Skocz do zawartości
BeRsErK

Żywa skała i jej \martwy\ kuzyn (sucha, martwa skała)

Rekomendowane odpowiedzi

Siema.

Uwielbieniu do małych baniaczków nie powiem stop i za namową kobiety postanowiłem, że postawię kolejną (podczas gdy dwie obecne zostaną zlikwidowane, a w ich miejsce wejdzie ReefMax). Standardowo NanoReef 30. Ale mam ochotę na coś nowego i tutaj chciałbym się z Wami skonsultować w celu pozyskania informacji od bardziej doświadczonych Morszczaków. Jak duża będzie różnica podczas dojrzewania baniaczka jeśli zamiast na żywej skale wystartuję na suchej? Zainspirowało mnie nowe akwarium Seba i mocno zacząłem rozważać taką opcję.

Cały baniak na pewno zostanie zalany wodą z działającego zbiornika. Do tego dozowanie MicrobeLift SpecialBlend (do zużycia buteleczka 118ml). Piasek żywy (nowe opakowanie) w przypadku suchej skały wrzuciłbym od razu, a do żywej po okresie 3-4 tygodni ze względu na wypadający z niej syf. Długość świecenia (standardowa lampka 2x11W 10KK i 20KK + mam jeszcze nierozpakowaną lampeczkę AquaEl Moonlight LED, która również będzie używana w tym baniaczku) jeszcze niesprecyzowana ale wydaje mi się, że w przypadku suchej skały możnaby świecić dłużej jeśli to miałoby pozytywny wpływ na rozwój.

Jako maksymalną zaletę suchej skały widzę brak możliwości wyłapania nieporządanych gości, z którymi walka w trzydziestu litrach to jakaś katorga. Niższa cena również kusi.

Więc jeszcze raz pytanie. Jak w tej sytuacji będzie różnił się okres i przebieg dojrzewania? Czy Waszym zdaniem nie opłaca się startować na suchej czy może jednak w przypadku takiej szklanki nie zrobi to różnicy albo może nawet zwiększy szanse na udany baniaczek?

Czekam na Wasze odpowiedzi.

Pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo ciekawy wątek. Ja ostatnio kupiłem nieco skały suchej i dorzuciłem do działającej od roku 120l. Tutaj brak reakcji ze strony systemu co mnie nie dziwi. Dodatkowo, wrzuciłem kilka kilo suchej do 50l w ktorym od miesiąca moczyło się kilo żywej skały z działającego akwa wraz z wodą z działającego akwa. Co ciekawe, tutaj również brak reakcji ze strony akwarium, trwa to już ponad tydzień.

Miałem jedynie dziwne wrażenie że zasolenie skoczyło do góry w drugim akwarium dzień po dodaniu skały. Ale może pomyliłem się w pomiarach.

Dodam, że w drugim akwarium na kawałku żywej skały siedzi kilka grzybów, i sinularia, które też nie zareagowały w żaden sposób na dodanie suchej skały.

Bardzo jestem ciekaw czy macie jakieś doświadczenia w tej materii.

m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym do RM nie dawał suchej skały martwej itd...za słaba jest w RM filtracja i skała żywa tutaj jest najlepszym rozwiązaniem.co innego w zbiornikach np 300 czy więcej litrów tam można kombinować bo filtracja głównie idzie przez sumpa i tam to się wszystko w większości odbywa.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bober, rozumiem z twojej wypowiedzi, że skała sucha gorzej filtruje niż żywa? Jeśli tak, to skąd masz takie dane? Jeśli nie, to wytłumacz o co Ci chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak oto mi chodzi z własnego doświadczenia w suchej skale po ponad 6 miesiącach dalej nie zauważałem takiego rozkwitu życia jak na skale żywej,dla próby obie skały wyciągnąłem i przepiłowałem i to samo sucha skała z kanalikami ale zaschnięte i pozatykane a żywa ładna i kanaliki drożne,no i dużo cięższa niż ta sucha/martwa

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bober6662: Karolu nie mowię tutaj o startowaniu ReefMax'a. Chodzi wyłącznie o start NanoReef 30. Rozkwit jakiego życia masz na myśli?

Jest to tylko koncepcja. Do tej pory wystartowałem dwa identyczne baniaki na żywej skale i nie miałem problemu z jakimiś plagami, a i nie zauważyłem żadnych niepożądanych mieszkańców (wszyscy na gapę wyjechali ze skały podczas płukania jej przez kilkanaście sekund w RO/DI przed włożeniem do właściwego zbiornika). Jednak różnie to bywa. A biorąc pod uwagę fakt, iż nie chcę już z tego baniaka robić poligonu doświadczalnego i ma to być taki mały kolorowy cukierek mojej kobiety to wolałbym kontrolować sytuację od początku do końca.

Czy w tej konkretnej sytuacji, która opisałem w pierwszym poście warto włożyć suchą skałę (naturalną) czy totalnie mija się to z celem i pakować tam żywą modląc się by nie przywlekła czegoś nieporządanego ze sobą? Czy dojrzewanie zbiornika będzie trwało tyle samo czy dużo szybciej pójdzie na żywej skale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała rada ode mnie, nie syp wcześniej żwiru nim zbiornik nie dojrzeje bo cały żwir będzie żółty i zagloniony. Zaczekaj 2-3 miesiące i dopiero kubeczkiem stopniowo dosyp. Naturalnie jeżeli żwirek chcesz traktować jako dodatek a nie część filtracji;)

Jeżeli dosypie stopniowo po 2/3 miesiącach to żwirek nie będzie przechodził procesu dojrzewania?

Jak dosypałem po pół roku żwirek koralowy to zarastał glonami, to chyba lepiej go wsypać na początku i mieć później z głowy niż później robić zachwianie równowagi w systemie, szczególnie jak ma stanowić dodatek..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie zachwianie, jakie dojrzewanie? Co ma tam dojrzewać, węglan wapnia? :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie zachwianie, jakie dojrzewanie? Co ma tam dojrzewać, węglan wapnia? :)

W moim małym akwarium miałem złe doświadczenia po dosypaniu gruzu koralowego zbiorniczek był już po dojrzewaniu, pojawiły się cyjanobakterie i jak dla mnie zachwianie równowagi w akwarium, pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu się zgadzam z Taurusem bo po dosypaniu "suchego" podłoża po okresie dojrzewania baniaka skutkuje częściowym dojrzewaniem tegoż zasypu. A argumentem dla mnie jest to iż dopiero po 5ciu miesiącach od odpalenia zbiornika wsypałem piasek do dsb w sumpie i wywalilo mi wszystko co wywala przy normalnym dojrzewaniu ale tylko w sumpie bo "u góry' nic się nie zmieniło. W sumpie wcześniej mialem gruz koralowy w pierwszych dwóch komorach teraz doszło DSB w trzeciej.Oświetlenie jest od początku naprzemienne z baniakiem czyli baniak świeci w dzień a sump w nocy. oświetlenie sumpa mam podobne do zbiornika glównego tylko słabsze i uboższe w barwy bo świeci 1 x aktynika 24W + 2 x 15000K 24W. Teraz po dwoch miesiącach od zasypu wyszło mi jeszcze cyjano,które pomału samo schodzi i co ciekawe wyszło też tylko w sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

posiadam baniak ok. 50l z panelem. Jako, że baniak jest świeży (ok. 3 tyg.) w 1 panelu trzymam watę (wymieniana co 2 dni), w 2 panelu odpieniacz Resun, w 3 grzałka i w 4 pompa.

Zastanawiam się czy lepiej panel zasypać małymi kawałkami żywej skały czy może wrzucić suchą skałę i dać zasiedlić się bakterią ? Czy zasypać wszystkie komory ?

Czy ktoś prowadzi baniak na powyższym rozwiązaniu ?


STOPKA.png.c14c9b2c9b32b2cf28cf2f90300f1a15.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamiast skaly w panelu daj sobie siporax , o wiele wiecej miejsca dla bakterii .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz zrobić zasyp

pamietaj by zrobić to tak by łatwo można było muł odessać spod niej (siatka, worek przepływowy, koszyki)

poczytaj też o siporax - znacznie łatwiej się to ładuje do panela, a złoże jest o wiele bardziej wydajne od skały koralowej


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.