Skocz do zawartości
Olek

Pompy prystaltyczne, zamiast reaktora.

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się ostatnio nad kupnem pomp / y perystaltycznej w celu suplementacji wapnia i innych substancji do akwa.

Czy ktoś stosuje takie rozwiązanie- lejąc gotowe preparaty wapniowe, zamiast podłączać wszytskie reaktory, co2, komputery etc.? Interesuje mnie taka metoda tylko nie wyobrażam sobie prawdę mówiąc jak ma to wyglądać. W poprzednim akwarium zamiast reaktora, dodawałem magnez lejąc gotowy preparat JBL. Tyle, że wychodziło go chyba nakrętka od butelki na tydzień. Wapń akurat miałem w proszku. Czy stosując takie dozowanie pompa jest ustawiona na super mikro podawanie- poprostu leje maleńkie ilości preparatu cały czas, czy tylko ułatwia życie, bo dolewa raz na tydzień? W sumie w ostatnim stwierdzeniu nie ma sensu, bo nie potrzebna byłaby pompa za 1400zł tylko poczciwy Aqua-szucik. Wnioskuję iż poprostu stawiając na jak najczęstsze dolewanie włącza się parę razy dziennie. Czy tak?

Z tego co pamiętam to poleca takie rozwiązania M. Kostecki, tylko nie jestem pewien czy on w ten sposób ballinga nie podaje.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a no pewnie że byłoby zdecydoweanie łatwiej zasąpis te wszystkie cuda pompami dozującymi, ale to nie takie proste. Chyba najlepiej na ten temat wypowiedziałby sie kolega andreniew.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
olekszwarc :

Zastanawiam się ostatnio nad kupnem pomp / y perystaltycznej w celu suplementacji wapnia i innych substancji do akwa.

Czyli klasyczny balling?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olek poczytaj o pompach grotecha, potrafi dolac 1 ml do 1999 ml na dobe, latwo ustalic dawke - jezeli ja znasz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale nikt z Was nie odpowiedział na pytania mnie nurtujące, czy przy stosowaniu gotowych preparatów jest sens to kupować i jak ma to wyglądać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Osobiście uzywam Grotecha Tec 3 do dawkowania preparatów podnoszących wapń , twardość węglanową i pozim magnezu na pierwszych 3 kanałach urządzenia. Pozostałe cztery dawkują iod,stront pierwiastki śladowe i witaminki

Sposób jest bardzo proszty ustawiasz takie podawanie jak lejąc z reki tyleze urzadzenie zrobi to za ciebie i jeszcze rozbije dzienna dawkę na kilka porcji.

Koszt urządzenia jest dużo niższy niż kompletu mixer + reaktor a nawet jak ktoś by stwierdził że ten sposób pilnowania parametrów mu nie pasuje zawsze może dawkowac mikroelemnty czy pokarmy.

Bardzo ważna uwaga w zbiornikach z dużą ilością szybko rosnących sps-ów nie ma sensu lać preparatów płynnych gotowych . Chyba że stac nas na wywalanie od kilkust do ponad tysiąca złotych. W moim akwarium podaje 380ml Ca i 320ml kh.

Zdrowym i wygodnym rozwiązaniem są preparty do rozrabiania w domu , nie płaci się wówczas za transport wody. KENT i Grotech (jako nowość) ma w swojej ofercie takie preparaty. Osobiście stosuje preparaty kenta.

Pozdrawiam


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci bardzo Łukasz, już mnie oświecił Piotr z korale.pl:)

Zastanawia mnie ta metoda, rozumiem, że podajesz turbo calcium kenta? Jakiej wielkości jest twoje akwarium?. Uważasz, że w 200 l akwarium opłaca się dać takie rozwiązanie, czy lepszy będzie reaktor i mikser? Wydaje mi się, iż ekonomiczniej wypada reaktor, jak to wychodzi w praktyce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najekonomiczniej wypada Balling lany z reki:-))


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr1 nie wiem czy tak do konca z tym ballingiem?

jak go lalem w 200 litrach to bylo ok a jak teraz mam 800 l w obiegu to licze ze wychodzi mi jakies 1200 pln rocznie na sama chemie

a i tak mam caly czas uruchomiony mixer na dolewce wiec dokładam reaktor i rezygnuje z ballinga


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak Krzysiek przy wielkim zbiorniku np 800 Balling sie nie oplaca ale do 300 l wychodzi tanio i nie potrzeba miec oprocz wagi zadnego innego osprzetu.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gotowe produkty do dozowania pompami wychodza conajmniej ze dwa razy wiecej, ja wyliczylem ze na 470 wody w obiegu wychodzi mi okolo 1200 zl rocznie, a mam tylko 7 pomp i korzystam z relatywnie tanich srodkow grotecha, a wlasciwie to brakuja mi jeszcze 3 pompy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszyskich forumowiczów

Poruszyliście koledzy bardzo ciekawy temat.

ZiZi, Czy dobrze rozumiem, że w tej chwili używasz 7 pomp?.

Pozdrawiam


Akwa 500 l z LR Sump 250 l z refugium. Obieg Red Dragon 6500 l. Cyrkulacja Tunze 6100 x 2 szt. z Multicontrolerem. Odpieniacz BK 200 De Luxe. Oświetlenie - 8x T5. Suplementacja - Ca i Kh proszki FM, Mg GroTecha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zizi

No właśniem, 7 pomp ? Czy zatem osobne pierwiastki w związkach również osobno ?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dzięki wiem, że temat ciekawy:D.

A teraz na serio. Piszesz Zizi, że używasz środków gro-techa. Używasz tych granulek czy płynów?, powiedz mi czy masz dużo korali twardych?

Najbardziej przemawia do mnie w pompach dozujących brak całego majdanu związanego z reaktorem, co2, zaworów komputerów pH etc. Z drugiej strony nie ma tam żadnych chemicznym mieszanek jak w balingu. Po prostu marzenie;), tyle że pompy bardzo drogie z tego co słyszałem/czytałem to aquamedic wypada cienko przy grotechu.

P.S Liczę na głos Andrniewa bo dowiedziałem się, że stosuje tą metodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z pompami AM to nie wypali, one sterowane sa czasowo a nie na ilość przepływajacego płynu w ml jak to jest w Grotechu, dlatego kosztują dużo wiecej niestety


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
z pompami AM to nie wypali, one sterowane sa czasowo a nie na ilość przepływajacego płynu w ml

@ Eltom- Ale czytałem na forum że podają stałą ilość, tak więc na chłoski rozum- można obliczyć wydatek.

Co o tym myślisz?

Jeszcze pytanko, na stronce aqua2004.de, są grotechy pojedyncze. Jako, że z moim niemieckim dość cienko, nie mogłem doczytać czy musza być jakoś podłączone np. do tych większych, czy same mogą działać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@olekszwarc

moim zdaniem to nie wyjdzie z AM niby podaja staly przeplyw ale czesto jest tak ze zaworek zwrotny puszcza i powoli opada plyn z przewodow co powoduje to ze zanim poleci znowu plyn to pompa pochodzi sobie pare minut( chyba ze tylko moja SP3000 tak ma).

pozatym bez komputerow i calego tego majdanu nie bedziesz mial wielszej kontroli nad tym ukladem poza testami robionymi okresowo.

ja osobiscie bede dazyl do takiego układu: mixer + reaktor + pompy dozujace do mikroelementow i witamin


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Krzysiek l- o jakiej kontroli mówisz, pisząc o kontroli chodzi Ci o pH, czy zawartość np. wapnia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze zle sie wyrazilem ale bardziej chodzi mi o monitoring Ph , redox i inne duperele ktore sobie moznana bierzaco obserwowac


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek ma rację. Pompami AM precyzyjnie nie ustawisz dokładnie wszystkich parametrów jak byś chciał - szczególnie w małym zbiorniku. Te pompy nie są dokładne i nie będą. Tam nawet odkształcenie wężyka w środku samej pompy ma duże znaczenie w przepływie. Na dolewkę wody się nadają - co do reszty to raczej dla "ryzykantów" :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy AM nie sa takie złe. Prawda że nie mozna precyzyjnie ustawić do 1ml , ale zato mozna podac spora dawke jednorazowo , takiej mozliwości nie ma grotech , poniewaz sam dzieli wieksza dawke na kilka porcji.

Podczas podawania Kh turbo , który mąci wode zdecydowanie lepsza by była AM ponieważ cała dawke mozna podac w nocy.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że są lepsze niż żadne :) ale ja na nich pełnego dozowaniania bym u siebie nie założył. Ostatnio był taki katastroficzno-destrukcyjny temat o akwariach rafowych, stresie, ryzyku, psychice akwarystów itp. :) i myślę, że przy AM po pewnym czasie też bym zmienił obóz :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

uzywam 7 pomp, na razie jest to grotech ABCM CA123, poniewaz magnez jest uzupelniany w AB razem z innymi mikroelementami, wiec przydal by sia jeden kanal tylko dla magnezu + jeden dla N + 1 na zapas :)

koralowcow twardych mam kilka, to mlode akwarium, uruchomione 30 marca

wczesniej dolewalem recznie magnez, ca, stront, jod, sladowe i jakies tam inne

w ciagu 2 tygodni Mg i Ca ladnie podskoczylo, wszystkie parametry sa super

dozuje okolo 1/3 dawki zalecanej, w miare zakupu dalszych sps/lps bede odpowiednio zwiekszal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem za duzo kombinujecie jeśli chodzi o zbiornik 200 l :)

Ja mam taki sam i coraz bardziej zwiększam obsadę sps i lps, dozuje ballinga i wszystko rośnie

Natomiast samo dozowanie jest faktycznie uciążliwe (jak dla mnie)

Tutaj jest bardzo fajne urządzonko dozujące zbudowane przez kolegę z forum holenderskiego, myślę że warte obejrzenia http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=10237&postdays=0&postorder=asc&start=0


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na zbiornik 200 l nie oplaca sie wywalac 2000 zl na pompy grotecha.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.