Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,ryba została kupiona miesiąc temu strasznie chuda,juz trochę przytyła, w ciągu 24h zrobiły się wżery z dwóch stron ciała. Na początku zrobiła się plama szara kilka godzin pozniej,w tym miejscu skora zaczęła się  odklejać. Objawy choroby są z dwóch stron ciała w tym samym miejscu. Ryba jest aktywna i spożywa pokarm,przypływa cały czas bokiem do krewetki boksujacej, lecz krewetka nie chce ją wyczyścić . Pokarmu maczanego w czosnku nie chce spożyć. Kupiłem dziś aqua-crobes środek do wspierania systemu odporności ryb i który redukuje patogenne bakterie. Moje pytanie jak je mogę pomóc? Pozdrawiam.

IMG_20170908_212738.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mojej babki (objawy podobne)  mała plamka którą zajeła się krewetka tak bardzo czyściła że po paru dniach było widać ości no i  zdążyłem wyłowić tylko część rybki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił kąpiel w jodynie , raczej nic lepszego nikt nie wymyśli ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Choroba postępuje, czytalem że można stosować antybiotyk Augmentin ,  można go kupić na receptę w aptece ,tylko nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak go stosować,ile go rozpuścić w wodzie,chyba najbardziej rozsądnie będzie włożyć rybę do dodatkowego zbiornika i dodać leki. Stosował ktoś z was antybiotyki ?

1505070923872516670139.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś może artemiss? Stosuje sie go na skórne infekcje i można go lac do zbiornika, jest zupełnie nieszkodliwy dla mieszkańców. Choc przy takim zaawansowaniu choroby mógłby już nie pomóc.

Odlowilabym rybę do zbiornika kwarantannowego, jesli taki masz i zafundowalabym mu dlugotrwałą kąpiel w antybiotyku. Myślę, że kiedy pójdziesz ze zdjęciem ryby do weterynarza i z przepisem stosowania antybiotyku, to przepisze Ci lek bez problemu. Jeśli masz w domu wodny roztwór jodu to moze udałoby się odlowic go od razu i psiknac mu bezpośrednio na ranę, kiedy będzie jeszcze w siatce, a potem przełożyć do jakiegoś akwarium w którym przeprowadzisz dalszą kuracje antybiotykiem? Pytanie tylko jakim...

Znalazłam temat o stosowaniu antybiotyków w chorobach ryb słodkowodnych, moze cos z tego można dopasować do morskich? W sumie wsio ryba fish? Warto spróbować, moze akurat uda sie uratować, bo sam sobie już raczej nie poradzi. Jednocześnie rozpieszczalabym go wartosciowym pokarmem, nasączonym witaminami.

http://www.akwarium.net.pl/forum/choroby/zastosowanie-antybiotykow-w-chorobach-ryb/ 

Z tego opisu srednio wychodzi około 200-300 mg leku na 50l wody i może w tych wartościach można bezpiecznie oscylowac. Są tam wymienione antybiotyki dla infekcji skórnych.

Moze jeszcze poszukaj podobnych tematów w sieci i znajdziesz coś lepszego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękie za pomoc.

 

Po trzech godzinach czytania znalazlem nastepujące informację,mozę komuś sie przydadzą.

Erytrodermatoza, zakaźne zapalenie skóry (erythrodermatitis, CE), wrzodowa choroba skóry – zaraźliwa choroba ryb wywoływana przez bakterie z grupy Aeromonas (przede wszystkim Aeromonas hydrophila), czasem także przez Pseudomonas fluorescens, a w akwariach morskich przez bakterie Vibrio. Występuje zarówno u ryb akwariowych, jak i karpiowatych w produkcji towarowej. Przez lata uważana była za przewlekłą postać posocznicy karpi.

Uważa się, że bakterie te są odporne na działanie penicyliny, ampicyliny, siarczanu polimyksyny, wrażliwe zaś są na detreomycynę, kanamycynę, oxyterramycynę, streptomycynę

sposób leczenia
Blokowanie syntezy białka:

Sposób działania antybiotyku polegający na bezpośrednim zahamowaniu syntezy białka w obrębie rybosomu. Rybosom to struktura która zamienia informację genetyczną o budowie białka na faktyczne białko – bez tej struktury komórka nie potrafi syntetyzować białka – kiedy zostanie upośledzona komórka wtedy ginie.

a) Streptomycyna
    - przyłącza się do podjednostki 30S rybosomu i powoduje błędne podstawianie aminokwasów

*Streptomycyna krystaliczna 200 - 300 mg na 50 litrów wody,  uzupełniac co dwa dni + podmiana 20% wody, kolejne dawki 50 % pierwszej dawki, rozkłada się pod wpływem światła (zaciemnienie akwarium) stosowac 5 dni.

i teraz zaczynają sie schody na polskim rynku możemy tylko dostać lek o nazwie Streptomycinum i jest to proszek do przygotowywania roztworu do wstrzykiwań na gruźlice.

Lek a mianowicie enzymy o nazwie aqua-crobes ,który kupiłem też może pomoć ponieważ zmniejszają dla ryb zagrożenie zakażeniami mikrobiologicznymi takimi jak: Vibrio, Pseudomonas, Aeromonas, Streptococcus, Allococcus, Myxobacterium, Columnaris i innymi bakteriami gram-ujemnymi. 
Także zwiekszam dawkę na ogolnym. A jutro wyławiam rybę smaruję jodyną i podaje antybiotyk.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.