Skocz do zawartości
4ear

świetlówki t8 18w

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam takie pytanie czy w 112l akwarium standardowe wymiary z oświetleniem t8 x2 dało by radę trzymać jakieś nie wymagające korale,jak tak to jakie świetlówki musiały by być znaczy ile kelwinów bo mam jedną hagen power glo 15000 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w morskim świecimy około wata na litr - więc do koło 100W brakuje jeszcze 3-4 świetlówek , innymi słowy lampa za słaba o ponad 50%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Oczywiście są korale niefoto :) ale skoro pytasz o takie podstawy jak światło - to nie polecam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
2 minuty temu, 4ear napisał:

nawet na mało wymagające korale ?

Nawet na malo wymagajace. Poza tymi co silvia wskazal. Po drugie przy tych swietlowkach nie znajdziesz odpowiedniej barwy. Przynajmniej w 99% sklepow akwarystycznych morskich. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo mySlałem połączyć hagen power glo 15000k z sylviana coral star 20000k ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

prawda - t8 to już zabytek - teraz T5

Teraz, 4ear napisał:

bo mySlałem połączyć hagen power glo 15000k z sylviana coral star 20000k ?

aż tak bardzo chcesz zaoszczędzić na podstawowej / niezbędnej rzeczy ... szczerze odradzam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale skoro mam taką pokrywę to można ją wykorzystać,prawda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, 4ear napisał:

ale skoro mam taką pokrywę to można ją wykorzystać,prawda ?

niestety nie bardzo - do słodkiego w sam raz ale do morskiego się nie nadaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nadal masz niecałe 40W a nie 100 - bez przeróbki / wymiany pokrywy nie da rady ... chyba że lubisz problemy bo glony będą rosły a korale padały 

ps. to tak jakbyś maluchem chciał ciągnąć przyczepę od tira - da się tylko jak długo i dlaczego tylko z lekkiej górki  ?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupisz, bo są do kupienia takie świetlówki do morskiego to kup co najmniej 4, lepiej byłoby dać 5 lub 6. Jak się domyślam, to masz standardowe akwarium 112l o wysokości 40cm i 4 takie świetlówki do mniej wymagających korali powinny dać radę, tylko musisz dołożyć jeszcze jedną belkę na dwie świetlówki. Kolory muszą być przynajmniej 50/50 niebieskie/białe lub 3 niebieskie na 1 białą, ale to zależy co komu się podoba. Przykładowe sklepy z takimi świetlówkami https://www.akwarystyczny24.pl/swietlowki-t8-c-137_238_240.htmlhttps://www.clarias.pl/t8-c-40_50_104.html i jeszcze sporo innych w sieci znajdziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no mam miejsce tylko na 2 więc muszę poszukać innej pokrywy na akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Tylko w standardoqej pokrywie wcisnij te swietlowki... Grzanie dojdzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, 4ear napisał:

no mam miejsce tylko na 2 więc muszę poszukać innej pokrywy na akwa

albo zdjąć pokrywę - zrobić koronę i powiesić porządną lampę (pokrywa w lato to bankowy wzrost temperatury i zrobi się zupa rybno-koralowa - chyba że masz klimę)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będzie lepsza, bo masz większy wybór świetlówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie 4 świetlówki dobrać trza by było ?

a moze belka 3x24w starczy przeciez w 112 biezacej wody jest okolo 80 l wiec prawie wyjdzie 1w na litr ?

 

Edytowane przez 4ear (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być T5 to niech już będzie lepiej, co najmniej te 4. Lepiej więcej, niż za mało, ale to nie będzie wcale więcej tylko takie minimum. Świetlówki tak jak wcześniej pisałem 2/2 niebieskie/białe, 3/1 niebieskie/biała, jak się Tobie podoba. Bardziej biało lub niebiesko. Dla czego chcesz oszczędzać, lepiej 4 niż 3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok to 4 a nie lepiej na poczatek 4 aktyniczne dac zamiast bialej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sprawdź czy ma 2 osobne kable i da się zapalać za pomocą czasówek po 2 świetlówki czy trzeba przerobić żeby zasymulować świt i wieczór

bo za około 400zł to można sobie zrobić (jak ktoś chce/umie) lampę led ze sterowaniem a nie tylko ON/OFF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, silvia napisał:

Sprawdź czy ma 2 osobne kable i da się zapalać za pomocą czasówek po 2 świetlówki czy trzeba przerobić żeby zasymulować świt i wieczór

bo za około 400zł to można sobie zrobić (jak ktoś chce/umie) lampę led ze sterowaniem a nie tylko ON/OFF

Pewnie trzeba przerabiać. Ja bym zrobił LED lub hybrydę.

 

47 minut temu, 4ear napisał:

ok to 4 a nie lepiej na poczatek 4 aktyniczne dac zamiast bialej ?

 Jak mają być świetlówki, to daj tak jak pisałem wcześniej. W jakim celu na początku mają być aktyniczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a do zrobienia takiej lampy co by było potrzbene,pewno profil aluminiowy /ledy/sterownik/zasilacz co jeszcze ?

a poza tym po co maja sie zapalac wpierw 2 pozniej nastepne 2 zaloze wlacznik czasowy i niech sie zapalaja 4 na raz,pokrywa t8 zle,belka na 4 swietlowki zle bo sie wszystko na raz zapala,to co ta belka ma robic aby bylo dobrze i nikt nie negowal tego co wstawiam rozpalac ma w centralnym,szykowac sniadanie aby byl pan zadowolony.

Edytowane przez 4ear (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta lampa ma dwa oddzielne kable i oddzielne wyłączniki i można ją podpiąć pod czasówki. Ma pojedynczy odbłyśnik i się nie psuje ani nie nagrzewa nie miga ani nie koroduje i co tam sobie jeszcze wymyślą. Mam ją nad akwarium 80x 35x 45h od 3 lat. Nigdy nic się nie stało. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie świetlówki zapalane osobno to też poniekąd oszczędność na prądzie. Zwierzęta nie potrzebują abyś od razu świecił im z grubej rury. Zapalają się dwie (co też daje fajny klimat) korale się obudzą do życia i za godzinkę, dwie dopalasz dwie kolejne kiedy to korale zaczną światło wykorzystywać. Jeżeli się mylę niech mnie ktoś poprawi. 


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.