Skocz do zawartości
arsik

Tunze Turbelle Stream 6060 i akwarium rzeka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Co prawda mój temat nie będzie dotyczył akwarystyki morskiej, ale myślę, że tutaj jest najlepsze miejsce do uzyskania odpowiedzi na moje pytanie. A mianowicie: Czy przy użyciu pompy Tunze Turbelle Stream 6060 ( http://www.vltava2000.cz/shops/7055/images-goods/t6060.jpg ) osiągnę w zbiorniku o dł. 150-180cm i szerokości 60cm szybki prąd wody imitujący akwarium-rzekę? Chciałbym tam hodować zbrojniki, które się właśnie z takiego środowiska wywodzą. Ryby te mają także tendencję do wchodzenia w różnego rodzaju szczeliny i zakamarki, zatem czy owa pompa posiada jakieś zabezpieczenie przed dostaniem się ryby do wirnika?

Z góry dzięki

Pozdrawiam Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzekę???? :( Myślę, że trzeba by było użyć trzech takich pomp umieszczonych na jednej ściance aby w takim zbiorniku uzyskać w miarę silny prąd wody na całej powierzchni, a jeszcze lepiej Tunze 6080.

Zabezpieczeniem w tej pompie są te wycięcia prawie na około całej pompy ale czy nie wpadnie tam zrojnik??? Nie wiem :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może jakieś sugestie dotyczące tego co zastosować, aby uzyskac efekt rzeki itp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna pompa w rogu "prawy-przod" a druga "lewy-tyl" czyli po przekatnej. Jedna dmucha w lewo a druga w prawo i wzdluz szyby. To da niezmienny kierunek pradu wody w akwarium. Od wielkosci pompy zalezec bedzie, czy to bedzie Wisla czy Martwa Wisla.:(, ale rzeka bedzie.

Nie wiem jak silnego pradu sie spodziewasz ale przy tych 2x6000 l/h ryby slodkowodne beda juz mialy troche do roboty (choc potok gorski to nie bedzie). Powiedzmy, ze po 180cm prad wody bedzie b.delikatny. Naprawde silny prad osiagniesz dopiero wiekszymi pompami. Tylko czy te rybki naprawde az tyle potrzebuja?:) Ty wiesz lepiej.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę gdyby się chciało uzyskać prąd wody biegnący w jednym kierunku na całej szerokości akwarium trzeba by było użyć silnych pomp zewnętrznych. Otwory w bocznych ściankach i to wszystko połączone hydrauliką.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium ma 60cm szerokosc, zakladajac ze tez 60 wysokosci, to jest 3600cm2 przekroju. rura fi 40 ma przekroj 12.5cm2. Roznica w przekrojach jest 288 razy.

Przy predkosci w calym przekroju "akwariowej rzeki" np.1m/s (3,6km/h) woda w rurze musi plynac 288m/s - co jest nierealne :(

Mysle, ze dla arsik wystarczy, aby w pewnym miejscu akwa byl silny prad, a gdzies indziej slaby lub w ogole w druga strone.

Przy dlugosci akwa 150-180cm to raczej pompy z silnym i waskim strumieniem.

Pomijajac srednice rur, to przy akwa 60szerokosci x 60 wysokosci, zeby woda plynela 1m/s (cala objetosc akwarium przesunac o 1 metr w ciagu sekundy) to pompy musza miec wydajnosc 360 litrow/sekunda czyli 1 296 000 l/h, (jeden milion dwiescie dziewiecdziesiat szesc tysiecy litrow na godzine)

A predkosc 1m/s to raczej starorzecze, a nie Wisla czy tym bardziej Dunajec:D

P.S. mam nadzieje, ze nie pomylilem sie w rachunkach, bo liczylem w pamieci


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr

Poniewaz to jest zbiornik zamkniety, to jedna polowa musi plynac w lewo a wracac prawa strona. To moze wystarcza pompy 648 000 l/h?:) (nie uwzgledniajac efektu tarcia wody o szyby).

A ja bym jednak pozostal przy pompach Tunze Stream. Daja rowny i lagodny prad wody (bo szerokim strumieniem). Takie dwie po 8500 l/h, mielace wode jak w pralce, to juz by byla rzeka. Jak bym byl ryba, to bym sie ustawil w srodku akwarium i patrzyl jak inni smigaja po scianach.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No oczywiscie, ze tez przychylam sie do pomp wewnetrznych :)

Moje wywody dotyczyly sytuacji gdyby chciec zrobic taki modelowy przeplyw przy uzyciu pomp i hydrauliki zewnetrznej (jak proponowal Rebciu).

Mysle ze w kazdej, nawet gorskiej rzecze sa strefy gdzie woda plywnie wolniej lub prawie calkiem stoi.

Pisalem o pompach o waskim strumieniu w kontekscie dlugosci zbiornika.

Ale najlepiej wyprobowac w praktyce.

EDIT:

@Stani, a jak napisales o tym staniu po srodku i patrzeniu jak inni smigaja po scianach, to przypomnialo mi sie jak bylem maly i bylem u ciotki ktora miala chomika, i patrzac na chomika jak zapierdzielal w kolowrotku myslalem - dokad on sie tak spieszy :)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani, a tak swoja droga to dosc mocno zastanawialem sie (tzn. caly czas sie zastanwiam) czy by pomp wewnetrznych nie zastapic zewnetrznymi z zastosowaniem srubunkow przez boczne szyby akwa.

Pozwoliloby to uniknac (a przynajmniej ograniczyc) ilosc pomp cyrkulacyjnych w srodku w akwa. (oczywiscie mysle teraz o solniczce)

I zastosowac jakas pompe zewnetrzna o duzym wydatku ale malym podnoszeniu (bo nie potrzebna zdolnosc do podnoszenia, a cisnienie bedzie potrzebne tylko do pokonania oporow tarcia o scianki rur)

Gdzies w necie widzialem takie akwa, ze w bocznych scianach byly dziury i zamontowane srubunki/przelotki i polaczone rurami z pompa.

Fajne to, bo z pompami wychodzi sie poza baniak,

ale efektywnosc i zuzycie pradu juz gorzej.

No sam nie wiem ....


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze otwor w srodku dna akwarium i tam wstawic stary wirnik od pralki? Silnik bylby pod dnem.:)

Ja mysle, ze jak sie tu dalej bedziemy produkowac, to Arsik ucieknie z tym pytaniem do slodkowodnych.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Arsik ucieknie z tym pytaniem do slodkowodnych.:)

czego jemu i nam zycze :)

Zartowalem :D

EDIT:

@Arsik, kup jedna Tunze 6080 ustaw i zobacz czy efekt bedzie zadawalajacy.

Jezeli nie, do daj druga taka sama.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, takie rozwiązania ze śrubunkami uwielbiają amerykanie. Tam w co drugim akwarium dno i tylna szyba mają po kilka otworów. Ostatnio często widzę jak te wszystkie rury podłączone są do takiego "ustrojstwa" działającego jak SCWD tylko ze sterowaniem elektrycznym, przeznaczone na silne przepływy oraz kilka wylotów wody. Nawet pewien sklep w Polsce ma w ofercie takie cudo. Kto wie może jak będę budował swoje "nowe" to może coś takiego zamontuję.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys widzialem tez takie amerykanskie ustrojstwo, Chodzilo chyba o falownik. Nad akwarium wisial zbiornik jak stara spluczka klozetowa. Do tego zbiornika byla pompowana woda z akwa i gdy sie napelnil to te pare litrow za jednym razem wpadalo spowrotem do zbiornika powodujac zmiane poziomu wody, fale i zawirowania.:)

Ciche to pewnie nie bylo.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, czegoś takiego nie widziałem :) To o czym pisałem ma kształt kilkunasto centymetrowego walca do którego podłącza się pompę i rury wylotowe. Montuje się to za akwarium lub pod akwarium. Dość ciekawe "ustrojstwo" tylko kosztowne.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo SCWD i jego cena to jedna sprawa, a sprawnosc calego systemu to druga.

Stosujac np. pompe Red Dragon 14tys. L/h o mocy 115W uwzgledniajac opory na rurach mamy ok.10-12tys. L/h za 115W mocy elektrycnej.

(przy podlaczeniu SCWD - nawet elektrycznego to pewnie 10tys.L/h to max)

przy 2 pompach Tunze - Turbelle Stream 6000, mamy po 7tys.L/h i 15W pobieranej mocy elektrycnej z kazdej.

Czyli w przyblizeniu mamy ten sam (regulowany z 2 pomp) strumien wody, za to 2x15W zamiast 115W z RedDragon. Roznica 85W niby niewielka, niby.

Cenowo tez 2xTunze kosztuje mniej wiecej tyle, co 1xRedDragon 14000.

W Tunze jeszcze sterownik, ale w Red Dragon potrzebne SCWD, hydraulika, srubunki oraz zawory przy kazdym srubunku, bo przy awarii/wymianie pompy/SCWD woda by zleciala do poziomu srubunku - cena na jedno wyjdzie, jak nie wiecej w Red Dragon.

W hameryce prad tani, to 100W w ta czy tamta nie robi roznicy. ale 100W/h (0,1kWh) x 24h x 30 dni x 365dni/rok x 0,36zl/kWh = 9460 zł/rok.

Za sama ROZNICE w rocznym zuzyciu pradu mozna jedna Tunze 6000 kupowac co rok.

(albo skrzynke wodki:D )

Wiec IMO, sprawa do glebszego zastanowienia sie.

Z jednej strony brak pomp w akwa, z drugiej ta przyjemnosc troche kosztuje.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"30 dni x 365dni/rok"

To ile kurde dni ma rok?:) Musi jakis dluzszy bedzie.. Mocno przestepny.

"Za sama ROZNICE w rocznym zuzyciu pradu mozna jedna Tunze 6000 kupowac co rok. (albo skrzynke wodki )" -lece z tym do zony - nareszcie mam to na pismie:yes


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi wyszlo troche ponad 300 zl, po ile jest lodowa? moze nie starczyc na skrzynke :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arsik zniknął !

Przestraszył się, że chcecie zamordować jego zbrojniki.


Akwa 500 l z LR Sump 250 l z refugium. Obieg Red Dragon 6500 l. Cyrkulacja Tunze 6100 x 2 szt. z Multicontrolerem. Odpieniacz BK 200 De Luxe. Oświetlenie - 8x T5. Suplementacja - Ca i Kh proszki FM, Mg GroTecha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo dal takie pompy, ze mu boczna szybe wywalilo:D

Teraz wywierci otwory, wklei komin i boczna szybke i zacznie jak czlowiek:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie!

Właśnie czytam to napisaliście i się uśmiałem. Wszystkim serdecznie dziękuję za odpowiedzi, podpowiedzi itp. Co do mego akwarium to ono jeszcze w garażu więc powódź albo wciągnięcie przez wir mi nie grozi ;-) Najpewniej chyba zdecyduję się na TSS 6080 i zobaczę jak to miesza ;-) Najwyżej będą miały tylko kawałek rzeki, a drugą cześć łagodny prąd ;-) Albo ustawię akwarium ze spadkiem i wtedy będzie prawdziwa rzeka ;-)

Pozdrawiam serdecznie

Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani, na swoje usprawiedliwienie moge tylko powiedziec, ze post pisalem o godzinie kryzysu sennego :)

Mialem projekcik do zrobienia na rano, bylem troche juz tym zmeczony i tak dla odprezenia pisalem posta.

No i faktycznie rok wyszedl (bardzo) mocno przestepny :)

Ale za to mamy zuzycie pradu w perspektywie przecietnego 30`letniego kredytu hipotecznego :D

@Zizi, na skrzynke nie starczy, ale od srody do niedzieli wieczor da rade :D


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.