(


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.