Skocz do zawartości
Juras

Podmiana wody/pompa obiegowa akwarium 250-300l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam kilka pytań:

1. Jak zorganizować sobie podmianę wody?

Ja widzę to tak:

W sumpie będę miał dodatkową pompę z wężem ogrodowym dł. kilka metrów - włączam pompę i spuszczam wodę do ubikacji wspomnianym wężem - na sumpie będę miał zaznaczone jaką ilość mam spuścić. Po spuszczeniu wody ze zbiornika obok sumpa ( solnaka z falownikiem) drugą pompą pompuję wodę z tego zbiornika do sumpa, tak samo jak wcześniej uzupełniam pod "kreskę".

Czy ktoś ma podobnie to zorganizowane? Może jakieś pomysły?

Zbiornika jeszcze nie mam, w planach jest 250-300l o wymiarach 100x50x50 lub 100x55x55 (na korale miękkie, lps i rybki), na chwilę obecną kompletuję jeszcze sprzęt, a zanim ruszę chce mieć wszystko skompletowane.

 

2. Jeśli będę chciał mieć na wylocie z pompy jakiś baypas np. na lampę UV to jak powinno to być podłączone?

Moja propozycja:

Pompa--> trójnik---> wylot wody do zbiornika głównego

                           -----> z trójnika drugi otwór ---> zawór-->lampa UV---> wylot z lampy do sumpa

3. Czy pompa dcp 5000 nie będzie za mocna? Już ją kupiłem i zastanawiam się czy nie wymienić na dcp3000 (4000 nie mają).

 

Jeśli chodzi odpieniacz to jest to SC120 hisea na pompie z wirnikiem igiełkowym dc1200 (ponoć ta sama pompa jest deltecu sc1351).

Co do dolewki to będzie autodolewka z pompą i czujnikami (jedna komora w sumpie).

Lampa led Mars Aqua (chinka) 300 W. Dł. 80 cm.

Falowaniki Rw-8 i Reef cyrkulator Aquael 4000.

Grzałka aquael 300W.

Start na suchej skale --> mam przygotowane 40 kg, ale nie wiem ile wejdzie.

Piasek araganitowy w granulacji 3-5 mm jakieś 12 kg, 1-2 mm jakieś 7 kg. (Korallen-Zucht Korallensand Aragonit Natural)

Podałem więcej info bo zawsze jak się zadaje pytanie to wszystko trzeba podać.

Edytowane przez Juras (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu wybrał bym zbiornik 100x60x50. Powierzchnia dna jest moim zdaniem kluczowa ponieważ gwarantuje swobodę aranżacji i łatwość w prowadzeniu. 

Pompa zwłaszcza z regulacją nigdy nie będzie za mocna...

Bypass - pompa, trójnik,zawór na linii za filtrem, wyloty. W przeciwnym razie nie będziesz miał pełnej możliwości regulacji przepływu przez filtr. 

A co do podmiany to pomysł powinien się sprawdzić. W sumie wyjdzie na to samo jak podmiana na wiadro...

A reszta sprzętu jest dobra. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...Ja robie w sposob nastepujacy.Mam dwa jednakowe wiaderka,jedno z gotowa solanka,drugie puste...Wkladam wezyk do sumpa,zasysam i wciagam caly detrytus,jezdzac wezykiem po dnie,napelniajac wiadro do momentu,kiedy sump jest czysty (zazwyczaj jest to polowa wiadra),potem to samo robie z akwarium,czyszcze dno (nie mam piasku),wciagajac caly syf,ktory sie utworzyl...Pomiedy czasie plukam w odciagnietej wodzie Siporax,myje odpieniacz w occie (nie za kazda podmiana)...Korzystajac z tego ze obniza sie poziom wody w akwarium,staram sie w miare dokladnie wyczyscic szklo,przedmuchac skale,etc...Jezeli sie zdarzy ze bede musial odlac wiecej wody,czekam az sie ustoji brudna i napelniam delikatnie akwarium i znowu moge odsysac...Gdy czyszczenie jest zakonczone a wiadro na brudna wode zapelnione,napelniam sump czysta woda a jak zmiesza sie z woda z sump'a to zalaczam na chwile pompe obiegowa i wylaczam,kiedy poziom wody w ostatniej komorze zaczyna sie obnizac,po czym czynnosc powtarzam...Najwazniejsze jest by bylo tyle samo wody brudnej i nowej solanki...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, dadario napisał:

Na Twoim miejscu wybrał bym zbiornik 100x60x50. Powierzchnia dna jest moim zdaniem kluczowa ponieważ gwarantuje swobodę aranżacji i łatwość w prowadzeniu. 

Pompa zwłaszcza z regulacją nigdy nie będzie za mocna...

Bypass - pompa, trójnik,zawór na linii za filtrem, wyloty. W przeciwnym razie nie będziesz miał pełnej możliwości regulacji przepływu przez filtr. 

A co do podmiany to pomysł powinien się sprawdzić. W sumie wyjdzie na to samo jak podmiana na wiadro...

A reszta sprzętu jest dobra. 

Ok. Czyli powrót z filtra do sumpa tak? Co do zbiornika to się jeszcze zastanawiam.

6 minut temu, Iceberg napisał:

Hej...Ja robie w sposob nastepujacy.Mam dwa jednakowe wiaderka,jedno z gotowa solanka,drugie puste...Wkladam wezyk do sumpa,zasysam i wciagam caly detrytus,jezdzac wezykiem po dnie,napelniajac wiadro do momentu,kiedy sump jest czysty (zazwyczaj jest to polowa wiadra),potem to samo robie z akwarium,czyszcze dno (nie mam piasku),wciagajac caly syf,ktory sie utworzyl...Pomiedy czasie plukam w odciagnietej wodzie Siporax,myje odpieniacz w occie (nie za kazda podmiana)...Korzystajac z tego ze obniza sie poziom wody w akwarium,staram sie w miare dokladnie wyczyscic szklo,przedmuchac skale,etc...Jezeli sie zdarzy ze bede musial odlac wiecej wody,czekam az sie ustoji brudna i napelniam delikatnie akwarium i znowu moge odsysac...Gdy czyszczenie jest zakonczone a wiadro na brudna wode zapelnione,napelniam sump czysta woda a jak zmiesza sie z woda z sump'a to zalaczam na chwile pompe obiegowa i wylaczam,kiedy poziom wody w ostatniej komorze zaczyna sie obnizac,po czym czynnosc powtarzam...Najwazniejsze jest by bylo tyle samo wody brudnej i nowej solanki...

Jak często robisz taką podmiankę/czyszczenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli powrót do sumpa to niestety omijasz pełny obieg a więc lepiej było by mieć mocniejszą pompę aby był szybszy obieg sump/główne szkło. Jest to zdecydowanie popularniejsze rozwiązanie bo prostsze. 

Ewentualnie możesz zrobić z filtra powrót do akwarium...średnio opłacalne ale wtedy masz pewności że filtr w 100%mieli brudną wodę... Czy to aż tak ważne i potrzebne musisz zdecydować sam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Juras napisał:

 

Jak często robisz taką podmiankę/czyszczenie?

Dobrze by bylo,gdybym robil co tydzien,czasami nie robie przez dwa tygodnie...Plukanie Siporax'u zazwyczaj co drugi tydzien a teraz bede myl odpieniacz raz na miesiac,gdyz dawno nie mylem przez co znacznie pogorszyla sie jakosc wody i nic dziwnego,gdyz dzialal na pol gwizdka,albo mniej...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A ja podmian nie robię w ogóle :D braki uzupełniam Grotechem ABCM i od czasu do czasu sypnę do sumpa soli Kordon oraz oczywiście stosuję ballinga bo bez niego ani rusz. Zbiornik ma już trochę ponad 4 miesiące i działa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Balinga lejsze z pompy czy ręcznie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z pompy Kh, SBS tutaj mało dozuje bo daje kompletny Grotech 2 razy w tygodniu ( w zamian za SBS chyba podepnę fitoplankton w żelu) no i Ca/Mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanko.

Wodę na podmianę RODI+sól będzie mieszał falownik, czy napowietrzacz też wrzucić (pompa powietrzna)?

Został mi po słodkowodnym i zastanawiam się czy jest potrzebny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Falownik w zupełności wystarczy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

falownik lub popa typu power head, napowietrzacz zupełnie zbędny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.