Jump to content

dadario

Szlachta Morska
 • Content Count

  1768
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Szymon
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Śląsk...
 • Akwarium
  Woda jest, skała jest, życie się rozwija...

Recent Profile Visitors

4387 profile views
 1. dadario

  MAXSPECT JUMP

  Tak, ale czasami bajer po prostu musi być... Nie idzie mi z utrzymaniem "bajeranckich" korali to chociaż z sprzętem będę próbował...
 2. dadario

  MAXSPECT JUMP

  To ukłon w stronę hameryki. Tam popularne jest tworzenie closed loop czy jakoś tak. Czyli "mały" obieg który poprawia cyrkulację w zbiorniku. Ja tam mam dcp 6500. Na głośność nie mam co narzekać bo jej nie słyszę. Wydajność mi wystarcza więc też nie narzekam... Ale i tak dla bajeru wolałbym maxspecta.
 3. @Marijo dzięki za podzielenie się informacjami... Zobaczymy, braki uzupełniam, podmiany były... Czas pokaże czy poprawią się warunki w zbiorniku. Zdjęcie w sumie warto też było by dodać dla potomności. Kolory na szczęście na żywo wyglądają lepiej niż na zdjęciach.
 4. @Marijo a masz refugium??? Być może pH zaczyna nam spadać bez tych pierwiastków ponieważ glony nie pobierają co2. Jak słusznie zauważył Jacek właśnie żelazo i potas są w dużej mierze potrzebne do budowy samego glona. @Słony leszcz dzięki za podpowiedź. Poszukam większej ilości informacji na ten temat.
 5. Beti z tego co wiem @norbi2222 używa Hanki do pomiaru zasolenia. Sorry ale bardziej ufam Hance (pomimo że jak wszystko wymaga kalibracji) niż wynalazkowi z aliexspress.
 6. Myślisz, że braki właśnie tych pierwiastków mogą tak wpływać na pH??? Odpieniacz z powietrzem z zewnątrz mam, ruch powierzchni ciągły, szafka wentylowana mechanicznie, kH względnie na stałym poziomie 7,8 do 8,5, ryb mało, korali sporo a pH bez dozowania zasad w okolicach 7,6.
 7. Postanowiłem opisać moje doświadczenia z wodą wapienną i tym sposobem na podbijanie pH. Ogólnie metoda skuteczna acz problematyczna. Największym minusem to konieczność rozrabiania dosyć dużych ilości proszków. Przy moim zbiorniku doszedłem do prawie 1L nasyconego roztworu na dobę. Dawało to pH względnie w granicy 8,2 wieczorem i okolice 7,9 rano. Ze względu na zaniedbania podmian i zachwiania mikroelementów nie mogę stwierdzić jak pH wpłynęło na kalcyfikację i ogólną kondycję korali. Postanowiłem powoli wycofać się z tej metody na inną, będącą modyfikacją bailinga. @norbi2222 staje się jej krzewicielem w forumowym światku. Zrobiłem dwie podmiany po 70L wody oraz rozpocząłem dozowanie żelaza, strontu i potasu w zeszłym tygodniu. Po tygodniu widać efekty, zielone patyki z których leciała tkanka zaczynają się regenerować, w miejscach gdzie były bardzo jasne (wręcz białe ale żywe) pojawia się zielony pigment. Polipują i wyglądają poza bliznami na zdrowe. A to wszystko po uzupełnieniu około 1/3 brakującej ilości pierwiastków. Reszta korali jakoś nie "kulała". Ciągle się zabieram za wyprzedaż powtarzających się korali, ale jakoś nie mogę do tego dojrzeć... @chwialek problemy sam sobie zafundowałem. Za rzadko i za mało objętościowo robiłem podmiany. Do tego rozbujane refugium i z czasem pojawiły się braki podstawowych elementów. Korekcja pH raczej miała mały wpływ na "wpadkę". Ogólnie kolejna nauczka na przyszłość dla mnie.
 8. Alkohol izopropylowy i do boju. Wystarczy w zupełności. Ps. Jak na taki zbiornik to szyby dosyć grube...
 9. dadario

  Ustawienie reaktora

  Czyli w moim przypadku też pewnie skończy się reaktorem... Chociaż mimo wszystko pójdę krok dalej. Będzie pompa perystaltyczna. Wydaje mi się to pewniejszym i łatwiejszym do okiełznania. A jak oceniasz sam reaktor?? Podziel się na forum opinią, bo mało jest akurat informacji o tym produkcie @TWISTMAN_eu Mowa o pHbocie?? Na temat AT i tego wynalazku już też się spotkałem z ochami i achami...
 10. To nie o parcie chodzi... Ale mnie osobiście intrygował Twój zbiornik i fajnie go było oglądać w całości. Eksperymenty pokazywały, że jeśli było coś robione z głową to można było zrobić wiele (ludzie narzekający na "betonowe" sztuczne skały dostępne w sklepach powinni poczytać o Twojej przygodzie z szkłem zamiast skały), aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że mało zostało tu ludzi którzy mają ochotę szukać doświadczeń i z nich się uczyć. Co nie zmienia faktu, że Twój zbiornik zawsze był brzydki wizualnie, ale kondycja korali i cuda jakie z nimi robisz wprawiają w zachwyt. PS a jak tam montipora???
 11. Nie rozumiem. AEFW (Acropora Eating Flat Worm) to pasożyt żerujący na akrach ale nie powodujący "nagłych" inwazji dewastujących zbiornik w kilka godzin. Wiesz co to było??? Jeśli podawałeś chemię to podziel się proszę jaką, jak przebiegał proces leczenia, oraz dlaczego wystąpiło obumieranie. Współczuję strat, mam nadzieję, że zbiornik się podniesie i wróci do dawnej świetności.
 12. A można zapytać dlaczego nieleczony??? Wartość korali była znaczna, nie wierzę że "nie opłacało się". Więc dlaczego?
 13. No pięknie kolego... Ale jak zawsze brakuje ogólnego zdjęcia Twojego Bajora... Wszak to najbrzydszy zbiornik na forum, nie wstydź się tylko dawaj fotę całości.
 14. dadario

  Ustawienie reaktora

  @dale no i jak tam???akwarium przestawione na reaktor czy jeszcze "zabawa trwa"?
 15. Zrezygnuj... Ten hepatus w wieku 5 lat powinien być dwa razy większy. Nawet w 300L będzie miał ciasno... Minimum dla takiej ryby to naprawdę okolice 800L.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.