Skocz do zawartości
Adrian99

Prawie 200l w obiegu. Nowa solniczka

Rekomendowane odpowiedzi

No i wreszcie ja mogę się pochwalić moim pierwszym Akwarium Morskim, które planowałem już od około 8-9 lat :)

No ale tu nie o mnie tylko o mojej solniczce.

Zbiornik : 69x55x46 (dłxszerxwys) Przód i boki opti, w środku jeszcze Panel 4 komorowy szeroki na 14 cm.

Odpieniacz : Skimz Monzter SH1 na popie hydora.

Oświetlenie: lampa led diy (świeciła u poprzedniego właściciela na tym akwarium i wszystko pięknie rosło :D )

Cyrkulacja : obecnie chińczyk JVP 101 czy coś takiego, w przyszłym tygodniu jebao RW-4, 1 falownik.

Grzałka ; Eheim jager 125w. (nie polecam kalibracja to jakaś tragedia...)

Pompa obiegowa : Aqua Bee up1000

Dozowanie :

Aquaforest : 

Bio s 2 krople dziennie

Pro bio f 1 płaska łyżeczka 5 g dziennie

Pro bio s 2 krople dziennie

-Np pro 2 krople dziennie

Akwarium zostało zalane 30 sierpnia wodą RODI i posolone solą instant ocean (wybrałem ją gdyż jest dość uboga.) 

Następnie 2 września zakupiłem od koleżanki z forum żywą skałę w ilości około 25-30 kg (wybrałem żywą skałę z funkcjonującego już akwarium ponieważ jest ona znacznie bezpieczniejsza od tej sklepowej, dowiedziałem się tego od Pana Bartka Stańczyka po przeczytaniu jego kilkunastu artykułów). Brakującą wodę dolałem z funkcjonującego już akwarium znajomego. 

Wraz z żywą skałą trafiły mi się pierwsze koralowce mianowicie briareum fluo i jakiś zoanthus plus krab (Ciliopagurus strigatus).

Akwarium przez pierwszy tydzień nie pokazywało żadnych symptomów dojrzewania....już myślałem, że udało sie ominąć ;)

Jednak wczoraj wieczorem zauważyłem jakiś glon na skałce kolor zielony i prawdopodobnie Dinoflagellate, no więc dojrzewanie pełną parą.

Martwi mnie natomiast dość duża liczba aptasi, lecz myślę, że walką COLOMBO uda mi się ją wytępić.

Planowana obsada :

1. 2 x amphiprion ocellaris,

2. 1 x jakaś nieduża babka kopiąca (fajnie by było żeby była symbiotyczna z jakąś krewetką.)

3. 1 x pokolec jak najmniejszy,

4. 2 x Lysmata Debelius,

5. Entacmaea quadricolor odmiana różowa i zwykła

chętnie posłucham czy coś jeszcze mógłbym do tego dorzucić czy to już za dużo, zaznaczam że ryby chciałbym wprowadzić na końcu czyli pewnie za około 2-3 miesiące

Obsada koralowa nad jaką myślałem to głownie LPS, zoanthusy, wybrane gatunki fluo miękasów plus może w przyszłości kilka SPS typu montipora, stylophora.

Proszę o rady i jakieś pomysły co do obsady:))

21616617_1558322234233674_1497977983_o.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

zbiorniczek zacny.

Proponowałbym ci na aiptasie krewetki - stadko 5 krewetek np. lysmata bogessi albo innych wurdemani. Pytanie oczywiście jak dużo różyczek już jest? Krewetki moim zdaniem lepsze od chemii. A na razie jeśli jest możliwość to usuwaj je ręcznie, najlepiej po za akwarium. Jak się rozplenią to możesz mieć problem.

Co do obsady to jest sporo ryb, które mógłbyś mieć. Natomiast moim zdaniem akwarium jest za małe nawet na najmniejsze pokolce. Polecam ci wybrać coś z takich gatunków:
Nemateleotris magnifica, Gramma Loretto, Ecsenius stigmatura, pseudochromis friedmani, Chromis vanderbilti (najlepiej małe stadko), Pterapogon kauderni

a pewnie jeszcze wiele innych małych rybek sie znajdzie.

Powodzenia


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bałem się usuwać ręcznie ponieważ wyczytałem że przy odrywaniu moga się jeszcze bardziej rozplenic...

Świetny pomysł że stadkiem Chromis Vanderbilit:)

Tylko pytanie jeszcze ile sztuk najlepiej do takiego akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na aiptasie kup jakieś krewetki, ja miałem lysmata kuekenthali i według mnie starczą 2-3 sztuki. Zgadzam się z kolegą rysio2000, że akwarium jest za małe na pokolce. Jest sporo małych ładnych ryb do takiego litrażu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lysmata kuekenthali rosną dość duże i wytną pewnie wszystkie różyczki, zwłaszcza jak je dasz na początku i nie będą miały co jeść. Lysmata bogessi albo wurdemani są mniejsze i nie koszą aż tak dobrze ale też powinny sobie poradzić. Zwłaszcza z małymi różami.

Chromisów pewnie możesz dać z 5-7 tylko najlepiej kup jak najmniejsze.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej bym był skłonny kupić kilka sztuk wurdemani (ładniejszy kolor niż kuekenthali), co do chromisow to coś ich ostatnio nigdzie nie widzę :P

A to jeszcze zapytam kiedy myślicie żeby wpuścić te krewetki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładniejszy kolor krewetki jest mało istotny, bo i tak będziesz je widywał bardzo rzadko. One prowadzą skryty tryb życia. Wszelkie życie wpuszczaj do akwarium jak będziesz miał pewność, że NO2 i NH4 jest 0 "zero".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetka jak krewetka, ja miałem lysmata kuekenthali bo taka była akurat w sklepie. Jak by była wtedy w sklepie inna to bym pewnie kupił inną. Jedna i druga jest skuteczna w walce z aiptasią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pomysł aby z tylu zbiornika w panelu zrobić filtr glonowy, myślę że miejsca wystarczy gdyż wymiary jednej przegrody to 17cm długość 45 wysokość 14 szerokość.

Wypełnie go prawdopodobnie cheatomorpha. 

Tylko pytanie czym odzielić przegrody -_-

Myślałem nad zwykłą gąbką grubą taką z filtra gabkowego, jednak wtedy zablokowałbym możliwość ekspansji różnego rodzaju wężowideł, skąposzczetów i innych wieloszczetów.

Może ma ktoś jakiś fajny pomysł jak to zrobić  :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i po dłuższej nieobecności coś tam sie pozmieniało w moim akwarium :

Między innymi doszła nowa cyrkulacja boyu wp-4,1 krewetka lysmata amboinensis, 4 ślimaki tectusy.

kilka ujęć z dzisiaj :

 

22093553_1575098769222687_1919868270_n.jpg

22117936_1575098822556015_788757088_o.jpg

22117760_1575098919222672_186559281_o.jpg

Aha z takich znaczących jeszcze to zmieniłem ułożenie skały - z powodu styku ze szkłem w jednym miejscu.

Dodaje jeszcze zdjęcie jak ułożenie skały wygląda na chwile obecną.

Co prawda jest to starsze zdjęcie z przed około tygodnia.

 

22156637_1575106459221918_426961274_n.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam walka z aiptasią, kupiłeś jakiegoś naturalnego wroga, czy walczysz inaczej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walka niestety póki co przy użyciu  środku na aptasie, na szczęście było tylko kilka większych różyczek tak ze łatwo je 'wysadziłem' krewecie kupię jak trafia się jakieś niedaleko mnie:)

Edytowane przez Adrian99 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można wiedzieć skąd jesteś? Według mnie najlepsze na aiptasie są krewetki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.