Skocz do zawartości
abzol

Zawór zwrotny na powrocie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy ktoś mi podpowie czy zakładał zawór zwrotny na powrocie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po co zakladac  zawor  na powrocie .nie ma takiej potrzeby .przytlumisz pompe to automatycznie strata obiegu i niepotrzebna strata energi elektrycznej. Chyba ze masz trojnik na powrocie i podlaczony np.filtr przeplywowy . Czego ja nie polecam. Medzy innymi  ciezko jest ustawic i zsynchronizowac . Filtr przeplywowy mam na osobnej pompie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że po wyłączeniu pompy ciągnie wodę do sumpa 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był już temat  z linkami do takich zaworów .Zawór  zdaje się armatury basenowej z kulą  . Wyszukiwarka na forum  pomoże . 

ps: https://baseny.pl/185-zawory-zwrotne
 

Po wpisaniu w wyszukiwarkę  : 

 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, abzol napisał:

Chodzi o to że po wyłączeniu pompy ciągnie wodę do sumpa 

 

takie zawory dostaniesz w Budmechu w Woli Mrokowskiej. budmech.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko dwa razy większa pompa potrzebna będzie kulka czy talerzyk mocno dławi przepływ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem z zaworami zwrotnymi jest taki, że wymagają regularnych przeglądów.

na rancie i uszczelce zbiera się osad, mimo to zawór działa ok i podczas karmienia czy czyszczenia podłoga jest sucha. Po jakimś czasie osad spowoduje, że zawór przy odwróconym kierunku zacznie cieknąć. wody nie będzie na tyle dużo, żeby zalać podłogę w czasie czyszczenia, ale wieczorna awaria prądu może już spowodować poranną kałużę. 

rozkręcenie i oczyszczenie zaworu pvc zajmuje maks 5 minut, ale trzeba o tym pamiętać przed urlopem :P

@boo12 zawór zwrotny ogranicza przepływ jak kolanko 45 :thumbup:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób na powrocie (bezpośrenio pod lustrem wody) otworek, wtedy po wyłączeniu pompy powrót się zapowietrzy i spłynie do sumpa niewielka ilość wody.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam powrot na zewnątrz akwarium po przeciwnej stronie komina

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zawór założony na powrocie zaraz za pompą. Na codzień jest otwarty na maksa, ale jak trzeba wyłączyć obieg moim zdaniem się przydaje, bo naprawdę nie wiele wody spływa do sumpa. Dodatkowo, tak jak pisał baszurek, mam wywierconą dziurę na powrocie pod lustrem wody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.