Jump to content

dadario

Szlachta Morska
 • Content Count

  2274
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Szymon
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Śląsk...
 • Akwarium
  Woda jest, skała jest, życie się rozwija...

Recent Profile Visitors

7092 profile views
 1. Helichoeres marginatus również ma duży popęd w stosunku do osiadłych. Tak samo jak wieloszczety kosi jak oszalały... Ogólnie odpowiednio duży i głodny wargacz raczej każdy się skusi...
 2. Miałem... Akwarium 500L, odpieniacz Twistman 150, pojemnik na zasyp 1L no i po dwóch tygodniach wymiana bo pH znów spadało. Płaciłem chyba 90zł za 5L intersorbu i w ostatecznym rozrachunku nie wychodziło to zbyt ekonomicznie.
 3. dadario

  Wapno sodowane

  Niestety marku... Tym sposobem dosyć szybko zatrzesz wężyk w pompie perystaltycznej. Błotko z CaOH jest ostre (dosłownie, nie tylko żrące). Bardzo szybko działając jak pasta ścierna uszkadza powierzchnie.
 4. dadario

  Wapno sodowane

  Dobra, dawno mnie nie było na forum ale z tym stwierdzeniem się zgodzić nie mogę... Ecotech, Kamoer między innymi posiadają pompy z silnikiem krokowym i są przystosowane do pracy ciągłej. @inmar tak jak już kiedyś Ci sugerowałem. Myślę, że w Twoim konkretnym zbiorniku problemem jest produkcja CO2. Ukwiały, miękasy i stosunkowo dużo LPSów. Dlatego żadna z dostępnych metod wiązania kwasu węglowego u Ciebie nie daje zadowalających efektów.
 5. Przy takim litrażu to mała pompka typu pat mini aquaela i żeby rozbijała i mieszała co2... trochę strat będzie pewnie, ale inaczej bez większych gratów czy konieczności serwisowania ciężko.
 6. Jeśli planujesz filtrację czysto mechaniczną to zastanowił bym się w Twoim przypadku nad rollermatem... Oszczędność pracy, lepsza stabilność działania, mniejsza konieczność "poświęcania uwagi".
 7. @FREY co możesz powiedzieć w tym temacie?
 8. @twistman więc korzystając z okazji zaproponuję 3usprawnienia które moim zdaniem powinny delikatnie podnieść wartość użytkową Waszych reaktorów. 1. Sitko/kolanko lub podobny element który zmniejszy ryzyko zassania do pompy elementów zasypu.. 2. Licznik bąbelków podający mniejsze bąble (ja do oryginalnego włożyłem końcówkę z strzykawki do testów) mniejsze bąbelki cichsza praca. 3. Podłączenie zasilania w wodę przenieść na przeciwległą stronę tego kolanka. Zmniejszy to potrzebne miejsce wokół reaktora i zapobiegnie zaginaniu węża i problemach z jego prowadzeniem.
 9. Polecam wodorotlenek strontu. Średnio z rozpuszczalnością ale podbija również pH więc podwójny plusik.
 10. @mbrylski a zastanawiałeś się jak wpłynie Twój pomysł na dolewkę???
 11. Nie wiem ile lat ma mój reaktor... Kupiłem go z drugiej ręki... Dlatego też nie brał bym na pewniaka czy mój jest zgodny z oryginałem... Jest jeszcze @dale na pewno z tym modelem, dodatkowo jeśli dobrze pamiętam ma dosyć dobre kontakty z @twistman
 12. @Trurl niestety, drobniejsze fragmenty zasypu potrafi zassać. Ja tak niestety załatwiłem poprzedni wirnik (też był zwykły). Dlatego przy montażu nowej pompy (nowszy model AB o tej samej wydajności ale z mniejszym poborem prądu) zastosowałem to kolanko "na wszelki wypadek". Działa...
 13. Ja mam calc+ czyli ten mniejszy model. Mam pompę zwykłą AB z zwykłym wirnikiem. Natomiast z racji, że stosuję drobny grys w ramach ochrony wirnika, dodałem kolanko 45st , dzięki czemu zasysa wodę z kolumny spod samej pokrywy, przez co trudniej o zassanie kawałków skały.
 14. @JerzyB nie... co 10minut włącza się na 30sek
 15. Tak w ramach szerzenia się doświadczeniami... Mój kalkreaktor chodził bez serwisu 9miesiecy. Tylko dosypywanie CaOH i czyszczenie rurki podającej kw do zbiornika. Dzisiaj postanowiłem go wyczyścić. No i mały zonk. Wytarty dołek pod kapsułką mieszającą, oraz kapsułka już nie okrągła. Na ten moment dodałem dodatkowe dno z pokrywki od pasującego pojemnika i zobaczymy jak z trwałością. Ale i tak KW to dla mnie był dobry pomysł...
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.