Skocz do zawartości
Piotr Jan Rogalski

Co dozowac koniecznie a co byloby wskazane.

Rekomendowane odpowiedzi

Mysle o malym upgrede sprzetu, tj. zakupie pomp perystaltycznych.

Mam mikser i reaktor (ten ostatni na razie na polce z braku elektroniki sterujacej), wiec Ca i Mg bede mial zalatwione.

Zastanawiam sie, jakie sa ponadto potrzeby.

Na pewno jedna pompa do podawania wody RO ze zbiorniaka dolweki do miksera

(zastosowane przeze mnie rozwiazanie zasilania miksera bezposrednio z filtra RO sterowanego elektrozaworem nie sprawdza sie, bo za szybko leci)

Co wiecej?

Jakies mikroelementy? Stront? Plyn Lugola?

Co byloby potrzebne, a co "wyzsza szkola jazdy"?

Akwa 150L, moze nie Low-End :) ale nie wyzej niz Medium :)

A powaznie, to na razie miekkie, chociaz chcialbym niedlugo jakies latwiejsze twarde.

Bardziej mnie cieszy dobra kondycja i przyrosty nawet latwych lub srednich w skali trudnosci hodowli zwierzakow, niz walka o utrzymanie przy zyciu trudnych.

Na razie z korali mam: xenia, sinularia, sacrophyton, pseudogorgonia, neptea.

Pytanie dotyczy, co dozowac a nie czym dozowac.

O sprzet do dozowania bede sie martwil pozniej, gdy bede znal skale potrzeb.

Thx za pomoc :D

EDIT:

Ten stelaz zrobiony pod 3-setke caly czas mam zamiar (w przyszlosci) wykorzystac zgodnie z przeznaczeniem :D

Moze nawet troche wiecej niz 300L.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Piotr.

Wydaje mi sie, ze np. 5% podmianki co tydzien i codziennie minimalnie jod zalatwia sprawe.:)

Gdybys mial zerowe wyniki NO3 i PO4 to cos dla korali (jakies amino lub plankton - np. przy Pro Coral Organic polipy wysuwaly sie dalej).

Nie ma co przedobrzac.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek jak zrobisz glonowy na MM to pozostaje Ci dozowanie Grotecha A+B+C+M w ilości 1 ml na dobę. Jest to przepis sprawdzony przez większych wyjadaczy z tego forum niż ja :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakbym zrobil filtr glonowy bez MM ?

Wcale nie beda rosly, czy tylko wolniej?

W tym MM najbardzije miracle to jest cena :)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Piotr, widziałem akwa 800 lit na refugium opartym na żywej skale i glonach (w refugium), to było 5 lat temu , do dnia dzisiejszego nie spotkałem akwa z takim lasem samych acropor.(pomijając andrniew)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam 300l filtr glonowy na drobnym grysie koralowym 3mm glony rosną bardzo szybko.

MM ma dodatkowo suplementować stront i żelazo + inne pierwiastki poza tym to bardzo drobne podłoże więc niewielka wysokośc jest potrzebna do przeprowadzania denitryfikacji - taka jest moja opinia

2 lata temu uzywałm w 180 litrowym zbiorniku MM , wazne jest to aby nad MM był mocny przepływ wody . Ale cudowyncych efektów nie było jak masz miejsce i wolne kilkaset złotych to na pewno MM nie zaszkodzi

Pozdrawiam


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wiecej miejsca niz pieniedzy :) wiec bylbym sklonny zrobic nawet wiekszy filtr glonowy, za to bez MM.

Grzesiek Wojtasik na swojej stronie http://www.akwarystyka.fr.pl/sakwa.html raczej odradza MM i uzasadnia z jakiego powodu.

Dla mnie aspekt finansowy ma znaczenie, go gdyby to byl jednorazowy wydatek, to bym sie nawet moze i skusil.

Ale MM trzeba co jakis czas (co ile?) wymianiac.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czym jest problem? Masz klopoty z NO3, ze kombinujesz z dodatkowa filtracja?

Moim zdaniem takie filtry glonowe sa b.dobre - az sie zepsuja:). Poza tym zawsze jest z nimi robota. Wiem, ze niewielu to przekonuje ale gdyby ktos mial troche miejsca w sumpie to do przegrody wysokiej na np.18 cm wsypalbym drobny, zywy piach np.13 cm grubo i zapomnial o sprawie. Im wiekszy przedzial tym lepszy. Za jakis rok podejmiesz decyzje jak dozowac NO3.:) I co najwazniejsze - to pracuje bezobslugowo.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, z Grześkiem kiedyś rozmawiałem na temat MM i on wtedy zrobił pewien błąd - nie zredukował dozowania Grotecha A+B+C+M i stąd te jego problemy. Nie chcę Cie na siłe przekonywać do MM ale moim zdaniem to działa. Tutaj masz link do tematu Romana o MM i jest tam poruszony temat wymiany itp.

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=103333#103333

Stani, przy korzystaniu z glonów "Chaetomorpha" nic z takimi filtrami się nie zepsuje. Pracy jest niewiele - raz w roku wymiana T5-tek, raz na dwa tygodnie redukcja glonów - bierzesz karść glonów i wyrywasz :) cała robota :) Oprócz NO3 pochłaniają jeszcze inne związki niepożądane w naszych zbiornikach.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu

Mialem i wiem:D i wyrywalem.

Ale DSB nie oswietlasz i nic nie wyrywasz. :)

Nie zebym byl zle zrozumiany - filtr z Chaetomorpha jest b.dobry i jest dodatkowo miejscem gdzie plankton znajdzie "przytulek" i bedzie sie rozmnazal. Wypowiadam sie tylko z punktu widzenia czlowieka wygodnego.

To sie tak mowi: jeszcze tylko wyrwe troche glonow, sprawdze jaki jest odciek za filtrem siarkowym i namieszam wody z sola na jutrzejsza podmianke. A pozniej mamy zmeczenie i zniechecenia nazywane roznymi syndromami:D

Najlepsze jest to, ze te filtry wcale nie sa potrzebne.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, to można Ci tylko pozazdrościć, że tylko na odpieniaczu masz święty spokój. Mi się nie udało, a też kiedyś kombinowałem na różne sposoby aby uniknąć zabawy z filtrem glonowym i tak naprawdę dopiero teraz jest "cacy" :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak swoja droga to po co nad glonowym wymieniac co roku T5 ? W akwarium czesto glony rosna lepiej gdy lampy sie starzeja.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za offtop, czy nad refugium lepsze są "żółte" świetlówki, czy 10kK? Nie stawiam póki co MM:), z ciekawości pytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

A tak swoja droga to po co nad glonowym wymieniac co roku T5 ? W akwarium czesto glony rosna lepiej gdy lampy sie starzeja.:)

...zwłaszcza te nitkowate :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani z tego co czytalem, w naszych warunkach, ciezko o stabilne i w pelni skolonizowane DSB, podobno problemem jest bardzi duza czulosc organizmow drazacych tunele w glebszych warstwach. Mowie oczywiscie o warstwie przed strefa beztlenowa. Tyle teorii:)

Czeka mnie rozbudowa sumpa, na pewno zrobie komore z refugium. Zastanawiam sie co zastosowac, ale widze, ze nie znajde zlotego srodka. Kazda metoda ma oczywiscie swoje wady i zalety. Pierwotnie mialo byc mm, cena mnie porazila i co tu sie oszukiwac- marne rezultaty. Mikroelementy mozna zawsze uzupelnic podmianka, albo zasypem z muszli i szkieletow korali w reaktorku. DSB jw. choc czekam na wypowiedz z fotkami praktykujacyhc ta metode. Zostaje Plenum i ku temu systemowi sie sklaniam. Mam przerybiony baniak, wiec o braki NO3 sie narazie nie martwie. Teraz juz sam nie wiem:)

Pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nowy_zarażony :

Pierwotnie mialo byc mm, cena mnie porazila i co tu sie oszukiwac- marne rezultaty....

A to ciekawe :) może jakieś przykłady???

Jeśli chodzi o przykłady w drugą stronę:

Akwarium Andrzeja:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=9581&d=0

Akwarium Andrzeja Rogody:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=9772

Krzysztof Tryc ma niesamowity zbiornik, który oparty jest w całości na filtracji MM.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

W czym jest problem? Masz klopoty z NO3, ze kombinujesz z dodatkowa filtracja?

Troche tak.

Nie wiem, czy z NO3, moze z PO4 (nie mam testu na PO4), bo po obnizeniu pH (odlaczenie kalkmixera) pojawily sie glony. Wygladaja troche jak nitkowate z okresu dojrzewania, ale sa znacznie ciemniejsze. Geste ciemnozielone.

Byc moze jakies zwiazki ze skal i zwiru wylaza, bo wczesniej (przez niecale 2 lata) byl podawany kalkwasser i moze zwiazal cos tam w podlozu i skalach.

A co do samego filtra - nigdy nie jest tak dobrze, aby nie moglo byc lepiej :)

Zartuje, ale chcialbym wyprobowac dopoki w akwa nic specjalnego nie mam, aby pozniej nie robic doswiadczen.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście kazdy ma z nas ma swój sposób na sukces w osiągnieciu zdrowego akwarium morskiego. Z doswiadczenia mojego wiem, że to co najprostsze jest najlepsze nie mówie o sprzęcie do akwarium, chociaz niektóry potrafią zrobic super sprawy jak reaktory czy odpieniacze. Chodzi o to ze nie ma potrzeby wydawac kasy na jakies super błotko, czy systemy redukcji wszystkiego z wody jak Zeovit. Oczywiscie zwierzeta hodowane na zeovicie b.ładnie wygladają. Tylko zapytajcie ile jest przy tym roboty i ile kasy wydawac trzeba na utrzymanie tego czy podobnego (MM) systemu. Zaraz bedzie pytanie ze to nasze hobby i robimy to z przyjemnością. Oczywiscie zgadzam sie. Ja baniak ma 10 lat i wiem że iż to co najprostrze jest git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotrek

Ty nie wymieniales w ogole od 2 lat podloza? Tu moze byc przyczyna - jak mowiles jest korelacja miedzy wysypem glonow a spadkiem pH, wyglada wrecz ksiazkowo: wczesniej kalkwasser zakrapiany itd... Wymieniaj sobie może po trochu tego piasku i jesli nie filtr glonowy to przynajmniej wsadz po prostu do akwarium troche glonow wyzszych, zawsze to powyciaga troche N i P, lepiej co jakis czas wyrwac troche Caulerpy czy innego glonu wyzszego niz sie z jakims paskudztwem użerać.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz gdyby wszystko w morszczyźnie było takie proste to pewnie każdy z nas miałby system wizualnie podobny do zbiornika Andrzeja:).

Ja też kiedyś myślałem - po co mi filtr glonowy? i jakieś tam komplikacje systemu. Na samym początku, po starcie akwarium, miałem w sumpie glonowy i po 2 miesiącach zlikwidowałem go, a sam sump przerobiłem uważając, że sobię poradzę bez niego. Niestety NO3 rosło bo zbiornik jest lekko przerybiony i nie mogłem sobię z nim poradzić pomimo 3-krotnie przewymiarowanego odpieniacza. Miałem przygodę z Zeovitem, motodą "wódka jest dobra na wszystko:)" i tak naprawdę nic się nie zmieniło. Dopiero zrobienie nowego sumpa z filtrem glonowym wyprostowało mój zbiornik. Pracy jest naprawdę niewiele - raz na 2-4 tygodnie poświęcam 3 minuty na wyrywanie zielska i tyle:) Zakładając, że myjemy kubek w odpieniaczu raz w tygodniu to więcej zachodu nas to kosztuje :)

Teraz opiszę taką moją małą przygodę. W październiku byłem na 2-tygodniowym urlopie i przed wyjazdem zapomniałem wymienić węgiel, który prawdopodobnie puścił do wody cały syf zgromadzony w sobie. W akwarium nie było żadnych zamian ale za to z glonowego wywaliłem wiaderko zielska.

Nie namawiam nikogo na siłę, że ma sobię od razu zakładać filtr glonowy. W moim przypadku było to wyjście z promlemów i kto wie jakby mój zbiornik wyglądał jakbym zostawił ten glonowy od początku :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AquaManiac

wlasnie w tym rzecz, ze w baniaku nie chce zadnych glonow wyzszych.

Byl okres, gdy mialem "holenderskie", ale wtedy mi sie "troche" za duzo pokarmu nasypalo do akwa. :)

Mysle, ze aby zlikwidowac przyczyne PO4, to wymienic musialbym nie tylko podloze, ale i cala skale.

Przy okazji lapania Chrisiptera wyjmowalem skaly z akwa i mechanicznie oczyscilem z glonow wyzszych. (pewnie i tak gdziec cos zostalo i bedzie chcialo odrosnac). A te glony nizsze - coz, ladnie to nie wyglada, ale glownie porastaja sciany, skaly mniej. Wszelkie dodatki do wody, to tylko polsrodki. Jezeli udaloby mi sie doprowadzic bilogicznie do rownowagi to byloby to.

Wiec mam zamiar zrobic refugium z glonami.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.