Skocz do zawartości
zho

Przekladam 60l do 100l + 40l sump.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie przekladam sobie moje 60 l rafke z 2-ma blazenkami i garbikiem do 100l +40l sump i sie zastanawiam czy dawac podloze ze zwirku koralowego. W sumie jeste wiele za i przeciw.

Jedni mowia ze podloze ladnie buforuje wode, a drudzy ze stanowi siedlisko szlamu i zrodlo azotanow.

Docelowo chce wpuscic do tego baniaczka jeszcze jakies Haliocheresy lub cos o podobnym dzialaniu na wieloszczety.

Radzicie sypac, czy nie sypac zwirek?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie wole piasek :wink


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też zastosowałem żyjący piasek. Zawarte w nim substancje mineralne i pierwiastki śladowe stabilizuja parametry wody. Dodatkowo, ze względu na zawarte w nim szczepy pożytecznych bakterii, działa on podobnie do żywej skały.

Także akwarium wygląda bardziej naturalnie a dla niektórych zwierzątek jest takie podłoże

wprost konieczne.


Zbiornik 65 l oraz panel filtracyjny 10 l Swiatło: (3 x 24 W T5) Piasek żyjšcy i skała (10 kg) - od 07.03.2007 Do odpieniania używam Miniflotora. 2 x Chrysiptera parasema (ryby), wieloszczet, Anthelia, Sinularia, Rhodactis, algi Caulerpa prolifera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to jest juz 3-letni piaseczek z mojej 60-tki i zwazywszy na ilosc wieloszczetow i wszelakiego zycia w nim buszujacego mozna by go od biedy potraktowac jako zywy piasek.

Wykombinowalem sobie, ze dam go do Sumpa w pojemniczku plastikowym (taki kotnik) i zrobie tak zeby przeplywala przez niego woda ze zbiornika glownego.

Poza tym forum spotykam sie z poradami raczej typu wez daj sobie spokoj z piachem zostaw gola szyba niedlugo sie slicznie zagloni i bedzie gites. Ale co bedzie jak mi jakies pasqdne nitkowate wyrosna, zamiast slicznych fioletowych wapiennych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo ludzi pyta sie co i jak a potem i tak robia poswojemu:D


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZHO moze zainteresuje Cie jak ja to planuje w przyszlym akwarium - umyslilem sobie, ze przez pierwsze kilka miesiecy ( a jak bede mial cierpliwosc to do roku) w akwarium ekspozycyjnym nie bedzie zadnego piasku, ale od poczatku planuje rodzaj "refugio-DSB-filtru glonowego". Na czym ma to polegac? Jedna z komor w sumpie ( pewnie wielkosci 30x30x30, albo cos kolo tego) wypelnie do wysokosci 20-25 cm piaskiem, wrzuce kilka nieduzych kawalkow skaly i glony. Po tym jak akwarium mi sie ustabilizuje, skala wypyli etc etc etc w ekspozycyjnym wyladuje okolo 1 cm warstwa piasku. Jak to wyjdzie w praniu to nie wiem :) Tak pod rozwage, moze ktorys z pomyslow Cie zainteresuje. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedlug zeznan domownikow, bo nie widzialem tego osobiscie - wrocilem do domu na "dokonane", ta wurdemanii zabila i zaczela jesc druga wurdemanii. Czy to naprawde ona to pewnie nigdy sie nie dowiem, ale tak przylgnela do niej etykietka "zabojczyni". Ale swoja droga moja sygnaturke trzeba traktowac z lekkim przymrozeniem oka :) Ja tam ta krewetke cholernie lubie, mimo ze kawal z niej drania. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz wpuscilem do mojej 60l nano 2 blazenki klarka i L. debelius a nastepnego ranka po 6 cm bydlaku L. debelis nie bylo sladu: (

Nikt nie wie, kto sobie zrobil kolacje za 65 pln :) Podejrzewam zone. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety l. wurdemanii gdy sa głodne i nie mają gdzie sie kryć moga byc do siebie bardzo agresywne . Więc jak były słabo dokarmiane albo nie miały miejsc do ukrycia to mogły się pożrec ze soba. Poza tym podczas wylinki w małych akwariach mógł im zrobic krzywdę jakiś pseudochromis/pseudochelineus czy cokolwiek innego.

Jak jest duzo kryjówek i zakamarków można trzymać ich całe stado.

Podobnie się ma z agresją wewnatrzgatunkową u krewetek tańczących w małych akwariach zestaw 1 samiec + 6-7 samic kurczy się szybko do pojemności zbiornika

Pozdrawiam


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zho jak dlugo aklimatyzowales krewetke? Z nimi trzeba naprawde bardzo bardzo ostroznie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy owak, podloza ze zwirku koralowego bym nie dawal. Czyba, ze ziarenka tego zwirku sa wielkosci drobnego piachu.

A poniewaz jeden worek 9kg zywego piachu wystarczy to kupilbym nowy.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im grubszy tym wiecej detrytusu wejdzie miedzy ziarna.

Zywy piach o ziarenkach od 0,5 do 1,5 mm- to jest to.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani ma jak zwykle racje, przy zbyt duzej granulacji detrytus bedzie sie mocno zbieral i beda same klopty: redox w dol, fosforany itd... Lepiej go wywalac z systemu, jesli masz mala granulacje i duza cyrkulacje to wiekszosc wylapie filtracja mechaniczna.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uppss! Pare cm mi przybylo:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i po przenosinach:)

Paluchy mnie bola bo mimo uzywania rekawiczek jakies takie dziwne ostre badziewia pociachaly mi paluch opuszki :)

Poniewaz zaloztylem mam nadzieje ze slusznie ze jesli wezme 90% starej wody i uzupelnie ja swieza woda to mzoe traktowac zbiornik jak zbiornik po duuzej podmianie wykonalem co nastepuje

Wlalem 49l solanki do baniaka 100l

Sprawdzilem zasolenie i temperature ze nie wspomne o pH

Gdy bylo takie samo jak w zbiorniku starym przenioslem kamloty i dolalem wiaderko wody ze starego.

Szyba swiecila jak .... na wiosne.

Zaczalem zalewac sumpa stara woda i zasypalem go starym zwirkiem poddanym delikatnemu plukaniu w solance. Oj sie szlamu wyplukalo.

Zalalem przelew za 7 razem sie udalo zalac go skutecznie :")

Dalej sie wqrzalem, na dno i zastanawiame sie co sie stanie jak pierdyknie jakis kamien na szybe.

Wpuscilem pustelniki. to twarde ruski sa, niech wybadaja teren :)

Wzialem worek ze zwirkiem i posypalem pierwszy plan. w miedzy czasie gdy tak myslalem dolalem jeszcze 14 l wody

Spadla temperatura.

Wlaczylo sie grzanie.

Odpalilem Fluwala, ktory przepompowuje wode miedzy sumpem a akwa zasadniczym.

Oj bialo sie zrobilo :D Fluwal sie dosyc dlugo i szczesliwie odpowietrzal nie wiem moze fakt ze jest bez wkladow tak na niego dziala.

Okolo godziny 22 sie przejasnilo wiec wpuscilem rybki i krewetkie Paleomon zlapane w zatoce gdanskiej onegdaj.

Rybki brykaja.

Podjely normalna dzialanosc a nawet zaczely lykac platki ktore im ostroznie podalem

Zgaslo swiatlo ide podgladac nocne zycie baniaka.

Nie znalazlem sladu po L. debelius.

Trzeba bedzie dolozyc ze 2 swietlowki. :D

Wylaczyl sie termoregulator. temperatura wrocila do 26C. Koralowce twarde otworzyly polipy.

Po ogledzinach sumpa pozostaje mi stwierdzic ze piasek (3 letni) jest nadzwyczaj zywy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.