Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym zasięgnąć porady, jaki reaktor wybrać do akwarium 360 l. Mam mało miejsca pod akwarium bo jest refugium z dsb .Musze zakupić reaktor bo mi kh spada do 6,5 ,a ż tego co wyczytałem to zbyt mało akwarium mam niedługo.Tak w ogóle to nie wiem co trzeba zrobić by reaktor działał .Jakiej firmy kupić .

Podmiany średnio co tydzień nie wystarczają.

hiPodmiany średnio co tydzień nie wystarczają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup pompę i lej Ballinga.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pytałem na forum czy wybrać baling czy reaktor. Tester podpowiedział mi że baling w dłuższym korzystaniu kosztuje drożej a reaktor kosztuje na początku drogo ale potem jest łatwiej w obsłudze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Darek - a na spokojnie poczytaj o reaktorze bo do niego nie można podejść bez wiedzy - na forum jest kilka bardzo rozbudowanych tematów o metodach prowadzenia akwarium i uzupełniania składników w nim. Wszystko tam jest - balling jest najprostszą formą a reaktor cięzko uruchomić ale później jest bezobsługowy.

Edytowane przez D_malisz (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda z tych metod ma plusy i minusy.. zgadzam się z Testerem ale z doświadczenia wiem że jeśli nie planujesz mieć lasu SPS-ow to koszt zakupu reaktora będzie się zwracał baaaardzo długo

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, DarekB30 napisał:

(...)  koszt zakupu reaktora będzie się zwracał baaaardzo długo

są przecież używane za normalne pieniądze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
są przecież używane za normalne pieniądze
Oczywiście że są... do tego butla reduktor zawór pompa dozujaca miernik ph wklady i pyk 2000 zl się zrobiło ;-)
Wszystko można tylko nie zawsze warto.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa do balinga tez kosztuje no i plyny trzeba uzupełniać pilnować dobra pompa to też niezły wydatek 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

sprawdź czy masz miejsce, policz ile płynów trzeb by lać - przekalkuluj koszty .. i wybierz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, silvia napisał:

to akurat średni przykład :D

tak jak napisałem , wszystko można  tylko trzeba wiedzieć co się chce :D 

 

2 minuty temu, abzol napisał:

Pompa do balinga tez kosztuje no i plyny trzeba uzupełniać pilnować dobra pompa to też niezły wydatek 

można kupić proszki rozrobić i dozować ręcznie :D 

wszystko zależy od ilości korali i konsumpcji dobowej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa do balinga tez kosztuje no i plyny trzeba uzupełniać pilnować dobra pompa to też niezły wydatek 

moje wczorajsze parametry kh 6,7

no3 0 

po4 00.3

mg 1410

wapń 380

salifertem wszystko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz zużycie Ballinga na poziomie do 400 ml na dobę to nie ma co się bawić w reaktor. Przy zużyciu większym bym poważnie pomyślał o reaktorze. Weź pod uwagę koszt reaktora, bo to co podali koledzy wyżej to tylko body i to słabej jakości. Do tego body które kupisz u kolegi dolicz butle z reduktorem to koszt co najmniej 300 zeta, do tego elektrozawór za 150 no i porządną pompę której koszt to coś około 1100. Wkłady do reaktora itd. Więc podsumowując, jeśli zużycie proszków masz nie za wielkie to lepiej wyjdzie pompa dozująca i prochy do Ballinga. No i parametry co opisałeś to super ,ale ważne jest tu zużycie np: Mg, Ca, czy kH na przekroju tygodnia. Jeden pomiar nie pozwoli na dobranie dawki dobowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten magnez jakiś wysoki a ile jodu dodawać bo nigdy jeszcze nie dodawalem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ten magnez jakiś wysoki a ile jodu dodawać bo nigdy jeszcze nie dodawalem 
@abzol tak z czystej ciekawości... Pokaz zdjęcie całego swojego akwarium.


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam miękkie których chce się pozbyć trochę sps i lps a miękkich nie chce wogole bo rośnie to jak szalone 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jod - kropla raz / dwa w tygodniu (pomiędzy podmianami) powinna wystarczyć a nie będzie to przesada - nie zrobisz testów to się nie dowiesz :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam miękkie których chce się pozbyć trochę sps i lps a miękkich nie chce wogole bo rośnie to jak szalone 
Wystarczy zdjęcie... znam w większości korale jakie wystepuja w akwarium... jak będziemy wiedzieć o czym rozmawiamy łatwiej będzie doradzać.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor rozleniwia i potrafi platac figle. Pompa do Ballinga tez.

Przy reaktorze musisz pamietac zeby miec dwie butle z CO2 - zawsze sie konczy glowna kiedy jest weekend albo swieto i wszystko zamkniete :). Zapas proszkow do ballinga tez warto miec w szafce bo one podobnie sie koncza.

Glowna zaleta lania plynow z pompy jest takie, ze jak nie masz stalych parametrow to mozesz to ladnie wysterowac, przy reaktorze bedzie to mocno trudne na poczatku.

Ja doszedlem na ballingu do dawki dziennej 650ml i .... sprzedalem wszystkie korale :).

Ja glowne plusy i minusy jakie mialem czy to na ballingu / reaktorze widze takie:

Balling

- sam sterujesz ile czego lejesz

- rozrabianie prochow to tez kontrola czy wszystko dziala

- prochy z POCHs vs markowe sa tanie, ale tak samo dobre (przynajmniej dla mnie)

 

Reaktor

- odciek masz jeden i lejesz albo mniej albo wiecej

- musisz wybrac zasyp, ktory podpasuje Tobie jak i Twojemu baniakowi

Powodzenia


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę to pomieszane ale nie mam czasu przestawić i stoi od 4 miesięcy na środku pokoju nie ma za bardzo narazie się czym chwalić ale szafka jest stelaż też muszę pokleic nowa hydraulika bo akwarium odkupilem Zaraz wstawię zdjęcie tylko muszę jakiś program do zmniejszania ściągnąć.

20170916_185708-1008x756.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
trochę to pomieszane ale nie mam czasu przestawić i stoi od 4 miesięcy na środku pokoju nie ma za bardzo narazie się czym chwalić ale szafka jest stelaż też muszę pokleic nowa hydraulika bo akwarium odkupilem Zaraz wstawię zdjęcie tylko muszę jakiś program do zmniejszania ściągnąć.
20170916_185708-1008x756.thumb.jpg.f47cb49f68c4b8b49cacfbac9588b338.jpg
Dam Ci dobra radę .... nie inwestuj w reaktor bo szkoda Twoich pieniędzy na sprzęt i nauke... akwarium masz "ogarniete" to zrób sobie Ballinga i nim koryguj parametry dużo szybciej i dużo wygodniej będzie.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz baniak wielkością zbliżony do mojego. U mnie mam więcej SPS,  LPS i nie mam takiego zużycia by podpinać reaktor do obiegu. Tak jak napisał Darek lepiej weź kup pompę dozującą tak ze 4 kanały ( zawsze się przyda) niż inwestować w reaktor. Prochy kupisz tanio na Aledrogo i po strachu. Dodałem zdjęcie swojego byś miał porównanie. Ja leje po 208 ml/doba.

20170613_123009.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na jakim sprzęcie to lejesz czy używasz jakiś komputer w akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa dozująca Aqua-trend dozer one. Koputer tylko chiński pH metr, reszta to testy i obserwacja zbiornika. Baniak ma już 2 lata 10 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Abzol ja będę stawial akwa juz niedługo i na początek tez będę dawał balling. Jak mocno wzrosnie zużycie przejdę na reaktor, ale pewnie sporo wody w Odrze upłynie zanim to się stanie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.