Jump to content

dadario

Szlachta Morska
 • Content Count

  1932
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Szymon
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Śląsk...
 • Akwarium
  Woda jest, skała jest, życie się rozwija...

Recent Profile Visitors

4964 profile views
 1. @dale ale już mi się udało "złapać" odpowiednią ilość odcieku... Ale ten zawór jest na tyle nieprecyzyjny, że każda zmiana powoduje kolejne "łapanie". Pompa to moim zdaniem must have dla spokojnego życia... Tak, wiem, zbędny wydatek. Ale ułatwia życie więc czemu nie. A odpowiadając na wcześniejsze pytanie. Moim zdaniem startowanie na reaktorze zbiornika pod sps o pojemności większej niż 400L jest naprawdę dużo łatwiejsze. Zresztą sama przesiadka w moim przypadku też jest bezproblemowa. Najbardziej podoba mi się stałość kH, naprawdę potrzeba czasu aby ten parametr się znacząco zmienił.
 2. Dobra Panowie, chyba rzeczywiście trochę źle podszedłem do tematu. Teraz mierzę ilość odcieku ponieważ innej metody pomiaru wydajności reaktora nie mam. W przypadku pompy jest o tyle łatwiej, że potencjometr zawsze "ciutek" można podkręcić albo skręcić. Co nie zmienia faktu, że na rynku w takim razie jest dostępna tylko pompa milestone. Brak alternatywy smuci...
 3. @norbi2222 w zasadzie nie ma różnicy. Jednak za małe doświadczenie mam żeby powiedzieć na ile zmiana "na oko" ilości odcieku wpłynie na zbiornik. Wiem, kwestia wyczucia, wprawy itp. Teraz po każdej zmianie ilości "kropelek" z reaktora siedzę przez kilka dni w szafce i mierzę ile leci/czy stabilnie, jak wygląda kH w zbiorniku itp. Głównie przez zaworek. ruch o 1st powoduje zmianę o około 5% ilości odcieku. Trochę za dużo po prostu... A już nie mówię, że jak delikatnie się "zapiecze" to potrafi przeskoczyć o więcej, potem znowu trzeba się bawić aby wrócić do poprzedniego stanu.
 4. @Jacek56 jednak kH w zbiorniku zależy od ilości odcieku... A jak sprawdzasz regularnie i dokładnie jego ilość? Chyba że źle rozumiem Twój post i przeciwnikiem jesteś tylko pompy z wyświetlaczem a nie ogólnie pompy.
 5. @dale nie jest tak łatwo... Delikatna zmiana na zaworze regulującym odciek a różnica w ilości jest spora. Ogólnie założyłem pomiar odcieku przez liczenie czasu potrzebnego na napełnienie menzurki 10ml. Powiedzmy, że błąd pomiaru wynosi 1sek. Przy 20sek różnica w wydajności (+/-1sek) to 180ml/h. Pomiar powtarzam, jednak jest to upierdliwe. Pompa będzie luksusem ale takim na jaki mnie stać i wydaje mi się, że w dużym stopniu uprości mi obsługę zbiornika. Tylko co wybrać... Bo Versa ecotecha ciągle niedostępna... Milestone sprawdzony ale wielki i drogi... Jest jeszcze jakaś alternatywa???
 6. Pytanie. Jaka pompa dozująca do reaktora??? Kto czego używa... No i dlaczego...
 7. U mnie przy zerowych parametrach zwolniły wzrost... No ale tak LPSy po prostu mają...
 8. Leptastrea lubi średnie światło i średnią cyrkulację. Jak jej bardziej wieje to długie wypustki zasłaniają polipy i trochę traci na efekcie. Rośnie też średnio, nie zauważyłem aby karmienie jakoś bardzo przyspieszało ten proces. U mnie oblewa skałę w zasadzie do okoła. JD nie mam, mam złotą i zieloną. A na YT jest dosyć treściwy filmik od Tidal Gardens apropo tego korala...
 9. @luft a jest możliwość sterowania wentylatorem w lampie??? Bo mam wrażenie, że w moich lampach jak się włączą to dają na 100%. Oświeć mnie proszę jakąś instrukcją jak można to ewentualnie zmienić.
 10. @dla syna wychodzi na to że wentylatory w zasilaczach są w najmocniejszej wersji
 11. dadario

  Reaktor wapnia

  Super skomplikowane to nie jest. Butla 2L w reaktorze starczy mi na około 4miesiące przy pH 6,4. W akwarium 80L roślinnym(raczej hi tech) gdzie utrzymywałem pH 6,6 wystarczała na lekko ponad miesiąc. Tylko pamiętaj, że pH zmienia się logarytmicznie.
 12. @mem_phis nie miałem razora, ale się wypowiem. Same wentylatory w lampie RSX nie są ciche. Ale głośne też nie. Po prostu je słychać. Plusem jest sama budowa lampy, wystarczy 12cm wentylator komputerowy zasilony mniejszym napięciem (u mnie 10V) aby wymuszonym obiegiem powietrza wokół lampy schłodzić je tak aby działały pasywnie. Sam taki duży wentylator jest cichy lub wręcz niesłyszalny. U mnie bez tego rozwiązania wentylatory w czasie działania lampy z pełną mocą włączają się co kilka minut na kilkanaście sekund. Wolałbym, żeby działały dłużej ale z mniejszą mocą ale nigdzie nie znalazłem możliwości zmiany tego ustawienia. Może @luft coś pomoże??? Ogólnie światło, jego jakość oraz intensywność jak dla mnie są na wysokim poziomie. Miałem PS, miałem DIY, testowo wisiały hydry i RSX jak dla mnie wyszedł najlepiej. W stosunku cena/moc również. Dodatkowo wolę więcej punktów świetlnych równomiernie nad zbiornikiem niż jeden mocny jak np w kesilu.
 13. dadario

  Reaktor wapnia

  @Raff 2020 dziwne pytanie... Ale pomyśl logicznie, co się stanie jeśli zbiornik z podawanym gazem zostawimy otwarty? Ile będziesz potrzebował gazu aby obniżyć pH w zasadowej wodzie morskiej znajdującej się w takim zbiorniku do wartości w której będzie się rozpuszczał zasyp?
 14. A jaką moc wziąłeś tego RSXa??? Mam dwie 200w i moje zasilacze są pasywne... Może zamiast 2x rsx 300 weź 3x rsx200 różnica w cenie żadna, będzie ciszej, a w przypadku jakiejś awarii jednej z lampy zawsze zostaje Ci nad zbiornikiem więcej światła...
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.