Skocz do zawartości
abzol

Jaki prawidlowy odciek z reaktora wapnia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jaki powinien byc odciek z reaktora wapnia .

Zasyp knop z magnezem 10 % mam kh 48,7 mg 1410 ca 360 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nikt ci nie powie. Musisz sam sprawdzić metodą prób i błędów jakie zapotrzebowanie masz w zbiorniku. Ja przy zasypie ARM i magnezie Grotecha bawiłem się przez kilka dni zanim wyregulowałem właściwy odciek. Ustawiłem sobie jako pierwszą dawkę jedną kroplę na 5 sekund i po dobie robiłem pomiar parametrów no i zwiększałem odciek Wszystko zależy od konsumpcji w twoim akwarium

Aby poprawnie nastawić reaktor, musimy znać wielkość ilościową Ca i alkaliczności konsumowaną przez obsadę tanku.Od czegoś trzeba zacząć, więc dobrym pomysłem na wystartowanie będzie przyjęcie/ustawienie ilości bąbli CO2 dozowanych do reaktora - 15 bąbli/min. CO2 i 20 ml odcieku/min. Odpalamy reaktor z takimi nastawami i po 24 godz. dokonujemy pomiaru w odcieku zawartości Ca, alkliczności jak również wartości pH.
Jeżeli pomiar pokazuje zbyt niskie wartości w stosunku do oszacowanych ubytków, należy zwiększyć w/w nastawy. Niskie pH odcieku reaktora (poniżej 6.5 [...]) implikuje zwiększenie ilości wypływu odcieku w jednostce czasu. Zbyt wysokie pH odcieku (powyżej 6.5 [...]) wskazuje nam, że należy zwiększyć dozowanie CO2. Dokonujemy jedynie zmian jednej z nastaw (CO2 lub ilości odcieku), a następnie odczekujemy 24 godz. dla dokonania pomiarów Ca, alkaliczności i wartości pH.W razie konieczności dokonania korekt, niezbędna powtórka działań w/g schematu j/w. - konieczna systematyczna kontrola Ca i alkaliczności w tanku dla przeprowadzenia nastaw korygujących produkcję reaktora.
Zauważ, że jeśli zaczynasz z niskim poziomem Ca i alkaliczności, to dobrym pomysłem byłoby chwilowe podniesienie wartości/wielkości tych parametrów do 420 jednostek Ca i 2.8 meq/L, stosując inną metodę - np. przez dawkowanie chlorku wapnia i dwuwęglanu sodu. [...]
szacowanie ilościowe konsumpcji Ca i kH przez obsadę tanku:
Jest to dosyć proste jednak wymaga chwilowego zaprzestania dotychczasowych metod suplementacji wapna i alkaliczności przynajmniej na 24 godz. Taka przerwa nie powinna zagrażać w jakikolwiek sposób obsadzie zbiornika.
Bez dozowania wapnia i buforów (np., kalkwasser) należy zmierzyć poziom Ca i alkaliczności o określonej porze a następnie po 24 godz., ponownie. Najlepiej dokonać 1-go pomiaru rano, jeszcze przed odpaleniem światła. [...]
Różnica między dwoma pomiarami 'oddalonymi' od siebie o 24 godz. pokaże nam przybliżoną ilościowo konsumpcję mierzonych parametrów przez obsadę w ciągu doby!

przykład - akwarium 163 ltr
odciek reaktora - 1.2 l/godz.:
wapno - 515 mg/L
alkaliczność - 8.9 meq/L

woda w tanku:
wapno- 395 mg/L
alkaliczność - 3.9 meq/L

dla wapna:
- odejmując 395 mg/L od 515 mg/L otrzymujemy 120 mg/L, co oznacza, że właśnie strojony reaktor wnosi do wody, która przez niego przepływa (odciek ilościowy w jednostce czasu) 120 mg/L Ca;
- 28.8 litrów (1.2 L/godz. x 24 hr/dzień) ilość wody (odcieku) przepływającej przez maszynkę w ciągu doby;
- mnożąc Ca wnoszony przez reaktor do systemu(120 mg/L) przez przez sumę wody (odcieku) przez niego płynącą w ciągu doby (28.8 L) otrzymujemy ile dostarczamy do tanku Ca - 3456 mg;
- dzieląc otrzymaną wyżej wielkość Ca przez pojemność tanku (163L), określamy wzrost koncentracji Ca w ciągu doby w tym zbiorniku, którą wnosi reaktor, tj., 21.2 mg/L.
Powyższe pokazuje, że koncentrację Ca w tanku w ciągu doby reaktor podkręca o wielkość 21.2 mg/L.
dla alkaliczności:
- 8.9 - 3.9 = 5 meq/L
- 28.8 L/day
- 5 x 28.8 = 144 meq
- 144 / 163 = 0.88 meq/L
powyższy kalkulator pokazuje zwyżkę alkaliczności w liczonym przykładowo tanku o 0.88 meq/L w ciągu doby.

pomiar Ca i alkaliczności w odcieku:
n/n pomiar może być kłopotliwy z uwagi na ich zawyżenie w stosunku do NWM. Niektóre pomiarowe zestawy nie uwzględniają tych zawyżeń i mogą się nie sprawdzić. [...]  Zarówno testy Salifert'a jak i Sachem'a do miareczkowania używają strzykawki. Przy poziomach Ca powyżej 500 mg/L test należy kontunować 'trzymając' w pamięci te 500 mg/L; jeśli w 'kolejnej porcji' strzykawki wyjdzie np., 250 mg/L, to oznacza to, że koncentracja Ca jest sumą obu pomiarów, tzn. wynosi 750 mg/L. Innym sposobem 'przeciągania' skali pomiaru jest stosowanie 1/2 ilości odczynników używanych do 'normalnego' pomiaru, a następnie otrzymany wynik mnoży się x2. [...]
na koniec istotna kwestia, czyli konwersja alkaliczności w w/w obliczeniach na stopnie kH. większość testów umożliwia zmierzenie alkaliczności w stopniach kH (dkH).


zamiany wartości kH na meq/L dokonuje się poprzez podzielenie kH przez współczynnik 2.8 i vice versa.

przykład - 5 meq/L, to przybliżenie 14 dkH, ponieważ 5 x 2.8 = 14
                10 dkH, to przybliżenie 3.6 meq/L, ponieważ 10 : 2.8 = 3.6 (3.57)


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jak zwiększę odciek to nie skoczy kh do góry teraz jest 8.3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już ci napisałem że zależy wszystko od konsumpcji  musisz próbować tylko po każdej regulacji odczekaj 24 godziny i zrób pomiary bo w reaktorze jest tzw bezwładność i zawsze po 24 godz robisz sprawdzenie parametrów

Tak na pałę nie odpowie ci nikt. Może wzrosnąć a może też i nie wzrosnąć


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.