Konrad - użyłeś uogólnienia, że jak ciemnozielony phyto to juz bakterie i kaplica. Prawda jest taka, ze fito - to dość ogólna nazwa. Z tym się pewnie zgodzisz. Nikt nie mówi co jest w jego butelce bo pewnie nawet nie wie. Zielone to fito i już. Ja świadomie kiedyś kupiłem na ebayu by wiedziec co w butelkach mam. Ale hodowla padła bo jej nie doglądałem z braku czasu. A miałem wszystkie 3 popularne. Isochrysis, nanochloropsis, tetraselmus to wszystko fito. I to tylko ulamek tego co jest w oceanie. Kazdy z nich charakteryzuje się inna wielkością a co za tym idzie ten "kolor" będzie inny przy tym samym zageszczeniu. Teraz mam trochę zielonego - ale co tam jest nie wiem. Na kupie nie hoduje, mam F2 - super świetny pokarm dla fito. Problem - że ciężko go kupić i mieć pewność ze w butelkach jest to co jest na etykiecie. Papier przyjmie wszystko. Witaminy - cóż jak sądzę w moim F2 po nich pozostało już tylko wspomnienie. Czy te F2 które kupię na ebay beda ok ? Podejrzewam, że nie koniecznie.
Moje pytanie na czacie były tylko i wyłącznie pytaniem - czy jest sens używania C i D ? A nie stwierdzeniem. Również nad B się ludzie zastanawiaja. Krzemiany - według badań wpływają na namnażanie fito. Czy dają coś więcej ? Ja jestem cierpliwy - choć okrzemek się nie boję i fito karmie jednym i drugim. Przyznam szczerze, że nie zgłębiałem jak to z tymi krzemianami jest. Aż tak bardzo mnie to nie interesuje.
Podając A przynajmniej wiem ze podaję to co jest potrzebne bez ładowania np. K do baniaka w nawozach do kwiatów czy innych tam roslinnych. W F2 - K się nie uświadczy w żadnych z płynów.
C to już trace metals, D to witaminy b6/b12 i biotyna czyli B7 - czy bez tego to fito nie bedzie sie namnazac ? Z pewnoscia nie bedzie takie bogate i odzywcze ale rosnać i zwiekszac populacje będzie.
Książkę dwóch panów tych na G i na R w nazwiskach w pdf gdzieś mam. Ale ja nie jestem naukowcem by się w to mocno angażować. Dla mnie ważne jest bym do baniaka nie lał syfu a tym bardziej np potasu.
Co do linka do artikla - to na szybko z komorki wrzucałem i nie o to mi chodziło.
Tutaj masz ten własciwy. W sumie fajny projekt - mi się podoba. Proste i skuteczne - tym bardziej, że ludzie pływają
https://www.sailorsforthesea.org/programs/ocean-watch/searching-phytoplankton
Tweeta Dr. Kilby masz tutaj: https://twitter.com/planktonpundit
Tu masz jego strone: http://www.planktonpundit.org/
Resztę z linków znajdziesz.
P.s nie wiem o jakiej aktywności slonecznej piszesz, ale aktywnosc slonca ma cykl jakos 11 letni. Czesto patrze na mapy progapagcji jak odpalam moja radiostacje.