Skocz do zawartości
BeRsErK

Zakładam morskie ?:)

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek - Witam :D

Z akwarystyką(słodkowodną) mam doczynienia od 14 lat ale o akwarium morskim marzyłem od zawsze.

Wcześniej kwestia finansowa nie pozwalała zrealizować marzeń ale to się zmieniło i mogę działać.

Mam baniaczek 126 litrów po zlikwidowanym słodkowodnym i postanowiłem w nim urządzić sobie mini rafę.

I teraz sedno sprawy - czy moglibyście podać mi niezbedny sprzęt jaki będzie potrzebny do startu morskiego?? Jedni piszą, że wymagany jest odpieniacz inni, że do tak małego akwa nie??

Jaki filtr i jakie/ile pomp. Chcę kupić w miarę dobry sprzęt ale z drugiej strony mówię nie na 2000zł za filtr :)

Dzięki za pomoc - Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 70l ktore mam nadzieje ze w tym miesiacu zaleje juz woda

i na sprzet wydalem okolo 1400 zl

tak po krotce:

pompa AquaBee U2000

RO

odpieniacz Miniflotor+ pompka

sol 4kg IO

oswietlenie 2xT5 + 2x T8

grzalka, jakies rurki, testy, hydrometry i inne takie drobiazgi

pozdrawiam

artur sobolewski


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie pierwsze co ma byc w tym akwarium: same ryby, koralowce miekkie a moze twarde?

Najwazneijsze jednak to:

- zywa skala (min. 10kg),

- dobre swiatlo (HQI, T5 - polecam),

- RO,

- odpieniacz.

- dobra grzalka.

Odpieniacz nie musi byc jakis nie wiadomo za ile, moze byc spokojnie na kostke, np. AquaMedic Midiflotor (ew. Miniflotor).

Do tego moze jakies dwie pompki do robienia ruchu wody w akwarium (lepiej dwie slabsze niz jedna silna). Ogolnie polecam jesli to mozliwe zrobienie sumpa a jesli juz nie sump to chociaz panel filtracyjny. Mozna jednak i bez tego sie obyc. Wtedy sprzet bedzie siedzial w akwarium. Da sie jednak go zamaskowac skalkami.

Jesli ma to byc rafa z twardymi koralowcami moze okazac sie niezbedny rektor wapnia. W przypadku jednak fisch-only i miekkich da sie utrzymac takie akwarium stosujac tylko podmiany i ewentualnie korygujac parametry gotowymi preparatami.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w moich 70 litrach jest:

oswietlenie: 2xT5 24W Ati AquaBlue+stat elektroniczny 2xT8 18W+stat tradycyjny

cyrkulacja: 2xpompy o wyd 486 l/h+filtr kaskadowy przerobiony na mini-refugium ok 600 l/h

odpieniacz: tunze 3110 pionowy (polecam, mam go do akwa 160 litrow), choc miniflotor tez bedzie okey, a sam ok 5 m-cy jechalem w ogole bez odpieniacza:D

zywa skala: ok 12-14 kg (nie wiem dokladnie bo dokladalem po kawalku-akurat tego sposobu nie polecam)

grzalka 75-100W, testy (azotyny/azotany, amonia, ph, kh, wapn, magnez, jodyna, choc na czas dojrzewania wystarcza 3 pierwsze), termometr

filtr RO (sam nie posiadam, kupuje wode w akwarystycznym, ale mozna i z apteki, taka do robienia lekow, choc warto spytac skad oni taka wode biora, bo ostatnio dowiedzialem sie, ze niekiedy stosuja niskozmineralizowana wode pitna z butelek np Nata lub Zywiec:D - nie zartuje, rozmawialem z kierownikiem dosyc duzej apteki w Gdansku)

sol do wyboru, jakies mikroelementy (choc przy malej obsadzie mozna to zalatwic podmianami wody - ja podmieniam 5 litrow tygodniowo)

Gawel - a jakiej wody uzywac tylko dla ryb? co do zywej skaly to oczywiscie, ze tak z 2, znanych mi, powodow: jest to naturalna filtracja denitryfikacyjna oraz w ten sposob zapewniasz minimum naturalnego otoczenia rybciom, badania w USA dowiodly, ze ryby trzymane tylko w otoczeniu plastiku sa bardziej podatne na stres, choroby i utrate naturalnego wybarwienia


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za liczne odpowiedzi :D

A po ile sprzedają wodę oczyszczoną w akwarystycznych - może narazie bym się skusił na tą metodę ??

Rozumiem, że mineralna woda nie spełnia warunków czystości??

Czy przy wymieszaniu żywej skały ze skałą wysuszoną pochodzenia morskiego nie otrzyma sie po pewnym czasie wiecej skały żywej ??

Czy dwie pompy 375l/h będzie za mało jak na 126l?

Dzięki jeszcze raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Ja w 126 litrach mam 2xMaxiJet 1000l/h i dodatkowo kaskadę AquaClear 300, czyli teoretycznie kolejne 500-1000l/h :D.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gawel-nie zartujesz z ta kranowa, prawda? masz moze jakies zdjecia akwa? jakie gatunki ryb trzymasz? ile i w jakiej pojemnosci? slyszalem, ze ludzie robia dolewki z kranowki, ale nie chcialo mi sie wierzyc, teraz wierze :D

Berserk (Myth rzadzi:D) jesli pomieszasz zywa skale z martwa to po jakims czasie uzyskasz wlasnie zywa, podobnie jest z tufem, ale jaki to czas to nie mam pojecia

co do mineralki to mysle, ze spelnia, a woda w akwarystycznych kosztuje od 0,20 do 1,00 zl za litr slodkiej w Gdansku


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra to może mi pomożecie w innej kwestii - jak napowietrzać morskie i gdzie zamieścić pompy(2x900l/h) cyrkulacyjne ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie powiem na temat tamtej pompy, bo nie znam jej. Nie napowietrza się akwarium morskiego (a ściślej mówiąc samo się napowietrza), ponieważ duży ruch wody przy powierzchni oraz praca odpieniacza wystarcza do zapewnienia odpowiedniej wymiany gazowej i natlenienia wody.

Co do umieszczenia pomp cyrkulacyjnych to każdy robi to inaczej, sam musisz sobie z tym poradzić doświadczalnie. Ustawiasz tak żeby widoczny był w każdym zakamarku akwarium ruch wody, nie może być wody stojącej.

Jeśli chodzi o ukrycie pomp to możesz się pokusić o jakieś umieszczenie za skałkami albo inaczej, ale trzeba wziąć pod uwagę, że trzeba je co jakiś czas czyścić i musisz mieć do niej łatwy dostęp. Ja mam na bocznych szybach, co nie jest estetyczne, ale łatwo mi się je wyjmuje. Poza tym zrobiłem sobie z PVC takie uchwyty na pompki, które wiszą na listwie wzmacniającej szybę czołową. Dzięki temu przyssawki nie są potrzebne i nie martwię się odpadaniem pompek od szyby.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś mi powiedzieć czy odpieniacz miniflor Aquamedic'a ma od razu pompkę??

Na stronie um-um pisze tylko, że ten odpieniacz jest zasilany przez zewnętrzną pompkę ale nie pisze czy jest ona wliczona w zestaw :/

http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_76_23_364&products_id=1040

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miniflotor jest bez pompki. Najsłabsze modele pompek odpadają,

potrzeba coś silniejszego np. Hagen ELITE 803 (w UmUmie pewnie nie ma)

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy pompka ta musi być powyżej urządzenia bo przyznam, że miejsce mam tylko na szafce pod akwarium :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być pod, ale wtedy warto zastosować zaworek zabezpieczający - kosztuje grosze, a może Cie uchronić przed zalaniem.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bioflotor i on już jest z pompą która zasysa mi wodę i powietrze do odpieniacza moze takie coś byś kupił ?


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz zarzucić link gdzie mógł bym zobaczyć to cudo...i jego koszt :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, trzy dni temu włożyłem skałkę (ok. 11 kilową) do świeżego baniaczka a dziś widzę ślimaka(wielkości średniego zatoczka) chodzącego po niej.

Po kształcie muszli wykluczam jakiekolwiek ślimole słodkowodne jakie mam w innych baniaczkach(jeśli istniała by szansa, że przeżyją w solance :) ).

Muszla jest stożkowata ale mocniej spłaszczona niż u świderków - coś ala polska błotniarka.

Macie pomysł co to??

PS. niewiedziałem, że organizmy morskie mogą przeżyć w wysuszonej skale(ok. 3 tygodnie)??

Szok ale miły bo baniak jest narazie na starcie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to gratulacje. Napisz coś o set upie tego zbiorniczka. Sprawa ślimaka troszkę trudna bez zdjęcia, jest ich tyle że nie łatwo strzelić nazwę.

Cześć


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.